·
Okunma
·
Beğeni
·
3.697
Gösterim
Adı:
Sonunda Ölüm Geldi
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752117150
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death Comes as the End
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Sonunda Ölüm Geldi
Firavun Ağacı
Yılan İçini Döktü
4000 Yıl Önce İşlenen Cinayet
Eski Mısır'da kıskançlık, ihanet ve seri cinayetleri konu alan zekice yazılmış bir roman.

MÖ 2000 yılında Mısır'da ölüm demek aslında yaşam demekti. Bir Ka rahibinin metresi olan güzel Nofret'in cesedi bir uçurumun dibinde bulunduğunda, birçokları, genç, güzel ve zalim genç kızın bu ölümü hak ettiğini düşünmüşlerdi. Tıpkı bir yılan gibi ölmüştü.

Ama rahibin Nil kıyısındaki evinde yaşayan kızı Renisenb genç kızın bir cinayete kurban gittiğini düşünüyordu. Ve gün geçtikçe bu şüphesi güçleniyordu. Evin içinde esen kötülük rüzgârlarına aile bir türlü karşı koyamıyor, ihtirasları onları çaresizlik içinde cinayet işlemeye sürüklüyordu...

"Yepyeni, şaşırtıcı bir roman... Ona karşı duyduğum hayranlık her gün biraz daha artıyor."
-Observer-
(Tanıtım Bülteninden)
256 syf.
·3 günde·6/10 puan
Sonunda Ölüm Geldi'nin benim için özeti: Hayal kırıklığı.
~~~
~ Sonunda Ölüm Geldi, On Küçük Zenci'nin ardından okuduğum ikinci Agatha Christie kitabı. Agatha Christie'nin çok sayıda kitabı var ve bir yazarın bu kadar fazla kitabı olduğunda yorumlara bakarak başlangıç için birkaç tanesini seçip okuyorum. Sonunda Ölüm Geldi de yorumları dolayısıyla aldığım ancak bitirdiğimde "Yorumlardaki kitabı mı okudum acaba?" diye düşündüğüm bir kitap oldu.

~ Teb şehri, Eski Mısır, Tanrılar, tapınaklar mumyalar vs. her zaman ilgimi çekmiştir, Sonunda Ölüm Geldi zaman ve mekan olarak o dönemlerde geçen bir kitap ancak bu konulara ilgi duymama rağmen kitaptan hiç etkilenmedim. İnce bir kitap olmasına rağmen kitapta olaylar ve gizem çok geç başlıyor. Bir evin içinde yaşayan on iki kişi var ve sizin tek yapmanız gereken katilin hangisi olabileceğini tahmin etmek ve bu kitap özelinde söylüyorum bu benim için hiç zor olmadı. On Küçük Zenci'yi okurken hissettiğim merak bu kitapta yok denecek kadar azdı. Zaman zaman "bitsin artık" diye düşünmekten kendimi alamadım.

~ M.Ö 2000 yılında Mısır'da İmhotep isimli bir Ka rahibi eşinin ölümünden sonra Nofret isimli bir kadını evine getirir. Nofret çok güzel ancak bir o kadar da kıskanç, acımasız ve sinsi bir kadındır. Nofret'in eve gelmesi İmhotep'in üç oğlu başta olmak üzere tüm ev halkının tepkisini çeker. Evde her şeyin kötüye gitmeye başladığı günlerde Nofret uçurumun kenarında ölü olarak bulunur. Ölümler bununla da sınırlı kalmaz, Nofret'in ölümüyle başlayan olaylar kısa süre içinde bir cinayetler zincirine dönüşür.
256 syf.
·Beğendi·10/10 puan
SONUNDA OLUM GELDİ
....
AGATHA CHRİSTİE(Külliyatının yarısını okudum:))).. Tam bir A.C hayranıyım)
....
Eski Mısır
M.Ö 2000
Teb Şehri
Tapınaklar & Mumyalar & Gizem
...
Ve antik Mısır'da ölüm demek hayat demekti aslında.
......
İmhotep isimli bir Ka rahibi eşinin ölümünden sonra Nofret isimli bir kadını evine getirir. Nofret çok güzel ve cazibeli lakin bir o kadar da kıskanç,acımasız ve sinsi bir kadındır.
