Sufi ile Terapist

7,3/10  (7 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
479 gösterim
Çok köklü ve zengin tasavvuf geleneğimizin temel kavram ve yaklaşımlarının günümüz psikoloji birikimi çerçevesinde ele alınıp güncellenmesinin kolay başarılabilecek bir iş olmadığını biliyorum. Sûfî ile Terapist bu yönde atılmış önemli ve öncü bir çalışmadır. Dilinin sade ve anlaşılır olması, en karmaşık konuları kolay okunur hale getiriyor. Allah'tan kopuk bir yaşam tarzı, hiçbir dünyevi imkân ve çarenin iyileştiremeyeceği bir tatminsizliğin, varoluşsal boşluğun ortaya çıkmasına neden oluyor. Bence bu kitabın vermek istediği asıl ve önemli mesaj budur.
-Prof. Dr. Hayati Hökelekli-

Doktorları ruhani ve bedenî hekim diye ikiye ayıran Mevlana'ya göre ruhani hekimler tasavvuf ehli olup insanı inanç ve itikat yönünden tedavi eden, rahatlatan kimselerdi. Bedenî hekimler ise insanı gıdalarla, meyvelerle doyuran, kuvvetlendiren, tedaviyle yaşatan insanlardı. Elbette günümüzün ruh sağlığı ve tıp anlayışı bu yaklaşımdan oldukça farklıdır ama İslam dünyasında kitleler nezdinde hâlâ Mevlana'nın anlayışı hâkimdir. Halkın anlayışıyla ruh sağlığı profesyonellerinin yaklaşımı arasındaki farkın giderilmesi, bir ortayol bulunması için çok ama çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bayzan'ın gayretlerini de bu çerçevede değerlendirmek isterim.
-Prof. Dr. Erol Göka-

Sûfi ile Terapist çok kapsamlı ve güzel bir çaba. Bu alanda öncü bir çalışma olmuş. Tebrik ediyorum.
-Prof. Dr. Kemal Sayar-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9786051314006
 • Yayınevi:
  Etkileşim Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Bilme arzusu, kendini en çok da çocuklarda göstermektedir.
* Malum, yetişkinlerin sıradan/olağan kabul ettiği şeyler karşısında çocuklar hayretle ve merakla düşünüp taşınırlar, hiç durmadan ilginç ilginç sorular sorarlar.
* Çocukların soruları, dehaların sorularını çağrıştırır. Kimsenin aklına gelmeyen sorular, dehaların yanısıra çocukların da kafasına takılır.
* Örneğin, herkes “Saat kaç?” diye sorarken çocuklar, “Zaman nedir?” diye sorarlar.

Sufi ile Terapist, Ali Rıza BayzanSufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan
Fatoş Mutlu 
06 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kendini tanımayan, kendini unutan insanın kendi kendisiyle iletişimi kopar, kendine yabancılaşır; bu durum çevresine de yansır ve çevresiyle olan insani iletişim kopar. Bunun sonucu kalabalıklar içinde yalnızlaşan insandır

Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 242)Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 242)

İmam Gazali' ye göre, insan uykuda iken rüyada görülen birtakım şeylerin varlığına inanır. Rüya esnasında onlardan şüphe etmez. Sonra uyanınca rüyada gördüklerinin hiçbirinin aslının olmadığını anlar. Dünya hayatı, ahirete nispetle bir uyku hali sayılabilir.
Öyleyse içinde bulunduğumuz hayat, bir rüyadan başka bir şey değildir. Ölünce uyanacağız.

Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 47)Sufi ile Terapist, Ali Rıza Bayzan (Sayfa 47)