Adı:
Suikast Bürosu
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750725098
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Assasination Bureau Ltd.
Çeviri:
Ahmet Bora Pekiner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Suikast Bürosu
Cinayet Şirketi
Suikast Bürosu
New York Times kitap ekinde, "Bu kitap büyük bir keyifle okunmasının yanı sıra yıllardır yazılmış en büyük gerilim romanıdır," diye tanıtılan Suikast Bürosu, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Jack London'ın siyaset dünyasına göndermeler yaptığı ironik bir yapıtıdır. 

"London'ın romanı tamamlamadan bırakmasının nedeni, belki de anlatısının ABD imparatorluğunun yöntemleriyle suç ortaklığı içinde olmasından dolayı gittikçe içine saplandığı duygusal ikilemden kaynaklanır.

Robert L. Fish'in 1963'te tamamladığı macera romanı Suikast Bürosu, London'ın ölümünden sonra yayımlanan elyazmalarından biriydi. Kitabın Kennedy suikastının yaşandığı yıl ortaya çıkması, işlenen temayla ulusal güvenlik adına gizli faaliyetlerde bulunan ve seçimle belirlenmemiş yetkililerden oluşan gölge bir hükümetin varlığı birleşince ortaya atılan birçok komplo teorisine tuhaf bir inanılırlık havası katmıştı.

Eğer London, on beş yıl daha yaşamış olsaydı, dayanamaz ve 22 Kasım 1963'te Teksas'ın Dallas kentinde gerçekleşen ve hakkında halen komplo teorileri üretilen bu suikastla ilgili muhakkak bir şeyler yazardı."
(Tanıtım Bülteninden)
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Rutin bir d&r alışverişi için mağazaya giriyorum. Tam karşımda bir stand. Üzerindeki "Can Yayınları kitap kampanyası - 7TL" yazısı çarpıyor gözüme. Bir sevinç, bir mutluluk ki sormayın gitsin. (Gözüm dönüyor tabi :D) Tahsin Yücel, Jack London, Mathias Énard ve daha nice yazarların güzide eserleriyle dolu masa. İşte "Suikast Bürosu" da bu eserlerden biri.

"Suikast Bürosu", Jack London'ın 11 Mart 1910'da aldığı 14 öykü taslağından biri. Eseri yazmaya başlıyor ancak mantıklı bir son bulamadığı gerekçesiyle yarım bırakıyor. Ve eseri 1963'te Robert Fish tamamlıyor. Yani "Suikast Bürosu" ortak bir çalışmanın ürünü.

Gelelim konuya. Ivan Dragomiloff, Suikast Bürosu adlı bir örgütün kurucusudur. Örgütün faaliyetleri ise; yasaların serbest bıraktığı ve halka canavarca davranan siyasetçi, polis, yargıç ve daha nicelerine gereken dersi vermektir. Hem de kanlı bir ders. Ancak Büro'nun etikleri ve kuralları vardır. İnfazın, toplumsal açıdan haklı görülmesi durumunda gerçekleşmesi en önemli kurallarıdır. İnfaz toplumsal açıdan yararlı bulunmazsa gerçekleşmez ve ödenen ücretin yüzde onu iade edilir. Yani, gizlilikle faaliyet gösteren ve ahlaki kurallara uygun bir örgüttür Suikast Bürosu. Örgüte üye olan ve cinayetleri işleyenler toplumun aydın kesiminden insanlardır. İnfaz kararı bir kez verilince geri dönüş yoktur. (Bunun gibi birçok kural daha var tabi ki...)
Ve bir gün Winter Hall adlı bir adam çıkagelir. Belirli bir ücret karşılığında birini öldürmek için anlaşma yapmak üzere Ivan ile konuşmaya başlar. Ancak bu kez öldürülecek olan kişi her şeyin anahtarı olacaktır.

