Sosyalizm ve İnsan Ruhu

9,0/10  (8 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.619 gösterim
Zalimce kullanıldığında, kendisini ortadan kaldıracak olan isyan ruhunu ve Bireyselliği ortaya çıkararak aslında faydalı olur. Belli bir miktarda yumuşak başlılıkla kullanıldığında ve ödüllerle desteklendiğinde ise toplumu, akla hayale gelmeyecek derecede yozlaştıran bir hal alır. Bu durumda insanların kendilerine uygulanan baskının farkına varma şansı azalır ve başları okşanan hayvanlar gibi, bayağı bir konforun içinde, diğer insanların düşünceleriyle, diğer insanların belirlediği standartlara göre yaşadıklarının, diğer insanların ikinci el saydığı kıyafetleri giydiklerinin ve hiçbir zaman kendileri olamadıklarının farkına varmaksızın yaşamaya devam ederler."

Oscar Wilde'ı bir sosyalist olarak düşünmek, pek çok insan için şaşırtıcıdır oysa Wilde, bu düşünceleri ile yer yer Marx'ın sosyalist düşüncesine ve komünist idealine yaklaşır. İnsanların başkaları için kendilerinden vazgeçercesine çalışmasını istemez; sermayenin tek bir elde toplanmasının getireceği zararlardan, mülkiyeti koruyan bir devlet anlayışının halkını nasıl ezdiğinden ve hiçleştirdiğinden bahseder… Haksız mıdır?
(Tanıtım Bülteninden)
Kubra Cangul 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sanırım en fazla alıntı paylaştığım kitap oldu dolayısıyla en fazla altını çizdiğim.. Kitap Oscar Wilde'nin sosyalizm, sanat ve insan ile ilgili yoğun düşüncelerini içeriyor. Bence bu kitabı okumadan önce yazar hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız, benim gibi Oscar Wilde aşığı, onun görüşlerini bilen bir insansanız eğer zaten keyif alırsınız ama yazarı tanımadan okursanız bazı fikirleri hoşunuza gitmeyebilir. Ben zaten onun yazdığı her cümleye hayran olduğum için çok beğendim ama sizlerin de beğeneceğinizi düşünüyorum. Keyifli okumalar..

Burak Akgün 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kısa kısa paragraflar halinde Wilde'ın sosyalizm,insan ve siyaset hakkında ki düşüncelerinden oluşan bir kitap. Wilde'ın iğneleyici dili kendini gösteriyor bu kitapta ki bence böyle bir konuya da yakışıyor.Ayrıca siyaset alanında Wilde'ın düşüncelerini okumak ayrı bir keyif.Zevkle okudum ve bir çok yerin altını çizdim.

Kitaptan 35 Alıntı

Burak Akgün 
 10 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Siyaset
"Başkalarının, insanlardan kendileri gibi düşünmelerini, aynı görüşlere sahip olmalarını beklemeleri asıl bencilliktir."

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 59)Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 59)
Kubra Cangul 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Otorite uygulayan birinin olduğu yerde bir başkası mutlaka otoriteye karşı duracaktır.

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 19 - Zeplin Kitap)Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 19 - Zeplin Kitap)
Kubra Cangul 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Görgüsüzlük ve aptallık modern hayatın iki can alıcı gerçeğidir.

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 39 - Zeplin Kitap)Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 39 - Zeplin Kitap)
Kubra Cangul 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Halk yeniliği sevmez, çünkü ondan korkar.

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 36 - Zeplin Kitap)Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 36 - Zeplin Kitap)
Kubra Cangul 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Özel mülk sahibi olmak çoğunlukla ahlakı büyük oranda bozar.

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 11 - Zeplin Kitap)Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 11 - Zeplin Kitap)
Kubra Cangul 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bencillik insanın dilediği gibi yaşaması değil, başkalarından kendi dilediği gibi yaşamalarını istemesidir.

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 58 - Zeplin Kitap)Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 58 - Zeplin Kitap)

Tarih okumuş herkesin bildiği gibi, itaatsizlik insanın asıl erdemidir. İlerlemeler itaatsizlik yolu ile gerçekleşir, itaatsizlik ve isyan yoluyla.

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 11)Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 11)
Kubra Cangul 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sanatın hep genele hitap etmesini bekler halk, kendi zevklerini tatmin etmesini, o saçma gururunu okşamasını ister; görmekten sıkılmış olması gereken şeyi göstermesini ve en çok da kendi aptallığından sıkıldığında aklını dağıtmasını ister. Halbuki sanat asla genele hitap etmemelidir. Bilakis halk kendini sanatsal kılmaya çalışmalıdır.

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 33 - Zeplin Kitap)Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 33 - Zeplin Kitap)

Toplumda para üzerine zenginlerden daha fazla kafa yoran birileri varsa, bunlar yoksullardır. Yoksullar başka hiçbir şey hakkında düşünemezler. Yoksul olmanın sefil tarafı budur.

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 21)Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde (Sayfa 21)
fidd07 
05 Oca 22:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sefalet ve yoksulluk o kadar aşağı­layıcı şeylerdir, insan doğası üzerinde öylesine felç
etkisi yaratmaktadırlar ki, hiçbir sınıf kendi çektiği ıstırabın gerçekten bilincine aramamaktadır. Bunu onlara başkalarının anlatması gerekir, çoğunlukla da
bunu söyleyenlere kesinlikle inanmazlar.

Sosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar WildeSosyalizm ve İnsan Ruhu, Oscar Wilde
4 /