Stefan Zweig'in Son Günleri

8,6/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
731 gösterim
Stefan Zweig, ta Brezilyaya gitse de, geride bıraktığı, yıkılmakta olan bir dünyayı içinde taşıyordu. Bazen aralık kalan pencereden esen ılık rüzgâra kapılıp geçip giden yılları unuttuğu oluyordu. Utanç duygusunun bir huzur hissiyle aynı anda benliğini kapladığı zamanlar, bir umut ışığı olarak Lotteye bakıyordu. Buralara aşinaydı sanki... İnsana yaşadıklarını unutturacak bir yer. Ama bir gazete haberi bile yıkıp geçiyordu içini: Viyana Belediyesi Yahudilerin oturduğu dairelerde gazı kesme kararı aldı. Bu konutlarda gazla intihar edenlerin artması, vatandaşın rahatını kaçırdığından, gazla intihar etme, bundan böyle kamu düzenini bozmak olarak kabul edilecek. Demek kitaplarını yakan, yasaklayan ülkesinde, insanları öldürme hakkı olduğunu düşünenler, ölme hakkına bile el koyuyordu. Ama o, hakkını saklı tutmakta kararlıydı. Nerede olursa olsun...rnrnLaurent Seksik, Stefan Zweig ve karısı Lottenin ölüme doğru çıktıkları yolculuğun son altı ayında onlara eşlik ediyor. İçine düştükleri o derin bunalımı, mücadeleyi değil de kaçmayı seçmiş olmalarının o dayanılmaz vicdan azabını her sayfasında hissettiriyor, o kederli günleri onlarla birlikte yaşıyor, yaşatıyor. rnİnsanın yüreğini burkan bir öykü. Gerçek olduğunu bilerek okumak, bir dönemin, bir dünyanın yok oluşuna tanık olmak daha da hüzünlü...rn(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9789750715136
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
 11 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yaptığım bir inceleme sonrası gelen mesajlar doğrultusunda araştırıp bulduğum bir kitap oldu Stefan Zweig'in Son Günleri. İyi ki de bulmuşum. İlk basımını 2012'de Can Yayınları'nın yaptığını görünce çok şaşırdım. Çünkü hiçbir yerde rastlamamıştım. Geç olsun güç olmasın diyelim artık :)

Stefan Zweig okumaya Modern Klasikler ile başladım ben. O'nu okurkenki hislerim beni hem hayrete düşürüyor hem de analizleriyle büyüleniyorum...
Önce ilk iş olarak yazarı araştırdım. Bir de baktım ki Tuhaf Dergi Eylül Sayısı'na (Stefan Zweig sayısı) kitabı anlatmış Seksik. Kitap siparişini beklerken, dergi ile avundum ben de :) Neden Zweig üzerine roman yazdığından, romana hazırlık aşamalarından, Lotte ve Zweig arasındaki bağdan bahsetmiş röportajda Laurent Seksik. Büyük zevkle okudum, tavsiye ediyorum bu sayıyı.

Gelelim kitaba... Zweig ve Lotte'nin son altı ayını anlatmış yazar. Aylara bölmüş kitabı ve her ay yaşananlar hakkında bilgilendirmiş okuyucuyu. 1934-1940 yılları arasında zorluklarla ama yılmadan yazdığı Dünün Dünyası'ndan, kitabın yazılış safhalarında Zweig'ın ruh halinden de bahsetmiş Seksik. 1940 sonrası, 1942'de intihara kadar olan dönemi ise hem arşivlerden destek alarak hem de hayalgücünü kullanarak öyle güzel anlatmış ki, okumadan bilemezsiniz bu hissi dostlarım. Son altı ayı eşi Lotte ile birlikte Brezilya'da bir köyde sürgünde geçiren Zweig'ın yaşadığı çöküşü, eşine olan aşkını, pişmanlıklarını, özlemini derinden hissederek okudum.

Kitabın 2015 yılında YKY tarafından çizgi roman şekline getirilerek de basımı yapılmış. En kısa sürede onu da edinip inceleyeceğim.
Zweig okuyan, kitaplarında kendinden bir şeyler bulan herkesin okumasını tavsiye ediyorum bu güzel romanı...