Sosyoloji'ye Giriş

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
124 gösterim
Bilim nedir? sorusunun cevabını bulmak oldukça zordur. Bu cevabın güçlüğü sadece tanımlanacak olanın özelliğinden değil, aynı zamanda tanımlayanın tanımına temel oluşturan hareket noktalarının çeşitliliğinden de kaynaklanır. Sosyoloji nedir? sorusu da bu kapsamda değerlendirilebilir. Böyle bir soru karşısında öncelikle yapılması gereken, sosyolojinin ne olduğunu, nasıl ve niçin ortaya çıktığını, temel kavram ve konularının neler olduğunu örnekleriyle açıklamaktır. İlk sorumuzun cevabına gelince, bilindiği gibi bilim, insanın doğayla mücadelesinin bir sonucudur. Bu mücadele sürecinde farklılaşan insan ihtiyaçları da farklı bilim alanlarını ortaya çıkarmıştır. 17. yüzyıl Avrupa kolonizasyon sürecinin farklı kültürlerle temasının beraberinde getirdiği toplumsal hayattaki çalkantıların ve hızlı toplumsal değişmelerin ortaya çıkardığı alanlardan biri de sosyolojidir. Sosyolojinin önemi, söz konusu hızlı toplumsal değişme sürecine paralel bir biçimde artmış, özellikle gelişmekte olan toplumlarda son yıllarda “toplumsal olayların sebebi yine toplumsal olaylardır” ve “toplumsal olaylar çok nedenlilik ilkesi esasında düşünülmelidir” kabulleri, sosyolojiyi önemli bir noktaya taşımış ve popüler bir bilim alanına dönüştürmüştür. Bu çalışmanın temel amacı, Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de kendine hızla yeni bir yer açan sosyolojinin temel kavramlarının etkili bir biçimde öğretilmesine katkıda bulunmaktır.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  438
 • ISBN:
  9786054692422
 • Yayınevi:
  Grafiker Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rojhilat Recep As 
 16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle kitabın basım şekli ansiklopediyi andırdığı için okumayı bir miktar zorlaştırıyor. İçerik olarak bakacak olursak sosyolojinin önemini anlamak açısından faydalı bir kitap. Psikolojinin temel hedefi bireyin davranışlarını kavramak ise sosyolojinin temek hedefi de toplumun davranışlarını kavramaktır. Bu kitap sayesinde temel sosyolojik terimleri öğrenip,toplumu daha iyi okuyabilirsiniz.

Kitaptan 2 Alıntı

Rojhilat Recep As 
12 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir başka ifade ile asimilasyon, "bir bireyin doğup büyüdüğü toplumun dışında bir toplumla veya azınlık ya da göçmen bir topluluğun başka bir toplulukla geliştirdiği ilişkiler sonucunda kendi özgün kültürel kimliğini yitirmesi ve yeni kültür ortamında eritilmesi" sürecidir.

Sosyoloji'ye Giriş, Erdal Aksoy (Sayfa 84 - Grafiker Yayınları)Sosyoloji'ye Giriş, Erdal Aksoy (Sayfa 84 - Grafiker Yayınları)
Rojhilat Recep As 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Küreselleşme çelişkili gelişmelerin yan yana seyrettiği bir periyottur. Bu da umut ve tedirginliğin birbirine karıştığı belirsizliklerle dolu bir süreç görünümü oluşturmaktadır... Piyasa ekonomisinin başarılarından bahsedilirken dünya çapındaki gelir dağılımındaki bozukluktan da söz edilmektedir.Bir yandan zenginlik artarken diğer yandan bireysel, toplumsal ve küresel düzeyde umutsuzluk ve güvensizlik de artmaktadır.

Sosyoloji'ye Giriş, Köksal Şahin (Sayfa 335 - Grafiker Yayınları)Sosyoloji'ye Giriş, Köksal Şahin (Sayfa 335 - Grafiker Yayınları)