Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır (İletişim, Başarı Ve Hayat Üzerine)Ahmet Şerif İzgören

·
Okunma
·
Beğeni
·
21.117
Gösterim
Adı:
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Alt başlık:
İletişim, Başarı Ve Hayat Üzerine
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
163
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756093139
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Bu kitabı niye yazdım?
Krushen diye bir Amerikalı dilbilimci seminerinde, İngiltere'de Güzin Abla benzeri bir köşe yazarına giden mektubu anlatmıştı. Mektup şöyleydi:


"Sevgili Kathy,

Biriyle ilişkim var, fakat onunla evlenip evlenmemek konusunda kararsızım. Beni çok kıskanıyor. Birkaç kere şiddet de uyguladı. Kavgacı. Ayrıca bana hiç güveni yok. Bir gün beni eve bıraktıktan iki saat sonra telefon açtı, amacı benim evde olup olmadığımı anlamaktı. Bir sabah onu kapımın önünde uyurken buldum. Ayrıca çok asabi; bu da kararsızlığımı arttırıyor. En ufak bir şeyden parlayabiliyor. Aslında düşünüyorum da beni sevdiğini gösteren hiçbir şey yapmıyor, niye onunla birlikteyim ki? Evet doğruyu söylemek gerekirse, yanlış kişiyle birlikteyim. Evet kararımı verdim. Neyse Kathy umarım sen iyisindir!!
Bir solukta okunabilecek bir kitap. Bazen kendimi bulmama yardımcı olan,bazen gülümseten,bazen düşündüren,samimi,içten güzel bir anlatım.Yazar sanki karşimizda oturuyormuşda anlatiyormuş gibi sohbet havasi olmasi daha anlaşilir olmasini sagladi herkese tavsiye ederim.
Sürekli ismini duyduğum ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ondan ödünç alıp okuduğum bu kitapta ne yazık ki yapılan övgülerin karşılığını çok da göremedim. Birkaç basit ve dayanaksız fikir üzerine oluşturulmuş ve bolca örnek hikayeyle süslenmiş bir çocuk kitabından fazlasını ne yazık ki bulamadım. Zaten kitabın isminden de çocuklar için yazılmış olduğu çıkarsaması rahatlıkla yapılıyor, bu yüzden beklentiyi yükselten ben hatalıyım sanırım.
Genel olarak kişisel gelişim kitaplarına bakarsanız; iş yaşamında, özel yaşamda başarı, zengin olma, her istediğinin gerçekleşmesi gibi vaatlerde bulunan, çoğunlukla bu vaatlerin hiçbirini gerçekleştiremeyen, gerçekleştirmesinin bile kısa süreli bir 'gaz verme' biçiminde olduğunu görebilirsiniz. Peki neden tutuyor, bu kadar satılıyor derseniz ona da bir açıklama var tabiki : Umut satmak. Kim zengin olmak, mutlu olmak, hayallerini gerçekleştirmek istemez ki diye bir soru yönelteyim kabul ederseniz? Kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız kişisel gelişim kitaplarında yazanları yapmak yerine siz de bir tane yazın, inanın çok kolay. Kelime dağarcığı bile birkaç yüz kelimeyi geçmeyen bu tipte kitapları yazmak için niteliğe falan da gerek yok.
Sonuç olarak para kazanmak için ve bu kaygıyı güderek yazılmış olan bu kategorideki kitapları almayın. Neden mi? Çünkü öyle güzel kitaplar özellikle de 'klasikler' var ki siz bunları okuduğunuzda farkında olmasanız da bambaşka bir insan oluyorsunuz, kişiseliniz zaten gelişiyor :) Bunlarla kısacık ömrünüzün güzel vakitlerini boşuna harcamayı akıllıca bulmuyorum. Dolu okumalar.
Kitabı okumama vesile olan Cansu’a sonsuz teşekkürler. Güler yüzün ve temiz kalbin her vakit daim olsun.

Kişisel gelişim kitapları doğru yazarların elinden çıkmış ise gerçekten ilim, irfan ve bilgi yuvasıdır. Bu kitapta bunlardan bir tanesi. Sizden zaman götürür sadece ancak getirisi çok büyük olabilir. Kulak vermenizde her vakit fayda vardır.

İçerisinde muazzam hikâyeler var. Kimisi ibretlik, kimisi ise düşündürücü. Hikâyelerin çoğu bildiğim hikâyelerdendi. Bunu ise kitabın basım yılının 2002 olmasına bağlıyorum.

