Şu Dağın Ardı İran

7,7/10  (6 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
645 gösterim
"Acı günleri ardımda bırakarak kavuştuğum özgür ülkemin yanı başındaki tehlikenin farkına vardığımda ise, İslami devrimin ve şeriat hükümlerinin modern bir ülkeye kor lavlar gibi yakıcı yayılışını, yirmili yaşlarımın başında yaşadığım evlilik ve aşk hikâyesinin fonunda sizlerle paylaşmayı bir yurttaşlık görevi bildiğim için bu kitabı kaleme aldım..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9786054183470
 • Yayınevi:
  Cumhuriyet Kitapları
 • Kitabın Türü:
ukulele 
19 Şub 13:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yazar, hem evlendiği adam konusunda hem de onun ülkesi konusunda o kadar çok hayal kırıklığı yaşamış ki, onun için tek kurtuluş yolu kaçmak olmuş. İran'da yaşadığı dönemi de İran'ın devrim sürecine tanıklık etmesi açısından değerli buldum.

Ekrem Özkara 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Akıcı bir anlatımı var kitabın..Sanki insan kendini İran da sanıyor.İnsan okudukça herşeyiyle vatanının kıymetini anlıyor.İyi okumalar...

sibel murat 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eşine duyduğu sonsuz sevgi ve güvenle İran'a giden gurbet gelini Meltem Vural'ın İran'ın yaşam şartlarını görünce ve buna dayanamayacağını anlayınca vatanı Türkiye'ye geri dönme (kaçış aslında) çabalarının anlatıldığı gerçek yaşamdan kaleme alınmış kitapta bazı satırları inanamayarak okudum. İnanmak istemedim. Kitapta Meltem Vural'ın dediği gibi "güzel koşullarımızın değerini onları kaybetmeden bilmek lazım."

nesrin asci 
04 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özgürlüğün özlemi ... güzel bir kitaptı ;)

Kitaptan 17 Alıntı

Peyroux 
27 Şub 11:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Muhalif olmak...
Tek tük yükselen seslerle yapılan cılız muhalefet devlete başkaldı­rı olarak kabul edilip ölümle cezalandırılarak susturuluyordu.

Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 88)Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 88)
Peyroux 
27 Şub 10:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kadın olmak...
kara çarşaflarını dişleriyle ısırarak sımsıkı tutmuş ve iki eliyle direksiyona yapışmış kadın sürücüle­ri gördükçe güleyim mi, ağlayım mı bilemiyordum. Bizim başımız da saç diplerimiz görünmeyecek şekilde eşarpla örtülüydü. Res­mi dairelere böyle örtülü gitmenin ötesinde, her gün gazetelerde yer alan kezzaplı veya jiletli saldırılar yüzünden başı açık sokağa çıkmaya cesaret edemez olmuştuk. Her an, her yerden gelebile­cek korkunç saldırılar konusunda artan söylentiler ve gerçekler bir­birine karışıyor, dehşet içinde sokağa çıkarken tehlikelere karşı nerdeyse gönüllü olarak başımızı örtüyorduk.

Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 75)Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 75)
Peyroux 
27 Şub 15:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İsmi kadar hafif olmayan ipek kokusu alışılacak bir koku gi­bi değildi ama biliyordum ki; insan baş edemediği her şeyi yaşam içgüdüsüyle kanıksıyor, yok sayıyor ve bir süre sonra algılamıyordu.

Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 136)Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 136)

"İster avuç dolusu altın, ister yürek dolusu sevda olsun; sonuç özgürlük ise bedelin ne olduğunun, kime ve nasıl ödendiğinin artık hiçbir önemi yoktu. "

Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 158)Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 158)
Peyroux 
27 Şub 10:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ağlarken yüreğime bıçak ucu gibi sinsice ve derince saplanan sızıyı duyumsadıkça güçlü olmanın ilk şartının "insanın kendine acımaması" olduğunu öğrendim. Kendine acıyan isan gücünü küçümsüyor, içten içe bütün kalelerini teslim ediyordu.Bir daha asla kendime acımamaya, gücümü yitirmemeye, kalele­rimi teslim etmemeye, o gece gökyüzüne bakarak ve Tanrıya sı­ğınarak söz verdim.

Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 82)Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 82)
Peyroux 
27 Şub 10:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kadın olmak...
Sokakta sesli gülmenin hele de kadınların gülmesinin günah kadar yasak olduğu bu ülkede ilk defa başımdaki eşarp işime ya­ramıştı; bahtsız gelinin bohçası gibi gözyaşlarımı ve sinir krizimi onun içine saklamıştım.

Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 78)Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 78)
Peyroux 
25 Şub 14:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Güzel koşullarımızın değerini onları kaybetmeden bilmenin ne büyük bir erdem olduğunu fark etmiştim.

Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 66)Şu Dağın Ardı İran, Meltem Vural (Sayfa 66)
2 /