Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır (İletişim, Başarı Ve Hayat Üzerine)

·
Okunma
·
Beğeni
·
24.715
Gösterim
Adı:
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Alt başlık:
İletişim, Başarı Ve Hayat Üzerine
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
163
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756093139
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Bu kitabı niye yazdım?
Krushen diye bir Amerikalı dilbilimci seminerinde, İngiltere'de Güzin Abla benzeri bir köşe yazarına giden mektubu anlatmıştı. Mektup şöyleydi:


"Sevgili Kathy,

Biriyle ilişkim var, fakat onunla evlenip evlenmemek konusunda kararsızım. Beni çok kıskanıyor. Birkaç kere şiddet de uyguladı. Kavgacı. Ayrıca bana hiç güveni yok. Bir gün beni eve bıraktıktan iki saat sonra telefon açtı, amacı benim evde olup olmadığımı anlamaktı. Bir sabah onu kapımın önünde uyurken buldum. Ayrıca çok asabi; bu da kararsızlığımı arttırıyor. En ufak bir şeyden parlayabiliyor. Aslında düşünüyorum da beni sevdiğini gösteren hiçbir şey yapmıyor, niye onunla birlikteyim ki? Evet doğruyu söylemek gerekirse, yanlış kişiyle birlikteyim. Evet kararımı verdim. Neyse Kathy umarım sen iyisindir!!
163 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bir solukta okunabilecek bir kitap. Bazen kendimi bulmama yardımcı olan,bazen gülümseten,bazen düşündüren,samimi,içten güzel bir anlatım.Yazar sanki karşimizda oturuyormuşda anlatiyormuş gibi sohbet havasi olmasi daha anlaşilir olmasini sagladi herkese tavsiye ederim.
163 syf.
·4/10
Sürekli ismini duyduğum ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ondan ödünç alıp okuduğum bu kitapta ne yazık ki yapılan övgülerin karşılığını çok da göremedim. Birkaç basit ve dayanaksız fikir üzerine oluşturulmuş ve bolca örnek hikayeyle süslenmiş bir çocuk kitabından fazlasını ne yazık ki bulamadım. Zaten kitabın isminden de çocuklar için yazılmış olduğu çıkarsaması rahatlıkla yapılıyor, bu yüzden beklentiyi yükselten ben hatalıyım sanırım.
Genel olarak kişisel gelişim kitaplarına bakarsanız; iş yaşamında, özel yaşamda başarı, zengin olma, her istediğinin gerçekleşmesi gibi vaatlerde bulunan, çoğunlukla bu vaatlerin hiçbirini gerçekleştiremeyen, gerçekleştirmesinin bile kısa süreli bir 'gaz verme' biçiminde olduğunu görebilirsiniz. Peki neden tutuyor, bu kadar satılıyor derseniz ona da bir açıklama var tabiki : Umut satmak. Kim zengin olmak, mutlu olmak, hayallerini gerçekleştirmek istemez ki diye bir soru yönelteyim kabul ederseniz? Kısa yoldan zengin olmak istiyorsanız kişisel gelişim kitaplarında yazanları yapmak yerine siz de bir tane yazın, inanın çok kolay. Kelime dağarcığı bile birkaç yüz kelimeyi geçmeyen bu tipte kitapları yazmak için niteliğe falan da gerek yok.
Sonuç olarak para kazanmak için ve bu kaygıyı güderek yazılmış olan bu kategorideki kitapları almayın. Neden mi? Çünkü öyle güzel kitaplar özellikle de 'klasikler' var ki siz bunları okuduğunuzda farkında olmasanız da bambaşka bir insan oluyorsunuz, kişiseliniz zaten gelişiyor :) Bunlarla kısacık ömrünüzün güzel vakitlerini boşuna harcamayı akıllıca bulmuyorum. Dolu okumalar.
163 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitabı okumama vesile olan https://1000kitap.com/sanatcimsi’a sonsuz teşekkürler. Güler yüzün ve temiz kalbin her vakit daim olsun.

Kişisel gelişim kitapları doğru yazarların elinden çıkmış ise gerçekten ilim, irfan ve bilgi yuvasıdır. Bu kitapta bunlardan bir tanesi. Sizden zaman götürür sadece ancak getirisi çok büyük olabilir. Kulak vermenizde her vakit fayda vardır.

İçerisinde muazzam hikâyeler var. Kimisi ibretlik, kimisi ise düşündürücü. Hikâyelerin çoğu bildiğim hikâyelerdendi. Bunu ise kitabın basım yılının 2002 olmasına bağlıyorum.

Yazarın kendi hayatıyla da örnekler verdiği ve gözlemlediği hayatı bize akıcı bir dille anlatmış olup, sıkmadan ara ara tebessüm ettirerek kitabı bitirmenize vesile olmaktadır. Konuları 23 madde olarak sınıflandırmış, hepsinin başına bir hikâye ekleyerek bizlere sunmuştur.

