1000Kitap Logosu
Sosyalizm ve Savaş
Sosyalizm ve Savaş
Sosyalizm ve Savaş

Sosyalizm ve Savaş

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.3
25 Kişi
101
Okunma
25
Beğeni
1.728
Gösterim
176 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 59 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Sol Yayinlari · 1992 · Karton kapak · 9789757399230
Diğer baskılar
Sosyalizm ve Savaş
Sosyalizm ve Savaş
Sosyalizm ve Savaş
İçindekiler Önsözler İlk Yabancı Baskıya Önsöz İkinci Baskıya Önsöz 1. Bölüm: Sosyalizmin İlkeleri Ve 1914-1915 Savaşı Sosyalistlerin Savaşa Karşı Tutumları Modern Zamanların Tarihinde Savaş Türleri Saldırgan Ve Savunucu Savaş Arasındaki Ayrım Bugünkü Savaş Emperyalist Bir Savaştır Köleliği Sürdürmek Ve Güçlendirmek İçin Büyük Köle Sahipleri Arasındaki Savaş "Savaş, Politikanın Başka Araçlarla Devamıdır" (Yani Şiddet) "Araçlarıyla" Belçika Örneği Rusya Niçin Savaşıyor? Sosyal-Şovenizm Nedir? Basle Bildirisi Marx Ve Engels'e Yapılan Yanlış Atıflar Iı. Enternasyonalin Çöküşü Sosyal-Şovenizm Tastamam Bir Oportünizmdir li> Oportünistlerle Birlik Olmak, İşçilerle "Kendi" Ulusal Burjuvazileri Arasında İttifak Kurmak Ve Uluslararası Devrimci İşçi Sınıfını Parçalamak Demektir "Kautskicilik" Marksistlerin Sloganı, Devrimci Sosyal-Demokrasi Sloganıdır Siperlerde Doğan Kardeşleşme Örneği İllegal Örgütün Önemi Emperyalist Savaşta "Kendi" Hükümetinin Yenilgisi Üzerine Pasifizm Ve Barış Sloganı Ulusların Kendi Kaderlerini Tayin Hakkı 2. Bölüm: Rusya'da Sınıflar Ve Partiler Burjuvazi Ve Savaş İşçi Sınıfı Ve Savaş Devlet Dumasında Rus Sosyal-Demokrat İşçi Grubu Ve Savaş 3. Bölüm: Enternasyonalin Yeniden Kurulması Sosyal-Şovenlerin Ve "Merkez"İn Yöntemi Muhalefetin Durumu Rus Sosyal-Demokrat İşçi Partisi Ve Iıı. Enternasyonal 4. Bölüm: Bölünmenin Tarihi Ve Rusya'da Sosyal-Demokrasinin Bugünkü Durumu "Ekonomistler" Ve Eski İskra (1894-1903) Menşevizm Ve Bolşevizm (1903-1908) Marksizm Ve Tasfiyecilik (1908-1914) Marksizm Ve Sosyal-Şovenizm (1914-1915) Rus Sosyal-Demokrasisinde Bugünkü Durum Partimizin Görevleri Proletarya Devriminin Asker" Programı Burjuva Pasifizmi Ve Sosyalist Pasifizm Birinci Makale (Ya Da Bölüm). - Dünya Politikasında Dönüm Noktası İkinci Makale (Ya Da Bölüm). - Kautsky Ya Da Turati'nin Pasifizmi Üçüncü Makale (Ya Da Bölüm). - Fransız Sosyalistlerinin Ve Dördüncü Makale (Ya Da Bölüm). - Zimmerwald Yol Ayrımında Balkanlardaki Ve İran'daki Olaylar İkinci Enternasyonalin Çöküşü (Seçme) Savaşan Bütün Ülkelerin Askerlerine Çağrı Kardeşleşmenin Anlamı Savaş Ve Devrim İşçi Ve Asker Vekilleri Sovyetler Bütün Rusya İkinci Kongresi Barış Üzerine Rapor Barış Üzerine Karar Günümüzün Başlıca Görevi Kahince Sözler Komünist Enternasyonalin İkinci Kongresi Uluslararası Durum Ve Komünist Enternasyonalin Temel Görevleri Üzerine Rapordan Açıklayıcı Notlar (Tanıtım Yazısından)
4 mağazanın 9 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,04
Sosyalistler, "savunma" savaşı derken hep bu anlamda "haklı" bir savaşı kastetmişlerdir. Sosyalistler, "anayurdun savunulması için yapılan savaşları ya da "savunma" savaşları nı, yalnızca bu anlamda, meşru, ilerici ve haklı kabul ettiler ve edeceklerdir. Örneğin yarın, Fas Fransa'ya, Hindistan İngiltere'ye, İran ya da Çin Rusya'ya savaş ilan etse, ilk kimin saldırdığından bağımsız olarak, bu savaşlar "haklı", "savunma" savaşları sayılacak ve her sosyalist, ezilen, bağımlı, eşit durum da olamayan devletin, ezen, köleci ve soyguncu "büyük" güçler karşısında zafer kazanmasını isteyecektir.
2
Nisa Türlü
bir alıntı ekledi.
Kapitalizm, yoğunlaşmayı, o derece geliştirmiştir ki, sanayinin bütün dalları, sendikalar, tröstler ve kapitalist milyonerlerin kurdukları birliklerce kıskıvrak bağlanmış, ve hemen hemen bütün dünya "sermaye lordları" tarafından ya sömürgeler halinde, ya da sömürge olmayan öteki ülkeler, mali sömürünün binlerce kollu ağı içine hapsolunarak paylaşılmıştır.
15
50 öğeden 16 ile 30 arasındakiler gösteriliyor.