Nofret'in eve gelmesi İmhotep'in üç oğlunu ve  ev halkını tedirgin eder .Hiç kimse durumdan hoşnut değildir.
Artık evde kötülük kol gezmektedir...
Ve birgün uçurumun dibinde  Nofret'in cesedi bulunur...Herkes birbirinden şüphe etmeye başlar.
Cinayetler devam eder.
Kitabın sonunda katili öğrendiğimde çok şaşırdım.Etkileyici bir A.C kitabı idi.
......
Kitaptan alıntılar;
*İnsanın sağlığı ruhundadır.
*Eğlenirsin, önemsemezsin, kendini bir düşte sanırsın ve sonunda ölüm gelir.
*İnsanın aklından, yüreğinden geçenleri kim bilebilir ki?
*Bazen insanın son sandığı şey aslında başlangıçtır.
*Yahmose iç çekerek, "Bazen " dedi. Güçlükler içinde ne yapacağını bilemiyor, bunalıyorsun. *İnsana yaşamda dertten, tasadan başka bir şey yokmuş gibi geliyor.
*Düşüncelerinin hedefini belli etti.
183 syf.
·4 günde·5/10 puan
Merhabalar. Çocukluğumdan bu yana Agatha Christie kitapları ile fazla içli dışlıyımdır. Ne yazsa okurum yani... Bu kitaba boş zamanımı doldursun diye başladım, meşhur dedektif Hercule Poirot veya Jane Marple olmadığı için de zaten pek fazla beklentim de yokdu. Fakat bu kitaptan kazancımın beklentimin de altında olduğunu üzülerek söylemek istiyorum.

Söylenenlere göre, A. Christie bazı kitaplarının olay çizelgesini hazırlar, sekreterlerine verirmiş. Sekreterleri de boşlukları doldurarak kitabı tamamlarmışlar. Açıkçası bu kitabın da onlardan biri olduğunu düşünmüyor değilim.

Kitabın orijinal ismi "Death comes as the end", türkçede "Sonunda ölüm geldi" ismi ile daha uyumlu. Bunların dışında alakasız şekilde "Yılan içini döktü" ve "Firavun ağacı" diye de geçiyor türkçe çevirilerinde.

İçeriği ele alırsak, olaylar çok geç başlıyor, neredeyse kitabın ortasında. Bu ortadan sonra da kısa sürede bir çok olay oluyor. Açıkçası olanları da çok fazla buldum. Katilin kim olduğu çok belli edilmişti, birkaç A.Christie kitabı okumuş biri hemen anlar. Kandırmaca olarak öne çıkarılıp şüpheli görünen karakterler ise çok göze sokuluyordu. Yani o kadar şüpheliydiler ki, katil olmadıkları belliydi.
Olaylar antik Mısırda geçiyor, ama Mısırla ilgili mumya ve Osiris dışında bir şey yok. Çok sevdiğimden midir bilmem ama Mısır kültürünün daha fazla ön plana çıkması güzel olabilirdi diye düşünüyorum.

Bunların dışında karakter tanımlamaları güzel, yerli yerindeydi. Kitap genelde kimsenin aslında göründüğü gibi olmadığının, herkesin görmediğimiz bir kimliğinin olduğunun veya zamanla başka birine dönüştüğünün üzerine kuruluydu. Hikaye başlarda durgun, ortadan sonlara doğru akıcıydı.

Eğer A.Christie okumaya yeni başlıyorsanız bu kitaptan uzak durmanızı tavsiye ederim. Yok eğer benim gibi tüm kitapları okuyup bitirmeye yeminliyseniz okuya bilirsiniz.

P.S. Bu Henet karakterinden sıkıldığım kadar hiçbir kitap karakterinden sıkılmadım şimdiye kadar. Tanıdığım birkaç kişiyi aklıma getirdi. Böyle insanlar var gerçekten. Olmaz olsunlar :)

Sevgilerimle, size iyi okumalar...
256 syf.
