Sorgulayan Denemeler

8,6/10  (18 Oy) · 
60 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.356 gösterim
Russell Sorgulayan Denemeler'de dünyanın başına bela olan pek çok sorunun insanların inançlarını akıllarının önüne koymasından ileri geldiğini öne sürer. Oysa aklın inancın önüne konması, dinsel ve siyasal tutkulardan doğabilecek pek çok dehşet verici olayın yaşanmasını engelleyecektir. Russell'ın bu düşüncelerini dile getirmesinin ardından dünya sahnesinde yaşanan pek çok acı olay, yazarın felsefi kaygılarının ne denli isabetli olduğunu göstermiştir.

21. yüzyıl kapitalizminin bunaltıcı saldırısı altında bulunduğumuz bu dönemde Russell'ın kuşkuculuğu ve aklın bağımsızlığını savunuşu geçerliliğini halen korumaktadır. Russell, düşüncelerini açık ve anlaşılır bir dille aktararak bizi günlük yaşamımızı etkileyen özgürlük, mutluluk, duygular, ahlak ve inançlar gibi felsefi sorunlar arasında gezintiye çıkarır, mantıklı öneriler yapar. Muzip bir alaycılıkla "Akılcı kuşkuculuğun yaygınlaşmasının etkisi ne olurdu?" diye sorar.

Daha önce TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları tarafından defalarca basılmış olan Sorgulayan Denemeler'i felsefenin yanı sıra doğa bilimleri ve sosyal bilimlere ilgi duyan her yaş grubundan tüm okurlar beğenerek okuyacak.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786050202274
 • Orijinal Adı:
  Sceptical Essays
 • Çeviri:
  Nermin Arık
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kasım'ın 18'i 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

ingilterenin ve avrupanın hukuk,eğitim,iç ve dış politikasını eleştiren ve büyük ölçekte ülkemiz küçük ölçekte kendi yaşamımız üzerinde belli başlı konuları düşünmemizi ve sorgulamamızı sağlayan değerli bir eser. yazarın din hakkındaki görüşlerine katılmamakla birlikte günümüzde oluşan din algısına karşı çıkışını ne yazık ki kabul etmek zorunda kaldım.

Ali Ünal 
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Adı bile ayrı güzeldir. Lise ve üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmalı, ezberci eğitim sistemine tek başına en güzel cevabı verirdi :) Sorgulayın diyor işte daha ne desin, özgür düşüncenin, özgür düşünmenin, özgür düşünmeyi öğrenmenin insana ne kadar iyi geldiğini hissetirecektir size.

Russell'ın en çok sevdiğim ve en okunası, eğlenceli kitabıdır. Felsefeyle ilgilenmenize gerek yok anlamak için, çok sade, anlaşılır bir dille anlatmış. Russell'la çelişirsiniz, katılmazsınız, yanlış bulursunuz ama kızamazsınız. Eğlenceli insan vesselam.

Ao 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocuk yetiştirme, çocuk eğitimi, politika, hayat, felsefe, psikoloji, sanat ile ilgili çok önemli tespitlerde bulunan yazıldığı dönemden bugünlere nokta atışı yapan on numara bir kitap, Okuyunuz , okutunuz.

Kendisini daima bir kuşkucu olarak gören Bertrand Russell'ın kaleme alarak, inançlarımızın kesinlikten yoksun olduğunu kabullenmeye hazır olmamız gerektiğini ileri sürdüğü; daha kitabın ilk satırlarında "doğru olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmayan bir önermeye inanmak sakıncalıdır" diyerek, konumunu bir kuşkucu olarak belirlediği; yirminci yüzyıl felsefesinden modern bilime, püritenizm'den makine ve duygulara, davranışçılık ve değerlerden özgür düşünce ve resmi propagandaya, inanç savaşlarından psikoloji ve politikaya kadar farklı konular üzerine yazdığı onca denemeden oluşan bir eser olarak "Sorgulayan Denemeler"; eylem ve söylemlere, inanç ve değerlere, olay ve olgulara karşı takınmamız gereken "kuşkucu düşünme ve sorgulayıcı tutum"un nasıl ve hangi biçimlerde olması gerektiğine dair ufuk açıcı, zeka cilalayıcı bir kitap.

Okuyun!..

Kitaptan 43 Alıntı

Murat Sezgin 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsan kişiliğine saygı her sosyal problemde, ama özellikle eğitimde, bilgeliğin ilk koşuludur.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 229 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 229 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Murat Sezgin 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlar sadece başkalarının mutsuzluğu pahasına elde edilebilecek şeylere sahip olmayı istemekten vazgeçtiğinde, toplumsal özgürlük önündeki engeller de yok olacaktır.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 207 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 207 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Murat Sezgin 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İnsanlar yavaş yavaş şunun farkına varacaklardır ki, kurumları haksızlık ve nefret temeline dayanan bir dünya, mutluluğu yaratma olasılığı en büyük dünya olamaz.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 131 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 131 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Murat Sezgin 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Serbest rekabete ticarette değil, fikirlerde gerek vardır.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 205 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 205 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Murat Sezgin 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aradığımız özgürlük başkalarına baskı yapma hakkı değil; istediğimiz gibi yaşamak, istediğimiz gibi düşünme hakkıdır, yeter ki eylemlerimiz başkalarının da aynı şeyi yapmasını engellemesin.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 206 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 206 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Murat Sezgin 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Doğru olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmayan bir önermeye inanmak sakıncalıdır.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 1 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 1 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Murat Sezgin 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bugünlerde takdir ve saygı, zengin görünen insanlara karşı duyulmaktadır. İnsanların zengin olmak istemelerinin başlıca nedeni budur.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 89 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 89 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Murat Sezgin 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Nezaket, bir kişinin, kendisinin veya çevresindekilerin meziyetlerine ilişkin görüşlerine saygılı olma alışkanlığıdır.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 21 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 21 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Murat Sezgin 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Makinelere tapılır, çünkü güzeldirler; değer verilir, çünkü güç sağlarlar; onlardan nefret edilir, çünkü çok çirkindirler; onlardan tiksinilir, çünkü kölelik getirirler.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 86 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 86 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Murat Sezgin 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir kimseyle iyi ilişkilerimiz olmasını istiyorsak onun inandıklarına saygı göstermemiz beklenir. Bu nedenle de insanların yüzlerine karşı, arkalarından konuştuğumuz gibi konuşmayız.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 22 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 22 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
5 /