Sosyolojik Kafa

·
Okunma
·
Beğeni
·
784
Gösterim
Adı:
Sosyolojik Kafa
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059801638
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Phoenix Yayınları
Hiç sıkılmadan keyifle okuyacağınız, okurken kimi zaman notlar almaktan da geri duramayacağınız farklı bir roman Sosyolojik Kafa. İstanbul’a Sosyoloji okumaya giden üniversite öğrencisi Nilüfer’in Romanı. Nilüfer ile birlikte İstanbul’u yaşarken, onun gözünden sosyolojinin derinliklerine inecek, sosyolojik kavramlarla tanışacak ve sosyolojik düşünme becerisinin hazzını yaşayacaksınız.

Bir rüya artığı olarak kalktı yataktan; saatine göz attığında acele etmesi gerektiğini anladı, ama yine de bir yavaşlık vardı üzerinde. Uyanmayı becerememiş uykulu bir bedenin zorlama hareketleriyle hazırlandı ve ayrıldı kaldığı öğrenci yurdundan. Okula varıp sınıfa girdiğinde Sabahattin Hoca’yı tahtaya şiir yazarken buldu…

‘Ey kuş’ dedim, ‘Acayipsin, ya bir iblis ya kâhinsin,
Üstte Tanrı altta insan, hepimiz taparız ona,
Söyle bu kederli ruha, var mı ikinci bir vuslat,
Melek gibi Lenor’umu kucaklar mıyım acaba?
Sarar mıyım onu şöyle, yine mazideki gibi’
O an kuzgun dile geldi, cevap verdi, ‘Asla’ dedi.
Edgar Allan POE

Sosyoloji eğitimi alan biri olarak bu bilimin bana kattıklarını somutlaştırmaya çalışıyorum kafamda. Kendi kendime soruyorum; sosyoloji bana ne kattı?

Sosyolojinin, yaşamdan dram üretme sanatında ustalaşmış yetişkinler dünyasına ve topluma daha bir kuşkuyla, yani bildik olanı bilmedikleştirerek bakmamı sağladığını söyleyebilirim öncelikle. Bu bilim insan ve toplum yaşamına sadece gözlerimle değil, yüreğimle de bakmam gerektiğini sezdirdi. Hemen hemen her şeyi daha bir farklı görmeye başladım. Çocuklar kıyıya vururken de, kadın oldukları için insanlar şiddet gördüğünde ya da öldürüldüğünde de, pek çok insan diyetisyenlerin kapısında kuyruk olmuşken açlıktan çocuklar öldüğünde de ben hep tetikte oldum. Fark ettim ki, sorun büyürken unuttuklarımızda! Sosyolojik bakışın özünü, çocukluğumuzun hazineleri ile harmanladım çoğu zaman. Yetişkinler dünyasının yarattığı dramların yıldızları söndürdüğünü gördükçe sosyologların “küçük prens” olması gerektiği düşündüm. Sosyoloji ve sosyologlar yıldızların tekrar parlaması için bir şeyler yapabilirler umudu beni daha çok bağladı bu bilime.
304 syf.
Toplum yapısı ve dinamiklerine olan merakım beni sosyoloji okumalarına yöneltti doğruca. Önceden Bauman’ın Modernite, Kapitalizm, Sosyalizm isimli kitabıyla küçük bir giriş yapmıştım ancak bu kitap benim gözümde daha güzel bir açılış oldu. Bu tabi ki Bauman’ın kötülüğünden değil, benim bu konudaki acemiliğimden.

Sosyoloji Kafa, sosyolojiye giriş yapmak isteyenler için harika bir kitap, bunu rahatlıkla söyleyebilirim, aynı zamanda bir roman şeklinde anlatımıyla okuyucunun ilgisini taze tutarak sizi asıl konulardan da koparmadan, yani roman kahramanımızın olaylarıyla okuyucuya arada bir nefes olacak şekilde ilerliyor. Özellikle yeni başlayan birisi olarak kitabın bu özelliğini çok sevdim.

