Suçlamalara Karşı Gerçekler

8,2/10  (13 Oy) · 
32 okunma  · 
5 beğeni  · 
900 gösterim
Türkiye Cumhuriyeti 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde savunma yapmayı reddetmiştir.

Çünkü Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Genelkurmay Başkanı görevi başında iken terör örgütü yönetmekle suçlanmıştır.

Bu tarihi süreçte yargı, aldığı kararlarla sınıfta kaldı.
Siyaset, sadece konuşarak ve seyrederek sınıfta kaldı.
Medya, gerçeklere dokunmaktan çekinerek sınıfta kaldı.
Türk silahlı kuvvetleri, muvazzafı ve emeklisiyle silah arkadaşlığına vefasızlık göstererek sınıfta kaldı.
Cezaevlerinde bulunanlar ise aileleri ve sevenleriyle hep dimdik ayakta kaldılar.
Ne eğildiler ne de büküldüler.

İlker Başbuğ, bu kitapta iki yıldır şahsına ve Türk silahlı kuvvetlerine yöneltilen suçlamalara yanıt vererek savunmasını Türk milletinin takdirine sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789753438278
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kubra B. 
22 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Bu ülkede bir Genelkurmay Başkanı tutuklanmış belirli suçlamalara maruz kalmıştır. Bu kimilerine göre doğru kimilerine göre yanlıştır ve elbette ki her fikre saygı duyulmalıdır ama benim kanaatimce bu fikirleri oluştururken, bütün bunları yaşamış olan birinci ağız dinlenmelidir. Bence İlker Başbuğ kendini çok güzel ifade etmiş, yazdıkları bir yana yazımını da çok beğendim belki konudan dolayıdır bilemiyorum ama kitabı gayet akıcı buldum bu yüzden, fırsatım olursa diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum ve bu kitabı hepinize tavsiye ediyorum..

Duygu Kr 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Türkiye Cumhuriyetinin 26. Genelkurmay Başkanı terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanmıştır. Takdir yüce Türk Milletinindir” diyor İlker Başbuğ. Mahkemede, silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanmasının trajikomik olduğunu belirterek “Bu iddianın bu şekilde dile getirilmesi bile benim için en ağır cezadır, bundan sonra ne ceza verilirse bu beni daha fazla üzmez. Kötü amacım olsa 700 bin kişilik gücü elinde tutan bir komutan olarak başka yolları denerdim.'' Okunmalı, bir kez değil, tekrar tekrar okunmalı..

GÜLŞAH ÖNEN 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlker Başbuğ u çok severim sakinliğine her zaman hayran kalmışımdır. Bu kitapta da yaşadığı haksızlıkları çok sakin ve yalın bir dille anlatmış. Kitabı okuduktan sonra ülkemizde yaşananların medya da okuduklarımızdan ne kadar farklı olduğu, ne pislik işler döndüğünü çok iyi anlayabilirsiniz.

Yunus Emre ZEVNE 
10 Oca 21:44 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Kitap üslup ve akıcıkık anlamında başarılı ve samimi geldi bana. Türkiye Cumhuriyetinin 26. Genel Kurmay Başkanı terör örgütü kurmak ve devleti yıkmak suçlamasıyla iki yıl boyunca cezaevinde hapsolmuştur. Gerekçe ise bir panel, iki kişinin konuşmalarında adının geçmesi ve tabi 2 sayfalık kıytırık internet andıcı. Adalet geç de olsa yerini bulmuş olsada yaşanmaması gereken olaylar. Allah bi daha yaşatmasın...

Fırat Çağlar MANTAŞ 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Bu kitapla,ülkesine 53 yıl hizmet etmiş, genelkurmay başkanlığı yapmış bir komutan olan İlker Başbuğu'un bir takım oyun ve iftiralar yüzünden yaşadığı sıkıntıları ve haksızlıkları kendisinden dinleme fırsatı buluyorsunuz. Ülkenin şimdiki durumu hakkında da çıkarımlar yapabileceğiniz bir kitap. yaşadığı haksızlıklara karşı tutumu da yine onun ne kadar büyük bir komutan, bir devlet adamı olduğunu gösteriyor. herkese tavsiye ederim

Oğuz 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Türkiye'de hukukun felce uğradığının somut göstergesi olarak okuyabileceğimiz bir kitap. Bir Genelkurmay Başkanının "terör örgütü kurma" iftirası üzerine tutuklanması, dikkat edin "suç"u demiyorum, iftirası! Türkiye'de hukuk sistemi ne zamandan beri iftiraları gerçek suçlar gibi kabul etmeye başladı? İlker Başbuğ'un haksız yere çalınan iki senesi ve daha nicelerinin, çalınan seneleri, hayalleri ve hayatları...

Kitaptan 8 Alıntı

GÜLŞAH ÖNEN 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

vicdan sahibi olanlar için, vicdan onların içindeki Allah tır, peygamberdir...Ya vicdan sahibi olmayanlar!Onların ne Allah ları ne de peygamberleri vardır.

Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 131 - kaynak yayınları)Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 131 - kaynak yayınları)
Kubra B. 
 19 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir iki basın açıklaması ve bir iki internet sitesi haberi ile hükümeti yıkmakla itham ediliyorsam bu çok acıdır. Benim böyle kötü bir amacım olsa 700 bin kişilik gücü elinde tutan bir komutan olarak bunu yapmanın başka yolları da olabilirdi. Ben görev hayatım boyunca her zaman kanunların ve anayasanın çizgisinde oldum. Son olarak bir Genelkurmay Başkanı`nın bir terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanması, bu bana verilecek en büyük cezadır. Bunun bu şekilde söylenmesi bile verilecek en büyük cezadır. Bundan daha büyük cezanın olabileceğini düşünmüyorum.
Takdir mahkemenizindir, bizler gelip geçiciyiz ancak sizler tarihe not düşeceksiniz.

Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 74)Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 74)
Duygu Kr 
13 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bir rejim, halkın adalete inanmaz bir hale geldiği noktaya gelince, o rejim mahkum olmuştur."

Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Montesquieu)Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Montesquieu)
Kubra B. 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Pek çoğumuz terörle mücadelede gösterdiğimiz başarılar nedeniyle, devlet tarafından "Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası" ile ödüllendirildik. Bugün ise mahkemenin aldığı kararlarla aynı dava kapsamında, dün mücadele ettiğimiz teröristler ile aynı yerde beraber bulunuyoruz.

Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 106)Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 106)
Kubra B. 
19 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Asıl neden, "kimileri"nin verdiği kararlara göre artık, Türkiye'de bir Genelkurmay Başkanı'nın da tutuklanmasının zamanının gelmiş olduğudur.

Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 23)Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 23)
Kubra B. 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlamasıyla tutuklanmıştır. Taktir yüce Türk milletine aittir.

Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 27)Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 27)

Türk Ordusu
"Daha önce de belirttiğim gibi Balyoz adı verilen dava kullanılarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nden çok sayıda askeri personelin tasfiye edilmesini bir tesadüf olarak görmüyorum. Bu tasfiye ile bugünün ve yarının komuta kademelerinde yer alabilecek niteliklere sahip personel ordudan uzaklaştırılmıştır. Türk ordusunun zayıflatılması Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasını ilgilendiren bir sorundur."

Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 263 - Kaynak Yayınları)Suçlamalara Karşı Gerçekler, İlker Başbuğ (Sayfa 263 - Kaynak Yayınları)