1000Kitap Logosu
Suçlar ve Cezalar Hakkında
Suçlar ve Cezalar Hakkında
Suçlar ve Cezalar Hakkında

Suçlar ve Cezalar Hakkında

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
129 Kişi
413
Okunma
140
Beğeni
3.555
Gösterim
222 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 17 dk.
Adı
Suçlar ve Cezalar Hakkında
Basım
Türkçe · Türkiye · İmge Kitabevi · 2004 · Karton kapak · 9789755334127
Orijinal adı
Dei delitti e delle pene
Tür
Suçlar ve Cezalar Hakkında kitabıyla ceza hukuku alanında bir çığır açan Beccaria şöyle diyor: "Bir cezanın, bir ya da birden çok kişi ta-rafından bir yurttaşa karşı uygulanan kaba bir güç, şiddet olmaması ve sayılmaması için, her şeyden önce kesinlikle herkese açık, çabuk, kaçınılmaz, belli koşullarda olabilir yaptırımların en ılımlısı ve en azı, suçların ağırlığıyla orantılı ve yasalar tarafından belirlenmiş bulun-ması zorunludur." Türk hukukçusu, Beccaria'nın Suçlar ve Cezalar Hakkında adlı anıt yapıtını her zaman kolayca ulaşabileceği bir yerde, hatta elinin altında bulundurmalıdır. Tıpkı bir sözlük gibi, bir ceza yasası gibi... Çünkü bu yapıt, ceza yasalarının bir ilkeler sözlüğüdür. Hem de vazgeçilmez bir sözlüğü... O açıdan, tarihin dışına düşmüş Türk hukukçusu onun içine girmeli, gerçekleri oradan görmeli ve uzun uzun düşünmelidir. Kim ki bunu yapar, ceza hukukuyla buluştuğunu değil, onu yeniden keşfettiğini görür.
6 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺24,47
8.9
10 üzerinden
129 Puan · 22 İnceleme
Feyza
Suçlar ve Cezalar Hakkında'yı inceledi.
222 syf.
1700'lü yıllarda, insanın yaşam hakkına, maddi,manevi bütünlüğüne bu denli saygı duyularak yazılan bu eser, hukuk felsefesinin baş yapıtlarından biri olma özelliğini gösterir nitelikte.Cezaların amacının ne olduğu, insan onuru, işkence, yasaların yorumu, idam cezası, intihar, hırsızlık, kaçakçılık vb suçlar, yargılamanın süjeleri üzerine yazılmış, insanın ufkunu genişleten, beyin fırtınası yapılabilecek türde bilgiler içeriyor.Günümüzde ''Linç Kültürü'' ile besleniyor ve birçoğumuz yargısız infaz yapıyoruz, bu kitabı özellikle iki lafından biri 'İDAM' olan insanların okuması gerekiyor.Sami Selçuk'un çevirisiyle, sadece hukukçuların değil, herkesin okuyup anlayabileceği türde bir yapıt olduğu için,barışcıl hukuktan yana olmak, 'İnsan Haklarına Saygı'nın ne olduğuna dair bir fikir edinebilmek,suç ve cezaların kanuniliğinin önemini anlamak istiyorsanız bu kitabı okumalısınız.Düşünceleriniz değişebilir. Beccaria'nın bilgeliğine hayran olacaksanız.
Suçlar ve Cezalar Hakkında
OKUYACAKLARIMA EKLE
29
Canberk B.
Suçlar ve Cezalar Hakkında'yı inceledi.
222 syf.
·
28 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İncelemeye Doç. Dr. M.Volkan DÜLGER hocanın şu sözleri ile başlamak istiyorum. " Almanya'da söylenen bir söz vardır. 'Ceza hukuku, felsefenin ayakları yere basan halidir.' Dolayısıyla çoğu üniversitede ceza hukuku kürsüsü ile felsefe kürsüsü aynı kürsünün içindedir " Bu kitap, 18. YY' da yaşamış bir filozofun günümüz ceza hukukunun temellerini attığı bir başucu eseridir. Beccaria bu eserinde hem dönemin -ve aslında tüm dönemlerin- yöneticilerine tavsiyelerde bulunmuş hem de felsefe ile ceza hukuku arasında adeta bir köprü görevini üstlenmiştir. Ceza hukuku ile ilgilenen herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bu kitabı -özellikle de uygulayıcılar için- her zaman gözünüzün görebildiği bir yerde tutmanız dileğiyle.
Suçlar ve Cezalar Hakkında
OKUYACAKLARIMA EKLE
22
Eda Çiftci
Suçlar ve Cezalar Hakkında'yı inceledi.
222 syf.
·
5 günde
·
10/10 puan
Her hukukçunun elinin altında bulunması gereken, Ceza Hukuku alanında yazılmış ders kitabı niteliğinde bir kitap. Yazıldığı döneme bakarsak eğer 18. yüzyılda ceza hukuku alanına yeni bir bakış açısı kazandıran, günümüz ceza hukukunun gelişmesine büyük katkılar sunan bir kitap. Kitap kısa kısa bölümlerden oluşmakta ve her bölümde birçok hukuki konu, sorun, suçlar ve cezalar yorumlanmış ve irdelenmiş. Beccaria'nın daha o dönemde sahip olduğu görüş ve fikirleri beni kendisine hayran bıraktı. Ceza hukukuna nasıl bir bakış açısıyla yaklaşmam gerektiğini öğretti diyebilirim. Yüzyıllar öncesinde yazılmış olmasına rağmen bazı bölümleri hariç âdeta günümüz hukuk sistemi için yazılmış bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Okuyunca asla pişman olunmayacak aksine hukukçulara özellikle de ceza alanına ilgisi olan hukukçulara çok şey katacak bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kitabın son paragrafında yer alan, "Bir cezanın, bir ya da birden çok kişi tarafından bir yurttaşa karşı uygulanan kaba bir güç, şiddet olmaması ve sayılmaması için, her şeyden önce kesinlikle herkese açık, çabuk, kaçınılmaz, belli koşullarda olabilir yaptırımların en ılımlısı ve en azı, suç­ların ağırlığıyla orantılı ve yasalar tarafından belirlenmiş bulunması zorunludur." cümlesi de kitabın yazılış amacını açıklar ve kitabın özeti niteliğinde bir cümle olmuş.
Suçlar ve Cezalar Hakkında
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
K
Suçlar ve Cezalar Hakkında'yı inceledi.
222 syf.
·
10/10 puan
"Haksızlığa karşı çıkmazsan,kendine haksızlık etmis olursun" Hukukcular değil sorgulama güdüsüne sahip herkes okumalı. Adeta kısasa kısastan insana insan gibi davranılması gerektiği hususu beccaria tarafından şekillenmiş daha sonra kanunlarda yerini bulmuştur o yüzden hukukun başıdır. Neyin neden ve ne için olduğunu sorguladığımız dünyaya acılan anahtar kitap.
Suçlar ve Cezalar Hakkında
OKUYACAKLARIMA EKLE
19