Kitap başta sosyoloji nedir, ne değildir, sosyolojiden beklentilerimiz nelerdir, sosyoloji bilmek bize neler katar bunu basitçe açıklamaya çalışıyor. Buradan anlıyoruz ki hayata sosyoloji bakıp düşünmekle insan topluma daha bir kuşkuyla yaklaşıyor, aslında biliyor gibi gördüğümüz ancak asıl nedenin farkında olmadığımız birçok olayı bilmedikleştirerek toplumun güzel bir analizi yapıyor, tabi ki bunu yaparken sorulamayan sorular sorup gündelik hayatlarımızı bıçak altına alıyor, sessiz ve normal(!) rutinlerimizi bozuyor, peki böyle yapmasından memnun oluyor muyuz? Evet. Neden? Çünkü toplum yaşamına sadece gözlerimizle değil, manevi bir bakış ile de bakabilmeyi sağlıyor.

Sosyolojinin bir bilim dalı olarak kuruluşundan itibaren geçtiği aşamalardan, sosyoloji dendiğinde akla gelecek birçok bilim insanını anlatarak onların sosyolojiye farklı yaklaşımlarından bahsediyor. Öyle ya konumuz insan, tabi ki birçok görüş ortada oluyor haliyle. İnsanı konu alan her konu tabi ki sosyolojinin kapsamına girebiliyor, ancak yazar daha çok kültür, modern-postmodern toplum yapısı, siyaset, güç ilişkileri, devlet, iktidar gibi genel konulara da değiniyor, siyaset iktidar demişken Türk Modernleşmesi adı altında kısa bir bölümle de özel bir konuya giriyor. En son da yine cinsellik-toplumsal cinsiyet, ırk-etnisite, sağlık, engellilik, din-sosyoloji ilişkisi, küreselleşme gibi genel konuları ele alarak sosyoloji notlarına son veriyor ve romanı kahramınına da söz vererek bitiriyor.

Ele aldığı konularda yazar kendi fikirlerinden ziyade bir derleme yapmış gibi bunu kötü bir özellik olarak söylemiyorum tabiki aksine çok güzel bir çalışma ortaya çıkmış. ( Bu arada, sosyologlara çok büyük bir hayranlıkla bakıyorum, benim gözümde onlar 'Toplum doktorları' :) ) Sosyolojiyi öğrenilmesi gereken yerlerden öğretip, okuyucunun ilgisini canlı tutma kısmını kendisi yapmış daha çok. Yazarın görüşleri, kendisi hakkında çok bir bilgim yok belki de fikir ayrılıklarımız da çoktur bilemem, ancak sosyoloji kafayı konuşuyorsak eğer kesinlikle tavsiye ettiğim bir eser, özellikle bu alana yeni başlayan benim gibi acizane fakirane insanlar gibi :)

İyi okumalar :)
304 syf.
Kitapçıdaydım, kitapları içinden bir iki sayfa ve arka kapak kısmını incelerken...

Daha ilk incelememde sayfaları okurken heyecanlanmaya başlamıştım. Neredeyse ev adresimi tarif edecekti. Romanda ilgimi çeken sadece adresti. Açıkça yazabilirim. Bizim mahalleden yazar mı çıktı? Neyin kafası bu?

Nilüfer adlı bir sosyoloji öğrencisinin üniversitenin ilk yıllarında derste öğrendiklerini İstanbul sokaklarında gezerek okura Sosyolojik Düşünmeyi öğretiyor. Türkiye’nin ilk sosyal bilimler romanıdır. Sosyolojinin edebiyata işlenmesi bana Sofie'nin Dünyası adlı kitabı hatırlattı. Diğer bir yandan Göğü Delen Adam adlı kitabı okuyup beğenenler sosyolojiye ilgisi olduğunu düşünüyorum. Sosyolojik Kafa ile ülkemizin sosyolojik değerlendirmelerini okumaktan keyif alacaklarını tahmin ediyorum.
Sosyolog ve adayları, ilgi duyanların baş tacı olacağını iddia edebilirim. Her bölümünde her sayfasında coşkun çaylar gibi bilgi akıyor. Altını çize çize bakkal defterine dönecekti kitabım  Not almaya başladım, bu sefer parmaklarım ağrımaya başladı. Kısacası ben bu romanda çok şey öğrendim, servetim olan kitaplığımda yer edindi.