Ben kurgu ve anlatım sebebiyle, bilgilerin doğruluğunu kendi ideal ve görüşlerimde tıpkı düşüncelerim gibi dediğim için kitabı çok sevdim. Sizlerin de seveceğinizi düşünüyorum. Lütfen önce kendinize, sonra da değer verdiklerinize kitabı okutun.

Sevgi ile kalın…
163 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Normalde kişisel gelişim kitaplarını okumam, sevmem, zaman kaybı görürüm. Fakat bu kitap gerçekten iyi. Tavsiye ederim. Ben de kişisel gelişim kitaplarını sevmeyen birinin tavsiyesi üzerine aldım. Yani bu tavsiyeye güvenin :) keyifli okumalar..
163 syf.
·Beğendi·10/10
Yazar insanların hayatında faydalı olacak, gerek kendi hayatından örnekler vererek gerekse kısa hikayelerle kitabı gayet sıkılmadan okuyabilmemizi sağlamış.Yazarın seminerler verdiğini ve insanlara yararlı olacak faliyetler yaptığını bu kitabı okumadan önce bilmem bana avantaj sağladı.Kitaba yabancı kalmadım.Kesinlikle keyifle okuyabileceğiniz kimi zaman kendinizi sorgulayacağınız kimi zaman da günlük yaşantılarda yapılan hataları göreceksiniz.Son derece hayatımıza faydali olabilecek günlük ilişkilerimize katki sağlayacak bir kitap.
163 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Çok değer verdiğim iki arkadaşımın tavsiyesi üzerine okudum ve iyiki de okumuşum. Herkesin en azından bir cümlede kendini bulabileceği ve birşeyler öğrenebileceği sürükleyici bir kitap. Ben çok beğendim ve herkese nacizane tavsiyemdir..
163 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Genel olarak papatyayı tamamlayan konular şunlar;kim olduğumuz,benlik,alışkanlıklar,sevgi,işiniz,olumlu düşünce,hayat,dinlemek,mücadele,iyilik,idealler,hırs,gülümsemek,değer vermek,karar almak,doğallık,üretmek,anlamak,görünüş,inanç,iletişim,yurt sevgisi ve gelecek.Konuları gerek kendi hayatından gerekse başka yaşanmışlıklardan kesitler alarak anlatmış.Ders alınacak kısa hikayeleri de bu kitapda bulabilirsiniz.Ama en çok beni betkileyen yazı "Kan Nakli" adlı yazıydı,onu da zaten alıntı olarak paylaştım.Ahmet Şerif İzgören'in okuduğum ikinci kitabı bu,ilk okuduğum kitabı;"Hıdır Kişisel Gelişiyor"du ve onu daha çok beğendim.
163 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Sonra bir gün fark ellim ki hepimiz aslında ‘Şu hortumlu dünyada” birer yalnız canlıyız, “Eh* dedim, “Kitabın adı bu olsun.” Durum bu. Nasıl okuyucularsanız, her şeyi de anlatmak zorunda kalıyorum, neyse.
163 syf.
·Beğendi·9/10
Ahmet şerif izgören in okuduğum ilk kitabi ve bu kadar geç tanıştığım için Üzgünüm de biraz.
Bir hocamin tavsiyesi olarak aldım ve 5 gün de 3 kitabını da okudum vakit buldukça kimileri basit ve bilindik cümlelerle sıradan bir anlatımı olduğunu söylüyor fakat ben öyle düşünmüyorum bana göre aslında sıradan gelen şeyler tüm hayatı oluşturduğu için ahmet serif İzgören de bunun çok güzel üstesinden gelmiş ve keyifli kitaplar yazmış fil kitabındaki akıcı anlatımı, sanki yanımda onunla sohpet ediyormuşçasına samimi o ufak hikayeleriyle bana kendisini sevdirdi. Okumayan herkesin mutlaka 1 kitabını alıp okumasını tavsiye ediyorum gerçekten keyif alacaksınız buna emin olun ben bunları biliyorum zaten diye düşünerek yaklaşmayin derim.
163 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Bu kitaba kişisel gelisim kitabı demek eksik kalır. Ahmet Serif İzgoreni bu kitaptaki cümleleri ve anlatimlariyla az biraz tanıma fırsatı buldum. O kadar hızlı ilerliyor ki ne zaman başlayıp ne zaman bitirdiginizi anlayamıyorsunuz. Ben çok eğlenceli buldum.başucu kitabı olarak saklayacağım sürekli açıp açıp bakicam o alintilara. Sizde bu şahane kitabı okumalısınız.
163 syf.
·Puan vermedi
DEĞER VERMEK; İnsanlar için ailesi, akrabaları, dostları ve diğer tüm sevdikleri değerlidir. Ama çoğu insan karşısındaki kişiye kendisi için değerli olduğunu hissettirmez. Sevdiklerine onları sevdiğini söylemez, hatta bunu belli etmemeye çalışır. Ama gün gelip sevdiklerini kaybettiğinde bunun için büyük bir pişmanlık duyar. ( Ahmet şerif izgörenin yine muhteşem bir eseri ile karşılaştım. yetmedi 1 saat 47 dk videoyu izledim. ve anladım ki;aslında hayat o kadar da ciddiye alınacak bir şey değilmiş... ses tonundaki vermiş olduğu huzuru sakinliği hissetmek hayatta her şeyi başarmamız için iyi motivasyon ediyor. ve en önemlisi hiçbir şeyin zor olmadığını yansıtıyor.
163 syf.
Ahmet Şerif İzgören’ in okuduğum bu ilk kitabı. Anlatım dilini beğendim,yalın akıcı ve öğretici.İçinde kendi hayatından alıntılar,yaşanmış kısa hikayeler ve hayatın anlamını ifade eden,sizi;evreni sorgulamaya iten sözler var.Kitaptaki konula;kim olduğumuz, benlik, alışkanlıklar, sevgi, işiniz,olumlu düşünce,hayat,dinlemek,mücadele,iyilik,idealler,hırs,gülümsemek,değer vermek,karar almak,doğallık,üretmek,anlamak,görünüş,inanç,iletişim,yurt sevgisi ve gelecek.
"Ne gülüyorsun deli gibi" deriz ya aslında psikolojik problemi olanların %90'ı somurtur. Aklınızda hiçbir şey yoksa gülümseyin, herkes "Ne düşünüyorsunuz" diye merak eder. Gülümsemek zeka belirtisidir.
Derler ki konuşmaktan zevk alacağın biriyle evlen, çünkü yaşlılıkta konuşmak ve dinlemek en çok arayacağınız özellik olacaktır.
"Henry ford "İnsan öğrenmeyi bıraktıgı gün yaşlanır."diyor.
Biz bu ûlkede;
-18 yaşında yaşlanmaya başlıyoruz.
-30'larda ölüyoruz.
-70 yaşinda gömülüyoruz.
Üniversitelerde, okullarda önce dersleri alırsınız, sonra sınav olursunuz. Gerçek hayatta tam tersidir; önce sınav olursunuz sonra ders alırsınız.
Dinlemek zekâ belirtisidir, konuşmak değil. İnsanlar ağızlarıyla söylediklerini kulaklarıyla duysalardı çok daha az konuşurlardı.
Fark ettiğim ilginç bir şey var. Biz şehitlerimizin arkasından ne deriz? Veya şehitliklere ne yazarız?

