Adı:
Sosyalizmin Alfabesi
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051722580
Orijinal adı:
An Introduction to Socialism
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yordam Yayınları
Baskılar:
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin ABC
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Sosyalizmin Alfabesi, sosyalizmle yeni tanışanlar, sosyalizme dair derli toplu bilgi edinmek isteyenler ve sosyalizm hakkındaki bilgilerini tazeleme ihtiyacı duyanlar için temel bir başvuru kaynağıdır. Sağlam mantığı, güçlü kanıtları ve duru anlatımıyla parlak ve zihin açıcı bir sosyalizme giriş kitabıdır.

İlk olarak 1953’te ABD’de yayınlanan bu değerli çalışma, kısa sürede sosyalist düşüncenin klasik metinleri arasına katılmış, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yarım yüzyıldır en çok okunan giriş kitaplarından biri olagelmiştir.

Çıkarları gereği sosyalist olması gereken ama sosyalizm hakkındaki iftiraların ve ideolojik bombardımanın etkisi altında kalarak sosyalizme uzak duran emekçilerin önyargıları göz önünde bulundurularak yazılmış olması, kitabın hitap alanını hayli genişletmektedir. Yetkin Amerikalı sosyalist Leo Huberman’a göre, iyi veya kötü olsun, karşısında ya da uğrunda savaşılacak bir şey olsun, her şeyden önce sosyalizmin ne olduğunun anlaşılması gerekir. Kitabın amacı, sosyalizmin anlaşılmasına yardımcı olmaktır.

Kitabın ilk yarısı, kapitalizmin sosyalist açıdan ekonomik çözümlenmesine ayrılmıştır. İkinci kısmında ise sosyalist teori ele alınmıştır. Sosyalizm öğretisinin gelişmesinde rol oynamış olan en önemli ve etkili iki isim Karl Marx ve Friedrich Engels olduğu için, Sosyalizmin Alfabesi onların anlayışı üzerine kurulmuştur.