·8/10 puan
Merhabalar herkese. Bu yıl okuduğum ikinci Agatha kitabıyla geldim ve yer yer sıkılsam da beğendiğim bir kitap oldu. Agatha Christie, kitaplarında olayları fazla uzatmayı seven bir yazar. Bu da bir süre sonra sıkılmanıza sebep oluyor. Polisiye kitaplarını gerçekten herkes yazamıyor. Herkesin harcı değil bu tarz kurgular yazmak. Agatha tabii ki harika bir yazar ama okuduğum diğer kitaplarında da fark ettim ki çoğu hikayeyi sanki biraz daha uzun görünsün diye yazmış. Halbuki kısa kitapları çok daha sürükleyici ve asla sıkmıyor. On Küçük Zenci ya da Cinayet Alfabesi gibi. Okumayanlara buradan da önermiş olayım :)
Konuya gelecek olursak, benim çok ilgimi çeken bir konu üzerine kurgusunu yazmış Agatha. Mitoloji. M.Ö. 2000 yılında Mısır'da geçiyor hikaye. Doğal olarak da o dönem insanlarının yaşayış tarzları ve inanış biçimlerine göre aktarılmış. Tabii o zamanlar bir dedektif olmadığı için Agatha'nın çok sevdiğim baş karakteri Poriot yok :) Bu sebeple de sıkıldığım yerler oldu. Kitap Eski Mısır'da bir Ka Rahibi'nin yolculuk dönüşü evine bir eş getirmesiyle başlıyor. Genç ve oldukça güzel olan Nofret, geldiği gün evdeki kadınların nefretini, erkeklerin ise hayran bakışlarını kazanıyor. Fakat bir süre sonra Nil Nehrinin kıyısında Nofret'in cesedinin bulunmasıyla işler değişiyor. Asıl şaşırtıcı olan ise ölümlerin bununla sınırlı kalmaması. Biri Nofret'i ortadan kaldırmak istedi fakat bu herkes olabilir ya diğer cinayetler?
Bazı yerleri sıkıcı ve yavaş bulmam dışında sevdiğim bir kitap oldu. Ayrıca kitapta Mısır Mitlerinden oldukça bahsediliyor ve bazı dipnotlar kısa da olsa Mısır Tanrıları ve ölümden sonraki yaşam hakkında güzel bilgiler içeriyor. Yorumum bu kadar umarım okuduğunuzda seveceğiniz bir kitap olur :)
256 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Katil yine hiç ummadığım biri çıktı. Agatha yine şaşırtmaya devam ediyor her kitabı ayrı heyecan verici mutlaka okuduğum yazarlardan birisidir bu kitabı onlardan bir tanesi..
183 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Okuduğum diğer agatha romanlarından farklı olarak cinayet(ler) kitabın yarısına kadar işlenmedi. O ana kadar kimin katil olduğunu bir kenara koy kimin öleceğini de tahmin edemedim. Her zaman ki gibi ters köşeler zevkle okumamı sağladı. Tam katili bulduğum sırada ölmeye başladı karakterler. Heyecanla bir solukta okudum.
Olaylar Mısır da oluyor. Bir ailenin üyelerine genç bir odalık katılıyor ve evin içinde kötülük kol gezmeye başlıyor. Bundan sonrası takip edilmesi güç olan cinayet serisi.
Herkese tavsiye ediyorum. Favori cinayet romanlarım arasına girdi kesinlikle..
256 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bu okuduğum ikinci kitabı, ilk kitabı idare eder bulmuş ve pek sevmemiştim. (#53767035) Bu kitaptan, belki de romanın geçtiği zaman ve mekan bakımından daha iyiydi diyebilirim. Ne yapalım tarihi Mısır motiflerine hayranım .

Ancak, siz yine de çıtanızı yüksek tutmayın derim.

Açıkçası kitabın neredeyse yarısına kadar okudum ve polisiye dışında herhangi başka bir başka türde yazılmış olduğunu düşündüm. Diğer yarısında ise cinayetleri çözecek detektif ne zaman kitaba dahil olacak beklentisi içine girdim. Yazarın okuduğum ilk kitabı (#53767035) ve televizyonda filmleştirilmiş kitapları böyle bir etki oluşturdu...

Şu sıralar rüzgarında sürüklendiğim Jean-Christophe Grangé varken Agtha' ya haksızlık ediyor olabilirim ama elden ne gelir ?

Neyse herkes okuyup, kendi kararını versin artık ...
256 syf.
·Beğendi·8/10 puan
İlk okuduğum Agatha Kitabıydı ve serinin başlangıcı oldu...Artık Agatha kitapları okumak bende tutkuya dönüştü. her ne kadar bazılarında sıkılsam da ....
