Suikast Bürosu

8,2/10  (22 Oy) · 
47 okunma  · 
20 beğeni  · 
927 gösterim
New York Times kitap ekinde, "Bu kitap büyük bir keyifle okunmasının yanı sıra yıllardır yazılmış en büyük gerilim romanıdır," diye tanıtılan Suikast Bürosu, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Jack London'ın siyaset dünyasına göndermeler yaptığı ironik bir yapıtıdır. 

"London'ın romanı tamamlamadan bırakmasının nedeni, belki de anlatısının ABD imparatorluğunun yöntemleriyle suç ortaklığı içinde olmasından dolayı gittikçe içine saplandığı duygusal ikilemden kaynaklanır.

Robert L. Fish'in 1963'te tamamladığı macera romanı Suikast Bürosu, London'ın ölümünden sonra yayımlanan elyazmalarından biriydi. Kitabın Kennedy suikastının yaşandığı yıl ortaya çıkması, işlenen temayla ulusal güvenlik adına gizli faaliyetlerde bulunan ve seçimle belirlenmemiş yetkililerden oluşan gölge bir hükümetin varlığı birleşince ortaya atılan birçok komplo teorisine tuhaf bir inanılırlık havası katmıştı.

Eğer London, on beş yıl daha yaşamış olsaydı, dayanamaz ve 22 Kasım 1963'te Teksas'ın Dallas kentinde gerçekleşen ve hakkında halen komplo teorileri üretilen bu suikastla ilgili muhakkak bir şeyler yazardı."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789750725098
 • Orijinal Adı:
  The Assasination Bureau Ltd.
 • Çeviri:
  Ahmet Bora Pekiner
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mleza 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Kitabi eleştirmeden önce sunu belirtmek isterim ki kitabın tamamı jack london a ait değildir. Kitabin taslağını satın alan jack london kitabi tamamlamadan yarim birakmistir. Kitabi tamamlayan isim Robert Fish'dir. Jack London un pek bilinen kitaplarindan biri olmayip genel kurgu acisindan ve konusu açısından başarılı olan kitap hikayeyi düzgün bir sona baglayamama ve gelişen olayların okuyucuya cok basit aktarilmasindan dolayi ve de kitabi tamamlayan isim Fish kitaba dahil olduktan sonra pek belirgin olmasada uslubun degismesinden mütevellit kitabi pek beğenmedim. Jack London un pek cok başarılı eserinden sonra bu eser bana pek bir yavan geldi. Okunmaya değer mi diye sorarsanız cevabım yine de değer olacaktır ancak Jack London okumadiysaniz daha önce hiç ilk bu kitapla london ile tanışmayın derim.

Uğur Ünal 
07 Oca 22:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Topluma karşı suç işleyen aristokratları ve bürokratları sipariş üzerine öldüren ve ardında hiçbir delil bırakmayan bir yapılanmayı ele alır. Bu yapılanmanın temelini oluşturan etik kavramının, yine bu yapılanmayı yıkıma sürüklemesi ise etik kavramının içinde barındırdığı ironiyi bizlere sunar.

Suikast Bürosu benzeri kitaplar

Eren Tuna 
09 Mar 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Kitabı okumak için yazarın ismini görmek zaten yeterli diye düşünüyorum. Mükemmeliyetten ödün vermemek için neler feda edilebilir sorusunun cevabını içinde bulabileceğiniz bir kitaptır ^^

Kitaptan 66 Alıntı

Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ahlak ve doğruluk. Sahip olduğumuz tek şey bu; fakat bize bu kadarı yeter.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 191 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 191 - Can Sanat Yayınları)
Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hepimizin içinde hayatı korumak adına dövüşme içgüdüsü vardır. Fakat aynı zamanda her birimizin yüreğinde, haklılığını kanıtlayabilmek için bir sürü bahaneye başvuran ölüm arzusu da yatar.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 171 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 171 - Can Sanat Yayınları)
Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

...bir toplumun tüm bireylerinin kurtuluşa ulaşmak için hep beraber mücadele edecekleri zaman geldiğinde, işte o zaman toplumsal bir evrim söz konusu olabilirdi.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 57 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 57 - Can Sanat Yayınları)
Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Toprağın ruhu, doğrulukla korunur."
Hawaii Adaları Özdeyişi

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 191 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 191 - Can Sanat Yayınları)
Hatice Çakır 
06 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Büyükşehirlerimizin parklarında, meydanlarında, sokaklarında bir yürüyüşe çıkın. Aristoteles'in hangi anıtını bulacaksınız? Ya da Paine'in? Veya Spinoza'nın? Hayır; bu alanlar maymundan şimdiki halimize ulaşana dek bir elinde kılıçla hepimizi katliamlara sürüklemiş yarı tanrılara adanmıştır. İspanya ile yaptığımız son savaşın ardından şüphesiz ki, hem İspanya'da hem de burada kalan son bir kaç boş yer, bindikleri atlarından kanlı elleriyle selam veren heykellerle doldurularak, insanoğlunun zihni için yapılan savaşta alınan bu vahşice zaferi, bronzun ebediyetinde ölümsüzleştirecektir.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 211 - Can Sanat Yayınları)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 211 - Can Sanat Yayınları)
Bulutizm 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğru olanın üzerine kurulmayan hiçbir şey uzun süre var olamaz.

Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 47 - Can)Suikast Bürosu, Jack London (Sayfa 47 - Can)
Bulutizm 
04 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... Gerçi kadına aşıktı ancak duyduğu aşk gözlerini, kadının suratındaki en ufak detayları dahi görebilecek kadar açmamıştı.

Suikast Bürosu, Jack LondonSuikast Bürosu, Jack London

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.