Yazarın kendi hayatıyla da örnekler verdiği ve gözlemlediği hayatı bize akıcı bir dille anlatmış olup, sıkmadan ara ara tebessüm ettirerek kitabı bitirmenize vesile olmaktadır. Konuları 23 madde olarak sınıflandırmış, hepsinin başına bir hikâye ekleyerek bizlere sunmuştur.

Ben kurgu ve anlatım sebebiyle, bilgilerin doğruluğunu kendi ideal ve görüşlerimde tıpkı düşüncelerim gibi dediğim için kitabı çok sevdim. Sizlerin de seveceğinizi düşünüyorum. Lütfen önce kendinize, sonra da değer verdiklerinize kitabı okutun.

Sevgi ile kalın…
Kitabı pdf olarak okudum. Burada sayfa sayısı 163 diyor ancak pdf de 255 niye öyle anlamadım. Pdf olmasına rağmen iyi bitirdim diye düşünüyorum. Pdf kitap okumak biraz zor bildiğiniz gibi.
Kitaba gelince okunası bir kitap ve akılda kalıcı ders verici nitelikte olduğunu düşünüyorum. Sayfaları elimde olsaydı şayet birçok cümlenin altını çizebilirdim. Çizmek yerine sadece buraya aktarmak istiyorum. Zira çıkarılacak önemli dersler var ve beni etkiledi açıkcası. Sizinle paylaşmak isterim müsadenizle.

Gürültücü ve agresif olanlardan uzak dur. Onlar ruhun cenderesidir.

Eğer kendini başkalarıyla mukayese edersen kendini boşlukta ya da acı içinde hissedebilirsin; çünkü daima senden daha büyük veya daha küçük kişiler olacaktır.

Başarılarından olduğu kadar, tasavvurlarından da zevk al.

Kendi mesleğine ilgi göster. Ne kadar mütevazı de olsa, o zamanın değişen yazgısında sahip olabileceğin en iyi servettir.

İş hayatında tedbirde kusur etme zira dünya hilekârlıklarla doludur. Ama bu da seni var olan erdemlere karşı körleştirmesin.

Birçok kimse yüksek idealler uğruna çaba harcar ve hayat kahramanlıklarla doludur.

Kendin ol! Özellikle, yapmacıktan şefkat gösterme. Ne de sevgi hakkında alaycı ol. Çünkü o bütün kuraklığına ve hayal kırıklıklarına rağmen her zaman yeşil kalmayı başaran otlar gibidir.

Gençlikte edindiğin bazı eğilimlerinden zarafetle vazgeçerek yılların verdiği tecrübeleri olduğu gibi kabullen. Ani bir felakete karşı seni koruması için ruhunu güçlendir fakat hayallerle de kendini huzursuz etme.

Korkuların çoğu yalnızlık ve aşırı yorgunluktan doğar.

Sağlam bir disiplinden öte, kendine karşı müşfik ol.

Sen evrenin bir çocuğusun. En az ağaçlar ve yıldızlar kadar senin de burada olmaya hakkın var. Senin için aşikâr olsa da, olmasa da şüphesiz ki evren gerektiğince seni bağrına basmayacaktır.

Tanrı ile barış içinde ol. Onu nasıl tasavvur ediyorsan et ama çabaların ve arzuların ne olursa olsun, hayatın gürültülü karmaşasında ruhunla barışı koru. Bütün ikiyüzlülüğüne, zevksizliğine ve kırık hayallerine rağmen, dünya yine de güzeldir.

Dikkatli ol! Mutlu olmak için çaba göster.
---------------------------


Demek benimle gorusmek istiyorsun?" diye sordu Tanri.
"Eger zamanin varsa." dedim.

Gulumsedi, "Benim zamanim sonsuzluktur." dedi.

" Ne sormak istiyorsun bana?"

"Insanoglunun seni en cok sasirtan davranislarini."

Tanri soyle cevapladi sorumu: "Cocukluktan sıkılırlar, buyumek icin acele ederler ve sonra cocukluklarini ozlerler. Para kazanmak icin sagliklarini kaybederler ve sagliklarini geri kazanmak icin para verirler. Gelecekten endise ederken bugunu unuturlar, boylece ne bugunde ne gelecekte yasarlar. Hic olmeyecek gibi yasarlar, hic yasamamis gibi olurler."