Daha fazlası ipucuna, kitapla ilgili geniş bilgilere girecektir dostlarım. Bu nedenle burada kesmem gerekiyor konuyu. Okuduklarınız kitabın ilk birkaç sayfasından yapılan çıkarımlar olmakla birlikte kitap hakkında merak uyandıracaktır diye düşünüyorum. Kitap hem dünya düzenini, hem siyasilerin dönem içindeki durumlarını hem de halka karşı yapılanları göz önünde bulundurarak yazılmış.

En başta da bahsettiğim gibi eser Jack London ve Robert Fish ortak ürünü. Kitap sonunda Jack London tarafından yazılan "Kitabın tamamlanması için notlar" ve London'ın eşinin yazdığı "Kitabın sonu için tasarlanan taslak" ile karşılaşıyoruz. Bununla birlikte Jack London'ın hangi sayfanın hangi cümlesinde yazmayı bıraktığını da okuyoruz bir not olarak kitap sonunda. Peki okurken bunu farketmiyor muyuz? Ben London'ın tarzını bilen okuyucuların bu ayrıntıyı gözden kaçırmayacağını düşünüyorum.

Soluksuz okuduğum, beni gerçekten etkileyen ve elimden bırakamadığım bir kitap oldu "Suikast Bürosu". Robert Fish kendi tarzını ortaya koyarak bitirmiş kitabı. Ayrıca, okuma oranının düşük olmasına şaşırdığım bir eserdi. Daha fazlasını hak ettiğini düşünüyorum kitabın. Okuyanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. Tavsiyemdir! :)
224 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Toplumun çıkarları için para karşılığı insanları öldüren bir büro kuruluyor. Bir suikast bürosu.. Suikast bürosunun sizin için birini öldürmesi için birkaç şartı var. Mesela ölmesini istediğiniz kişinin bir suç işlemesi gerekir. Suçsuz insanlara suikast yapılmaz. Suikastçılarımız ise kafayı etik ve felsefeyle bozmuş akıllı-delilerdir. Uzun süredir faliyet gösteren büro, Hall'ın büroya gidip suikast bürosunun şefine kendinin öldürülmesini isteyene ve şefi buna ikna edene kadar gayet iyi işler. Sonraysa işler çıkılmaz bir medcezire sürüklenir.

"Adaletin ortak bir sorumluluk olduğunu tüm dünyanın fark etmesi gerekiyordu."
Dragomiloff'un mektubundan bir kesit.
190 syf.
·9/10
''The Assassination Bureau'' Jack London'ın 1904 senesinde yazdığı bu gerilim-macera romanının orjinal ismi böyledir. Bunu dilimize çevirdiğimizde en yakın başlık 'Suikast Bürosu' oluyor. Fakat ülkemizde muhtelif yayinevleri bu roman için 'Cinayet Şirketi' başlığını kulanmak istemişler, sadece Can Yayınları, 'Suikast Bürosu' başlığını kullanmış.
Ben 'naçizane' profesyonel bir edebiyat eleştirmeni değilim, kendimce bu romanı 'kara roman' denilen kategoriye koymak istiyorum. Hikaye içerisinde yığınla cinayet sahnelerine tanık olmamıza rağmen diğer taraftan son derece başarılı sosyolojik analizler okuyoruz, sonra hikâyedeki katilleri çok seveceğinize de garanti veriyorum. Oldukça kapsamlı bu romanın yazarı da Jack London; daha ne olsun.
Keyifli okumalar...
190 syf.
·3 günde·9/10
Jack London'ın bitiremediği ancak notlarından yola çıkarak Robert Fish tarafından tamamlanan alegorik eseri.
Suikast Bürosu şeklinde de çevrilmiştir bazı yayınevleri tarafından, ki doğrusu da odur aslında.

Etik kurallar üzerine kurulmuş olan cinayet şirketi, toplumsal fayda sağlayacak suikastler düzenlemektedir. Şirketin en temel ilkesi budur.
Bir gün şirkete Winter Hall adında biri gelir.
Yine etik kurallar çerçevesinde şirket şefini ikna ederek, şirket şefine suikast düzenlemesi konusunda şirket şefiyle anlaşır.
Kitabın ilerleyişi ve macera bu noktadan itibaren başlar. Felsefecilerden, sosyologlardan, profesörlerden oluşan şirket elemanları(suikastçılar) sık sık felsefi ve etik tartışmalar içine de girer bu kovalamaca esnasında.

