Söylemeyeceğine Söz Ver Bu Gece Birini Öldürdüm

8,6/10  (30 Oy) · 
65 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.625 gösterim
Jennifer McMahon'un sıra dışı romanı. Söylemeyeceğine Söz Ver arkadaşlık, aile, bağlılık ve ihanet üzerine yazılmış gerilim dolu, derin iç görüsü ve güzelce örülmüş geçmişiyle kesinlikle unutulmaz bir kitap ve bir cinayet romanından fazlası.

Bu unutulmaz güzellikteki romanda, bir kadının geçmişi ve geleceği karşı karşıya gelerek beklenmedik sonuçlara yol açıyor.

Kırk bir yaşındaki okul hemşiresi, Alzheimer hastası olan annesi ile ilgilenmek için kırsaldaki evine dönmüştür. Geldiği ilk gece bir cinayet olur ve küçük bir kız öldürülür. Bu olay, kadının çocukluğunda yaşanan bir başka cinayete esrarengiz biçimde benzemektedir. Sınıf arkadaşları tarafından "Patates Kız" denilerek alay edip dışlanan yoksul arkadaşı Del de otuz yıl önce aynı şekilde öldürülmüştür. Del'in katili asla bulunamamış, o günden sonra küçük kız, hayalet hikâyeleri ve efsanelerde ölümsüzleşmiştir.

Şimdi, yeni cinayetin soruşturması kahramanımızı karşı konulamaz bir şekilde içine çekerken, geçmişi ve geleceği korkunç, beklenmedik bir şekilde bir araya geliyor. Çünkü hiçbir şey göründüğü gibi değil... Ve gençliğinin hayaletleri unutulmaktan çok uzak.

"Bir hayalet hikâyesi, polisiye ve büyümek üzerine bir masal, bu kitap sizi yetişkinlerin arkadaşlık, ihanet ve cinayetle dolu çarpık dünyasına götürüyor. Jennifer McMahon'un bu heyecan dolu kitabı, bir sonrakini hevesle beklemenizi sağlıyor."
-Pam Lewis-

"Bu kitaba bayıldım. Eğlendim, korktum ve bitene kadar onun esiri oldum. Elimden bırakamadım."
-Sara Gran-

"İyi kurgulanmış, sürükleyici ve eğlenceli."
-Kirkus Reviews-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  282
 • ISBN:
  9786055358068
 • Orijinal Adı:
  Promise Not to Tell
 • Çeviri:
  Bahar Karakaş
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ismail Salma 
 24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Gayet begenerek okuduğum bir kitap oldu benim için. Jennifer McMahon yazarından okuduğum ilk kitap akıcı bir dille yazılmış. Biraz da fantastik karışımı bir kitap.

Nurhan Işkın 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kavga esnasında Del olay yerinden ayrılıp eve doğru koşmaya başlar. Katy'de avucunun içindeki taş parçasıyla peşinden gider...
Ne olduysa zaten o gece olmuştur.
Del artık bir cinayete kurban gitmiş, göğüsünden kare şeklinde kesik alınmış fakat ondan öncesinde boğularak ve boğazı kesilerek öldürülmüştür...Artık üstün den o kadar zaman geçmişti ki kimse Del'e neler olduğunu hatırlamak istemiyordu.

kübra aslan 
05 May 19:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

itap 1971 yılında öldürülen, Patates Kız lakaplı Del’in hikayesini anlatıyor, pedofili bir baba, birbirinden tuhaf erkek kardeşler ve patates çiftliğinde pislik içinde geçen bir hayat,Del’in akıl sağlığının pekte yerinde olmamasının en önemli nedenleri…

Kitabı Del’in zamanında onunla tuhaf bir arkadaşlık kurduğu günümüzde okul hemşireliği yapan Kate’in ağzından dinliyoruz.

Yıl 2002 yani cinayetin üzerinden tam otuz bir yıl geçmiş Kate on yedi yaşındayken terk ettiği kasabaya geri dönüyor çünkü annesi Alzheimer hastası…

Kate bir yandan kaçtığı geçmişiyle yüzleşirken ki onun çocukluğu da pek de sağlıklı geçmemiş, bir yandan da Del’in hayaletiyle uğraşıyor , bir şekilde Del’in geri döndüğünün ve kendisini izlediğinin farkında zira gördüğü hayaller ve ona bırakılan ipucları bunun mümkün olabilme ihtimalini akla getiriyor..