Sosyalizmin Alfabesi’nin bu basımı, yazarlarının yaptığı son basıma uygun olarak, Leo Huberman ve Paul Sweezy’nin tamamlayıcı yazılarıyla zenginleştirilmiştir.
90 syf.
Sosyalizmi duru yalın bir dille öğrenmek isteyenler için ideal bir yapıt. Bilhassa küçük yaşta sosyalist bireylerin zorlanmadan okumaları için tavsiye edilesi bir kitap.
90 syf.
·Beğendi·10/10
bu kitabı okumanız için sosyalistte olmanıza gerek yok antisosyalistte neo .. da şu da bu da..Bu tarz kitaplar hep okunmalı.Kitap yalın dili ve örneklemleri ile mükemmel yaklaşık üç yıl önce falan okumuştum eskişehirde adalardan bir kitapçıdan aldım bir günde okudum bu kitabı.İnce ama içi o kadar yoğun bir kitapy ki.Lütfen bu tarz kitapların tarzlarını benimsetmeye çalıştığını bir şeyleri aşılama kafasında olduğunu düşünmeyin.Lütfen okuyun çok yararlı bir kitap
90 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okumadan önce ve kitabı okuduktan sonra kendimde -kuşandığım bilgiler sayesinde- hissettiğim güven farkını daha çok yaşamak istediğimden ötürü, siyaset kitapları okumaya teşvik eden bu ve benzeri kitapları şiddetle öneriyorum.
85 syf.
·Beğendi·10/10
Yalın, düzgün ve bir o kadar’da ucuz bir kitap’dır. Okunmalıdır.
Not: sosyalizme başlangıç kitap’dır. 15 yaşındaki bir bireyin rahatça okuyup, anlayabileceği bir kitap’dur
90 syf.
Sosyalist düşünceyi temelden ele alan, kapitalizm ile sosyalizm arasındaki ideolojik düşünce farklılıklarını, bu iki sistemin hayattaki yansımalarını fiili olarak göz önüne seren akıcı bir kitap.
Sny glmz
Sny glmz Sosyalizmin Alfabesi'ni inceledi.
@Sny56·21 May 2017·Kitabı okumadı
Sosyalizmi duru yalin basit bir dille ögrenmek isteyenler icin ideal bir yapıt.bilhassa kucuk yastaki sosyalist bireylerin zorlanmadan okumalari icin tavsiye edilesi bir kitap.
85 syf.
·1 günde·10/10
kitap dört bölümden oluşuyor
1) kapitalizmin sosyalist açıdan tahlili
2) kapitalizmin sosyalistçe suçlanması
3) değişmeyi savunanlar
4) sosyalizm
en temelinden başlayarak bu dört bölümü, belli başlı sorularla cevaplayıp anlatıyor. dili gayet basit ve anlaşılabilir düzeyde. sosyalistim diyen ve sosyalizme merakı olan, herkesin ama herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. sosyalist felsefe de aynı şekilde fevkalede bir şekilde işlenmiştir.kitabın ilk kısımlarında, ana hatlarıyla, kapitalizmin sosyalist ekonomi politik anlamıyla bir analizi yapılmıştır. kitabın diğer kısmında en büyük teorisyenleri ve bunların düşüneleriyle beraber sosyalizm teori olarak analiz edilmektedir.
85 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Sosyalizm konusunda hiç bilgisi olmayanların bile okuduktan sonra bir temel kazanabileceği, oldukça aydınlatıcı bir kitap. Rekabetçi kapitalizmin, tekelci kapitalizme dönüşümü, mal ve sermaye fazlalığından doğan pazar arayışı ve emperyalizm, sosyalizmi bir dünya düzeni olarak bugün olmazsa yarın zorunlu kılan nedenler, Marx'ın çalışmalarının bilimsel niteliği akla yatkın bir biçimde ele alınmış. Kapitalizmin verimsiz, akıldışı, müsrif ve adaletsiz oluşuna vurgu yapılmış. Sosyalizm denince akla gelen vesveselere doyurucu cevaplar verilmiş. Çok popüler olan, 'Sosyalizm düzeni gelirse, özgürlüklerimiz elimizden alınır mı?' sorusuna, 'Kimin özgürlüğü?', 'Çalışmadan, sadece üretim araçlarına sahip oldukları için, başkalarının emeği üzerinden asla bitiremeyecekleri servetlere sahip olanların özgürlüğüyse söz konusu olan, evet bu azınlığın özgürlükleri kısıtlanacak.' diye cevap vermiş yazar. Bu çok kolay anlaşılır kitabı çok beğendim ve mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
90 syf.
·3 günde·10/10
Leo Huberman den Çok etkileyici bir kitap. Kitapta Kapitalizm ve Sosyalzm başta olmak üzere Emperyalizm de anlatılmakta ve incelenmektedir. Huberman bu kitabı yazarken; Karl Marx ve Friedrich Engels in ortak çalışması olan Komünist Manifesto kitabından da fazlaca yararlanmıştır.

Dünya vaar olduktan bu yana insanlar 2 sınıfa ayrılmıştır. Çalışmadan yaşayan zengin insanalar "Burjuva" ve çalışmak zorunda kalan sınıf "İşçi". Bu kitapta insanların birbiri için köle olmadan da yaratıcı tarafından verilen dünya nimetlerini eşit ölçüde, en azından emeğinin karşılığını tam bir şekilde alabilme ve barış içinde yaşayabilmelerinin mümkün olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

*Devlet nedir.
*Zengin ve Fakir arasındaki uçurum neden sürekli artıyor.
*Emperyalizm ve Savaş Tehdidi...

Birçok konuyu çok kolay şekilde anlayabileceğiniz güzel bir eser... Muhakkak okunmalı diye düşünüyorum.
90 syf.
·7/10
Büyük oranda açıklayıcı, sadeliğinden ötürü takdir edilesi bir kitap. Leo Huberman, hiçbir fikri olmayanlar ve terimlerle, kafa karıştırıcı kelimelerle boğuşmak istemeyenler için özet niteliğinde, ancak temel olarak sosyalizmin felsefesini kapsayan bir kitap hazırlamış. Herkes için "bilinçlenelim" kitabı yani bir nevi fakat kendisinin de belirttiği gibi, daha kökten kavramak adına eksik. Halihazırda yeterli bilginiz varsa, tavsiye etmeyeceğim bir kitap. Aksi halde, bir öğleden sonra hızlıca açıp göz gezdirdiğiniz, "aa, bakalım o ne demiş, doğru mu özetlemiş" tadında okuduğunuz bir kitap oluyor, malum sayfa sayısı da oldukça az. "Sosyalizmin Alfabesi" adı çok doğru bir tercih olmuş bu anlamda.