London'ın akıcı dili sayesinde kolaylıkla okunuyor.
Ağır bir kitabın yanında nefes almak adına okunacak ikinci bir kitap da olabilir. Bir şekilde okunmalı.
Kitabın güzel bir filmi de yapılabilir, Quentin Tarantino'ya uygun.
224 syf.
·6/10
Jack London 1910 yılında 14 hikaye taslağı alır, bunlar arasında suikast bürosunu romanlaştırmaya karar verir. Romanı yazdıktan sonra, mantıklı bir son bulamadığı gerekçesiyle yarım bırakır. Kitabı tamamlayan isim ise Robert Fish’dir.
Güzel ve akıcı bir polisiye gerilim romanı.
190 syf.
·3 günde·8/10
Tak tak tak! Hayır, hayır Cinayet Şirketi silah kullanmaz! Gürültü yapmak filozof delikanlılarımızı tehlikeye sokar. Evet, evet onlar birer filozoflardır. Hem de ne esaslı filozoflar! Bir adam mı temizlenecek? Öyle parayla pulla olmaz bu işler. Adamı soruştururlar ve adam toplum adına yararlı mı yoksa zararlı bir kişi mi diye bilgi edinirler. Yararlı bir kişiyse reddedilir. Zararlı ise prosedür bellidir. Başarısız cinayet girişimi olmaz. Tak tak tak değil zehirle vs. iş hallolur. Anarşist misiniz? Eyleminiz ses mi getirsin istiyorsunuz? O zaman silahlıysa eylem fiyatı yükselir tabi. Feylesof cellatlarımız kendini öyle riske atmaz.

Jack nasıl bir kurgu, Jack! Cellatlarımızı nasıl da şirin göstermiş öyle. Tanısanız seversiniz. Katı ahlakçı ve dürüstler en önemlisi. Tolstoyculuk, Kropotkincilik gibi akımları tartışır Turgenyev, Gonçarov okurlar. Ne de kültürlü cellatlar böyle. Değişik bir tat barındırıyor Cinayet Şirketi. Neden mi 8 verdim? Ah, keşke Martin Eden'i en son okusaydım.
224 syf.
·8/10
Topluma karşı suç işleyen aristokratları ve bürokratları sipariş üzerine öldüren ve ardında hiçbir delil bırakmayan bir yapılanmayı ele alır. Bu yapılanmanın temelini oluşturan etik kavramının, yine bu yapılanmayı yıkıma sürüklemesi ise etik kavramının içinde barındırdığı ironiyi bizlere sunar.
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Jack London’ın 148. sayfaya kadar kendi yazdığı, devamını ise Robert L. Fish’in getirdiği sürükleyici gerilim romanı. Öncelikle kitabın başındaki Metinle İlgili Not kısmını okurken kitabı Jack London’ın tamamlamadığını öğrenince biraz hevesim kırılmıştı ama kitabı bitirdikten, Jack London’ın sondaki taslaklarını ve yazarın ikinci eşi Charmian London’ın kitap için yazdığı alternatif finali okuduktan sonra Robert L. Fish’in hikâyeyi olabilecek en güzel şekilde sona bağladığını düşünüyorum. Bahsettiğim taslaklar ve alternatif son kitabın sonunda yer alıyor. Okuduktan sonra kendiniz de mukayese edebilirsiniz.

