Sosyal Kadınlar Partisi

6,5/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
0 beğeni  · 
422 gösterim
Rıfat Ilgaz, Sosyal Kadınlar Partisi başlığı altında topladığı öykülerinde mizahı salt gülmece unsuru olarak değil, tersine bir eleştiri aracı olarak kullanıyor. Sosyal ilişkilerdeki çarpıklıkları, tutarsızlıkları ve yozlaşmayı anlatırken içinde yaşadığı toplumu esas alan Ilgaz, memur, emekli, işçi, işveren, kadın, erkek, genç, yaşlı hemen her kesimden insanı bu bakış açısıyla öykülerinde ağırlar... Rıfat Ilgaz'ın öyküleri bizi anlatır. Yer ve zaman değişmiş olsa da o, okurda uyandırdığı tanışıklık duygusunu korumayı bilir. Ilgaz öykü çadırını her yere kurabilir: bir otobüs, bakkal, pazar, kahve, okul, hapishane, gazete binası... Sözün kısası, ustanın öyküleri yaşamın ta kendisidir.

Sosyal Kadınlar Partisi 'nde, toplumun farklı kesimlerinden insan hallerini okurken, bir tanıdıkla karşılaşabilirsiniz!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9786053602200
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ülkemiz için her zaman geçerli, şimdiye kadar değişmeyen bundan sonra da değişmeyecek sorunlar ve insan ilişkileriyle ilgili, kara mizahla sunulmuş birbirinden güzel öykülerden oluşuyor kitap. Bir günde okunabilecek "bizden" anlatılar.

silaes 
27 Nis 00:30 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kitap toplamda 25 tane, okuması zevkli denemeler barındırıyor Bünyesinde. Genel olarak yazıldığı dönemin sosyo-kültür, ekonomik ve siyasi atmosferini izleyebiliyorsunuz. Bazı denemeler de aşırı sıkılsam da, büyük bir çoğunluğunu beğendim.
Anneme Ne Diyeyim?
Köye Gelen Okul
7 Numaranın Aysel'i favorim oldu.
En sevdiğim ve çok çok beğendiğim ise;
Bir Makam Pacardı Anlatıyor isimli metindi. Tek kelimeyle bayıldım. Adnan Menderes dönemine atıf yapan bu deneme diğerlerinden çok farklıydı. Mizahi yönü de çok kuvvetliydi. En çok onu sevdim.

Kitaptan 2 Alıntı