Sosyal Hizmet Kuram ve Yöntemleri Uygulama İçin Bir Giriş

8,0/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
234 gösterim
Kuram, sosyal hizmet uzmanlarının/sosyal çalışmacıların bireyler, gruplar, topluluklar ve topluma yaklaşımına yön veren pratiklerin esaslı bir bileşenidir. Kuram, durumlar ve davranışları tahmin etme, açıklama ve değerlendirme yapmaya yardımcı olur. Sosyal çalışmacıların, belirli bir geçmişi, sorunları ve hedefleri olan müracaatçılara nasıl bir tepki vereceği ve nasıl müdahale etmesi gerektiğine mantıksal bir zemin hazırlar. Yöntemler ise sosyal çalışmacıların müracaatçılarla çalışırken, belli görevleri yerine getirmek ve belli hedeflere ulaşmak için kullandıkları belirli teknikler ve yaklaşımlardır. Kuramlar, sosyal çalışmacıların müracaatçıyla çalışırken en uygun yöntemi seçme konusunda bilgilendirir. Sosyal çalışmacılar müracaatçılara psikoloji, sosyoloji ve sosyal çalışma kuramlarına dayanarak yaklaşmak, onları bu kuramlarla değerlendirmek ve müdahale sağlamakla görevlidirler.

Bu kitabın amacı, okuyucuya sosyal hizmet/çalışma kuramları ve yöntemlerinde kullanılan temel, somut ve yaygın kavrayışları sağlamaktır. Kitaptaki bölümlerin her birinde kuram veya yöntemin daha derinlikli keşfi için tanımı, tarihçesi, temel öncülleri ya da özellikleri, bunların ilgili araç veya tekniklerle ilişkisi tartışılmaktadır. Ayrıca kuram ve yönteme dair temel etik ve kültürel konular değerlendirilmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786058477698
 • Çeviri:
  Abdullah Karatay
 • Yayınevi:
  Nika Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Kayıp 
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Geçen yıl kuram dersi dahilinde okutulan bir kitap, yayınevini ve çevirileri beğenmedim onun dışında kuramları güzel şekilde ele almış,1 yıl boyunca sınıftaki arkadaşlarımla beraber dalga konusu olan bir kitaptır, anlatım bozukluklarını bulmak kuram çalışmaktan daha zevkliydi :)