Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Stefan Zweig'ın Son Günleri

Laurent Seksik

Stefan Zweig'ın Son Günleri Sözleri ve Alıntıları

Stefan Zweig'ın Son Günleri sözleri ve alıntılarını, Stefan Zweig'ın Son Günleri kitap alıntılarını, Stefan Zweig'ın Son Günleri en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
"İçindeki insanı anlayan kişi, tüm insanlığı anlayacaktır." - Stefan Zweig
... Belki de bizim gerçek yolumuz budur. Hüzünle geriye ve özlemle ileriye bakarak huzuru arayarak ama daima huzursuzluk için de olmamızdır.
Reklam
Sayısız anlar yaşarız ama tek, bir tek an vardır ki bütün iç dünyamızı galeyana getirir.
“Biriyle arama mesafe koymuşsam bu kesinlikle benimle ilgili değildir. Bana ne olduğunu sorgulayan önce ne yaptığını hatırlasın.”
“Kaybetmekten korktuğum her şeyi özgür bıraktım.” Stefan Zweig
Nazi baskısına dayanamayan,son darbesini de kitapları'nın yakılmasıyla alan ve savaşa girmek istemeyen 61 yaşındaki Stefan Zweig, 33 yaşındaki karısıyla zehir içerek intihar eder. İntihar mektubunda da şöyle der: "Artık güneşin doğmasını bekleyecek gücüm kal- madı ama siz yeni doğacak güneşi mutlaka bekleyin."
Reklam
Dünya böyle mi kurulmuştu: bahtiyarlar , cehennem azabına mahkum olanlar ?
Sayfa 112Kitabı okudu
Yahudi olmayı kendisi seçmemişti, Yahudilik üstünde hak iddia etmiyordu, hiçbir tanrıya inanmıyordu, tek bir Yahudi duası bile bilmiyordu, milliyetçiliğin her türlüsünden tiksindiği gibi Siyonizmi de lanetliyordu. Aidiyet hissetmediği bir kimlik uğruna yeterince bedel ödememiş miydi?
Sayfa 38 - can
"... bir sessizlik oldu,bunun iradesine karşın bir sessizlik olduğu açıktı, aldığı zor kararın sessizliği gittikçe uzadı, ancak o an güçlü bir iradenin büyük bir dirençle mücadele ettiğini hissedince, bu sessizliği konuşarak kesintiye uğratmaya kalkışmıştım." Stefan Zweig
“Ruhum öylesine yaralı ki , hani neredeyse burnumu pencereden çıkarsam , yüzüme vuran gün ışığı bana acı verecek .”
Sayfa 140Kitabı okudu
156 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.