Adı:
Speak
Baskı tarihi:
Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780312674397
Kitabın türü:
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Square Fish
Baskılar:
Konuş Benimle
Speak
The first ten lies they tell you in high school.

"Speak up for yourself--we want to know what you have to say." From the first moment of her freshman year at Merryweather High, Melinda knows this is a big fat lie, part of the nonsense of high school. She is friendless, outcast, because she busted an end-of-summer party by calling the cops, so now nobody will talk to her, let alone listen to her. As time passes, she becomes increasingly isolated and practically stops talking altogether. Only her art class offers any solace, and it is through her work on an art project that she is finally able to face what really happened at that terrible party: she was raped by an upperclassman, a guy who still attends Merryweather and is still a threat to her. Her healing process has just begun when she has another violent encounter with him. But this time Melinda fights back, refuses to be silent, and thereby achieves a measure of vindication. In Laurie Halse Anderson's powerful novel, an utterly believable heroine with a bitterly ironic voice delivers a blow to the hypocritical world of high school. She speaks for many a disenfranchised teenager while demonstrating the importance of speaking up for oneself.

Speak was a 1999 National Book Award Finalist for Young People's Literature.
Boş yere vaktim harcansin diyorsaniz eğer okuyabilirsiniz. Lakin ben hiç keyif alamadım yarım bıraktım. Çünkü kesfetmem gereken çok güzel kitaplar olduğunu düşünüyorum
304 syf.
·5 günde·5/10
Kitabın başında dinle başlıklı bir yazı bulunuyor yazar bu kısmı 12 yıl sonra eklemiş,eğer kitabın kurgusuna hakim olan sırrı öğrenmek istemiyorsanız bu bölümü kitabı tamamladıktan sonra okumanızı tavsiye ederim.
Kitap Melinda isimli 9. sınıf öğrencisin yaşadığı bir olay sonucu psikolojik bunalımlarını ve toplumun ona karşı tutumunu okuyucuya aktarıyor. Yazar oldukça hassas bir konuyu kurgulamış lakin bunun altından kalkamamış bence.Anlatım oldukça basit.Lakin şunu söylemeliyim ki kolaylıkla karakterin normal bir psikolojide olmadığını rahatlıkla anlayabiliyoruz.
Ana karakter de çok başarılı sayılmazdı ama yan karakterlere kıyasla iyi bir karakter olduğu söylenebilir. Karakterler çoğu zaman davranışlarında tutarlı değildi,içi boş kalmıştı.
Kitap birçok ödüle layık görülmüş bu beklentilerimi yükseltmişti fakat sonuç olarak hayal kırıklığıydı.
Verdiği mesaj açısından belki okunulabilir diyecektim ama yazar kitabın sonunda yer alan röportajında .''Ben mesaj göndermem.Ama bir kitabı sevince,bir de iyi yazılmış bir kitapsa,genelde birkaç şey öğreniyorsunuz.İyi kitaplar insanların deneyimlerini yansıtır ve biz de bu sayede bir şeyler öğreniriz.''demiş.Bu kitabın iyi bir kitap olduğunu düşünmüyorum ,okumasanız kaybedeceğiniz hiçbir şey yok bu yüzden okumanızı tavsiye etmem.
Film adaptasyonunu izledikten sonra gelen düzenleme;Kesinlikle filmi daha iyi ,kitabı birebir uyarlamışlar neredeyse bunu söylediğim nadir kitaplardan oldu.Konuyu merak edenlere filmini tavsiye ederim.
304 syf.
·3/10
Kitap konusuyla olsun, kapağıyla olsun, arkada ki özetiyle olsun gerçekten çok fazla ilgimi çekti ve dedim ki "işte bu kitap tam benlik.". Fakat gelgelim ki gerçeklere, kitabı okumaya başlayınca neler oluyor ya dedim. Bu kadar güzel konu, bu kadar güzel kapak nasıl ziyan edilir onu gördüm. Belki de çeviriden kaynaklanabilir, bilmiyorum. Bölümler o kadar kısaydı ki, bir sayfalık bile bölüm vardı. Ve bu çok kafa karıştırıyordu. Bir bölüme alışamadan başka bir bölüm geliyordu. Konu çok güzeldi, ama ne yazık ki kitabın yazılış stilini beğenmedim.