“Sizi Asla Unutmayacağız!”

Batı’da:

“Sizi Daima Hatırlayacağız!” diyorlar. “Daima Hatırlamak”, “Asla Unutmamak”tan daha iyi değil mi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Alt başlık:
İletişim, Başarı Ve Hayat Üzerine
Baskı tarihi:
Nisan 2014
Sayfa sayısı:
163
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756093139
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elma Yayınevi
Bu kitabı niye yazdım?
Krushen diye bir Amerikalı dilbilimci seminerinde, İngiltere'de Güzin Abla benzeri bir köşe yazarına giden mektubu anlatmıştı. Mektup şöyleydi:


"Sevgili Kathy,

Biriyle ilişkim var, fakat onunla evlenip evlenmemek konusunda kararsızım. Beni çok kıskanıyor. Birkaç kere şiddet de uyguladı. Kavgacı. Ayrıca bana hiç güveni yok. Bir gün beni eve bıraktıktan iki saat sonra telefon açtı, amacı benim evde olup olmadığımı anlamaktı. Bir sabah onu kapımın önünde uyurken buldum. Ayrıca çok asabi; bu da kararsızlığımı arttırıyor. En ufak bir şeyden parlayabiliyor. Aslında düşünüyorum da beni sevdiğini gösteren hiçbir şey yapmıyor, niye onunla birlikteyim ki? Evet doğruyu söylemek gerekirse, yanlış kişiyle birlikteyim. Evet kararımı verdim. Neyse Kathy umarım sen iyisindir!!

Kitabı okuyanlar 4.727 okur

  • gonca meyva
  • Anıl Özalp
  • Guler Sarihan
  • Mehmet Doğru
  • Hilal Çakır
  • Safiye
  • Hilal Özçelik
  • Yeşim Y.
  • Bedirhan Demiray
  • Bilge Üstüner

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.9
14-17 Yaş
%7.5
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%28.8
35-44 Yaş
%20.2
45-54 Yaş
%6
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%2.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.4
Erkek
%28.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%34.7 (472)
9
%22.1 (300)
8
%19.1 (260)
7
%11.3 (154)
6
%5.3 (72)
5
%2.9 (39)
4
%1.6 (22)
3
%1.1 (15)
2
%0.9 (12)
1
%1 (13)

Kitabın sıralamaları