Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır İletişim, Başarı Ve Hayat Üzerine

8,3/10  (538 Oy) · 
1.766 okunma  · 
480 beğeni  · 
8.909 gösterim
Bu kitabı niye yazdım?
Krushen diye bir Amerikalı dilbilimci seminerinde, İngiltere'de Güzin Abla benzeri bir köşe yazarına giden mektubu anlatmıştı. Mektup şöyleydi:


"Sevgili Kathy,

Biriyle ilişkim var, fakat onunla evlenip evlenmemek konusunda kararsızım. Beni çok kıskanıyor. Birkaç kere şiddet de uyguladı. Kavgacı. Ayrıca bana hiç güveni yok. Bir gün beni eve bıraktıktan iki saat sonra telefon açtı, amacı benim evde olup olmadığımı anlamaktı. Bir sabah onu kapımın önünde uyurken buldum. Ayrıca çok asabi; bu da kararsızlığımı arttırıyor. En ufak bir şeyden parlayabiliyor. Aslında düşünüyorum da beni sevdiğini gösteren hiçbir şey yapmıyor, niye onunla birlikteyim ki? Evet doğruyu söylemek gerekirse, yanlış kişiyle birlikteyim. Evet kararımı verdim. Neyse Kathy umarım sen iyisindir!!
meftunokur 
03 Nis 09:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir solukta okunabilecek bir kitap. Bazen kendimi bulmama yardımcı olan,bazen gülümseten,bazen düşündüren,samimi,içten güzel bir anlatım.Yazar sanki karşimizda oturuyormuşda anlatiyormuş gibi sohbet havasi olmasi daha anlaşilir olmasini sagladi herkese tavsiye ederim.

Samet Ö. 
 23 Nis 21:43 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Sürekli ismini duyduğum ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ondan ödünç alıp okuduğum bu kitapta ne yazık ki yapılan övgülerin karşılığının bir kırıntısını dahi göremedim. Birkaç basit ve dayanaksız fikir üzerine oluşturulmuş ve bolca örnek hikayeyle süslenmiş bir çocuk kitabından fazlasını ne yazık ki bulamadım. Zaten kitabın isminden de çocuklar için yazılmış olduğu çıkarsaması rahatlıkla yapılıyor, bu yüzden beklentiyi yükselten ben hatalıyım sanırım.
Genel olarak kişisel gelişim kitaplarına bakarsanız; iş yaşamında, özel yaşamda başarı, zengin olma, her istediğinin gerçekleşmesi gibi vaatlerde bulunan, çoğunlukla bu vaatlerin hiçbirini gerçekleştiremeyen, gerçekleştirmesinin bile kısa süreli bir 'gaz verme' biçiminde olduğunu görebilirsiniz. Peki neden tutuyor, bu kadar satılıyor derseniz ona da bir açıklama var tabiki : Umut satmak. Kim zengin olmak, mutlu olmak, hayallerini gerçekleştirmek istemez ki diye bir soru yönelteyim kabul ederseniz? Kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız kişisel gelişim kitaplarında yazanları yapmak yerine siz de bir tane yazın, inanın çok kolay. Kelime dağarcığı bile birkaç yüz kelimeyi geçmeyen bu tipte kitapları yazmak için niteliğe falan da gerek yok.
Sonuç olarak para kazanmak için ve bu kaygıyı güderek yazılmış olan bu kategorideki kitapları almayın. Neden mi? Çünkü öyle güzel kitaplar özellikle de 'klasikler' var ki siz bunları okuduğunuzda farkında olmasanız da bambaşka bir insan oluyorsunuz, kişiseliniz zaten gelişiyor :) Bunlarla kısacık ömrünüzün güzel vakitlerini boşuna harcamayı akıllıca bulmuyorum. İyi okumalar.