Dikkatli okumalar.
192 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Arkadaşlar öncelikle bu kitabı okumak için herhangi bir ideoloji’ye bağlı olmanıza gerek yok.
Sosyalizm nedir,ne değildir veya sosyalizmin ileri gelen fikir adamları bu konuda ne düşünüyor diye merak ediyorsanız okumalısınız.
Benim kafam ideolojiden,siyasetten,ekonomiden sıkılıyor anlayamıyorum diyorsanız okumalısınız çünkü çok basit anlatmış.
Ekonomi ile alakalı bölüm okuyorum-ki bu devirde her mesleğin sonu ekonomiye çıkıyor- diyorsanız okumalısınız.
Ciddi okuyucu arkadaşlar bence bu kitabı okumalısınız.
İyi okumalar.
90 syf.
·1 günde·9/10
Yordam Yayınları'nın cep boy baskısından okuduğum bu kitap Komünist Manifesto'dan sonra, onun etkisini artırıcı olarak iyiydi diyebilirim ve size de bu yayından okumanızı öneririm. Çünkü Leo Huberman'ın basit ve etkili dili sanırım en iyi Yordam çevirisinde yansıtılmış. ( Mehmet Selik çevirisi ) Ayrıca "Çeviriye Dair" adlı kısa yerde yazılan gibi, kitabı tamamlayıcı makaleler de var ve ek olarak Paul Sweezy ve Sweezy ile beraber yazdıkları bir iki yazı da eklenmiş.

Bu şekilsel özelliklerden sonra içerik ve düzenleniş hakkında birkaç şey yazayım. Kitap 4 başlık altında kapitalizm ve sosyalizmin ne olduğu anlatılmış.
" Kapitalizmin Sosyalist Açıdan Tahlili " isimli başlıkta işin en başından başlanarak, yani üretim araçları ve emek kavramlarının açıklanmasıyla başlayarak, - ve yine bu basit anlatım tarzıyla devam ederek sınıf kavgası, artık değer, sermaye birikimi, bunalım, durgunluk ve savaş gibi konular anlatılıyor.
" Sosyalizm Kapitalizmi Yargılıyor " başlığında kapitalizmin verimsiz, israfa dayalı, akla aykırı, adaletsiz ve yok olma yolunda olan bir sistem olduğundan bahsediliyor.
" Değişimden Yana Olanlar " başlığında ütopyacı sosyalistler ve Marx ile Engels'ten bahsediliyor.
" Sosyalizm " isimli son başlıkta ise sosyalist planlı ekonomi (merkezi planlama) ,özgürlük, iktidar yolu ve sosyalizmin hayatındaki etkisi anlatılıyor. Ve yine bu bölümde yer alan sosyalizm hakkındaki soruları da aşağı yazarak incelememi bitireceğim. ( Kitabın her kısmından ayrıntılı bir şekilde bahsetmeyeceğim çünkü kitap basit fakat çoğu şeyden bahsediyor. Alıntı yapmak da mümkün ama o da bir yere kadar. Sırf bu başlıklarda anlatılan yerlerden bir iki yer seçmeye kalksanız nereleri alıntılasam diye işin içinden çıkamazsınız.)

