Stratejik Derinlik Türkiye'nin Uluslararası Konumu

7,9/10  (14 Oy) · 
53 okunma  · 
14 beğeni  · 
2.012 gösterim
İsminden de anlaşılacağı gibi Türkiye'nin Dış Politikasını ilgilendiren son derece düzeyli bir kitap. Bu alanda yetişmiş en değerli siyaset adamlarından biri olan Ahmet Davutoğlu, gerçekten olayların perde arkasını aralaması, göreceliliğin ötesinde görülmeyenlere işaret etmesi yönüyle Türk insanına yeni ufuklar açmakta.

Bizim ne yapıp yapmadığımızdan ziyade "ötekilerin", yani Batı'nın neler yaptığını, neler düşündüğünü ve özellikle yapılmakta olanların nasıl çok önceden planlanıp uygulamaya konduğunu bu kitapta bulacaksınız. Yani gerçekleştirdikleri olayların tesadüfen ve günü birlik politikalarla olmadığını; bunun ötesinde gelip giden politikacılardan dolayı değer yargılarının değişmediğini bu kitapta hissedeceksiniz.

Tüm buna rağmen gerek maziden getirdiğimiz derin kültürel birikimimiz, gerek üzerinde bulunduğumuz coğrafyamızdan dolayı son derece önemli bir konuma ait olduğumuzu bilmemiz gerektiğini çünkü; Balkanlar, Ortadoğu, Kafkaslar bu bölgelerin her üçüyle de derin bağların bulunduğunu dikkate alacak olursak yapılması gereken işin önemi de ortaya çıkmaktadır.

Ortadoğu'yla dini, Kafkaslar'la dini ve ırkı, Balkanlar'la tarihi bağlarımızı ülkemiz siyasetinin normları haline getirebiliriz.

Türkiye, içinde bulunduğu şartlar gereği bu olasılıkların ötesinde Avrupa'ya kapı aralamaya çalışan bir görünüm arzetmekte. İnsan, imkanlarla yetinmeyi bilmezse, mümkünleri elde edemeyebilir. Maalesef bu durum, bizim Ortadoğu'yu aşağılamayı, Balkanlar'ın husumetliği, Kafkaslar'la da ilgisizliğimizi artırdı.

Gözüken o ki, artık küreselleşen dünyada, dinden de, ırktan da öteye, menfaat ön plana çıkmakta. Hal böyle olunca istikrarlı bir dış politikayla, kalıcı bir iç ve dış siyasetle yapılabilecek çok işimiz var.

Bunun için de çok güzel stratejiler belirlemeliyiz. İşte bu kitap bize bunu kazandıracak. Özel bir üniversitede öğretim üyesi olan yazar Ahmet Davutoğlu, bu mücadeleyi vermekte. Umarım bu gibi insanlar değerlendirilir.

Bizlere düşen de bunları takip etmek olmalı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  584
 • ISBN:
  9789756614518
 • Yayınevi:
  Küre Yayınları
 • Kitabın Türü:
Regaip 
28 Haz 21:54 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Eski Başbakan ve Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlunun bu eserine bir büyüğümün tavsiyesi ve onun hediyesi üzerine kitaba başladım. Görelim inşallah ne olup bitecek.

Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İyi bir stratejist ve taktisyen olan Ahmet Davutoğlu, yazmış olduğu “Stratejik Derinlik: Türkiye’nin Uluslararası Konumu” adlı teorik ve pratik referanslı kitabı ile kendi alanında büyük bir boşluğu dolduruyor. Zira Türkiye’de Siyaset, Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Dünya Politikaları konusunda yazılmış, hemen hemen hiç bir stratejik teori kitabı bulunmamaktadır.

BİLAL YALÇIN 
27 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İnsanda tıpkı santranç taşına benzer.Santrançtaki taş mı yoksa santrancı yöneten oyuncu mu olmak istersin.?

Kitaptan 8 Alıntı

Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Balkanlarda yıkılan her cami, eksilen her islami müessese, kültürel anlamda yok olan her Osmanlı gelenek unsuru Türkiye'nin bu bölgedeki sınır ötesi etkinliğiden sökülen birer temel taşıdır.

Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 54)Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 54)
Regaip 
31 Ağu 22:29 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi

Psikolojik Arkaplan:Bölünmüş Benlik ve Tarih Bilinci
Toplumların kendi tarih/mekan boyutu ile yabancılaşması,kişinin kendi vücudu ile yabancılaşarak sahte bir benlik içine girmesi gibidir. İtiraf edelim ki,ilkokuldan itibaren verilen yoğun tarih ve coğrafya bilgisine rağmen bir tür tarihsizleşme sürecinin içinde yaşayageliyoruz. Kutladığımız yıldönümleri ve bayramlar bizdeki tarih bilincini güçlendirmek yerine tarih-ötesi alanlara yönelmemize yol açıyor.

Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 59)Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 59)
Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı Devletinin tarihi ve jeopolitik zemininde doğmuş bulunan ve o mirası devralan Türkiye'nin savunmasını sadece sahip olduğu sınırlar içerisinde düşünmesi - planlaması imkansızdır

Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 41)Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 41)
Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Teknolojik savaş gelecekteki ekonomik, siyasi ve askeri savaşlarında kaderini belirleyecek niteliktedir. Bu savaş Amerikan hegomanyasının gelecek yüzyıldaki kaderini de ortaya koyacaktır.

Stratejik Derinlik, Ahmet DavutoğluStratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu
Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Derinliğe sahip stratejik bir analiz yapabilmenin öncelikli şartı, statik resimlerin aldatıcı görüntülerinin tesiri altında kalmamaktır.

Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 4)Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 4)
Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Savunma sanayisi konusunda dışa bağımlı olan bir ülkenin bağımsız ve kalıcı bir siyasi irade oluşturması mümkün değildir.

Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 40)Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 40)
Muhafazakar Lugat - 1001 Kelime 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dış politika tercihlerindeki ani değişimler stratejik sürekliliği önemli ölçüde zaafa uğratmaktadır.

Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 47)Stratejik Derinlik, Ahmet Davutoğlu (Sayfa 47)