Alıntıları paylaşamadım, çünkü anakartım yandı. Gerçi önemi yok, pek de ilgilen yok sanırım :D
304 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Sosyolojiye dair fikriniz olsun olmasın keyifle okunacak bir kurgusal sosyolojiye giriş kitabı :) Nilüfer'in sosyolojiyle tanışmasını, fikirlerinde, yaşamında gerçekleşen değişimlere tanık olacaksınız. Bu tanıklık kesinlikle sizde de değişime yol açacak. Mevlüt hocamız sade dili ile öğrencilere ve vatandaşa sosyolojiyi sevdirmeye çalışmış.
304 syf.
Son zamanlarda etrafımdaki insanlardan "Sosyolojiye dair bir şeyler okumak istiyorum ama nereden başlasam bilemiyorum. Bana bir şeyler önersene" şeklinde talepler alıyorum.
İçimden diyorum ki: "İyi ki bu kitap var!"

Bu kitap sosyoloji bilimini roman türünde anlatan, okuyan herkesin anlayabileceği dahası keyif alacağı hem de bilgi sahibi olacağı tek bir eser. Evet, ülkede henüz bunun gibi bir kitap daha yok.

Sosyoloji biliminin ne olduğu ile başlayıp, ortaya çıkışı, tarihsel kökeni, amacı, önemi şeklinde bütün ince noktalara değiniyor. Daha sonra bilimin kurucularını, bilime katkı sağlayanları ve çağdaşları anlatıyor. Fakat tüm bunları Nilüfer isimli bir sosyoloji öğrencisinin hayatı üzerinden, onun gözlerinden, onun zihninden geçirerek yapıyor. Nilüfer ideal bir öğrenci, öğrenme aşkıyla tutuşan, merak eden, soran, sorgulayan!
Aynı zamanda bir insan, sorunları var, çaresizlikleri var.

Kitabın beni en çok etkileyen yönü sanırım bu oldu; sosyoloji bilimi ülkemizde ne yazık ki ne anlaşılmıştır ne de hak ettiği değeri görebilmiştir. Toplumdan ve insandan uzak tutulmuştur hep. Oysa sosyoloji demek toplum demek, insan demek. İşte bu kitap tam olarak bunu yapıyor, sosyoloji olduğu ve olması gerektiği yerde anlatıyor; toplumun içinde.

Bir cuma gecesi başlayıp, çok rahat bir şekilde pazar günü akşam üzeri bitirebileceğiniz enfes bir kitap.
Bitirdikten sonra sosyoloji ile birlikte kendinizi de keşfedeceksiniz.
Olduğu ya da olduğuna inanılan şeyi askıya alarak şimdiye kadar ki olunan kişinin son bulması, bir yılanın derisinden sıyrılması gibi de düşünülebilirdi. Özellikle şimdinin postmodern zamanlarında, 'olanın üzerimizdeki geçicilik baskısının sebep olduğu tatminsizlik insanları birşeyler yapmaya itebilmekteydi. Alenen yeni bir benliğin sergilenmesi ve bir aynada ve diğerlerinin gözünde takdir edilmesi için, kişinin eski benliğini, kendisinin ve diğer insanların nazarından silmesi gerekebilirdi. 'Kendini (yeniden) tanımlama' ve 'kendini (yeniden) ispatlamaya girişildiğinde 'yaratıcı yıkıcılık' uygulanmalıydı, hem de her gün.
Kadın olduğu için, giyim kuşamından oturup kalkmasına, yiyip içmesinden kahkahasına varıncaya kadar önüne örülen beklentiler duvarını aşıp nasıl kendi olabilirdi ki?
Bir dava uğruna insanca günahlarından vazgeçme; sadece şeytanca günahlardan uzak dur. Çocukça arzular için yaramazlık ne ise, insanca arzular için de günahlar odur.
..din hayatlarımızın kenar süsü değil, gündelik yaşantılarımızın merkezi olgularındandır.
Mevlüt Özben
Sayfa 236 - Phoenix Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sosyolojik Kafa
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059801638
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Phoenix Yayınları
Hiç sıkılmadan keyifle okuyacağınız, okurken kimi zaman notlar almaktan da geri duramayacağınız farklı bir roman Sosyolojik Kafa. İstanbul’a Sosyoloji okumaya giden üniversite öğrencisi Nilüfer’in Romanı. Nilüfer ile birlikte İstanbul’u yaşarken, onun gözünden sosyolojinin derinliklerine inecek, sosyolojik kavramlarla tanışacak ve sosyolojik düşünme becerisinin hazzını yaşayacaksınız.

