1000Kitap Logosu
Sorularla İran Mitolojisi
Sorularla İran Mitolojisi
Sorularla İran Mitolojisi

Sorularla İran Mitolojisi

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.5
2 Kişi
4
Okunma
2
Beğeni
22
Gösterim
Basım
Türkçe · Türkiye · Bilge Kültür Sanat · 9 Ağustos 2021 · 9786257201445
Dünyanın en büyük, eski ve köklü uygarlıklarından biri olan İran’ın binlerce yıllık geçmişe sahip mitolojisi bu kitapta yüz soruyla tanıtılmaya çalışılmıştır. Yaratılıştan dünyanın sonuna kadar geniş bir içeriğe sahip olan bu eser sorular üzerinden İran mitolojisini özetler nitelikte hazırlanmıştır. Eski İran dini rivayetlerindeki tanrılar ve kahramanlar ile çeşitli mitolojik tanımların günümüzdeki kullanımları, bu kavramların İslam kültürü ve Fars mitolojisindeki karşılıkları gibi merak uyandıran soruların cevapları mitolojiye alaka duyan Türk okurunun beğenisine sunulmuştur. Bilge Mitos dizisi içerisinde yer alan Sorularla İran Mitolojisi Prof. Dr. Nimet Yıldırım’ın titiz çalışması, kapsayıcı içeriği ile mitoloji ilgililerinden bu alanda akademik çalışma yapan akademisyenlere uzanan geniş bir okur kitlesi için hazırlanmıştır.
3 mağazanın 2 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,9
9.5
10 üzerinden
2 Puan · 2 İnceleme
Hasan Hakan Boyraz
Sorularla İran Mitolojisi'yi inceledi.
250 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Ülkemizde Doğu dilleri üzerine yaptığı sıkı çalışmalarla bilinen Prof Dr. Nimet Yıldırım'ın ve Ar. Gör. Şeyda Arısoy tarafından hazırlanan bu kıymetli eser mitler üzerine derin bilgiler içeriyor. Hem akademik hem de literatür okuması yapmak isteyen her kesimden okura hitap eden bu kıymetli eser okunmaya değer.
Sorularla İran Mitolojisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Meral Kaplan
Sorularla İran Mitolojisi'yi inceledi.
250 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
#sorularlairanmitolojisi #okudumokuyun . "Bazılarına göre de papağan "ruhu" simgelemektedir. Buradan hareketle müminlerin ruhlarının tıpkı papağan gibi cennet renklerine sahip olduğuna dair rivayetlere rastlanır. Papağan, Mantıku't-tayr isimli eserde "dış görünüşleriyle dindar olduklarını vurgulamaya çalışan, bir bakıma riyakârlık yapan, ancak iç dünyalarında ve gerçekte, göründükleri gibi olmayan insanları" simgeler.." . Herkese Merhaba . Benim gibi mitoloji kitapları okumayı sevenler burada mı? Bugün sizlere harika bir #mitoloji kitabı bırakıyorum arkadaşlar. Mitoloji türünde birçok kitap okudum, lakin sorularla kaleme alınmış böyle bir eser ilk defa okudum ve iyiki OKUDUM dediğim ender kitaplardan biri oldu #sorularlairanmitolojisi . Prof. Dr. NİMET YILDIRIM'ın titiz araştırmaları sonucunda kitapta; sorular ve açıklamalı cevaplar şeklinde kaleme alınmış muazzam bir eser. Her kısmın altında da kaynakçalara yer vermesi okura fazlasıyla bilgi aktarıyor. Özellikle kuşlar, ilk insan, çiçekler hakkında okuduklarım beni fazlasıyla etkiledi. Tek kelimeyle muhteşem bir yolculuk oldu, aşırı sevdim... . Dünyanın en büyük, eski ve köklü uygarlıklarından biri olan İran’ın binlerce yıllık geçmişe sahip mitolojisi bu kitapta yüz soruyla tanıtılmaya çalışılmış. Yaratılıştan dünyanın sonuna kadar geniş bir içeriğe sahip olan bu eser sorular üzerinden İran mitolojisini özetler nitelikte hazırlanmış. Eski İran dini rivayetlerindeki tanrılar ve kahramanlar ile çeşitli mitolojik tanımların günümüzdeki kullanımları, bu kavramların İslam kültürü ve Fars mitolojisindeki karşılıkları gibi merak uyandıran soruların cevapları mitolojiye alaka duyan tüm kitapseverlere içtenlikle tavsiyemdir.
Sorularla İran Mitolojisi
OKUYACAKLARIMA EKLE
3