Söylem İnceleme Monadoloji

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
428 gösterim
"Ama en yüksek iyilik başka bireylerle birlikte, eğer olanaklıysa, böyle (eksiksiz, ideal) bir karaktere ulaşmaktır. O karakterin ne olduğunu, e.d. nasıl anlık ve Doğanın bütünü arasında varolan birliğin bilgisi olduğunu yeri geldiğinde göstereceğiz. O zaman uğruna çabaladığım erek budur: böyle bir karakteri kendim için kazanmak, ve birçoklarının ona benimle birlikte erişmeleri için çabalamak. Daha açık bir deyişle, başka birçoklarının benim anladığım gibi anlayabilmesi ve böylelikle anlak ve isteklerinin benim anlak ve isteklerimle bütünüyle anlaşması için çabalamak benim mutluluğumun bir parçasıdır. Böyle bir amaca ulaşabilmek için ve ayrıca bu karakteri olanaklı en büyük sayının en kolay ve en güvenilir yolla erişebilmesini sağlayacak toplumsal bir düzeni oluşturmak için, Doğayı bizi sözü edilen karaktere ulaştıracak denli anlamak zorunludur."
-Spinoza-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 1998
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9789753970518
 • Orijinal Adı:
  Discours de la Methode / Tractatus de Intellectus Emendatione / Monadologie
 • Çeviri:
  Aziz Yardımlı
 • Yayınevi:
  İdea Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Descartes, Spinoza ve Leibniz’in görüşlerinin örneklendirildiği felsefe ile ilgilenenlerin beğenebileceği bir kitap.. Bana sınav dönemimde faydası olmuştu..

Kitaptan 1 Alıntı

İnsanın kendi duygulanışlarını yöneltme ve azaltmadaki güçsüzlüğüne kölelik diyorum; gerçekten, duygulanışlara bağlı olan insan kendi kendisine sahip değildir, fakat kendi üzerindeki gücünü çoğu kere baskı altında tutan ve en iyisini görerek en kötüsünü yapmasına sebep olan bir servete sahiptir.

Söylem İnceleme Monadoloji, Benedictus De SpinozaSöylem İnceleme Monadoloji, Benedictus De Spinoza