Kitaptaki anlatım sade ve anlaşılır. Olay örgüsü başından sonuna kadar çok sürükleyici. Her sayfada merakı arttıra arttıra okutuyor insana. Jack London’ın karakterlerine diyalog yoluyla fikir yarıştırmalarını, o düşünce tartışmalarını zaten Martin Eden’de de çok beğenmiştim. Sosyalizme farklı açılardan bakmanızı sağlayacak, enine boyuna değerlendirmenize yarıyacak, bitirdikten sonra da sizi çokça düşündürecek bir kitap. Spoiler vermeyeceğim ama hiç beklemediğim bir şekilde bitti. Gerçi bu Suikast Büro’sunun üyeleri arasında işler o kadar arapsaçına dönmüş, prensiplerine ve etiklerine o kadar bağlı bir gruptu ki bu insanlar, son nasıl olursa olsun beklenmedik olacaktı. Kendinizi etik ve mantık kavramlarını da irdelemek zorunda hissedeceksiniz. Bu romandan yüksek bütçeli, kaliteli bir aksiyon filmi de çıkar ben çok beğendim.
212 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Okunabilecek sıradışı senaryolardan birine sahip, bundan yaklaşık olarak elli beş yıl önce yayımlanan, Suikast Bürosu ya da daha eski basımlardaki adıyla 'Cinayet Şirketi'. Başta hakkını teslim etmek isterim Robert Fish'nin. Büyük iş çıkarmış. Bu isminde nereden çıktığını merak edenlerin merakını, London'ın eserin sonunu kestirememesinden dolayı yarım bırakmasıyla bunu cesaret ve yetenekle devralıp Jack London'dan 'hiç kopmamamışçasına' devam ettirdiğini söyleyerek yatıştırabilirim...

Geçmişi bilmesemde günümüzde, bazılarının verdiği sözü tutmadığını tecrübe etmek kişiye kısa süreli gibi gözüksede aslinda öyle olmayan bir hayal kırıklığı yaşatıyor. Ancak burada bunun tam tersini dileyerek geçireceğiniz sayfaların varlığından bahsedilebilir. Yani hayal kırıklığı yaşamak istiyorsunuz kendiniz için olmasa karakterler için olsa da. Öyle bir topluluk düşünün ki birbirini boğazlamak için can atan ama verilen söze sadık kalmak için aynı anda karşılıklı olarak yemek yiyip, felsefe yarıştırarak bunun zamanını bekleyen...

İvan Dragomiloff gibi karizmatik bir karakteri hayatıma kattım. La Casa de Papel'in Profesör'ünü, Prison Break'in Michael Scofield'ını veya Breaking Bad'nin Walter White'ını sevmiş olanların aynı şekilde seveceği bir isim. Okuyucu, eseri okuduktan sonra bu isimlerin örnek olarak verilmesini daha iyi anlayacaktır. Kim bilir belki de verildiği anda tahminde bulunacaktır...

İvan Dragomiloff'nun karanlık işlerini çevirdiği bürosunun uşağının sağır ve dilsiz olmasının yapılan işe olan uygunluğu, yazarın mizah ve yaratıcılığın sınırlarını bir kez daha çizdiğini görmeye yol açıyor.

Okurken bol bol gülünebilecek, keyifli ve mükemmel bir eser...
190 syf.
·Puan vermedi
Zekice kurgulanmış bir roman. Elinize alınca bitirmeden bırakmayacağınız bir akıcılığa sahip.

Beni bu kitabı okumaya teşvik eden şeylerden biri de Jack London'ın ömrünün kitabı bitirmeye yetmemiş olması oldu. Kitabın son kısmını yazarın notlarından hareketle Robert L. Fish yazmış.

Bize bu güzel kitabı armağan ettikleri için ikisine de teşekkür ederim. Okumanızı tavsiye ederim :)
224 syf.
·6 günde·7/10
Kitabi eleştirmeden önce sunu belirtmek isterim ki kitabın tamamı jack london a ait değildir. Kitabin taslağını satın alan jack london kitabi tamamlamadan yarim birakmistir. Kitabi tamamlayan isim Robert Fish'dir. Jack London un pek bilinen kitaplarindan biri olmayip genel kurgu acisindan ve konusu açısından başarılı olan kitap hikayeyi düzgün bir sona baglayamama ve gelişen olayların okuyucuya cok basit aktarilmasindan dolayi ve de kitabi tamamlayan isim Fish kitaba dahil olduktan sonra pek belirgin olmasada uslubun degismesinden mütevellit kitabi pek beğenmedim. Jack London un pek cok başarılı eserinden sonra bu eser bana pek bir yavan geldi. Okunmaya değer mi diye sorarsanız cevabım yine de değer olacaktır ancak Jack London okumadiysaniz daha önce hiç ilk bu kitapla london ile tanışmayın derim.
190 syf.
·5 günde·10/10
Okuduğum ilk Jack London kitabıydı. Okurken Sherlock Holmes izliyor gibiydim. Son derece sürükleyici ve merak uyandıran bir kitaptı. Jack London'a devam :)
"İnsanı umutlandırmıyor mu? Bir düşünün! Geleceğin bize ait olduğunun kanıtı bu"
Jack London
Sayfa 130 - Can yayınları
...bir toplumun tüm bireylerinin kurtuluşa ulaşmak için hep beraber mücadele edecekleri zaman geldiğinde, işte o zaman toplumsal bir evrim söz konusu olabilirdi.
Jack London
Sayfa 57 - Can Sanat Yayınları
Ahlak ve doğruluk. Sahip olduğumuz tek şey bu; fakat bize bu kadarı yeter.
Jack London
Sayfa 191 - Can Sanat Yayınları
Hepimizin içinde hayatı korumak adına dövüşme içgüdüsü vardır. Fakat aynı zamanda her birimizin yüreğinde, haklılığını kanıtlayabilmek için bir sürü bahaneye başvuran ölüm arzusu da yatar.
Jack London
Sayfa 171 - Can Sanat Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Suikast Bürosu
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750725098
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Assasination Bureau Ltd.
Çeviri:
Ahmet Bora Pekiner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Baskılar:
Suikast Bürosu
Cinayet Şirketi
Suikast Bürosu
New York Times kitap ekinde, "Bu kitap büyük bir keyifle okunmasının yanı sıra yıllardır yazılmış en büyük gerilim romanıdır," diye tanıtılan Suikast Bürosu, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Jack London'ın siyaset dünyasına göndermeler yaptığı ironik bir yapıtıdır. 

"London'ın romanı tamamlamadan bırakmasının nedeni, belki de anlatısının ABD imparatorluğunun yöntemleriyle suç ortaklığı içinde olmasından dolayı gittikçe içine saplandığı duygusal ikilemden kaynaklanır.

Robert L. Fish'in 1963'te tamamladığı macera romanı Suikast Bürosu, London'ın ölümünden sonra yayımlanan elyazmalarından biriydi. Kitabın Kennedy suikastının yaşandığı yıl ortaya çıkması, işlenen temayla ulusal güvenlik adına gizli faaliyetlerde bulunan ve seçimle belirlenmemiş yetkililerden oluşan gölge bir hükümetin varlığı birleşince ortaya atılan birçok komplo teorisine tuhaf bir inanılırlık havası katmıştı.

Eğer London, on beş yıl daha yaşamış olsaydı, dayanamaz ve 22 Kasım 1963'te Teksas'ın Dallas kentinde gerçekleşen ve hakkında halen komplo teorileri üretilen bu suikastla ilgili muhakkak bir şeyler yazardı."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 185 okur

  • gece
  • yok yok
  • mum ışığı
  • Ömer Faruk Yıldız
  • Sevim Kozacioglu
  • Fırat
  • §idar Aslan
  • Abidin Kılınç
  • büyük yolların haydudu
  • Tamer Sağcan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.1
14-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%24.3
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%27
45-54 Yaş
%5.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%37.7
Erkek
%60.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.5 (8)
9
%19.7 (15)
8
%11.8 (9)
7
%6.6 (5)
6
%3.9 (3)
5
%0
4
%0
3
%1.3 (1)
2
%1.3 (1)
1
%0