256 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10 puan
Agatha'nın okuduğum ilk kitabı. Gerçekten akıcı, sürükleyici bir roman. Okudukça merakınız artıyor. Katili tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Kimden şüphelenseniz ilerleyen bölümlerde öldürülüyor.
Kesinlikle zevk alacağınız bir eser. Okumanızı tavsiye ediyorum.
256 syf.
·10/10 puan
Eski Mısır'da kıskançlık ihanet ve seri cinayetleri konu alan zekice yazılmış bir roman..... Agatha'nın polisiyenin kraliçesi oldugunu ve boyle bi kitabı arkeolog karısı olarak yazdıgını düşüncek olursak kitabi okumamak için hiçbir bahane kalmıyor:)
Agatha christie nin en sevdiğim kitabı bu oldu tek kelimeyle mükemmeldi kesinlikle tavsiye ederim pişman olmayacaksınız. Iyi okumalar.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ilk Agatha romanım olmakla birlikte bu tarz kitablari çok fazla okumadığımı belirtmekte fayda görüyorum. Kitap ilk başlarda entrika , aile ici yaşanan şiddetli iktidar oyunları kavgaları ile sanki ucuz bir yerli dizi hissiyatını size yaşatırken devamında ilerledikçe sürükleyici , sizi kitaba kitleyen bir hal alıyor ve Agatha dokunusunu kalitesini yaşıyorsunuz ve finalde keyif merak heyecan tavan yapıyor.
Güzel bir eser ve bana dünya klasikleri , bilimkurgu , fantastik klasikleri arasında kısa bir mola yada tatil gibi hissettirdi.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Agatha Christie en sevdiğim yazar. Sonunda ölüm geldi kitabı okuduğum 31.ci kitabı. Kitap gayet güzeldi ama Poirot olmadığı için gözlerim onu aramadı değil. Katili ilk olaylarda bulup tahmin ettim. Çok fazla Agatha okumam da dolayı mı bilmiyorum ama katilin kim olduğunu bulmam çok kolay oldu :)
Hakkını aramalısın. Ben bunu bilir, bunu söylerim. Sen kendi hakkını aramazsan kimse sana değer vermez!
Agatha Christie
Sayfa 30 - Altın Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sonunda Ölüm Geldi
Baskı tarihi:
Ağustos 2013
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752117150
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Death Comes as the End
Çeviri:
Çiğdem Öztekin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Sonunda Ölüm Geldi
Firavun Ağacı
Yılan İçini Döktü
4000 Yıl Önce İşlenen Cinayet
Eski Mısır'da kıskançlık, ihanet ve seri cinayetleri konu alan zekice yazılmış bir roman.

MÖ 2000 yılında Mısır'da ölüm demek aslında yaşam demekti. Bir Ka rahibinin metresi olan güzel Nofret'in cesedi bir uçurumun dibinde bulunduğunda, birçokları, genç, güzel ve zalim genç kızın bu ölümü hak ettiğini düşünmüşlerdi. Tıpkı bir yılan gibi ölmüştü.

Ama rahibin Nil kıyısındaki evinde yaşayan kızı Renisenb genç kızın bir cinayete kurban gittiğini düşünüyordu. Ve gün geçtikçe bu şüphesi güçleniyordu. Evin içinde esen kötülük rüzgârlarına aile bir türlü karşı koyamıyor, ihtirasları onları çaresizlik içinde cinayet işlemeye sürüklüyordu...

"Yepyeni, şaşırtıcı bir roman... Ona karşı duyduğum hayranlık her gün biraz daha artıyor."
-Observer-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 219 okur

  • Fanusu Hayal
  • YOK
  • Yasmin Delimhmt
  • gözde karasu
  • Gamze Malkoç
  • Journey to the Books
  • Sude
  • EMİR
  • Ayşe Gümüş
  • Tuğçe

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%23.1
25-34 Yaş
%38.5
35-44 Yaş
%34.6
45-54 Yaş
%3.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.4
Erkek
%25.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.3 (13)
9
%12.5 (8)
8
%32.8 (21)
7
%12.5 (8)
6
%9.4 (6)
5
%1.6 (1)
4
%1.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0