Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır (İletişim, Başarı ve Hayat Üzerine)

·
Okunma
·
Beğeni
·
44052
Gösterim
Adı:
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Alt başlık:
İletişim, Başarı ve Hayat Üzerine
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756093139
Orijinal adı:
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
İş yaşamı üzerine çarpıcı görüşleriyle tanıdığımız Ahmet Şerif İzgören, bu kitapta daha genel bir yaklaşımla, hayatın her dalında başarı ve mutluluğa giden yola ışık tutuyor. Bazen kahkahalarla gülecek, bazen hüzünlenecek, çokça düşünecek ve bu kitaptan çok keyif alacaksınız. Hayatınızı tekrar gözden geçirmek için 3 saat ayırın ve bu kitabı okuyun.

“Lütfen bu kitabın üzerine bir uyarı yazın, 'evde okunmalıdır' diye. Kitap yüzünden metroda ineceğim durağı kaçırdım.”
Duygu Durak
senanur
senanur Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır'ı inceledi.
163 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir solukta okunabilecek bir kitap. Bazen kendimi bulmama yardımcı olan,bazen gülümseten,bazen düşündüren,samimi,içten güzel bir anlatım.Yazar sanki karşimizda oturuyormuşda anlatiyormuş gibi sohbet havasi olmasi daha anlaşilir olmasini sagladi herkese tavsiye ederim.
240 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Bir mum başka bir mumu tutuşturmakla kendi ışığından bir şey kaybetmez.

Bu kitapta Ahmet Şerif İzgören ışığını bizlerle paylaşmış. Okurken gerçekten keyif alacağınız, sohbet havasında bir kitap.

Kişisel gelişim kitapları genelde çok sıkıcıdır ve bunu yapın şunu yapmayın şeklindedir. Ancak yazarımızın dili bu kitapta çok farklı, severek okuyacak ve ışığından faydalanacaksınız...

İyi okumalar
1
1 Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır'ı inceledi.
163 syf.
Sürekli ismini duyduğum ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ondan ödünç alıp okuduğum bu kitapta ne yazık ki yapılan övgülerin karşılığını çok da göremedim. Birkaç basit ve dayanaksız fikir üzerine oluşturulmuş ve bolca örnek hikayeyle süslenmiş bir çocuk kitabından fazlasını ne yazık ki bulamadım. Zaten kitabın isminden de çocuklar için yazılmış olduğu çıkarsaması rahatlıkla yapılıyor, bu yüzden beklentiyi yükselten ben hatalıyım sanırım.
Genel olarak kişisel gelişim kitaplarına bakarsanız; iş yaşamında, özel yaşamda başarı, zengin olma, her istediğinin gerçekleşmesi gibi vaatlerde bulunan, çoğunlukla bu vaatlerin hiçbirini gerçekleştiremeyen, gerçekleştirmesinin bile kısa süreli bir 'gaz verme' biçiminde olduğunu görebilirsiniz. Peki neden tutuyor, bu kadar satılıyor derseniz ona da bir açıklama var tabiki : Umut satmak. Kim zengin olmak, mutlu olmak, hayallerini gerçekleştirmek istemez ki diye bir soru yönelteyim kabul ederseniz? Kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız kişisel gelişim kitaplarında yazanları yapmak yerine siz de bir tane yazın, inanın çok kolay. Kelime dağarcığı bile birkaç yüz kelimeyi geçmeyen bu tipte kitapları yazmak için niteliğe falan da gerek yok.
Sonuç olarak para kazanmak için ve bu kaygıyı güderek yazılmış olan bu kategorideki kitapları almayın. Neden mi? Çünkü öyle güzel kitaplar özellikle de 'klasikler' var ki siz bunları okuduğunuzda farkında olmasanız da bambaşka bir insan oluyorsunuz, kişiseliniz zaten gelişiyor :) Bunlarla kısacık ömrünüzün güzel vakitlerini boşuna harcamayı akıllıca bulmuyorum. Dolu okumalar.
276 syf.
·2 günde·10/10
- kendini sev
- gülümse
- her haline şükret

Önecelikle şunu belirtmeliyim ki, ben genel de pek kişisel gelişim kitaplarını okumam. Elbette kişisel gelişim kitaplarını okumuşluğum var ve bir çoğu çok saçmaydı. Bu kitap farklı; yazar bu kitapta insanlığımızı hatırlatıyor bize... ( bazı konularda uzalaşırsanız ben karışmam)
Bu kitabı herkes beğenmeyebilir saygı duyarım ama bence bir şeylerin farkına varacaksınız.

Kitabın içeriğinde kısa hikayeler, yazarın kendi yaşadıklarından örnekler vermesi, kısa sözler, sorunlar-çözümler gibi pek çok şey var.
(Bu arada yazarı tanısanız çok seversiniz. Çok içten, samimi ve eğlenceli.)
Ayrıca kitap 2002 de yazılmıştır.

Kitabın ismini çocuksu bulanlar var birde, kitabı okuyun ismini yazar açıklıyor. ;)

Kitaba bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Okuyacaklar için keyifli okumalar :))
163 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitabı okumama vesile olan https://1000kitap.com/sanatcimsi’a sonsuz teşekkürler. Güler yüzün ve temiz kalbin her vakit daim olsun.

Kişisel gelişim kitapları doğru yazarların elinden çıkmış ise gerçekten ilim, irfan ve bilgi yuvasıdır. Bu kitapta bunlardan bir tanesi. Sizden zaman götürür sadece ancak getirisi çok büyük olabilir. Kulak vermenizde her vakit fayda vardır.

İçerisinde muazzam hikâyeler var. Kimisi ibretlik, kimisi ise düşündürücü. Hikâyelerin çoğu bildiğim hikâyelerdendi. Bunu ise kitabın basım yılının 2002 olmasına bağlıyorum.

Yazarın kendi hayatıyla da örnekler verdiği ve gözlemlediği hayatı bize akıcı bir dille anlatmış olup, sıkmadan ara ara tebessüm ettirerek kitabı bitirmenize vesile olmaktadır. Konuları 23 madde olarak sınıflandırmış, hepsinin başına bir hikâye ekleyerek bizlere sunmuştur.

Ben kurgu ve anlatım sebebiyle, bilgilerin doğruluğunu kendi ideal ve görüşlerimde tıpkı düşüncelerim gibi dediğim için kitabı çok sevdim. Sizlerin de seveceğinizi düşünüyorum. Lütfen önce kendinize, sonra da değer verdiklerinize kitabı okutun.

Sevgi ile kalın…
Merve
Merve Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır'ı inceledi.
163 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Normalde kişisel gelişim kitaplarını okumam, sevmem, zaman kaybı görürüm. Fakat bu kitap gerçekten iyi. Tavsiye ederim. Ben de kişisel gelişim kitaplarını sevmeyen birinin tavsiyesi üzerine aldım. Yani bu tavsiyeye güvenin :) keyifli okumalar..
85 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Adı fantastik gelebilir bana da öyle gelmisti güzel bi hikaye ve fantastik bi öykü beklerken kitabı açtığımda bütün bu düşündüklerimle hiç alakası olmadığını anladım.
Aslında bir iletişim, başarı ve hayat üzerine bi sohbet deneme kitabı. İçeriğe gelince kitap parça parça hikayelerden ve bu hikayelerin yazarın düşüncesine göre açıklanmasından bazı büyük yazarların alıntı sözlerinden ve bir kısmıda hikayelerden oluşuyor. Bi solukta okunabilecek bir kitap.

Giriş bölümü;
Kim olduğumuz üzerine.
Sahi kimiz biz? Ne için burdayız? Yapmak istediğimiz şey bu mu?
Bu sorulara cevap vererek kendimizi tanımak aslında başka insanlara özenerek yaptığımız yanlışlardan bizi kurtarır.
Kim olduğumuzu bilmek hayatta kendimize yapacağımız en büyük iyiliktir belkide nereye gideceğimizi hangi yoldan gideceğimizin ilk adımıdır.

Alice harikalar diyarında kitabında tavşanın verdiği cevap gibi:

Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yok".

*Sizce ilerlemeniz önündeki en önemli engel nedir?


KENDİNİZ!

Bu söze bende katılıyorum insanın ilerlemesindeki en büyük engel kendisidir, alışkanlıklarıdır. Tabi istisnalar ve düşünceler farklı olabilir. Hayatın sıkıcı monotonluğundan kurtulup her yeni günde bir bilgi öğrenelim.

Tanrı bize iki yuvarlak organ verdi. Biri düşünmek, diğer
oturmak için.
Başarı hangisini kullandığınıza bağlı.
/A. Landers/

Son olarak:
Sevgi ve gülümseme üzerine

İnsan çevresine ne verirse karşılığında onu alır.
Hırs beslerseniz size hırs ve öfke olarak geri döner. Bu yüzden sevgi görmek istiyorsanız sevgi gösterin. Ne ekersen onu biçersin. İyilik yapın ama çevrenize anne babanıza değil hiç tanımadığınız bir daha karşılaşmayacağınız insanalara bu şekilde hayatımız daha güzel olacaktır.
Gülümseyin en üzgün olduğunuz anda bile yüzünüzden gülümsemeniz eksik olmasın kim bilir belki gülüsünüze biri aşık olur. Gülümsemek mutsuzken bile mutluluk getirir. Gülümsemek herkese iyi gelir.
#39994222
#40003762

Kitaba dair:

Ahmet Şerif İzgoren'in ayni diğer kitaplari gibi, çok çabuk; okunabilen ve hem hayati sorgulamami sağlayan , hem de arada ki ince esprilerle yüzümde bir gülümseme ile okuduğum bir başucu kitabi..
163 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Çok değer verdiğim iki arkadaşımın tavsiyesi üzerine okudum ve iyiki de okumuşum. Herkesin en azından bir cümlede kendini bulabileceği ve birşeyler öğrenebileceği sürükleyici bir kitap. Ben çok beğendim ve herkese nacizane tavsiyemdir..
276 syf.
·Beğendi·10/10
Güzel bir kişisel gelişim kitabı, bitirdiğinizde gerçekten fil bu hortumlu dünyada yalnız bir hayvan diyorsunuz.

Aslında pek çok şey üzerine küçük öğütler söz konusu kitapta, hepimizin bildiği ama zor durumlarda hatırlamadığı öğütleri barındırıyor.

Dinlemenin zeka belirtisi olduğunu söylerken yazar aslında hepimize güzel bir öğüt verir, her ne olursa olsun birini dinlemek ona değer vermek ve aklını kullanarak bir şeyleri çözüme kavuşturabilmektedir.

Elimde olsa herkesin okumasını sağlardım, öyle güzel bir kitap işte.. Okurken sizinle aynı duyguları aslında bütün insanların paylaştığını hissediyorsunuz. Beni en etkileyen kısım şuydu;

''Hem zekilerin hem de aptalların başarısızlıkları vardır, zekilerin farkı, ders almalarıdır.''

Umarım bu hayatta ders alabilenlerden oluruz, zira diğeri oldukça vahim bir durum..

Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim.. :)
Y.
Y. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır'ı inceledi.
163 syf.
·1 günde
Bugün okuldan kaytardım tüm gün boş gibi gözüküyordu. Ne yapsam diye düşünürken bu kitaba hafiften başlayayım dedim:) Lâkin bir solukta okunacak kitap ve bazı yerlerde sesli güldüm. İzgören'in dili gerçekten çok samimi ve normal hayatında da öyle biri olduğunu okuyucusuna hissediyor..

Gelelim kitaba;
Kitapta başlıca konular; kim olduğumuz, benlik, alışkanlıklar, sevgi, işimiz, olumlu düşünceler vb...

1.kapı; kim olduğumuz:
"Ben kimim? Niçin burdayım? Yapmak istediğim şey bu mu? Biz bu soruları kendimize soruyor muyuz? Önümüzde bir sürü amaç başkalarının bizi yönlendiren amaçları.. bizim haberimiz olmayan uğraşılar içinde koşuşturup dururuz.

"Bir gün bakarsınız uzun sandığınız koca bir hayat gidivermiş."

2.kapı Benlik üzerine:
Bu başlık altında şunlar yazıyor elinize kalem alın ve değer verdiğiniz üç şeyi alt alta yazın. Bu cümleyi okuduktan sonra bir düşündüm Allah Allah gerçekten şaşırdım da basit bir cümle nesini düşünüyorsun kızım yaz geç dedim. Ama yok 3 tane değer verdiğim şeyi uzun uzun düşündükten sonra sıraladım;
1.Ailem
2.Hedef, hayal(her ne kadar gerçekçi olmasa da)
3. Elbette kitaplarım dedim.
Alttaki cümleyi okuduğumda ise "Ben" yazmam gerektiğini anladım. Ben kendime değer vermezssem kim verebilir değil mi?

"Kendine değer vermekle kendini beğenmek arasında dağlar kadar fark vardır."

Konuyla alakalı yok belki ama bir kitapta şey okumuştum kendinize "siz" diye hitap etmelisiniz. Kendinize duyduğunuz saygıdan dolayı. Fakat öyle nasıl samimi olacak ki.. neyse fazla dağılmasın konu.:))

3.kapı Alışkanlıklar üzerine:
Önümüzdeki en büyük engel alışkanlıklarımızmış meğer. Evet doğru biz çevremizden, ailemizden gördüğümüz kültür yüzünden belki de bilgiye kapalıyız.

"Alışkanlık anahtarı kaybolmuş bir kelepçdir."

4.Kapı sevgi üzerine
Bu başlık aslında olmamalıydı çünkü insanlar artık birbirine nefret ve kin dolular herkes menfati üzerine yaşıyor adeta. Göz göze gelmekten, iletişim kurmaktan çekiniyor insanlarımız.

"Beyniniz neredeyse bedeniniz de oradadır. Ruhumuzun dünya çiçeklerle dolu bir vadiden bakmasını tercih edin. Hırs ve kötülüklerle dolu bir uçurumun kenarından değil."

5. Kapı olumlu düşünce üzerine
Artık herkes mutsuz. Olumlu düşünecek ne var ki her şeyin içine ettiler gençler, büyükler, küçükler, devlet adamları...

"Bu benim kaderim mi Yarabbim? Niye hep beni buluyor Allah belasını versin!"

Eğer beynimizde olumlu düşünceye yer verirsek fizik kurallarına göre iki düşünce bir arada olamayacağından olumsuz düşünce yer kaplamıyormuş beynimizde.

Neyse yazılacak daha çok kapı var. Ben bu adamın düşüncelerine hayata bakış açısına neşesine ve enerjisine bayılıyorum. Okurken güldürüyor ve hakketen doğru söylüyo bu adam diyorsunuz. Şöyle bir silkelenip kendinize geliyorsunuz. Lafı daha fazla uzatmayayım..:)

"Brif, bruf, braf." Diyorum keyifli okumalar
163 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Genel olarak papatyayı tamamlayan konular şunlar;kim olduğumuz,benlik,alışkanlıklar,sevgi,işiniz,olumlu düşünce,hayat,dinlemek,mücadele,iyilik,idealler,hırs,gülümsemek,değer vermek,karar almak,doğallık,üretmek,anlamak,görünüş,inanç,iletişim,yurt sevgisi ve gelecek.Konuları gerek kendi hayatından gerekse başka yaşanmışlıklardan kesitler alarak anlatmış.Ders alınacak kısa hikayeleri de bu kitapda bulabilirsiniz.Ama en çok beni betkileyen yazı "Kan Nakli" adlı yazıydı,onu da zaten alıntı olarak paylaştım.Ahmet Şerif İzgören'in okuduğum ikinci kitabı bu,ilk okuduğum kitabı;"Hıdır Kişisel Gelişiyor"du ve onu daha çok beğendim.
"Ne gülüyorsun deli gibi" deriz ya aslında psikolojik problemi olanların %90'ı somurtur. Aklınızda hiçbir şey yoksa gülümseyin, herkes "Ne düşünüyorsunuz" diye merak eder. Gülümsemek zeka belirtisidir.
"Henry ford "İnsan öğrenmeyi bıraktıgı gün yaşlanır."diyor.
Biz bu ûlkede;
-18 yaşında yaşlanmaya başlıyoruz.
-30'larda ölüyoruz.
-70 yaşinda gömülüyoruz.
Fark ettiğim ilginç bir şey var. Biz şehitlerimizin arkasından ne deriz? Veya şehitliklere ne yazarız?

“Sizi Asla Unutmayacağız!”

Batı’da:

“Sizi Daima Hatırlayacağız!” diyorlar. “Daima Hatırlamak”, “Asla Unutmamak”tan daha iyi değil mi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Alt başlık:
İletişim, Başarı ve Hayat Üzerine
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
226
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756093139
Orijinal adı:
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
İş yaşamı üzerine çarpıcı görüşleriyle tanıdığımız Ahmet Şerif İzgören, bu kitapta daha genel bir yaklaşımla, hayatın her dalında başarı ve mutluluğa giden yola ışık tutuyor. Bazen kahkahalarla gülecek, bazen hüzünlenecek, çokça düşünecek ve bu kitaptan çok keyif alacaksınız. Hayatınızı tekrar gözden geçirmek için 3 saat ayırın ve bu kitabı okuyun.

“Lütfen bu kitabın üzerine bir uyarı yazın, 'evde okunmalıdır' diye. Kitap yüzünden metroda ineceğim durağı kaçırdım.”
Duygu Durak

Kitabı okuyanlar 10.468 okur

  • sude coşkunoğlu
  • Sıfır Virgül Beş
  • S.Y
  • zeze
  • Dicle
  • Esma Görgel
  • Sinem
  • sinvoz
  • Birkayıpokurkişi
  • Rabia

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.9
14-17 Yaş
%7.5
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%20.2
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.4
Erkek
%28.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.9 (963)
9
%20.8 (558)
8
%19.9 (535)
7
%11.4 (307)
6
%5.6 (149)
5
%2.8 (74)
4
%1.3 (36)
3
%0.9 (23)
2
%0.7 (19)
1
%0.6 (17)

Kitabın sıralamaları