Sultan 2. Abdülhamid'in Sürgün Günleri Husisi Doktoru Atıf Hüseyin Bey'in Hatırları 1909 - 1918

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
229 gösterim
Son dönem Osmanlı tarihinin en çok tartışılan konularından birisi şüphesiz II. Abdülhamid ve dönemidir. Bu kitap bu dönemi ve padişahı daha yakından tanımaya yarayacak ipuçlarını verecektir...

1869'da dünyaya gelen Atıf Hüseyin Bey 1892 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Askeriye'ye kaydolmuş ve buradan Tabip Yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuştur. Atıf Hüseyin Bey Sultan Abdülhamid Selanik'e sürgüne gönderildiği zaman kendisine ve aile efradına bakmakla görevlendirilmiştir. Atıf Hüseyin Bey, Sultan Abdülhamid'le ilgilendiği yıllar boyunca günlük tutmuştur. Tamamı 12 Defter olan, yaklaşık 9 yılı kapsayan bu günlükler, Sultan Abdülhamid'in sürgündeki Selanik yıllarından başlayarak İstanbul Beylerbeyi Sarayı'na nakline ve burada da ölümüne kadar sürmektedir.

Metin Hülagü'nün yayına hazırladığı, Abdulhamid üzerine en güvenilir kaynaklardan birisi olarak literatüre kazandırılan günlükler, Abdülhamid'in hastalıkları, ilaçları, hastalıklara karşı başvurduğu tedavi şekilleri ve özellikle kullandığı bitkisel tedavi metotları hakkında bilgi edinmenin yanı sıra özel hayatı, düşünce ve inanç yapısı, hisleri, sevgi ve nefretleri, kişiliği ve daha çok Avrupa ülkelerine ait hatıraları, şahsî ve siyasî yaklaşımları konusunda bulunmaz bir kaynaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2007
 • Sayfa Sayısı:
  374
 • ISBN:
  9786051142364
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
A.Yasiiiin Altun 
 26 Eki 2015 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

İnsan, bir doktorun karşısında tamamen çıplak. Her ne kadar büyük bir devletin hükümdarı olsanız dahi. İşte sürgün padişahımız, Sultan 2. Abdülhamit'in, doktorunun ağzından, en çıplak hali. Birnevi, sabık sultanın, son 9 yılındaki ve ara ara geçmişe de dokunan hatıraları. Fakat şunu söylemeliyim; objektif değil.