Spinoza'nın Tao'su Akıllı İnançtan İnançlı Akla

10,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
5 beğeni  · 
520 gösterim
Goethe, Hegel, Nietzsche, Marx, Freud, Einstein ve daha nice büyük düşünür, Spinoza'nın hazırladığı entelektüel iklimde yetişti. Onlar, Spinoza'nın etkisinin açıkça görüldüğü yapıt ve kuramlarıyla, dünyaya bakışımızı değiştirdiler.

Bu kitapta Moris Fransez, Spinoza'nın ETİKA adlı başyapıtında ortaya koyduğu, ETİK felsefesini açık ve net bir dille çözümlüyor. Ayrıca, Spinoza'nın modern düşünce üzerindeki etkisini, alışılmış akademik yaklaşımlardan çok farklı bir bakış açısıyla irdeliyor. Bir yandan da, "Filozof Okuyucu"ya Spinoza düşüncesinin, Budacılık ve Taoculuk gibi, bir iyi yaşama arayışı, bir iç özgürlük yolu olduğunu gösteriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  368
 • ISBN:
  9786055272197
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Teslime Yıldız 
 19 Eki 2017 · Kitabı okudu · 129 günde · Beğendi · Puan vermedi

Spinoza liseden beri çok sevdiğim bir felsefecidir ve bu kitap sayesinde onun ileri sürdüğü içkin tanrı anlayaşını daha iyi anlamaktayım. Tanrı varlığı, üretkenliği, yasası hakkında bilgiler vermektedir. Kendisinin görüşü Descartes'ın görüşüyle ters düşmesine rağmen, Descartes'ın görüşüne aksi bir düşünce ortaya koymaktadır yani ondan faydalanmaktadır. Felsefe öznel bir düşünceye dayalı olduğu için bu anlatımını nasıl en temelden anlatacağını düşünmüştür ve tıpkı bir matematik formülüne dayandıracak şekilde mantıksal bir şekilde açıklamaya yola koyulur. Bunun için kendisini anlamayı sağlamak istediğinden insanların ön yargılarını, ilk düşüncelerini aşmaya çalışır. Yakında tekrar editleyeceğim...

Kitabı editlemeyi unutmuşum.

Spinoza okunması gereken bir felsefecidir. Bu kitap kendi yazdığı eserinin yorumlanmasıdır ve iyi de yorumlanmıştır. Varlığı ele alışı, düşünceleri, sorgulatıcı anlatımı ve bunu temellendirmeye çalışması okunmaya değer.