Sufi ile Terapist

7,6/10  (10 Oy) · 
17 okunma  · 
9 beğeni  · 
540 gösterim
Çok köklü ve zengin tasavvuf geleneğimizin temel kavram ve yaklaşımlarının günümüz psikoloji birikimi çerçevesinde ele alınıp güncellenmesinin kolay başarılabilecek bir iş olmadığını biliyorum. Sûfî ile Terapist bu yönde atılmış önemli ve öncü bir çalışmadır. Dilinin sade ve anlaşılır olması, en karmaşık konuları kolay okunur hale getiriyor. Allah'tan kopuk bir yaşam tarzı, hiçbir dünyevi imkân ve çarenin iyileştiremeyeceği bir tatminsizliğin, varoluşsal boşluğun ortaya çıkmasına neden oluyor. Bence bu kitabın vermek istediği asıl ve önemli mesaj budur.
-Prof. Dr. Hayati Hökelekli-

Doktorları ruhani ve bedenî hekim diye ikiye ayıran Mevlana'ya göre ruhani hekimler tasavvuf ehli olup insanı inanç ve itikat yönünden tedavi eden, rahatlatan kimselerdi. Bedenî hekimler ise insanı gıdalarla, meyvelerle doyuran, kuvvetlendiren, tedaviyle yaşatan insanlardı. Elbette günümüzün ruh sağlığı ve tıp anlayışı bu yaklaşımdan oldukça farklıdır ama İslam dünyasında kitleler nezdinde hâlâ Mevlana'nın anlayışı hâkimdir. Halkın anlayışıyla ruh sağlığı profesyonellerinin yaklaşımı arasındaki farkın giderilmesi, bir ortayol bulunması için çok ama çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bayzan'ın gayretlerini de bu çerçevede değerlendirmek isterim.
-Prof. Dr. Erol Göka-

Sûfi ile Terapist çok kapsamlı ve güzel bir çaba. Bu alanda öncü bir çalışma olmuş. Tebrik ediyorum.
-Prof. Dr. Kemal Sayar-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9786051314006
 • Yayınevi:
  Etkileşim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aykut Aydemir 
22 Ağu 02:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu ikisinin bir arada ne işi var düşüncesiyle başlayıp tasavvufun ayrıntılarıyla tanıştıktan sonra psikolojik açıdan terapi ile ortak amaca yönelik hizmet ettiğine dair bazı düşüncelere ulaştım, evet.. Terimsel değerlendirmelerin oldukça yoğun olması ve tasavvufi bilgi noktasında yetersiz bir okurun anlaması ve kavraması açısından oldukça üst seviyede bir yapıt..

Kitaptan 7 Alıntı

Bilme arzusu, kendini en çok da çocuklarda göstermektedir.
* Malum, yetişkinlerin sıradan/olağan kabul ettiği şeyler karşısında çocuklar hayretle ve merakla düşünüp taşınırlar, hiç durmadan ilginç ilginç sorular sorarlar.
* Çocukların soruları, dehaların sorularını çağrıştırır. Kimsenin aklına gelmeyen sorular, dehaların yanısıra çocukların da kafasına takılır.
* Örneğin, herkes “Saat kaç?” diye sorarken çocuklar, “Zaman nedir?” diye sorarlar.

Sufi ile Terapist, Ali Rıza BayzanSufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan

"Biz, gerçekte olabileceğimiz kişiye kıyasla 'uykudayız.' Rüya görüyoruz. Trans halindeyiz. Otomatikleştirilmişiz. Gerekliği algıladığımızı düşünürken, aslında yanılsamalar arasında sıkışıp kalmışız."

Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 29 - Etkileşim Yayımları)Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 29 - Etkileşim Yayımları)
Hatice Fatoş 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendini tanımayan, kendini unutan insanın kendi kendisiyle iletişimi kopar, kendine yabancılaşır; bu durum çevresine de yansır ve çevresiyle olan insani iletişim kopar. Bunun sonucu kalabalıklar içinde yalnızlaşan insandır

Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 242)Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 242)

İmam Gazali' ye göre, insan uykuda iken rüyada görülen birtakım şeylerin varlığına inanır. Rüya esnasında onlardan şüphe etmez. Sonra uyanınca rüyada gördüklerinin hiçbirinin aslının olmadığını anlar. Dünya hayatı, ahirete nispetle bir uyku hali sayılabilir.
Öyleyse içinde bulunduğumuz hayat, bir rüyadan başka bir şey değildir. Ölünce uyanacağız.

Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 47)Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 47)

Stuart Litvak şöyle yazar:" Tam katılımı gerektiren diğer her şey gibi, ona iştirak etmeyen birinin suufizmi(tasavvufu) doğru değerlendirmesi de mümkün değildir. Bunun nedeni Suufizmin kendi aracılığıyla anlaşılmasıdır.

Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 31 - Etkileşim Yayımları)Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 31 - Etkileşim Yayımları)

-Nimet ve belanın her biri, hamd ile ilgili olur; ama şükür nimetle ilgili olur...

-Bela ve musibet anında, 'Ya Rabbi! Şükür, senden gelene' demek hatadır. Zira belaya şükür belanın artmasına çağrıdır. ('Andolsun, eğer şükrederseniz gerçekten size artırırım.' İbrahim Suresi-14/7)

Hamd ise, kemal hale dairdir.

-Eğer gelen rahmet, arzu edilen, sevilen şekilde olursa, kul ona şükreyleye, eğer sevmediği şekilde ise, hamd eyleye..

Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Etkileşim Yayımları)Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Etkileşim Yayımları)

Hayallerimiz bize aittir, kırılgan olmaları bu yüzdendir. Umut ise Allah'ın rahmetinin bir parçasıdır ve Allah'ın rahmeti sonsuzdur.
Allah kimileyin bir kapıyı kapayabilir sana. Kapanan kapı hayalin de olabilir.
Ama Allah aslında sana başka açık kapıları göstermek için kapıyordur.
Hayallerimizin önündeki kapılar bir türlü açılmıyorsa orada durup ağıt yakmanın, ömür çürütmenin bir anlamı yoktur. Umut önümüzde ki kapılar kapandığında Allah'ın bize açık tuttuğu başka açık kapılar olduğuna inanıp aramaya başlamaktır.
Bu durum tam da Nasreddin Hoca'nın türbesinde ki espriye benzer.
Kapısı kilitlidir ama kapı dışında her taraf açıktır.

Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Etkileşim Yayımları)Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Etkileşim Yayımları)