a- Ekonomik sistemimiz kapitalistler olmadan işleyebilir mi?
b- İnsanlar kar dürtüsü olmadan da çalışır mı?
c- Sosyalist toplumda herkes aynı ücreti mi alır?
ç- Sosyalizm ile komünizm arasında ne fark vardır?
d- Sosyalizm halkın özel mülkiyetinin elinden alınması mı demektir?
e- Sosyalistler sınıf mücadelesini körüklemez mi?
f- Amerika Birleşik Devletleri halkı, Sovyetler Birliği halkından daha iyi durumda değil midir? Bu, kapitalizmin sosyalizmden daha iyi bir düzen olduğunu göstermez mi?
g- Sosyalizm Amerikalı olmakla bağdaşmayan bir şey değil midir?
h- İnsanın doğası değiştirilemeyeceğine göre sosyalizm olanaksız bir şey değil midir?
Özgürlük, yaşamı bütünüyle yaşamak demektir; yeterli beslenme , giyinme ve barınma konusunda , bedenin gereklerini karşılamak için ekonomik olarak, ayrıca aklın etkinlik alanını genişletmek, kişiliği geliştirmek ve kişiliğimizi ortaya koymak için etkin fırsat ve olanaklara sahip olmak demektir .
Leo Huberman
Sayfa 78 - 17. Özgürlük
Maddi yaşamdaki üretim biçimi, yaşamın toplumsal, siyasal ve düşünsel sürecinin genel niteliğine egemendir . İnsanların varlıklarını belirleyen şey, bilinçleri değildir ; tam tersine , onların bilinçlerini toplumsal varlıkları belirler.
Karl Marx
Herkesten yeteneğine göre, herkese emeği kadar (sosyalizm)
Herkesten yeteneğine göre, herkese gereksinmesi kadar (komünizm)
Sosyalizm, doğrudan doğruya kapitalizmden doğup gelişir, yeni toplumun ilk biçimidir . Komünizm daha ileri bir gelişme yada sosyalizmin " daha yüksek bir aşamasıdır".
Kapitalist sınıfın işçi sınıfı üzerinde egemenlik kurmasını sağlayan bu özel mülkiyet ilişkilerini korumak ve sürdürmek, devletin işlevidir.
Her hükümet, kendi uyruklarını korumak için ayağa kalkar. Bunun kaçınılmaz sonucu savaştır.
Emperyalizm savaşa yolaçar. Ne var ki savaş da hiçbir şeyi kesin olarak çözemez. Artık bir masa çevresinde çozümlenemez hale gelen düşmanlıklar, şimdi pazarlık, güçlü patlayıcılar, atom bombaları, sakat insanlar ve parçalanmış cesetlerle yapılıyor diye ortadan kalkmaz .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sosyalizmin Alfabesi
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051722580
Orijinal adı:
An Introduction to Socialism
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yordam Yayınları
Baskılar:
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin Alfabesi
Sosyalizmin ABC
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Sosyalizmin Alfabesi, sosyalizmle yeni tanışanlar, sosyalizme dair derli toplu bilgi edinmek isteyenler ve sosyalizm hakkındaki bilgilerini tazeleme ihtiyacı duyanlar için temel bir başvuru kaynağıdır. Sağlam mantığı, güçlü kanıtları ve duru anlatımıyla parlak ve zihin açıcı bir sosyalizme giriş kitabıdır.

İlk olarak 1953’te ABD’de yayınlanan bu değerli çalışma, kısa sürede sosyalist düşüncenin klasik metinleri arasına katılmış, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yarım yüzyıldır en çok okunan giriş kitaplarından biri olagelmiştir.

Çıkarları gereği sosyalist olması gereken ama sosyalizm hakkındaki iftiraların ve ideolojik bombardımanın etkisi altında kalarak sosyalizme uzak duran emekçilerin önyargıları göz önünde bulundurularak yazılmış olması, kitabın hitap alanını hayli genişletmektedir. Yetkin Amerikalı sosyalist Leo Huberman’a göre, iyi veya kötü olsun, karşısında ya da uğrunda savaşılacak bir şey olsun, her şeyden önce sosyalizmin ne olduğunun anlaşılması gerekir. Kitabın amacı, sosyalizmin anlaşılmasına yardımcı olmaktır.

Kitabın ilk yarısı, kapitalizmin sosyalist açıdan ekonomik çözümlenmesine ayrılmıştır. İkinci kısmında ise sosyalist teori ele alınmıştır. Sosyalizm öğretisinin gelişmesinde rol oynamış olan en önemli ve etkili iki isim Karl Marx ve Friedrich Engels olduğu için, Sosyalizmin Alfabesi onların anlayışı üzerine kurulmuştur.

Sosyalizmin Alfabesi’nin bu basımı, yazarlarının yaptığı son basıma uygun olarak, Leo Huberman ve Paul Sweezy’nin tamamlayıcı yazılarıyla zenginleştirilmiştir.

Kitabı okuyanlar 1.151 okur

  • Muhammed Yusuf Uşma
  • Ahmet Aydos
  • Mustafa Alparslan Çetin
  • Akn
  • Nazlıcan Alagöz
  • Sevcan Yüksel
  • Koray Saatçı
  • Güvercin Nur Koçak
  • Niyazi Genç
  • Yuri Gagarin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.4 (7)
9
%0.3 (1)
8
%3.1 (9)
7
%0.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları