Stalin'i Anlamak

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
463 gösterim
Dünyanın en çok tartışılan siyasetçilerinden biri olan Stalin'in aynı zamanda bugünün Rusyası'nda hâlâ en çok sevilen lider olması birçok kişiyi şaşırtıyor. Kimileri bu sevgiyi "güçlü devlet adamı" arayışıyla, kimileri ise sosyalizme duyulan özlemle açıklıyor. Ancak kim ne derse desin, hakkında yayınlanan sayısız olumsuz kitap ve makaleye, batılı ülkelerde aleyhine hazırlanan yüzlerce belgesele karşın yalnız Rusya'da değil, dünyanın birçok ülkesinde Stalin'e toz kondurmayanların var olduğu açık.

2000'lerin Moskovası'nda iki kişinin mezarından kırmızı karanfil hiç eksik olmaz. Bunlardan biri Nazım Hikmet, diğeri Yosif Visaryanoviç Stalin'dir. Üzerine çok konuşulan ama anlaşılması bir o kadar zor bir kişidir Stalin.

Kemal Okuyan, daha önce iki baskısı yapılan kitabın gözden geçirilmiş yeni baskısına yazdığı önsözde "aradan geçen sürede okuduğum yeni kaynaklar, Stalin'i anlamak için doğru bir yöntem seçtiğime dair inancımı pekiştirdi" diyor. "Hedefim yeni buluşlar peşinde koşmak değil, Stalin'in yaşadığı ve sorumluluk aldığı kesitteki önemli dönemeçler ve olaylar arasındaki bağlantıyı mümkün olduğunca sağlıklı bir biçimde kurmaktı" diyen yazarın bunu ne ölçüde başardığına karar verecek olan elbette okurlar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2008
 • Sayfa Sayısı:
  220
 • ISBN:
  9786055892081
 • Yayınevi:
  Yazılama Yayınları
 • Kitabın Türü: