Suikast Bürosu

8,2/10  (28 Oy) · 
59 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.083 gösterim
New York Times kitap ekinde, "Bu kitap büyük bir keyifle okunmasının yanı sıra yıllardır yazılmış en büyük gerilim romanıdır," diye tanıtılan Suikast Bürosu, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Jack London'ın siyaset dünyasına göndermeler yaptığı ironik bir yapıtıdır. 

"London'ın romanı tamamlamadan bırakmasının nedeni, belki de anlatısının ABD imparatorluğunun yöntemleriyle suç ortaklığı içinde olmasından dolayı gittikçe içine saplandığı duygusal ikilemden kaynaklanır.

Robert L. Fish'in 1963'te tamamladığı macera romanı Suikast Bürosu, London'ın ölümünden sonra yayımlanan elyazmalarından biriydi. Kitabın Kennedy suikastının yaşandığı yıl ortaya çıkması, işlenen temayla ulusal güvenlik adına gizli faaliyetlerde bulunan ve seçimle belirlenmemiş yetkililerden oluşan gölge bir hükümetin varlığı birleşince ortaya atılan birçok komplo teorisine tuhaf bir inanılırlık havası katmıştı.

Eğer London, on beş yıl daha yaşamış olsaydı, dayanamaz ve 22 Kasım 1963'te Teksas'ın Dallas kentinde gerçekleşen ve hakkında halen komplo teorileri üretilen bu suikastla ilgili muhakkak bir şeyler yazardı."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789750725098
 • Orijinal Adı:
  The Assasination Bureau Ltd.
 • Çeviri:
  Ahmet Bora Pekiner
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kardelen Depe 
18 Nis 16:43 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Toplumun çıkarları için para karşılığı insanları öldüren bir büro kuruluyor. Bir suikast bürosu.. Suikast bürosunun sizin için birini öldürmesi için birkaç şartı var. Mesela ölmesini istediğiniz kişinin bir suç işlemesi gerekir. Suçsuz insanlara suikast yapılmaz. Suikastçılarımız ise kafayı etik ve felsefeyle bozmuş akıllı-delilerdir. Uzun süredir faliyet gösteren büro, Hall'ın büroya gidip suikast bürosunun şefine kendinin öldürülmesini isteyene ve şefi buna ikna edene kadar gayet iyi işler. Sonraysa işler çıkılmaz bir medcezire sürüklenir.

"Adaletin ortak bir sorumluluk olduğunu tüm dünyanın fark etmesi gerekiyordu."
Dragomiloff'un mektubundan bir kesit.

S. 
10 Nis 19:10 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Jack London'ın Demir Ökçe'den sonra okuduğum en iyi kitabıydı. Kesinlikle okunması gereken sizi düşündüren sıradışı bir yazar.

Sıradan bir suç örügütü değil Suikast Bürosu. İşleri insanları öldürmek ama kendilerine verilen her işi kabul etmiyorlar. Ancak öldürülecek kişinini toplum için zararlı biri öldüğü, kirli işlere bulaştığı ortaya çıkarsa infaz kararı veriyorlar. En fazla bir yıl içinde infazcılar hedefi öldürmüş oluyorlar. Peki kimler bu infazcılar sadece adam öldüren, kafası çalışmayan birer ölüm makineleri mi? Kesinlikle hayır. Suikast Bürosu'nun infazcıları entelektüel insanlar. İçlerinde profosörler felsefeciler dil bilimcileri kimyagerler var. Kurucuları Dragamiloff hepsini katı etik kurallara bağlı olarak yetiştiriyor. Katillerin etik kuralları olur mu diye düşünmeyin oluyormuş, hatta okurken istemsizce hayran oluyorsunuz.

İşeri gayet yolunda giderken Suikast Bürosu'na başvuran Winter Hall kurucu Dragamillof'un topluma zararlı ve kötü biri olduğunu söyleyerek öldürülmesini istiyor. Çünkü büronun aslında insanların zararına bir örgüt olduğunu suçluları iyiye yönelerek düzelmesine değil de direk yok öldürerek insanlara şans tanımadığnı öne sürüyor. Örügüt bir nevi kendi kendini yok etmek için görev alıyor. Başarılı olurlarsa geriye Suikast bürosu kalmayacak. Başaramazlarsa aslında örügütün o kadar da mükemmel olmadığı ortaya çıkacak.

En etkikendiğim kısım infazcıların bir bombanın patlamasına yarım saat kala sakin bir şekilde mekanizması hakkında konuşmaları, hayranlık duymaları ve içindeki kimyasallar hakkımda yorum yapmaları oldu.

Suikast Bürosu sizi sorgulamaya ve düşünmeye iten sürükleyici bir kitap. Ben ne olursa olsun ölümün bir ceza şekli olamayacağını düşünüyorum. Ancak Dragimiloff'un kurduğu örügüte, etik değerlerine ve infazcılarına hayran olmamak mümkün değil.

Suikast Bürosu benzeri kitaplar

Şeyma 
11 Mar 13:47 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Jack London 1910 yılında 14 hikaye taslağı alır, bunlar arasında suikast bürosunu romanlaştırmaya karar verir. Romanı yazdıktan sonra, mantıklı bir son bulamadığı gerekçesiyle yarım bırakır. Kitabı tamamlayan isim ise Robert Fish’dir.
Güzel ve akıcı bir polisiye gerilim romanı.

Mleza 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Kitabi eleştirmeden önce sunu belirtmek isterim ki kitabın tamamı jack london a ait değildir. Kitabin taslağını satın alan jack london kitabi tamamlamadan yarim birakmistir. Kitabi tamamlayan isim Robert Fish'dir. Jack London un pek bilinen kitaplarindan biri olmayip genel kurgu acisindan ve konusu açısından başarılı olan kitap hikayeyi düzgün bir sona baglayamama ve gelişen olayların okuyucuya cok basit aktarilmasindan dolayi ve de kitabi tamamlayan isim Fish kitaba dahil olduktan sonra pek belirgin olmasada uslubun degismesinden mütevellit kitabi pek beğenmedim. Jack London un pek cok başarılı eserinden sonra bu eser bana pek bir yavan geldi. Okunmaya değer mi diye sorarsanız cevabım yine de değer olacaktır ancak Jack London okumadiysaniz daha önce hiç ilk bu kitapla london ile tanışmayın derim.

Uğur Ünal 
07 Oca 22:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Topluma karşı suç işleyen aristokratları ve bürokratları sipariş üzerine öldüren ve ardında hiçbir delil bırakmayan bir yapılanmayı ele alır. Bu yapılanmanın temelini oluşturan etik kavramının, yine bu yapılanmayı yıkıma sürüklemesi ise etik kavramının içinde barındırdığı ironiyi bizlere sunar.

Eren Tuna 
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Kitabı okumak için yazarın ismini görmek zaten yeterli diye düşünüyorum. Mükemmeliyetten ödün vermemek için neler feda edilebilir sorusunun cevabını içinde bulabileceğiniz bir kitaptır ^^

Kitaptan 70 Alıntı

Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

...bir toplumun tüm bireylerinin kurtuluşa ulaşmak için hep beraber mücadele edecekleri zaman geldiğinde, işte o zaman toplumsal bir evrim söz konusu olabilirdi.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 57 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 57 - Can Sanat Yayınları)
Kardelen Depe 
16 Nis 22:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İnsanı umutlandırmıyor mu? Bir düşünün! Geleceğin bize ait olduğunun kanıtı bu"

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 130 - Can yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 130 - Can yayınları)
Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ahlak ve doğruluk. Sahip olduğumuz tek şey bu; fakat bize bu kadarı yeter.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 191 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 191 - Can Sanat Yayınları)
Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hepimizin içinde hayatı korumak adına dövüşme içgüdüsü vardır. Fakat aynı zamanda her birimizin yüreğinde, haklılığını kanıtlayabilmek için bir sürü bahaneye başvuran ölüm arzusu da yatar.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 171 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 171 - Can Sanat Yayınları)
Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Büyükşehirlerimizin parklarında, meydanlarında, sokaklarında bir yürüyüşe çıkın. Aristoteles'in hangi anıtını bulacaksınız? Ya da Paine'in? Veya Spinoza'nın? Hayır; bu alanlar maymundan şimdiki halimize ulaşana dek bir elinde kılıçla hepimizi katliamlara sürüklemiş yarı tanrılara adanmıştır. İspanya ile yaptığımız son savaşın ardından şüphesiz ki, hem İspanya'da hem de burada kalan son bir kaç boş yer, bindikleri atlarından kanlı elleriyle selam veren heykellerle doldurularak, insanoğlunun zihni için yapılan savaşta alınan bu vahşice zaferi, bronzun ebediyetinde ölümsüzleştirecektir.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 211 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 211 - Can Sanat Yayınları)
Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Toprağın ruhu, doğrulukla korunur."
Hawaii Adaları Özdeyişi

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 191 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 191 - Can Sanat Yayınları)
S. 
 09 Nis 19:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Siz anarşist misiniz?"
Suikast Bürosu'nun başkanı başını olumsuz anlamda salladı.
"Hayır ben bir filozofum."
"İkisi aynı şey."
"Arada fark var. Anarşistlerin niyeti benimse eylemlerim iyidir"

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 34)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 34)
Bulutizm 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğru olanın üzerine kurulmayan hiçbir şey uzun süre var olamaz.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 47 - Can)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 47 - Can)

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.