Bir rüya artığı olarak kalktı yataktan; saatine göz attığında acele etmesi gerektiğini anladı, ama yine de bir yavaşlık vardı üzerinde. Uyanmayı becerememiş uykulu bir bedenin zorlama hareketleriyle hazırlandı ve ayrıldı kaldığı öğrenci yurdundan. Okula varıp sınıfa girdiğinde Sabahattin Hoca’yı tahtaya şiir yazarken buldu…

‘Ey kuş’ dedim, ‘Acayipsin, ya bir iblis ya kâhinsin,
Üstte Tanrı altta insan, hepimiz taparız ona,
Söyle bu kederli ruha, var mı ikinci bir vuslat,
Melek gibi Lenor’umu kucaklar mıyım acaba?
Sarar mıyım onu şöyle, yine mazideki gibi’
O an kuzgun dile geldi, cevap verdi, ‘Asla’ dedi.
Edgar Allan POE

Sosyoloji eğitimi alan biri olarak bu bilimin bana kattıklarını somutlaştırmaya çalışıyorum kafamda. Kendi kendime soruyorum; sosyoloji bana ne kattı?

Sosyolojinin, yaşamdan dram üretme sanatında ustalaşmış yetişkinler dünyasına ve topluma daha bir kuşkuyla, yani bildik olanı bilmedikleştirerek bakmamı sağladığını söyleyebilirim öncelikle. Bu bilim insan ve toplum yaşamına sadece gözlerimle değil, yüreğimle de bakmam gerektiğini sezdirdi. Hemen hemen her şeyi daha bir farklı görmeye başladım. Çocuklar kıyıya vururken de, kadın oldukları için insanlar şiddet gördüğünde ya da öldürüldüğünde de, pek çok insan diyetisyenlerin kapısında kuyruk olmuşken açlıktan çocuklar öldüğünde de ben hep tetikte oldum. Fark ettim ki, sorun büyürken unuttuklarımızda! Sosyolojik bakışın özünü, çocukluğumuzun hazineleri ile harmanladım çoğu zaman. Yetişkinler dünyasının yarattığı dramların yıldızları söndürdüğünü gördükçe sosyologların “küçük prens” olması gerektiği düşündüm. Sosyoloji ve sosyologlar yıldızların tekrar parlaması için bir şeyler yapabilirler umudu beni daha çok bağladı bu bilime.

Kitabı okuyanlar 31 okur

  • Tunahan Gökdemir
  • Sosyolojiogrencisi
  • Hulusi Cerrahoğlu
  • Merve Bekar
  • Nehir Deniz
  • Esra Yılmaz
  • Anıl Pancar
  • Samet Bozdoğan
  • Nuran Kibman
  • Büşra Tanrıverdi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10 (1)
9
%40 (4)
8
%30 (3)
7
%10 (1)
6
%10 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0