Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
222 gösterim
Aras Yayıncılık, Batı Ermeni edebiyatı ve Amerikan edebiyatında kendine özgü bir yere sahip olan Leon Z. Surmelian'ın otobiyografik romanı Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler'i 70 yıl sonra Türkçeye kazandırıyor.

Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler, 1915 yılındaki tehcir ve katliamlarda hayatı altüst olan Trabzonlu Ermeni bir ailenin ve savaşın ortasında bir başına kalarak yıllar sürecek bir ölüm-kalım mücadelesine atılan on yaşındaki Levon'un hikâyesini konu ediniyor.

Leon Z. Surmelian, kendi hayat hikâyesinden yola çıkarak yazdığı bu romanda, küçük Levon'un Trabzon'dan Gürcistan'a, Sovyet Rusya'dan Ermenistan'a ve İstanbul'dan Amerika'ya uzanan serüveni aracılığıyla I. Dünya Savaşı'na, Anadolu'daki Ermeni katliamlarına ve Bolşevik Devrimi'ne dair önemli tanıklıklar sunuyor.

1945 yılında İngilizce yayımlanışının ardından birçok Batı diline ve Ermeniceye çevrilmiş olan Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler, okuyucuyu masumiyetin, mizahın, açlık, sefalet, acımasızlık ve merhametin eşlik ettiği bir yolculuğa çıkmaya, savaşın ve şiddetin katı yüzüyle yapılacak bir yüzleşmeye davet ediyor.

"Bu içinde nefret olmayan bir hikâyedir, çünkü nefret ve ölüm birbirlerinin eşidir; oysa bu, yaşamın hikâyesidir. Surmelian'ın tarzı basit ve gösterişsiz, sıcak ve komik, ama aynı zamanda uygar ve akıllı kişilerin hüznüyle dolu. Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler okuduğum en güzel ve heyecanlı öykülerden biri."
-William Saroyan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786055753399
 • Çeviri:
  Zülal Kılıç
 • Yayınevi:
  Aras Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Tuba Korkmaz 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi dünya çocuklarda yenilenir. Irkın mucizevi yeniden doğuşu, çocuklarda gerçekleşir. Çocuğun ruhu, güneşte çiçek açan çiğdem gibidir.Hakkında çok şey işittiğimiz, okuduğumuz, düşündüğümüz o dünya devletinin sırrı O'nda yatar. Çünkü ancak biz tekrar çocuk olduğumuzda insanların kardeşliği sağlanmış olacak ve nihai kurtuluşumuz, çocukken sahip olduğumuz dünyayı yeniden kazanmamızla sağlanacak.

Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler, Leon Z. Surmelian (Sayfa 358 - Aras)Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler, Leon Z. Surmelian (Sayfa 358 - Aras)
Tuba Korkmaz 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm
Bütün yaşamımızın, bütün mücadelelerimizin, çalışmamızın, mutluluğumuzun, aşkımızın, bilgimizin sonu ölüm olsa bile;ölüm hayatımızın en yüce ve kesin kralı olsa bile;her başarı ve yenilgi, her kazanım ve kayıp, zihnin ve bedenin her zevki, okunan ya da yazılan her kitap, seyredilen her gün batımı, dikilen her ağaç bizi kaçınılmaz kaderimize yaklaştırsa bile;ne kadar uzun ya da kısa yaşarsak yaşayalım, bir gün bir gündür, bir saat bir saat, bir an bir andır. Ve ÖLÜM şaraptan, felsefeden daha iyidir. Harika bir uyarıcıdır ölüm ve onun yarattığı bilinç içimizde ısınan buharlı bir absent gibidir.

Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler, Leon Z. Surmelian (Sayfa 356 - Aras)Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler, Leon Z. Surmelian (Sayfa 356 - Aras)
Tuba Korkmaz 
22 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukken hepimiz harikaydık,hepimiz birbirimize benziyorduk. Aynı gerçek yaşamı yaşıyor, sözcüklerin sesleri farklı olsa da, aynı gerçek dili konuşuyorduk. Bütün dünya tektir çocuklarda. Ve her çağda ve her yerde, Kansas'ta ya da Trabzon'da, Nome'de ya da La Plata'da, gerçek şairler, filozoflar, azizler ve kahramanlar her zaman çocuk olmuşlardır. Biz çocuklar, tanrıların yanına layıktır.

Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler, Leon Z. Surmelian (Sayfa 355 - Aras)Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler, Leon Z. Surmelian (Sayfa 355 - Aras)