Sayfalar ilerledikçe yıllar öncesine dönüp, Del’in yaşadığı tuhaf ve sancılı çocukluğuna ortak olurken yavaş yavaş bir cinayetin aydınlanmasına tanık oluyoruz..

İçerisine biraz paranormal olguların yerleştirildiği çoğunun akıl sağlığından şüphe ettiğimiz karakterleriyle anlatımı ağır, çoğu sayfalarda sıkıldığımız orta şekerli bir kitap : )

Gözde Karadağ 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Jennifer McMahon - Söylemeyeceğine Söz Ver adlı kitaba yorumum:

Öncelikle bu kitabın peşinden çok koştuğumu, delice merak ettiğimi söylemeyeliyim. Kavuştuğumda ise derhal okumaya başladım ve su gibi içtim sayfaları.

Kitabın kapak resmi harika olmakla birlikte iç kağıdının çok kaliteli olduğunu bildirmeden geçmek istemedim. İç kağıdı O kadar kalın ki bir sayfa çevirirken 2 sayfa çeviriyor gibi hissettim. Ephesus yayınlarını takdir ediyorum bu açıdan.

Şimdi gelelim kitabın içeriğine;

Korku/Gerilim, Polisiye/Gizem, Aşk/Tutku ne ararsanız olay örgüsünün ilmeklerinde saklı.

O kadar harika kurgulanmış ki okurken anlatımdaki tüm o kıvrımların arasına sıkışmış tortular bir bir temizleniyor ve olay açıklığa kavuşuyor yavaş yavaş alıştıra alıştıra ve tam hijyenik tadında. :)

Çok karmaşık gibi gözüken olaylar aslında gün gibi ortadayken kimse göremiyor, ayrıntılara ise kimse dikkat etmiyor.

Olay Griswold'ların kızı Delores Ann Griswold ve yakın arkadaşı Katy Cypher hakkında geçmektedir.

Ralp Griswold'un küçük kızı Del diğer çocuklara oranla biraz tuhaftır.Vücudu, nemli toprak ve patates karışımı, çürük patates gibi kokmaktadır. Okulda kimse onunla arkadaşlık kurmak istememektedir, ancak Katy Cypher dışında.

Katy, Del'in ne kadar garip biri olduğunu bilsede arkadaşlık kurmalarına engel olduğunu düşünmez ve arkadaşlıkları Del'in,Katy'e "sana bişe göstereceğim okuldan sonra" deyip abisi Nicky'nin öldürdüğü kargayı göstermesiyle başlar.
Arkadaşlıkları ilerledikçe Del'in Katy'nin parmağı ile kendi parmağını kesip kankardeş olmaları ile daha da perçinleşir.
Artık sonsuza kadar Kardeş ve Arkadaştırlar.

Katy'de aslında okulda pek sevilen birisi değildir ve Del dışında hiç arkadaşı yoktur. Fakat Del ile olan arkadaşlığını elinden geldiğince gizli tutmaya çalışır. Okulun en popüler kızları Ellie ve Sam ile arkadaş olmaya çalışmaktadır.
Arkadaşları olabilmek için Del'i onlara anlatıp(yarısı gerçek bilgi yarısı uydurduğu hikayeler) ilgi çekmeye çalışır. Del, Katy'e Sam ve Ellie ile görüştüğü için çok kızar alnına abisinin hava tüfeğini Katy'nin alnına dayar fakat Katy, Del'e onun için ajanlık yapacağını onlardan duyduğu herşeyi anlatacağını söyleyerek bi şekilde kendini kurtarır.

Okuldaki çocukların sevmedikleri bir diğer kişi ise dilsiz Mike'tır.
Dilsiz Mike ile Patates kızı birbirlerine çok uygun olarak görürler ve onlarla sürekli dalga geçmektedirler. Aslında Mike, Del'e, Del ise Mike'a aşıktır. Mike sürekli ona mektuplar yazmaktadır. Mezuniyet günü, okulun yakınlarında bulunan omuz boyundaki otların biraz ilerisinde, sadece ayak bileği hizasından bulunan göle toplanırlar, Del'i ve Dilsiz Mike'ı birlikte o çamurun içine atıp kahkalar ile gülerler. Katy 'de oraya gelmiş ve arkadaşını o şekilde görmüştür fakat hiç bişey yapmaya cesaret edemez ayrıca birazda zevk almaktadır.Okulun en pislik çocuğu Artie , Ellie, Sam ve diğer tüm arkadaşlar ellerine çakıl taşı alıp Del'i taşlarlar ( Katy'de taş alır eline ama Del'e asla atmaz) ve Mike'a diğer taraftan olanları izletirler. İşkenceleri taşlamakla bitmez kızın pantolonunu indirip poposunu açıkta bırakıp aşağılarlar.Del'in poposundaki morlukları kimse farketmez bile..
Del'in bu kadar aşağılanmasına göz yumamayan sıska dilsiz Mike kimsenin beklemediği bir şekilde şişko, iri Artie'nin üzerine atlar ve aralarında Mike'ın burnunun ve kolunun kırılmasıyla, kavga son bulur. ( Mike, Artie gibi iri yarı birine kafa tutamayacağını ve onu asla alt edemeyeceğine bile bile Artie'nin üzerine atlar)

Kavga esnasında Del olay yerinden ayrılıp eve doğru koşmaya başlar. Katy'de avcunun içindeki taş parçasıyla peşinden gider...
Ne olduysa zaten o gece olmuştur.
Del artık bir cinayete kurban gitmiş, gögüsünden kare şeklinde kesik alınmış fakat ondan öncesinde boğularak ve boğazı kesilerek öldürülmüştür...

Tüm bu olaylar tamamen 30 yıl önce olmuştur.
30 yıl sonra Katy İlkokul hemşiresi olmuş kendisine başka birşekilde hayat kurmuştur. Fakat New Hope'tan gelen telefonla Alzheimer hastası olan annesini bir bakım evine yerleştirmek için tüm bu olayların yaşandığı kırsal kesime gelmek zorunda kalır ve olaylar tekrar başa sarar. Katy'nin geldiği gün aynı cinayetin benzeri bir kez daha işlenir ve bu kez tüm suç Katy'nin üzerine atılamaya çalışılmaktadır...Olaylar iyice sarpa sarar ve bu dakikadan sonra artık işler çıkılamaz bir hal alır. Elinizden bırakamayacağınız harika bir kitap Kesinlikle tavsiye ediyorum. Okuduktan sonra yazarın müptelası olacaksınız demedi demeyin :)

Ürktüm, merak ettim, gerildim.. Tek kelimeyle ha-ri-kay-dı...Bu müthiş yazarın diğer kitabı Kayıp Kızlar Adası'nı hemen okumayacağım çünkü bu kitabı önce bilinç altıma kazımam gerekiyor :)
Gözde KARADAĞ

İlay Yüksel 
10 Oca 09:33 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yine bir gerilim kitabında küçük kız çocuğu unsuru, bir de malum hava şartlarından kitabı kesik elektrik sebebiyle mumlar eşliğinde bitirmek çok ürkütücüydü. Konu, kurgu, anlatım çok güzeldi... McMahon'un tüm kitaplarına gözüm kapalı başlayabilirim...

NİHAL GÜLER 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın ilk okuduğum kitabı Kayıp Kızlar Adası idi. Ancak bu kitap ondan çok daha güzel. Son derece akıcı bir anlatımı var elinizden bırakamıyorsunuz. Hikaye sizi içine çekiyor. Sanki bir yerlerde, karanlıkta "Patetes Kızı" göreceğinizi sanıyorsunuz.

