·
Okunma
·
Beğeni
·
203
Gösterim
Adı:
Sosyoloji Tarihi
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gelişim Yayınları
Baskılar:
Sosyoloji Tarihi
Sosyoloji Tarihi
127 syf.
·1 günde·10/10 puan
Toplumsal araştırmaların Yunanlılar tarafından başlatıldığı yani Platon ve sofistlerden kök saldığı ve ibni Haldun, Machiavelli gibi isimlerin toplumsal çıkarımlar sergilediği ve en sonunda sanayi toplumuna geçiş ile modern sosyolojinin ana hatları olan Marx, Spencer, comte gibi isimlere değiniyor. Sosyoloji okullarına ve günümüz sorunlarına da yer verilmiş. Ben her zaman bir konuyu öğrenirken tarihselliğine dikkat ederim. En önemli soru şu olmalı; Neydi? Ne oldu? Bu soruyu sorduğunuz zaman hakikate ulaşırsınız ve ilerisini görebilirsiniz
134 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Sosyoloji tarihi kısa, bir risale diyebileceğimiz tarzda bir kitap. Sosyoloji disiplinini tanıtmasına rağmen toplumsal düşünce tarihi de diyebiliriz. Antik Yunandan başlayarak 20. Yüzyıla kadar genel düşünce eğilimlerini ve disiplinin ortaya çıkışı sonrası ekolleri ana temsilcileriyle beraber kısaca tanıtıyor. Eserde kuramsal bir tartışmadan ziyade genel düşünceyi ve kısmen de konu üzerindeki eleştirilere yer veriliyor. Zaman zaman beklemediğimiz yersiz devrik cümlelerle karşılaşsak da çeviriyi başarılı buluyorum. Özellikle sosyologlar ve siyaset bilimciler için dönemleri ve düşünce ekollerini hatırlamak adına sık sık dönülebilecek faydalı bir kaynak.
127 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Pozitif bilimlere sırıkla bir atlayış gerçekleştirmiş bulunmaktayım tam da şu an. Aydınlandım mı? Tam olarak diyemem. Kafadan bi yanık plastik kokusu gelmedi değil tabi. Sanırım daha epey okumam gerekecek sosyoloji ile ilgili kaynakları tabi felsefeyi de yoluma arkadaş yaparak. Sosyoloji evrimi bana iyi geldi. Bir bilim dalının istikrarlı gelişimine tanık olmaktan gayet mutluluk duydum. Ama herşeyi bir kenara bırakın o dönemde Cemal Süreya gibi bir yazarın olması ve bu tadda bir çeviri potansiyeline sahip bir yazarımızın olması da gurur verici.. okuyun derim..
İyi okumalar efenim
#okudumbitti
#paralelevrenim
#8
Durkheim, aynı tip toplumlar üstünde yapılmadıkça, sosyolojik karşılaştırmanın çoğunca aldatıcı sonuçlar vereceğini söyler.
...aynı türden hayvanlar arasındaki düşmanlık, aralarından birinin topyekun yok edilmesine ya da bölgeden kovulmasına varabiliyor. Sözgelimi Asya asıllı kara fare Avrupalı türdeşini hemen hemen tamamen yok etmiştir.
Bergson, "doğuştan ayrıcalık sistemini yürürlükten kaldıran 1789 Devrimi'ne soyluların katkılarda bulunduğunu" ve "eşitsizliğe karşı yapılan saldırıların genellikle, aşağı katlardan değil, yukarı katlardan geldiğini," anımsatır.
Topluluklar gibi insanlar da her zaman güçlerini kötüye kullanma eğilimindedirler. Öyleyse, onları bölmek, farklı güç ve çıkarlar arasındaki uyumu koruyacak biçimde onları birbirlerinden soyutlayacak kurumlar yaratmak önemlidir.
Çağımızın dramı henüz çocukluk yaşlarını süren toplumsal bilimler ile dev adımlarıyla ilerleyen tekniğin arasındaki trajik ilişkidedir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sosyoloji Tarihi
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
134
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gelişim Yayınları
Baskılar:
Sosyoloji Tarihi
Sosyoloji Tarihi

Kitabı okuyanlar 20 okur

  • Server Bedii

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%16.7 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0