Söz Söyleme ve Diksiyon Konuşan İnsan

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
543 gösterim
Yıllarını tiyatroya, Türkçenin doğru ve güzel konuşulmasına adayan Can Gürzap'ın bu kitabı, konuşma sorunlarından beden anlatımına, nefes ve ses çalışmalarından fonetiğe, diksiyondan topluluk önünde konuşma yöntemlerine kadar geniş bir yelpazenin içinde, konuşmanın inceliklerini sunuyor okurlara. Söz Söyleme ve Diksiyon, oyunculuğu meslek olarak seçmiş kişiler, dilimizi doğru ve güzel konuşmak isteyenler, başarının kendini iyi ifade edebilmekten geçtiğine inananlar için gerçek bir rehber...
(Arka Kapak)

Kitaptan 2 Alıntı

Sergen Özen 
04 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimi yanlışlar...
Global: "Küresel" daha güzel değil mi?
Durumundayız: Bazı kişiler bu kelimeyi yanlış kullanıyor. Örneğin, "Bu işi yapmak durumundayız" diyorlar, oysa orada kullanılması gereken sözcük "zorundayız" olmalı. "Durumundayız" ile "zorundayız" sözcüklerini doğru kullanmak zorundayız.
Korkarım: bir örnek vereyim: "Korkarım, Ahmet Bey sizinle görüşemeyecek." Ahmet bey benimle görüşemeyecekse bunda korkacak ne var? İngilizceden, daha doğrusu televizyonlardaki İngilizce filmlerin yanlış çevirisinden Türkçemize giren yanlış söyleyişlerden biri. İngilizce bu sözcüğün karşılığı "I am afraid"dir. Bu deyimin Türkçe karşılığı "Maalesef" ya da "üzgünüm" dür.
Sahne almak: Arabesk anlayışın söylemi olsa gerek. Böyle bir deyim yoktur. Doğrusu "sahneye çıkmak" tır.
Şimdilerde: Böyle bir deyim yoktur. Doğrusu, "bugünlerde" dir.
Start almak: Yine radyo ve televizyonlarda çok kullanılan bir yanlış. Başladı demek varken, ne demek start aldı?

Söz Söyleme ve Diksiyon, Can GürzapSöz Söyleme ve Diksiyon, Can Gürzap
Sergen Özen 
18 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özellikle televizyon gibi iletişim araçlarının amaçlarının başında eğlendirme gelir ama bunu toplumun kültürünü zedeleyerek yapmamak gerekir. Bizim gibi kültür ve eğitim düzeyi düşük olan topumlara kötüyü verirseniz kötüyü, iyiyi verirseniz iyiyi kabul eder. Amaç, orta direğin düzeyine çakılı kalmak değil, onları ifade becerisi yönünden daha yukarılara çekmektir.

Söz Söyleme ve Diksiyon, Can GürzapSöz Söyleme ve Diksiyon, Can Gürzap