Sera Taşkın 
01 Mar 16:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitap güzeldi. Bu bir gerçek. Fakat kesinlikle tam puanlık değildi. Bu kitap Jennifer McMahon'dan okuduğum ilk kitaptı ve McMahon'ın kalemini sevdim. •
Sorun şu ki, ben kendimi hiçbir karaktere yakın hissetmedim, Nicky hariç

Yani... Bir yandan ben polisiye kitaplarının bana göre olmadığını fark ettim bu kitapla. Gerçi Söylemeyeceğine Söz Ver tam olarak bir polisiye kitabı değil, aynı zamanda korku/gerilim kitabıydı da. Hem bu kitap, hem de Zehiri Kim Verdi beni bu sebeple çok sarmadı doğrusu. Ve bir yandan da gerilim kitapları da benim türüm değil. Yani gerilim kitaplarından bir fantastik/bilimkurgu/distopya okurkenki kadar zevk almıyorum. Tabii bu benim için geçerli. •
Kitabın konusu ise şöyle;
Kate, annesinin hastalığı yüzünden küçüklüğünde oturduğu kasabaya geri dönüyor ve döndüğü gece küçük bir kız, yıllar önce Kate'in arkadaşı olan, okulda 'Patates Kız' lakabıyla anılıp sürekli dalga geçilen Del Griswold ile aynı şekilde öldürülüyor. Ve bu işte bir terslik var çünkü Kate, geçmişin hayaletleri ile başbaşa kalmış durumda. •
Kitap beklentilerimi karşılamak ile karşılamamak arasında gidip geliyor. Fakat bu yine söylediğim gibi benim gerilim ve polisiye tarzı kitapları sevmememden dolayı. •
Eğer siz bu tarz kitapları seviyorsanız hiç durmayın ve gidip okuyun.

TSena_gl 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Söylemeyeceğine Söz Ver kitabını bitti. Kitap, başından sonuna kadar ürkütücü ama sonunda ek olarak mutlu ve buruk hissettirdi. Gerçekten gece uyurken biri beni izliyor mu diye düşündürüyor kesinlikle! Yazar, geçmiş ve şimdiki zaman anlatımı ile konuyu işliyor. İki zamanın bağlamasını da çok iyi yazmış. Bu kitap bize, bazen bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını en çarpıcı şekilde derinden hissettirip, anlatıyor. Bazen her öldürüş, bir cinayet olmuyor. Bazen, tamamen bir hak ediş yaşatılıyor. Bir okuru, bir kitaba çekmenin kitabını yazmış resmen! Kitabın konusu: Del adında; Garip, ailesinden sevgi haricinde her şeyi gören... Asıl pislik kişiler tarafından, pislikmiş muamelesi yapılan "Patetes Kız'ın, aslında ne kadar cesur, sevgi dolu ve korumacı bir dost, bir kardeş olduğunun hikâyesi diyebiliriz. Pekâlâ bir soru; beden ölünce, bu gerçek bir ölüş müdür her zaman? Peki ya, ruh...? Yaşanan geçmiş ve gelecek olayların aslının açığa çıkması, bir kurtarma savaşının-ölüme kafa tutarak, gerçekten, gerçek bir savaş!- bir kurtuluşun ve huzura ermenin hikâyesi...

Sevomberkom Paldrak 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Jennifer Mcmahon ile tam olarak tanışma kiabım diyebilirim.Bir gün kitap fuarında dolaşırken bir yandan da kendime artık kitap almamalıyım diyordum sonra Ephesus yayınlarının önüne geldim ve bu kitabı elime aldım.Başta fantastiğe kaçan bir konusu olduğunu düşünmemiştim ancak sonradan fikrim değişti.Bu kitabı almadan bir kaç gün öncesinde de Backtrack adlı filmi izlemiştim ve filme bayılmıştım.Kitabı okumaya başladığımda her cümlesiyle Del'in bir görünüp bir kaybolmasıyla bana o filmi hatırlatmıştı.

pinar unsal araz 
01 Mar 12:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel ve akıcı bir kitap. Gerilimi okurken gercekten hissettiren bir anlatımı var. Yalnız sonlara doğru katili tahmin etmek zor olmadı.sonu beklediğim gibi bitmedi.yinede okurken çok keyif alınacak bir roman

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Sevomberkom Paldrak 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Alıntı
Tamam,eğer sana sırrımı göstereceksem,onu kimseye söylemeyeceğine dair söz vermen gerekiyor.Yemin etmelisin

Söylemeyeceğine Söz Ver, Jennifer McMahon (Sayfa 120)Söylemeyeceğine Söz Ver, Jennifer McMahon (Sayfa 120)