Sosyal Bilimcilerin Yazma Çilesi Yazımın Sosyal Organizasyonu Kuramı

8,3/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
6 beğeni  · 
449 gösterim
Akademik düzeyde bir metin yazmak, bu metin üzerinde çalışmaya devam etmek azim ve sabır gerektiren bir süreçtir. Her yazar bu süreci korku ve heyecan arasında gidip gelen duyguyla baş etmeye çalışarak geçirir. Akademik yazım oluşturma yolunda bireyler yazmaya cesaret edemezler ya da yazdıkları metinlerin üzerinde durmaya üşenirler.
Yazarlar, ortaya koydukları ürünün bir başkası tarafından beğenilmeyeceğinden endişe duyarlar. Özellikle hocalarının ya da meslektaşlarının verecekleri olumsuz tepkilerden çekinerek yazdıklarını göstermeye korkarlar. Sosyal Bilimcilerin Yazma Çilesi’nin yazarı da bahsettiğimiz kaygıları yaşamış olmalı ki; “akademik yazım yolunda” yardım arayışındaki insanlara bir tür terapi sunmak amacıyla bu kitabını kaleme almış.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786058446618
 • Orijinal Adı:
  Writing for Social Scientistes: How to Start and Finish Your Thesis, Book, or Article
 • Çeviri:
  Şerife Geniş
 • Yayınevi:
  Heretik Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gamze Toker 
02 Eki 2015 · Kitabı okudu · 43 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okumaya yeni başladım. Çok vakit ayıramıyorum ama oturduğumda da başından kalkamıyorum. Akademik dünyada "yazı yazmaya" adım atacak olan herkesin -alanı ne olursa olsun- okuması gereken bir kitap. İyi okumalar.

Abdullah Talha Genç 
07 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitabı okulun kütüphanesinden alıp okudum. İlk başlarda anlattığı yaşanmışlıklarıyla yazma işinin herkes için nasıl bir süreç olduğunu gözler önüne seriyor yazar. Kitaptan çıkarılabilecek birçok ders var. Yazma sorununu aşmak isteyenler için özellikle sosyal bilimciler için tavsiye edebileceğim bir kitap. Not defterinizi yanınızdan ayırmayınız :)

Kitaptan 3 Alıntı

Elle yazılan her şey, kuşku götürmez bir biçimde henüz tamamlanmamıştır. Dolayısıyla öyleymiş gibi eleştirilemezler.

Sosyal Bilimcilerin Yazma Çilesi, Howard S. Becker (Sayfa 27)Sosyal Bilimcilerin Yazma Çilesi, Howard S. Becker (Sayfa 27)
eponine 
24 Oca 2017 · Kitabı okuyor

(bireylerin kendilerince yazmak için oluşturdukları zemin ve öncesinde yapmayı şart koştukları alışkanlıklar hakkında) Bir açıdan bakıldığında benim
katılımcı arkadaşlarım nörotik belirtileri tarif ediyorlardı. Sosyolojik açıdan ise bu belirtiler büyüsel ritüellerdi. Malinowski'ye göre ( 1 948, 25-36), insanlar bu tür ritüelleri rasyonel kontrol araçlarına sahip olmadıklarını düşündükleri bazı süreçlerin sonuçlarını etkilemek için icra ederler.

Sosyal Bilimcilerin Yazma Çilesi, Howard S. Becker (Sayfa 26)Sosyal Bilimcilerin Yazma Çilesi, Howard S. Becker (Sayfa 26)
Ayse Huangru 
26 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

(Becker, akademik yayın yapmak konusunda oluşturulan rekabet ortamının yarattığı baskıdan, yayın sayısının ve atıfların akademik kariyerde belirleyiciliğinden bahsederken, Donald Campbell'in "göstergelerin yozlaşması" diye nitelendirdiği olgudan söz eder.) "Herhangi bir niceliksel sosyal gösterge, toplumsal meselelere dair karar verme süreçlerinde ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok yozlaşma baskısına maruz kalacak ve o kadar çok da denetlemeyi hedeflediği toplumsal süreçleri bozmaya ve yozlaştırmaya eğilimli hale gelecektir."

Sosyal Bilimcilerin Yazma Çilesi, Howard S. Becker (Sayfa 225 - Heretik)Sosyal Bilimcilerin Yazma Çilesi, Howard S. Becker (Sayfa 225 - Heretik)