304 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Filminden sonra kitabı da ayrı bir özensiz geldi bana. Bir çocuğun başına gelen tecavüz olayından sonra konuşmayı bırakması... Hele ki günümüzde gündemde bu şekilde bir çok olay varken. Yine de daha iyi işlenilebilir olduğunu düşünüyorum. Sanırım aldığı bütün ödülleri konusundan dolayı hak ediyor. Okuma alışkanlığı olan bir insan için dilinin çok basit geleceği aşikar.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Melinda liseye yeni başladı fakat herkes tarafından yaz sonundaki partide polisi arayan kız olarak tanınıyor. Eski yakın arkadaşları bile ona sırt çevirmiş durumda. Fakat Melinda'nın o gece partide ne yaşadığını kimse bilmiyor. Çünkü Melinda artık konuşmuyor.
—————
Kitabı bitirdiğimden beri kaç kez yorum yazma teşebbüsünde bulunduysam da bir türlü iki cümleyi bir araya getiremedim. Çok gerçekçi, insanı derinden sarsan ve yürek burkan bir hikaye. Kitabın ana karakteri Melinda 13 yaşındayken cinsel saldırıya uğradı. Yaşadığı acıyı kelimelerle tarif etmenin imkanı yok fakat yazar duyguları çok iyi aktarmış. Okurken kimi zaman üzüldüm, kimi zaman sinirlendim, kimi zaman da gülümsedim. Aslında karakterin iç sesinden anlaşıldığı kadarıyla eğlenceli bir kişiliği var, gelin görün ki yaşadığı acılar onu paramparça etti...
En kötüsü de bu ve benzeri olayların gerçekte de yaşanıyor olması. Bayağı etkilendim.
Ayrıca kitabın sonundaki ekler de çok güzel olmuş. Yazarla yapılan röportaj ve cinsel saldırılar hakkında rehber niteliğinde bilgilere yer verilmiş.
Ve kitabın sinema uyarlaması mevcut. Hem de Melinda rolünde Kristen Stewart oynuyor. Ben en kısa zamanda filmini izleyeceğim, eğer okumadıysanız kitabı tavsiye ederim.
304 syf.
·7/10
Kitapla ilgili yorumlara baktığımda yaşanan olayla ilgili daha vurucu bir kitap okurum diye düşünmüştüm. Güzel bir kitap evet ama eksik kalmış gibi geldi bana yeterli duyguyu verememiş. Ancak sürükleyiciydi. Araştırıp filminin olduğunu da öğrenip izledim. Filmi de aynı duygusuzlugu barindiriyordu
304 syf.
·3 günde·4/10
Lise öğrencisi Melinda'nın;bir yaz partisinde yaşadığı talihsiz bir olay sonucu verdiği tepkiyle ortamdan soyutlanışını ve hissettiklerini konu alan kitap.Kalemini ve anlatımını özensiz ve eksik buldum yazarın.Konu örülmeye müsait bir konuyken,anlatımdaki yavanlık kitabın eksi yönü.Okunmazsa çok büyük kayıp olacağını düşünmüyorum.
304 syf.
·5/10
Tecavüze uğramış bir kızın ağzından psikolojik yapısı çerçevesinde okul, aile, sosyal hayatının anlatıldığı bir roman. Olayların anlatımında zamanlamalar daha iyi ayarlanabilirdi geçmiş ve günümüz gelgitleri daha iyi olabilirdi. Yine de bu kitabın tecavüze uğrayanların hayatını bir nebze anlayabilmemizi sağlayacağına inanıyorum.
304 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Bu kitap benim için okumadan önce konusu itibariyle ilginç ve merak uyandıran, okuduktan sonra ise bende bir etki bırakan nadir kitaplardan biri oldu. Bu tarz hassas konuları içeren kitaplarda bence önemli olan karakterin duygularını okura iyi yansıtabilmesidir. Yazarın bu konuda duyguları okura başarılı bir şekilde aktardığını düşünüyorum. Aslında bu kitap için yazılması gereken çok şey var fakat kitap ilginizi çektiyse veya kararsız kaldıysanız fazla ertelememenizi öneririm.
304 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Bu konuya hepimiz aşinayız fakat engellemeye güç yemeyen gerçeklerden olduğu için ben klişe olarak değerlendirmiyorum. Yazarın, birilerinin sesini duyurma çabasına giriştiği kitaplar beni daha çok etkiliyor.

