Stoacıların Paradoksları

Marcus Tullius Cicero

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
104 syf.
8/10 puan verdi
Marcus Tullius Cicero'nun latinceden çevrilen eseri. temelde ''mutluluk'' kavramına endeksli geliştirilen bu felsefi akım, evren bilmi ile ahlak arasında ilişki kurmuş ve etika'nın sorunlarını bu bağ ile çözmeyi denemiştir. Stoacılığa göre doğa, insan ve tanrı bir bütünün parçalarıdır. ve hepsi birbiriyle iletişim halindedir. bu bütünlük
Stoacıların Paradoksları
Stoacıların ParadokslarıMarcus Tullius Cicero · İmge Kitabevi · 2016144 okunma
Reklam
104 syf.
·
Puan vermedi
·
3 saatte okudu
Son dönemlerde stoa felsefesine oluşan ilgimden dolayı okudum :) Kitabın girişinde Cicero 'nun yaşamıyla ilgili bilgi vermiş politik görüşleri konusunda biraz sallantılı bir dönem yasamış ancak sonrasında felsefeye yönelmiştir. Stoacıların paradoksları kitabı bir çok yazar tarafından herhangi bir anlamı olmaması okurun yönünü değiştirmek amaciyla yazıldığı öngörülsede de bir çok araştırmacı ise çok önemli ve gizil mesajlar verdiğini öne sürmüştür. Stoa felsefesinin temel amacı mutluluktur. Mutluluğu arama yoludur. Mutluluğa ulaşmak için ise doğaya uygun yasama düşüncesi öne sürülür. Kitap Cicero'nun insanlığın tarihinden beri varolagelen onur,erdem,mutluluk,özgürlük,bilgelik vs. Kavramları etrafında şekillenen 6 paradoksunu açıklar. "Sadece onurlu olan iyidir" "Erdem mutluluk için yeterlidir. Birinde erdem varsa , o mutlu bir yaşam sürmek için her şeye sahip demektir." " işlenen suçlar da doğru yapılan işlerde kendi içinde denktir." " Aptal olan her kişi aynı zamanda delidir." " Yalniz bilge kişi özgürdür, aptal olan köledir." " Sadece bilge kişi zengindir." Bu paradokslar doğrultusunda cicero görüşlerini harmanlayarak açıklamış yalniz bana göre Cicero felsefi düşüncelerini paradoksları açıklarken politik ve toplumsal görüşlerini yansıtmaktan çekinmemiştir. Bunun dışında Antik yunandan ziyade Roma hukukuna, Roma tarihinin mitleri ve imparatorluklarından örneklerle pekiştirmiştir. Stoa felsefesini tam olarak öğrenmek için doyurucu nitelikte bir kitap diyebilirim:)
Stoacıların Paradoksları
Stoacıların ParadokslarıMarcus Tullius Cicero · İmge Kitabevi · 2016144 okunma
104 syf.
·
Puan vermedi
·
3 saatte okudu
Cicero'nun eseri felsefe metni olarak kabul edilmeyeceğine dair görüşler olsa da, felsefe metni olarak nitelenmektedir. Kitapta Stoa felsefesinin temelleri, kuruluşu ve altı paradoks incelenmiştir. Bu paradokslardaki fikirler onur, erdem, denklik, aptal olanla deli olanın aynı kişi olması bilinci, özgürlük-kölelik bağlamı ve zenginlik ele alınmıştır. Paradoksları incelerken ağırlıklı olarak baş düşmanı olan Publius Clodius Pulcher'e hitaben konuştuğu düşünülmektedir ve her öğretisinde ona seslenip sanki bir dizi cevaplar bütünü olarak kendini anlatma, onu yererek, erdemi bilgeliği zenginliği onun üzerinden akisleştirerek kendini ifade ediyor şeklinde yorum yapılabilir. Kitap Latince ve Türkçe olarak ilerliyor, dili oldukça anlaşılır ve idrak etmesi de kolay. Yetkin ve var olan-olmakta olan düşünceler üzerinde ilerlediği için özellikle erdem ve kişinin kendine yetebildiği sürece zengin olduğunu, fikirleri kendince olduğu ve kölelik etmediği sürece özgür olabildiği temalarını içerdiği için her daim güncel kalacak bağlamları mevcut.
Stoacıların Paradoksları
Stoacıların ParadokslarıMarcus Tullius Cicero · İmge Kitabevi · 2016144 okunma
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.