Yonca 
05 Mar 00:42 · Beğendi · 10/10 puan

Yazar insanların hayatında faydalı olacak, gerek kendi hayatından örnekler vererek gerekse kısa hikayelerle kitabı gayet sıkılmadan okuyabilmemizi sağlamış.Yazarın seminerler verdiğini ve insanlara yararlı olacak faliyetler yaptığını bu kitabı okumadan önce bilmem bana avantaj sağladı.Kitaba yabancı kalmadım.Kesinlikle keyifle okuyabileceğiniz kimi zaman kendinizi sorgulayacağınız kimi zaman da günlük yaşantılarda yapılan hataları göreceksiniz.Son derece hayatımıza faydali olabilecek günlük ilişkilerimize katki sağlayacak bir kitap.

Burcu Kırmızıgül (Yazar) 
22 Mar 22:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Genel olarak papatyayı tamamlayan konular şunlar;kim olduğumuz,benlik,alışkanlıklar,sevgi,işiniz,olumlu düşünce,hayat,dinlemek,mücadele,iyilik,idealler,hırs,gülümsemek,değer vermek,karar almak,doğallık,üretmek,anlamak,görünüş,inanç,iletişim,yurt sevgisi ve gelecek.Konuları gerek kendi hayatından gerekse başka yaşanmışlıklardan lesitler alarak anlatmış.Ders alinacak kısa hikayeleri de bu kitpta bulabilirsiniz.Ama en çok benibetkileyen yazı "Kan Nakli" adlı yazıydı,onu da zaten alıntı olarak paylaştım.Ahmet Şerif Izgören'in okuduğum ikinci kitabı bu,ilk okuduğum kitabi;"Hıdır Kişisel Gelişiyor"du ve onu daha cok beğendim.

Gökay yıldız 
26 Tem 15:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sonra bir gün fark ellim ki hepimiz aslında ‘Şu hortumlu dünyada” birer yalnız canlıyız, “Eh* dedim, “Kitabın adı bu olsun.” Durum bu. Nasıl okuyucularsanız, her şeyi de anlatmak zorunda kalıyorum, neyse.

Meryemmeryemti 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet şerif izgören in okuduğum ilk kitabi ve bu kadar geç tanıştığım için Üzgünüm de biraz.
Bir hocamin tavsiyesi olarak aldım ve 5 gün de 3 kitabını da okudum vakit buldukça kimileri basit ve bilindik cümlelerle sıradan bir anlatımı olduğunu söylüyor fakat ben öyle düşünmüyorum bana göre aslında sıradan gelen şeyler tüm hayatı oluşturduğu için ahmet serif İzgören de bunun çok güzel üstesinden gelmiş ve keyifli kitaplar yazmış fil kitabındaki akıcı anlatımı, sanki yanımda onunla sohpet ediyormuşçasına samimi o ufak hikayeleriyle bana kendisini sevdirdi. Okumayan herkesin mutlaka 1 kitabını alıp okumasını tavsiye ediyorum gerçekten keyif alacaksınız buna emin olun ben bunları biliyorum zaten diye düşünerek yaklaşmayin derim.

Ahmet Şerif İzgören’ in okuduğum bu ilk kitabı. Anlatım dilini beğendim,yalın akıcı ve öğretici.İçinde kendi hayatından alıntılar,yaşanmış kısa hikayeler ve hayatın anlamını ifade eden,sizi;evreni sorgulamaya iten sözler var.Kitaptaki konula;kim olduğumuz, benlik, alışkanlıklar, sevgi, işiniz,olumlu düşünce,hayat,dinlemek,mücadele,iyilik,idealler,hırs,gülümsemek,değer vermek,karar almak,doğallık,üretmek,anlamak,görünüş,inanç,iletişim,yurt sevgisi ve gelecek.

handan sarıcaoglu 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitaba kişisel gelisim kitabı demek eksik kalır. Ahmet Serif İzgoreni bu kitaptaki cümleleri ve anlatimlariyla az biraz tanıma fırsatı buldum. O kadar hızlı ilerliyor ki ne zaman başlayıp ne zaman bitirdiginizi anlayamıyorsunuz. Ben çok eğlenceli buldum.başucu kitabı olarak saklayacağım sürekli açıp açıp bakicam o alintilara. Sizde bu şahane kitabı okumalısınız.

