Sosyolojik Yöntemin Kuralları

8,1/10  (9 Oy) · 
55 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.374 gösterim
Emile Durkheim 1895’te yazdığı Sosyolojik Yöntemin Kuralları adlı yapıtında, toplumu inceleyip yorumlayacak bir "bilim"in yöntemini belirlemeye çalışır; Comte ve Spencer gibi düşünürlerin, toplumu "hazır önkavramlar"la anlama yöntemlerini eleştirir. Durkheim’e göre, bir "toplumbilim kurma"nın ön koşulu da gerçekliği sınıflandırarak, geçerli bilimsel yasaları bulmak ve toplumsal gerçekliğin iç doğasını, karakteristik yönlerini yansıtan kavramsal bir dizge oluşturmaktır.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları: Bilim olma yolundaki toplum çözümlemesinin sorunları. (tanıtım yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  6053542223
 • Çeviri:
  Cenk Saraçoğlu
 • Yayınevi:
  Bordo-Siyah
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 27 Alıntı

Dilan atış 
13 Şub 12:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasıl acı, o kadar nefret edildiği halde normal bir olguysa, suç da ne kadar nefret edilirse edilsin, normal bir toplumsal olgudur.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 15)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 15)
Dilan atış 
14 Şub 13:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilim dünyayı aydınlatsa da son tahlilde yürekleri karanlıkta bırakacaktır. Yürek kendi aydınlanmasını kendi yaratmalıdır.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 100)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 100)

Toplum olarak uzlaşıya varılmış şeylere uymadığımda, sözgelimi giyindiğim zaman yaşadığım ülkede ve içinde bulunduğum sınıfta benimsenen alışkıları dikkate almadığımda, insanların benimle alay etmesi ve benden uzaklaşması gerçek bir cezaya benzer sonuçlar yaratır -her ne kadar daha ılımlı bir şekilde olsa da.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 33 - undefined)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 33 - undefined)
Tolga Köseoğlu 
18 Mar 01:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizim kuralımız hiçbir metafizik düşünce, varlıkların temeli üzerine hiçbir kurgu içermemektedir.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 17 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 17 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)
Tolga Köseoğlu 
18 Mar 02:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bir toplumu oluşturan 'sui generis' sentez bireysel bilinçlerde var olanlardan farklı ve yeni olgular yaratıyorsa (ki bu düşüncemiz kabul edilmektedir), o halde, bu özgül olguların bizzat onları yaratan topluma dayandığını, toplumun parçalarına yani üyelerine dayanmadığını kabul etmek gerekir. Bu anlamda, söz konusu olgular bireysel bilinçlere dışsaldır (bireysel bilinçleri böyle kabul edersek); aynı şekilde, yaşamın belirleyici nitelikleri de canlı varlığı yaratan mineral maddelere dışsaldır. Çelişkiye düşmeden bunları yapısal ögelere indirmemiz söz konusu değildir; zira, tanımı itibariyle, yaşamsal nitelikler yapısal ögelerin içerdiğinden farklı bir şeyi gerekli kılar. Böylelikle, çalışmanın ileri bölümlerinde psikoloji bilimi veya zihin sahibi bireyi inceleyen bilim ile sosyoloji arasında yaptığımız ayrım yeni bir düşünceyle daha doğrulanmaktadır. Sosyal olaylar psişik olaylardan yalnızca nitelik olarak ayrılmaz; bunlar başka bir temele sahiptir; aynı ortam içerisinde evrimleşmezler, aynı koşullara bağlı değillerdir. Bu, sosyal olaylar herhangi bir yönüyle psişik nitelikte değildir anlamına gelmez, zira tüm sosyal olaylar çeşitli düşünce veya davranış biçimlerine dayanır. Fakat kolektif bilinç durumları bireysel bilinç durumlarından farklı bir doğaya sahiptir; başka türden temsillerdir bunlar. Grupların düşünce yapısı bireylerinki gibi değildir; kendine özgü yasaları vardır. O halde, sosyoloji ve psikoloji bilimleri iki bilim dalı birbirinden ne denli ayrı olabilirse o denli ayrıdır; aralarındaki ilişkiler ne olursa olsun.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 20 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 20 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)
Tolga Köseoğlu 
 18 Mar 01:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat birdir ve dolayısıyla onun dayandığı bir bütün olarak canlı özdektir. Hayat parçalarda değil, bütünün içindedir. Beslenen, üreyen, tek kelimeyle yaşayan şey hücredeki cansız parçacıklar değildir; hücrenin kendisidir yaşayan ve yalnızca odur. Hayat hakkında söylediklerimiz bütün muhtemel sentezler için de söylenebilir.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 19 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 19 - İKİNCİ BASKIYA ÖNSÖZ)
Hakkı 
04 Haz 2017 · Puan vermedi

Toplumsal olgularin aciklanmasina iliskin kurallar
Grup, kendisini oluşturan bireylerin toplumdan yalıtılmış bir
durumda düşüneceklerinden, hissedeceklerinden ve
eyleyeceklerinden tamamen farklı bir biçimde düşünür, hisseder ve eyler. Bu yüzden, toplumu oluşturan
öğeleri teker teker inceleyerek grup içinde ne olup bittiğini asla anlayamayız. Kısacası, nasıl biyolojiyle fizik
ve kimya arasında bir kopuş noktası var ise, sosyoloji
ile psikoloji arasında da öyle bir kopuş noktası vardır.
Yani toplumsal bir fenomenin doğrudan psikolojik bir
fenomenle açıklandığını gördüğümüzde bu açıklamanın yanlış olduğundan tamamen emin olabiliriz.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 166 - Bordo siyah)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 166 - Bordo siyah)

Sosyal bir olay, bireyler üzerinde uyguladığı veya uygulayabileceği dışsal bir zorlayıcı güçle kendini gösterir; bu güç ise, gerek belli bir cezalandırmanın varlığıyla, gerekse de kendisini çiğnemeye çalışan her türlü bireysel girişime karşı sosyal olayın gösterdiği dirençle kendini gösterir.

Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 39)Sosyolojik Yöntemin Kuralları, Emile Durkheim (Sayfa 39)
3 /