Sözcükler Dergisi - Sayı 71

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
49 gösterim
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)Oğuz Atay’ın Nikâh Günü / İsa Çelik, Arşivinden Bulup Çıkardığı Tanıklığıyla, Oğuz Atay’ın Nikâh Günü Yaşadıklarını Ve O Gün Çektiği Fotoğrafı Anlatıyor.

Cahillik Konusunda Son Deyişler / Ferit Edgü

Bir Şiirin İzleyeceği Yol / Alain Bosquet

Yaşar Kemal Türk Romanının Simgesidir / Özdemir İnce

Uzun Bir Adam / Mehmet Serdar

Memet Fuat İle İlhan Berk / Turgay Fişekçi

İlhan Berk’ten Behçet Necatigil’e Mektuplar

Özensizliğin Şerefi / Küçük İskender

Şiir’in Yüzü / Hakan Savaş

Loana Ve Nisyan’da Bellek / Burcu AlkanŞiirleriyle; Cevat Çapan, Refik Durbaş, Shakespeare, Arthur Rimbaud, Tahir Abacı, Arife Kalender, Salih Bolat, k. İskender, Ferruh Tunç, Hakan Savlı, Rubén Astudillo y Astudillo, Burcu Yılmaz, Manuel Ortiz Guerrero, Gökçenur Ç., Emin Kaya, Zarife Biliz, Caner Kuşçu, Güray Özçelik, Kutay Onaylı, Adnan Metin, Fatin Hazinedar, Ürün Kuş, Mustafa Erdiken, Nafia Akdeniz, Ali Koçak.Öyküleriyle; İsimsiz, Özgür Çırak, Hürriyet Yaşar, Eylem Ata Güleç, Akın Çokuğurluel, Önder Şit, Can Sevindir, Çiyil Kurtuluş, Gülçin Akçay, Miyase Aytaç Yılmaz, Muharrem Demirdiş, Sacide Alkar.
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  Sözcükler
 • Yayınevi:
  Sözcükler
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 45 Alıntı

İklim 
17 Şub 16:57 · 9/10 puan

Mükemmel değil mi ;
“Şiir sözcüğünün bir anlamı da çakıl taşları üzerinden akan suyun sesiymiş.”

Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 136 - Hakan Savaş)Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 136 - Hakan Savaş)
İklim 
17 Şub 17:06 · 9/10 puan

“Hayattaki en önemli şey görmektir. Şiir yazmak için iyi görmelisiniz. Etrafımızdaki her şeyi gerçekten görmek önemlidir. Daha önce kaç defa elma gördünüz ? Bin defa ? On bin ? Milyon kere ? Hayır! Daha önce hiç elma görmediniz. Bir defa bile... Şu âna kadar , bir elmayı gerçekten görmediniz. Bir elmayı görmek onun özünü bilmek , onunla ilgilenmek , anlamak , onunla iletişim kurmaktır. Ona bakmak , gölgesini gözlemlemek , her bir kıvrımını hissetmek , bir ısırık alarak gün ışığını özümseyişini hayal etmek... Gerçekten görmek budur. Bir şeyi gerçekten görürseniz , onu hissedebilirsiniz. (...) Gerçekten bilmek için yazmalısınız. Yazmazsanız , asla bilemezsiniz.”

Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 139 - Hakan Savaş)Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 139 - Hakan Savaş)
İklim 
13 Şub 20:48 · 9/10 puan

Cahillik Konusunda Son Deyişler
* Cahil , “Acaba” demez.
“Yanılıyor muyum” hiç demez.
O soru sormaz. O yalnız yanıtlar.
Sorulmayan soruları bile.

* Cahili bol olan ülkede dürüst insan barınmaz.

Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 5 - Ferit Edgü)Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 5 - Ferit Edgü)
İklim 
17 Şub 16:46 · 9/10 puan

Ölü Martı
“Şimdi düşünüyorum da hatıralar yaşandıkları andan itibaren biçim değiştirmeye başlıyor.”

Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 130 - Sacide Alkar)Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 130 - Sacide Alkar)
İklim 
14 Şub 22:17 · 9/10 puan

* Muazzam
“İlhan Berk , şiirin dünyanın bütün kötülüklerinin üstesinden geleceğine inanıyordu. Savaşlar da dahil.”

Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 46)Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 46)
İklim 
17 Şub 17:57 · 9/10 puan

“İlk bakışta çelişkili gibi görünse de çoğu zaman var olma halinin farkındalığı yok olma ihtimalinin getirdiği yüzleşmeyle keskinleşir. Yaşamı bedenimizin sınırları doğrultusunda deneyimlediğimiz düşünülürse varoluşa dair en keskin farkındalık anlarımızın bedenin zayıfladığı , çöktüğü , yetersiz kaldığı durumlarda ortaya çıkması oldukça doğal. İnsan olmak bedenin sınırlılığında sıkışıp kalmış bir sınırsızlık vaadini de içerdiğinden olsa gerek bedenin tükenişi sert bir gerçek olarak kendini dayatır. Eğilime göre ruh , akıl , bilinç vb. ile temellendirilen zihin-beden ekseninde , iç dünyanın potansiyel zenginliğinin bedenin imkanlarıyla sınırlanması varoluşun trajik niteliğidir de aynı zamanda ( ki bazı açılardan sanat bu trajediyle baş etme , sınırlılığı aşma çabası olarak tanımlanır. ) “

Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 148 - Burcu Alkan)Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 148 - Burcu Alkan)
İklim 
16 Şub 21:07 · 9/10 puan

“Yeni tanışan insanlar arasında sinsice boy veren o habis mesafe yok aramızda.”

Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 90)Sözcükler Dergisi - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 90)
5 /