Kitabın dili 14 yaşındaki bir çocuğun bakış açısı ile yazıldığı için hayli basit ve sıradan olmasına rağmen bu kez bu beni sarstı. Karşımda küçücük bir çocuk, çoğu şeyi daha yeni yeni öğrenen bir genç kız olduğunu hissettim ve nerede yanlış yapıyoruz sorusu ile düşüncelere daldım. Haliyle bu kitaptan ben kendime çokça pay çıkardım.

Ülfet insanın gözünü kör ediyor galiba. Bunu bir kez daha hissettim. Tavsiye ettiğim kitaplar arasında anlayacağınız. Dilerseniz önce filmi de izleyebilirsiniz. Pek profesyonel olmasa da düşük bütçe ile bir hayli emek vererek çekmişler.
Bay Freeman: "Bu zamanımızı neden sanata harcamayalim ki? Resme, heykele, kara kaleme, pastel boyalara, sulu boyaya? Kelimeler ve sayılar, imgelerden daha mi önemli? Buna kim karar verdi? Cebir sizin gözlerinizi yaşartiyor mu? Çoğul iyelik zamirleri kalbimizden geçenleri ifade etmenize yetiyor mu? Şimdi sanatı öğrenemezseniz, nefes almayı da hiçbir zaman öğrenemezsiniz
İnsanlar kendilerini ifade edemezlerse yavaş yavaş ölürler. Kaç tane yetişkinin içten içe ölü olduğunu bilsen şaşırıp kalırsın. Kim olduklarını bilmeden günlük hayatlarını yaşayıp gidiyorlar;bir kalp krizinin, kanserin ya da bir kamyonun gelip işlerini bitirmesini bekliyorlar.
"Bu yaptığın, ağaca benziyor ama ortalama, sıradan, sıkıcı bir ağaca. Hayat solu ona. Bükülsün - Ağaçlar esnektir, hemen kırılmazlar. Yara aç, eğri bir dal yap. Kusursuz ağaç diye bir şey yoktur. Hiçbir şey kusursuz değildir. Kusurlar ilginçtir. Ağacın kendisi ol."
Ailem beni dindar yetiştirmemişti. Tapmaya en çok yaklaştığımız şey kutsal Visa, MasterCard ve American Express üçlüsüydü.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Speak
Baskı tarihi:
Mayıs 2011
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780312674397
Kitabın türü:
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Square Fish
Baskılar:
Konuş Benimle
Speak
The first ten lies they tell you in high school.

"Speak up for yourself--we want to know what you have to say." From the first moment of her freshman year at Merryweather High, Melinda knows this is a big fat lie, part of the nonsense of high school. She is friendless, outcast, because she busted an end-of-summer party by calling the cops, so now nobody will talk to her, let alone listen to her. As time passes, she becomes increasingly isolated and practically stops talking altogether. Only her art class offers any solace, and it is through her work on an art project that she is finally able to face what really happened at that terrible party: she was raped by an upperclassman, a guy who still attends Merryweather and is still a threat to her. Her healing process has just begun when she has another violent encounter with him. But this time Melinda fights back, refuses to be silent, and thereby achieves a measure of vindication. In Laurie Halse Anderson's powerful novel, an utterly believable heroine with a bitterly ironic voice delivers a blow to the hypocritical world of high school. She speaks for many a disenfranchised teenager while demonstrating the importance of speaking up for oneself.

Speak was a 1999 National Book Award Finalist for Young People's Literature.

Kitabı okuyanlar 131 okur

  • ırmak
  • selin akin
  • Seran Muti
  • Merve DULKADİR
  • Cernn

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%2.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0