Suikast Bürosu

8,4/10  (7 Oy) · 
12 okunma  · 
7 beğeni  · 
619 gösterim
New York Times kitap ekinde, "Bu kitap büyük bir keyifle okunmasının yanı sıra yıllardır yazılmış en büyük gerilim romanıdır," diye tanıtılan Suikast Bürosu, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Jack London'ın siyaset dünyasına göndermeler yaptığı ironik bir yapıtıdır. 

"London'ın romanı tamamlamadan bırakmasının nedeni, belki de anlatısının ABD imparatorluğunun yöntemleriyle suç ortaklığı içinde olmasından dolayı gittikçe içine saplandığı duygusal ikilemden kaynaklanır.

Robert L. Fish'in 1963'te tamamladığı macera romanı Suikast Bürosu, London'ın ölümünden sonra yayımlanan elyazmalarından biriydi. Kitabın Kennedy suikastının yaşandığı yıl ortaya çıkması, işlenen temayla ulusal güvenlik adına gizli faaliyetlerde bulunan ve seçimle belirlenmemiş yetkililerden oluşan gölge bir hükümetin varlığı birleşince ortaya atılan birçok komplo teorisine tuhaf bir inanılırlık havası katmıştı.

Eğer London, on beş yıl daha yaşamış olsaydı, dayanamaz ve 22 Kasım 1963'te Teksas'ın Dallas kentinde gerçekleşen ve hakkında halen komplo teorileri üretilen bu suikastla ilgili muhakkak bir şeyler yazardı."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789750725098
 • Orijinal Adı:
  The Assasination Bureau Ltd.
 • Çeviri:
  Ahmet Bora Pekiner
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Aslı 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer kendi hayatlarımızı kontrol edemiyorsak, başka hiçbir şeyin kontrolü elimizde değil demektir.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 146)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 146)
Turgay Bağan 
18 Oca 12:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünya ahlak üzerine kuruludur.Ahlak olmasa ortada dünya denecek bir şey kalmaz.Elementlerin kendisinde bile bir çeşit doğruluk yer almaktadır.Ahlakı ortadan kaldırdın mı yerçekimi diye bir şey kalmaz.Taşlar,kayalar bile paramparça olur.Tüm yıldız sistemi buharlaşıp akıl almaz bir kaosa sürüklenir.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 103 - İthaki Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 103 - İthaki Yayınları)

Cellat değilim. İnfazı yapan da asla ben olmam. Benim işim bu değil. Ben yönetirim. Ben bir hükme varırım -tabii durumu gözden geçirdikten sonra- ve diğer çalışanlar da emri yerine getirirler.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 46 - Can Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 46 - Can Yayınları)
Turgay Bağan 
18 Oca 11:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben o kadar da devrimci değilim,sevgili dayıcığım.Büyüyorum.Toplumsal gelişme ise yavaş ve acılı bir yol.Bu yolun kestirmesi yok.Her adımı hesaplaman gerek.Ha,bu arada ben hala felsefi anlamda anarşistim.Her zeki sosyalist de öyledir zaten.Gelgelelim,her geçen gün daha da net bir şekilde görüyorum ki,anarşi halinin ideal özgürlüğüne ancak arada yer alan sosyalizm aşamasından geçerek ulaşılabilir.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 16 - İthaki Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 16 - İthaki Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.