8,2/10  (6 Oy) · 
11 okunma  · 
5 beğeni  · 
518 gösterim
Paris, İstanbul, New York üçgeninde geçen; hayal kırıklıklarının en keskin sembolünü ve iyileşmek için en güzel ilacı bir yemek tarifinde, suflede bulan üç kırık kalbin hikâyesi Dünyanın merkezi bilim adamlarının dediği gibi dev bir demir küre değil, her evin mutfağı. Lilia, suflesinin ortası her çöktüğünde kendi yaşamını görüyordu sanki. Kendi yaşamında da ne kadar çabalarsa çabalasın bir anda ruhunun ortası çöküveriyor, hayat etrafına yıkılıveriyordu. İniş çıkışları efsanevi sufleden farklı değildi. Ne zaman fazladan sevinecek olsa bir anda bir mutsuzluk gelip kapısını çalıveriyordu. Karısı Claranın yasından arınmak için yemek yapmayı öğrenen Marc... Yatalak olmak için elinden geleni ardına koymayan annesinden tek kaçışı mutfakta bulan Ferda... Ve evinde kalan pansiyonerlere yemek yaparak geçmişin hayal kırıklıklarından kurtulmaya çalışan Lilia...
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9786051119953
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Hayriye Gül 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Üniversitede okul kütüphanesinden almıştım. Kapağı ve adı etkileyici gelmişti. Aldım, okudum. Simdi bakiyorum üç sene geçmiş ama nasıl etkilenmişsem, damağımda nasıl bir tat bırakmışsa hala aklımda. Bugün kitapçıda görünce aklıma ilk gelen karater Lilia oldu. Filipinli olup, Amerikaya eğitim için gittiğinde evlenip oraya yerleşmeye karar vermesi ile başlamisti hayatının zorluğu. Marc ve Ferda kitabın sonunda kendi içlerinde kazanmis olsa da Lilia için her sey geçmişti artık. Ve Lilia bana öğretti ki " ne yaparsan yap kendin için yap."

kinokume 
 11 Mar 13:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sufle, adı gibi tatlı, okuması kolay, keyifli... Mutsuz üç insanın yollarının mutfakta kesişmesini anlatıyor kitap. Okurken çoğu kez, kitabı bırakıp mutfağa koşar adım gitmeyi, bir şey pişirmeyi istedim ama yapmadım, belki siz yaparsınız :)

Burcu Bergen 
05 Nis 08:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine şahane bir Aslı Perker kitabı okuduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Hikaye üç ana karakter arasında geçiyor. Amerika, Türkiye ve Fransa'da birbirlerini hiç tanımayan üç insanın ortak sıkışmışlığını anlatıyor. Bu sıkışmışlıktan bir yemek kitabı ile kurtulmaya çabalamaları, aileleri ile olan sıkıntıları, belirli bir yaştan sonra yapmak isteyip de engellerle karşılaşmaları... Aslı Perker adı fazla duyulmasa da çok iyi bir yazar kalemine sağlık yine soluksuz okuttu kendisini.

Kitaptan 6 Alıntı

Ilgın 
27 Tem 01:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insan sevdiği kadının yüzünü bir kez daha görmek istiyordu. ne kadar soğuk olsa da. apar topar vedalaşılamıyordu.

Sufle, Aslı E. PerkerSufle, Aslı E. Perker
Ilgın 
29 Tem 01:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

insanların her zaman, her konuda söyleyecek bir şeyleri vardı zaten. daha önce üzerinde düşünmedikleri bir konu olsun, ne dedikleri sorulduğunda sanki kırk yıllık uzman gibi hemencecik fikirlerini beyan ederlerdi. ne kadar doğru, ne kadar yanlış, ne kadar etkili ya da etkisiz olduğuna aldırmaksızın.

Sufle, Aslı E. PerkerSufle, Aslı E. Perker
Ilgın 
28 Tem 00:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

intihar etmek aklımdan geçmiyor değil, ama onu bile clara'sız yapamıyorum.

Sufle, Aslı E. PerkerSufle, Aslı E. Perker
Burcu Egene 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

- Sen benzemiyorsun anneme
- Anneler kızlarının içindeki saatli bomba.. Eninde sonunda patlar

Sufle, Aslı E. Perker (Sayfa 188 - Doğan Kitap)Sufle, Aslı E. Perker (Sayfa 188 - Doğan Kitap)
Ilgın 
28 Tem 00:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yaşadığı acı zamanla öyle bir doruk noktasına ulaştı ki, artık bu histen kurtulmak isteyip istemediğini sorgulamaya başladı. onu besleyen bir felsefe vardı bu duyguda. sınırsız mutluluğu yaşamış olan birinin hüznün de sınırsız olanını arama isteğiydi belki de. ne olursa olsun ortalarda yapamama hali.

Sufle, Aslı E. PerkerSufle, Aslı E. Perker