Sosyalist Dünya Görüşü Marksizm

9,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
456 gösterim
Ünlü Fransız Marksisti Henri Lefebvre, bu eserinde, çok geniş ve karmaşık bir öğreti olan Marksizmin kısa ama doyurucu ve anlaşılır bir özetini sunuyor.

Marksist felsefe, Marksist ahlak, tarihsel maddecilik, Marksist ekonomi ve Marksist siyaset gibi başlıklar altında Marksizmin hayatın tüm alanlarını kucaklayan bütünlüklü bir dünya görüşü olduğunu sergiliyor. Marksizmin yüzeysel ve yanıltıcı yorumları hakkında uyarıcı bir işlev de gören eserde Marksizme yöneltilen suçlamalara Marksizmin yüksek kanıtlama gücüyle yanıt veriliyor. Eserin sonunda Marksizmin "aşıldığı" iddialarına da değinen Lefebvre, şu yargıyı ortaya koyuyor:

"Marksizmi aşma tasarısının galiba pek bir anlamı da yok, geleceği de; çünkü Marksizm kendi kendini aşan bir dünya görüşüdür.

Aşma teorisini de kendi içinde barındıran, hareketin/değişmenin teorisi olduğu için hareketli olmayı kararlılıkla isteyen ve eğer bir dönüşüm geçirecekse, kendi 'oluşum-süreci'nin iç yasallığına göre dönüşüme uğrayacak olan bir dünya görüşü nasıl aşılır?"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789944122139
 • Orijinal Adı:
  Le Marxisme
 • Çeviri:
  Doğan Görsev
 • Yayınevi:
  Yordam Kitap
 • Kitabın Türü:
Tarihsel Maddeci 
08 Şub 10:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Lefevbre, özgünlük konusunu kafasına koymuş bir komünisttir. Tarihsel maddeciliğin gelişimi için tüm eksik noktaları kavramaya ve o noktaları kapatmaya çalışmıştır. Tarihsel maddeciliğe karşı bayağı saldırıları savurmakta başarılıdır. Marksizm üzerine kitabı da o mücadelesinin araçlarından yalnızca biridir. Bugün sağda solda "Marksizmi aştım" diyen kalpazanlara yıllar öncesinden cevap vermektedir ayrıca.