Bir sure sessizce oturduk, sonra tekrar sordum: "Bize vermek istedigin hayat dersleri var mi?

Tanri bir gulumseme ile yanitladi sorumu:

"Kimseye kendinizi sevdiremezsiniz, yapabileceginiz kendinizi yalnizca sevilmeye birakmak.

"Kendinizi baskalariyla kiyaslamayin.

"Zengin bir insan hayatta en cok seye sahip olan degildir, en az seye ihtiyaci olandir.

"Sevdiginiz insanlari bir kac saniyede yaralayabilirsiniz, ama yaralarini iyilestirmek yillar alir.

"Affetmeyi, affederek ogrenirsiniz.

"Sizi cok seven insanlar vardir, ama duygularini nasil ifade edeceklerini bilemeyebilirler.

"Iki kisi ayni seye bakabilir ama farkli seyler gorebilir. Bazen baskalari tarafindan affedilmek yetmez, siz kendiniz de kendinizi affetmelisiniz."
Normalde kişisel gelişim kitaplarını okumam, sevmem, zaman kaybı görürüm. Fakat bu kitap gerçekten iyi. Tavsiye ederim. Ben de kişisel gelişim kitaplarını sevmeyen birinin tavsiyesi üzerine aldım. Yani bu tavsiyeye güvenin :) keyifli okumalar..
Yazar insanların hayatında faydalı olacak, gerek kendi hayatından örnekler vererek gerekse kısa hikayelerle kitabı gayet sıkılmadan okuyabilmemizi sağlamış.Yazarın seminerler verdiğini ve insanlara yararlı olacak faliyetler yaptığını bu kitabı okumadan önce bilmem bana avantaj sağladı.Kitaba yabancı kalmadım.Kesinlikle keyifle okuyabileceğiniz kimi zaman kendinizi sorgulayacağınız kimi zaman da günlük yaşantılarda yapılan hataları göreceksiniz.Son derece hayatımıza faydali olabilecek günlük ilişkilerimize katki sağlayacak bir kitap.
Genel olarak papatyayı tamamlayan konular şunlar;kim olduğumuz,benlik,alışkanlıklar,sevgi,işiniz,olumlu düşünce,hayat,dinlemek,mücadele,iyilik,idealler,hırs,gülümsemek,değer vermek,karar almak,doğallık,üretmek,anlamak,görünüş,inanç,iletişim,yurt sevgisi ve gelecek.Konuları gerek kendi hayatından gerekse başka yaşanmışlıklardan kesitler alarak anlatmış.Ders alınacak kısa hikayeleri de bu kitapda bulabilirsiniz.Ama en çok beni betkileyen yazı "Kan Nakli" adlı yazıydı,onu da zaten alıntı olarak paylaştım.Ahmet Şerif İzgören'in okuduğum ikinci kitabı bu,ilk okuduğum kitabı;"Hıdır Kişisel Gelişiyor"du ve onu daha çok beğendim.
Çok değer verdiğim iki arkadaşımın tavsiyesi üzerine okudum ve iyiki de okumuşum. Herkesin en azından bir cümlede kendini bulabileceği ve birşeyler öğrenebileceği sürükleyici bir kitap. Ben çok beğendim ve herkese nacizane tavsiyemdir..
Sonra bir gün fark ellim ki hepimiz aslında ‘Şu hortumlu dünyada” birer yalnız canlıyız, “Eh* dedim, “Kitabın adı bu olsun.” Durum bu. Nasıl okuyucularsanız, her şeyi de anlatmak zorunda kalıyorum, neyse.
Ahmet şerif izgören in okuduğum ilk kitabi ve bu kadar geç tanıştığım için Üzgünüm de biraz.
Bir hocamin tavsiyesi olarak aldım ve 5 gün de 3 kitabını da okudum vakit buldukça kimileri basit ve bilindik cümlelerle sıradan bir anlatımı olduğunu söylüyor fakat ben öyle düşünmüyorum bana göre aslında sıradan gelen şeyler tüm hayatı oluşturduğu için ahmet serif İzgören de bunun çok güzel üstesinden gelmiş ve keyifli kitaplar yazmış fil kitabındaki akıcı anlatımı, sanki yanımda onunla sohpet ediyormuşçasına samimi o ufak hikayeleriyle bana kendisini sevdirdi. Okumayan herkesin mutlaka 1 kitabını alıp okumasını tavsiye ediyorum gerçekten keyif alacaksınız buna emin olun ben bunları biliyorum zaten diye düşünerek yaklaşmayin derim.
Okuyamaya karar vereceğim kitap beni ilk olarak ismiyle etkilemeli. Şayet bu kitabın ismi beni cezbetmedi.Okumaya başlama sebebim 1K ailesinin alıntı ve incelemeleri oldu. Sevgiler...
Bu kitaba kişisel gelisim kitabı demek eksik kalır. Ahmet Serif İzgoreni bu kitaptaki cümleleri ve anlatimlariyla az biraz tanıma fırsatı buldum. O kadar hızlı ilerliyor ki ne zaman başlayıp ne zaman bitirdiginizi anlayamıyorsunuz. Ben çok eğlenceli buldum.başucu kitabı olarak saklayacağım sürekli açıp açıp bakicam o alintilara. Sizde bu şahane kitabı okumalısınız.
"Ne gülüyorsun deli gibi" deriz ya aslında psikolojik problemi olanların %90'ı somurtur. Aklınızda hiçbir şey yoksa gülümseyin, herkes "Ne düşünüyorsunuz" diye merak eder. Gülümsemek zeka belirtisidir.
Derler ki konuşmaktan zevk alacağın biriyle evlen, çünkü yaşlılıkta konuşmak ve dinlemek en çok arayacağınız özellik olacaktır.
"Henry ford "İnsan öğrenmeyi bıraktıgı gün yaşlanır."diyor.
Biz bu ûlkede;
-18 yaşında yaşlanmaya başlıyoruz.
-30'larda ölüyoruz.
-70 yaşinda gömülüyoruz.
Üniversitelerde, okullarda önce dersleri alırsınız, sonra sınav olursunuz. Gerçek hayatta tam tersidir; önce sınav olursunuz sonra ders alırsınız.
Dinlemek zekâ belirtisidir, konuşmak değil. İnsanlar ağızlarıyla söylediklerini kulaklarıyla duysalardı çok daha az konuşurlardı.
Fark ettiğim ilginç bir şey var. Biz şehitlerimizin arkasından ne deriz? Veya şehitliklere ne yazarız?

“Sizi Asla Unutmayacağız!”

Batı’da:

“Sizi Daima Hatırlayacağız!” diyorlar. “Daima Hatırlamak”, “Asla Unutmamak”tan daha iyi değil mi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Alt başlık:
İletişim, Başarı Ve Hayat Üzerine
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
163
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756093139
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Bu kitabı niye yazdım?
Krushen diye bir Amerikalı dilbilimci seminerinde, İngiltere'de Güzin Abla benzeri bir köşe yazarına giden mektubu anlatmıştı. Mektup şöyleydi:


"Sevgili Kathy,

Biriyle ilişkim var, fakat onunla evlenip evlenmemek konusunda kararsızım. Beni çok kıskanıyor. Birkaç kere şiddet de uyguladı. Kavgacı. Ayrıca bana hiç güveni yok. Bir gün beni eve bıraktıktan iki saat sonra telefon açtı, amacı benim evde olup olmadığımı anlamaktı. Bir sabah onu kapımın önünde uyurken buldum. Ayrıca çok asabi; bu da kararsızlığımı arttırıyor. En ufak bir şeyden parlayabiliyor. Aslında düşünüyorum da beni sevdiğini gösteren hiçbir şey yapmıyor, niye onunla birlikteyim ki? Evet doğruyu söylemek gerekirse, yanlış kişiyle birlikteyim. Evet kararımı verdim. Neyse Kathy umarım sen iyisindir!!

Kitabı okuyanlar 3.770 okur

  • Gül Öztürk
  • Ahmet Varyemez
  • ironik
  • Milena.
  • Saime
  • Kitapkadın
  • Esra Karaaş
  • Ömer Faruk Özalp
  • E. Günay
  • Pelin Sarıçiydem

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.9
14-17 Yaş
%7.5
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%20.2
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.4
Erkek
%28.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.7 (379)
9
%22.6 (247)
8
%18.1 (198)
7
%11.3 (123)
6
%5.7 (62)
5
%2.7 (30)
4
%1.7 (19)
3
%0.8 (9)
2
%1 (11)
1
%1.1 (12)

Kitabın sıralamaları