Soylu Çürüme Commissario Brunetti Serisi 7

9,0/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
3 beğeni  · 
468 gösterim
Donna Leon'un bu yapıtında hep birlikte toprağı kazıyoruz. Bunu yaparken toprağın karanlık sırları, kirli çamaşırları örtmekte aciz kalışına tanıklık ediyoruz aslında. Üzeri toprakla örtülü genç bir adamın iskeleti, Komiser Brunetti'nin geçmişi ve bugünü aydınlatmasına yardımcı oluyor. Yolculuğumuz küçük bir kasabada başlasa da, Venedik'e dönüp, yüksek tavanlı malikanelerde arıyoruz ipuçlarını. Üstünde aile arması olan bir yüzüğün izini takip ederken sadece bir kayboluş hikayesine ait gerçekleri değil, aynı zamanda köklü bir ailenin karanlık yüzünü de buluyoruz. İlk bakışta çürümekte olan tek şey, sular altındaki Venedik'ten kopartılıp toprağa gömülen genç bir adamın bedeniymiş gibi görünse de, aslında daha köklü, daha "soylu" bir şeylerin çürümekte olduğunu gösteriyor Donna Leon bu romanında. Venedik'in içyüzünü içinde yaşadığı toplumun mikrokozmosu olarak bir dedektif romanının merceğinden gözler önüne seriyor.
Ölümün, soyluluğun, hırsın ve aile olgusunun iç içe geçtiği Soylu Çürüme'de Brunetti her zamanki gibi, hizmet ettiği adalet mekanizmasını ve ayrılmaz bir parçası olduğu Venedik'teki "kara ayrıntılar"ı sorguluyor...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2006
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789755394961
 • Orijinal Adı:
  A Noble Radiance
 • Çeviri:
  Volkan Sümbül
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
26 Şub 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Güzel bir Guido Brunetti polisiyesi.
Bir doktor, İtalya'da aldığı bir arazi üzerinde tarlayı düzenletirken bir iskelet bulunur.
Ve yapılan araştırmalar sonucunda bu iskeletin 2 sene önce kaçırılan ve fidye istenen İtalya'nın en zengin ailelerinden birinin oğlu olan Roberto'ya ait olduğu tespit edilir.
Davayı gönülsüzce(!) alan Gudio Brunetti, bir yandan olayı çözmeye çalışırken, bir yandan da ailevi ilişkilerini gözden geçirir.
Polisiye severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap