Sosyal Zeka İnsan İlişkilerinin Yeni Bilimi

8,3/10  (6 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
667 gösterim
Zekâ adlı kitabı 10 yıl içinde bütün dünyada 5 milyondan fazla (Türkiye'de 80 bin) satılan, İşbaşında Duygusal Zeka ve Yeni Liderler'in de yazarı, psikolog Daniel Goleman'ın yeni yapıtı, biyoloji ve beyin bilimleri alanındaki en yeni bulgulardan yararlanarak, insan ilişkilerini anlamamıza büyük bir katkıda bulunacak bir keşfi ortaya çıkarıyor: Beyinlerimiz, başka insanlarla bağlantı kurmak üzere tasarlanmış, ömür boyu kurduğumuz ilişkilerle yeniden biçimlenebilen bir donanıma sahip.

Bu yüzden, sosyal ilişkiler, farkına varılmaksızın, insanların beyinlerindeki sinirsel donanımı ve bedenlerindeki hücreleri, hatta genlerini etkiliyor. Olumlu ilişkilerin vitaminler gibi yararlı, kötü ilişkilerin ise zehir gibi sağlığımızı bozan etkileri olabiliyor. Bir kişinin duyguları, başkalarına da bulaşıyor.

Çocuklarımızı ileride mutlu birer yetişkin olacak şekilde yetiştirebilir miyiz? Eşlerin kendilerini iyi hissettikleri bir evliliğin temelinde ne yatar? İş yöneticileri veya öğretmenler, liderlik yaptıkları ya da eğittikleri insanları en iyi şekilde nasıl esinlendirebilirler? Önyargı ve nefretle bölünmüş gruplar, tekrar barış içinde bir araya nasıl gelebilirler?

Bu tür soruların yanıtları, Sosyal Zekâ'da ortaya konan bilimsel verilerin ışığında, artık eskisi kadar belirsiz değil: İnsanlar, içlerinde doğuştan var olan empati, özgecilik, işbirliği yeteneklerini besleyecek sosyal zekâyı geliştirirse, çok daha iyi bir yaşam sürmeleri mümkün.

Sosyal Zekâ; aile içinde anne-babalar; iş örgütlerinde, (okul, hastane, STK'lar gibi) insanlara hizmet vermeyi amaçlayan kurumlarda veya (cezaevi, ıslahevi gibi) insanları yeniden topluma kazandırması beklenen yerlerde, yöneticiler ve çalışanlar için en yararlı rehberlerden biri olacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
tori 
24 Tem 11:56 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Nöropsikoloji ve psikolojik alanı hakkında bilgi sahibi olanların okuması gerektiğini düşündüğüm kitap.


Karmaşık kavramları açık bir dille somutlaştıran bir ifade tarzı var.

Gökhan Aktaş 
02 Tem 18:12 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Kitap beklentilerimin çok üzerinde çıktı. Sosyal zeka, toplum psikolojisi, karşılıklı psikolojik etkileşimler çok güzel aktarılmış. Konular sadece teoriler üzerinden açıklanmayıp, nörolojik alt yapıya da yer verilmiş. Eserde bahsedilen görüşlerin çok sayıda deney, araştırma ve gözleme dayanıyor oluşu kitabı ciddi bir seviyeye çıkartmış. Nörolojiyle alakalı olarak bahsedilen ayna sinir hücreleri, beyinin yapısı, algılama biçimleri gibi konularda kitapta üst düzeyde veri ve bilgi bulunuyor. Konuyla ilgilenenlerin mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

Kitaptan 6 Alıntı

Gökhan Aktaş 
14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Teknoloji insanı sanal bir gerçekliğin içine çektikçe, onu gerçekten çevresinde olup bitenlere karşı duyarsızlaştırıyor.

Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 18)Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 18)
Gökhan Aktaş 
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Birine uyum sağladığımızda, inceden inceye de olsa, hislerini mutlaka paylaşırız. O kadar benzer titreşimler yayarız ki, istemediğimiz zamanlarda bile duyguları içimize girer.

Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 51)Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 51)
Gökhan Aktaş 
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kendimize odaklandığımızda, sorunlarımız ve zihnimizi meşgul eden şeyler hızla büyürken dünyamız daralır. Başkalarına odaklandığımızdaysa, dünyamız genişler.

Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 99)Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 99)
tori 
21 Tem 16:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bugünün e-postayla haberleşen, evle iş arasında mekik dokuyan, sık sık taşınan ve evde yalnızca yatak odasını kullanan topluluklarında, başkalarının duygusal halini otomatik ve doğru olarak algılamak gitgide güçleşiyor, oysa bu algılama olmadan empati gösterilemez.” Modern dönemin sosyal ve sanal uzaklıkları, insan yaşamında artık normal bulduğumuz bir anomali yarattı. Bu ayrılık, yokluğunda özgecilik duygusunun da kaybolduğu empatiyi bastırıyor."

Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 123)Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 123)
tori 
20 Tem 20:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Amigdala birisini “güvenilmez” olarak yargıladığında, orbitofrontal korteks daha güçlü bir tepki verir. Sağ üst temporal sulkus bir çağrışım korteksi gibi çalışarak kararı işleme tâbi tutar ve karar amigdala ile orbitofrontal korteksi de içeren duygu sistemleri tarafından kesinleştirilir."

Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 25)Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 25)
tori 
22 Tem 17:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Sosyal Farkındalık

Sosyal farkındalık, başka birinin iç halini anında sezmekten, hislerini ve düşüncelerini anlamaya, karmaşık sosyal durumları kavramaya kadar uzanan bir yelpazeye gönderme yapar. Şu öğelerden oluşur:

• Temel empati: Başkalarının hislerini paylaşmak, sözsüz duygusal işaretleri okumak.

• Uyum: Pür dikkat dinlemek, bir kişiye uyum sağlamak.

• Empatik isabet: Başka birinin düşüncelerini, hislerini ve niyetlerini doğru anlamak

• Sosyal Biliş: Sosyal dünyanın nasıl işlediğini bilmek

Sosyal Beceri

Başka birinin ne hissettiğini sezmek, ya da ne düşündüğünü veya amaçladığını bilmek işin başlangıcıdır, ama verimli etkileşimleri garanti etmez. Sosyal farkındalığa dayanan sosyal beceri, pürüzsüz ve etkili ilişkilere olanak sağlar ve şu öğeleri içerir:

• Eşzamanlılık: Sözsüz düzeyde pürüzsüz etkileşim

• Benlik sunumu: Kendini etkili biçimde tanıtmak

• Nüfuz: Sosyal etkileşimlerin sonucunu etkilemek

• İlgi: Başkalarının ihtiyaçlarını önemseyip, uygun biçimde davranmak."

Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 181)Sosyal Zeka, Daniel Goleman (Sayfa 181)