Şah Şkr 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Güzel bir kişisel gelişim kitabı. İçinde Anlatılanların çoğunluğu yazarın başından geçenler olduğu için daha zevkli, komik ve akılda kalıcı oluyor. Okurken sizi sıkmadan, bunu yapın, şunu yapın demeden, hayatın içinden örneklerle mesajlarını veriyor. Okumaya değer bir kitap...

Yaren Sıla Koç 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Açıkça söylemek gerekirse kitabı isminden dolayı merak ederek aldım. Çok eğlenceli bir ismi olduğu için içeriği de öyledir diye düşündüm. Kitabın içinde 23 farklı bölüm var. Her bölümün başında o konuyla ilgili başka yazarların sözleri bulunuyor. Bölüm sonunda ise o konuyla ilgili kısa öyküler anlatılıyor. Aslına bakarsanız çoğu hikayeyi ve alıntıyı daha önce de duymuştum ve konular genelde herkesin daha önce mutlaka duymuş olduğu şeyleri içermekte. Kitap iade garantisi olunca benim beklentim çok yüksekti. Ancak iade garantisi olacak kadar mükemmel bir kitap değil. Kitabi kesinlikle kötülemiyorum. İçinde kendime ait hataları, yanlış yaptığım davranışları gördüm ve bunun birkaçını düzelttim bile. Söylemek istediğim şey kitap güzel, kişisel gelişim okumayı seven kişilere öneririm. Ancak çoook büyük beklentilerle başlamayın

Kitaptan 235 Alıntı

Aysel 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Ne gülüyorsun deli gibi" deriz ya aslında psikolojik problemi olanların %90'ı somurtur. Aklınızda hiçbir şey yoksa gülümseyin, herkes "Ne düşünüyorsunuz" diye merak eder. Gülümsemek zeka belirtisidir.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgörenŞu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören
esraaltunerrr 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Derler ki konuşmaktan zevk alacağın biriyle evlen, çünkü yaşlılıkta konuşmak ve dinlemek en çok arayacağınız özellik olacaktır.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 140)Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 140)
meftunokur 
30 Mar 08:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Henry ford "İnsan öğrenmeyi bıraktıgı gün yaşlanır."diyor.
Biz bu ûlkede;
-18 yaşında yaşlanmaya başlıyoruz.
-30'larda ölüyoruz.
-70 yaşinda gömülüyoruz.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 38)Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 38)
Esma Tezgi 
 18 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Hayat
Üniversitelerde, okullarda önce dersleri alırsınız, sonra sınav olursunuz. Gerçek hayatta tam tersidir; önce sınav olursunuz sonra ders alırsınız.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgörenŞu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören
Nur-AL 
09 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hem zekilerin hem de aptalların başarısızlıkları vardır, zekilerin farkı, ders almalarıdır.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgörenŞu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören
Nur-AL 
08 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dinlemek zekâ belirtisidir, konuşmak değil. İnsanlar ağızlarıyla söylediklerini kulaklarıyla duysalardı çok daha az konuşurlardı.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 58)Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 58)
Nur-AL 
 09 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fizik kanunlarına göre, iki şey aynı anda bir arada olmaz. Eğer beyninize olumlu düşünceyi yerleştirirseniz, olumsuz düşünce oraya yerleşemez.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 48)Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 48)
mert güler 
25 Nis 12:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İkinci Dünya Savaşı sırasında rahmetli İsmet İnönü:
“Zor durumdayız, herkes nikah yüzüklerini versin.” der.
İnsanların durumu bu güne göre onlarca defa daha kötü; insanlar mısır saplarının öğütülmesinden yapılmış ekmekleri karneyle alabiliyorlar, şeker yok, un yok… Koca bir ülke… Herkes çıkarır nikah yüzüğünü, ülkesi için verir.
Bugün deseler ki ülke batıyor (ki batıyor) şu aldığınız zammın yarısını verir misiniz? Hiç kimse vermez.
Çünkü yurdumuzu artık sevmiyoruz

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 145)Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 145)
Müesser Turan 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ruhunu, fiziğini ve varlığını seven insan mutludur. Mutluluğu kendi benliğinizde arayın.

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 31)Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Ahmet Şerif İzgören (Sayfa 31)
24 /