Sultan - ı Naz Gavsül Azam Abdülkadir Geylani

·
Okunma
·
Beğeni
·
57
Gösterim
Adı:
Sultan - ı Naz Gavsül Azam Abdülkadir Geylani
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
333
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752555167
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Menekşe Kitap
Hazreti Seyyid Abdülkadir Geylani, Bağdat’ın sokaklarında talebeleri ile birlikte yürüyordu...

Yolun kenarında üstü başı perişan sarhoşun biri, Geylani’yi durdurur ve ona, “Ey Abdülkadir! Allah Kâdir midir, değil midir? diye sorar. Geylani gülümser ve “Elbette Kâdir’dir” der.

Sarhoş bu kez “Ey Abdülkadir! Allah Kâdir midir, değil midir? diye sordu. Hazreti Şeyh gülümseyerek “Elbette Kâdir’dir” diye tekrarlar cevabını. Adam bir kez daha sorar: “Ey Abdülkadir! Allah Kâdir midir, değil midir?” Geylani gözyaşlarıyla secdeye kapanır ve tekraren “Kâdir’dir, Kâdir’dir, Kâdir’dir” der. Kendine gelen Geylani, talebelerine sarhoşu götürmelerini, yıkamalarını ve ona ikramda bulunmalarını emreder.

Olaya şahit olan talebeler şaşırır ve mürşitlerine yaşananların anlamını sorarlar. Geylani durumu şöyle açıklar: Sarhoşun ilk sorusu “Allah beni affetmeye Kâdir midir, değil midir?” diye olmuştu. Ben de “Elbette Kâdir’dir” dedim. İkincisinde ise “Allah isterse beni senin yerine koymaya Kâdir midir?” diye sormuştu sorusunu. Ona “Elbette Kâdir’dir” dedim. Üçüncü sorusu ise “Allah, seni benim yerime koymaya Kâdir midir? şeklindeydi. Bu sorudan sonra korktum, ağladım ve “Kâdir’dir, Kâdir’dir, Kâdir’dir” dedim.

Bu nedenle secdeye kapandım. Allah’tan, benden hidayet nimetini almamasını ve âfiyetini daim kılmasını istedim niyazla.
Leyla Avcı
Leyla Avcı Sultan - ı Naz Gavsül Azam Abdülkadir Geylani'yi inceledi.
333 syf.
·7 günde·10/10 puan
Bismilahirrahmanirrahim.
Allahın adını anarak başlamak istedim bugün. Bu güzel kitabı hakkıyla anlatabileyim diye. Daha da ileri gittim hatta. Medet ya Gavs dedim, medet ya Abdulkadir...
.
Tasavvufi eserler her zaman beni benden alır, ama hiç birinde şu kitabı okurken ki ruh haline bürünmedim, hiçbirinde satırlar akıp giderken bu kadar çok gözyaşı dökmedim, hiç bir kitapta resmen beni muhatap alarak, bana hitap ederek bu kadar söz işlemedi içime. Vesilesi yazan el de olsa, gönderen, okumamı, anlamamı isteyeni belliydi; muhatabı belli. Zaman bu zamanmış dedim. Kalk sıyrıl dinginliğinden, içine düştüğün açmazdan. Derdimden dolayı düşen ruhumu kaldırmak için bir sebep ararken tutundum satırlara. Naza çekilenden utandım da, naza bile çekemedim kendimi sadece Medet ya Gavs dedim, medet ya Peygamberin manevi oğlu Geylani...
.
Ne kadar anlatsam o kadar büyüsü kaçacakmış gibi geliyor şimdi. Bir Allah dostunun, gelişi önceden müjdelenen bir velinin kitabıdır bu gördüğünüz. Beni derin düşüncelere, derin araştırmalara, derin sohbetlere iten bir dervişin hikayesidir. Altı çizilen o kadar çok satır, tekrar açıp okunacak o kadar çok olaya şahitlik ettim ki, Elhamdülillah demeden duramadım. O olaylara şahitlik eden müritler gibi "Ya Hayy" demeden duramadım. Farklı bir boyuta, görünenin görünmeyenle, gaybın bilinenle buluştuğu bu muhteşem satırlara sizleri de davet ediyorum ve mutlaka okuyun, anlayın diyorum.
333 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Abdülkadir Geylani'nin dünyaya gelişi, daha çocuk denilebilecek yaşta  Bağdat'a gidişi, dünyevi arzularından, nefsinden vazgeçişi, Allah'ın Akdoğanı "Bazullah", olarak anılması, Peygamber Efendimizin (S. A. V) hayatını birebir kendisine örnek alarak sürdürdüğü yaşam, Allah'ın izni ile O'nun yolunda insanlığa ışık olması, sade bir dil ile ustaca anlatılmış kitapta.

"İlk geldiğinde Gilanlı Abdulkadir olarak biliniyorken şimdi kutbul aktab, mürşid-i kamil, gavs gibi sıfatlarla çağırılıyordu.
Kutbu'l-aktab kainattaki her mahlukun idaresinden sorumlu olan evliyaullahın başıdır. Böyle Allah dostlarına da Gavs denir."
333 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar
Yeni kitabımızla karşınızdayım.Abdülkadir Geylani hazretlerinin hayatını ele alan bu kitapta bilmediğiniz çok noktayı öğreneceksiniz.Abdülkadir Geylani, Hz. Muhammed(sav) efendimizin manevi oğlumdur dediği kişidir.İlim öğrenmek için evinden ayrılmıştır.Ve ledün ilmiyle müşerref kılınmıştır.Ledün ilmi Hızır Aleyhisselam’dan alınan bir gayb ve sır bilgisidir.Kitapta hayatında yaşadığı birçok olaylar anlatılmaktadır bende bu kitapla birlikte Abdülkadir Geylani hakkında çok şey öğrendim ve gönlümde çok güzel sıcaklıklar oluşturdu.Beni en çok etkileyen herkesi mezarlığa topladıktan sonra Rahibi mezarın başında bekletir,elinin işareti ve duasıyla mezardan ölmüş kişi çıkar ve ortalık toza dumana karışır herkes gördükleri karşısında şaşkına döner....
-Sonunda ölümü beni çok etkiledi içim bir tuhaf oldu...
-Sizler de Abdülkadir Geylani hazretlerinin hayatı hakkında daha çok şey öğrenmek için okuyabilirsiniz
Serap dmrkndk
Serap dmrkndk Sultan - ı Naz Gavsül Azam Abdülkadir Geylani'yi inceledi.
333 syf.
·Beğendi·10/10 puan
7 bölümden oluşan kitabımızda Gavs'ın her yönünü kaleme aldığı konuların bütünlüğü hikayelerin hüzün ve duygu yüklü oluşu daha da ilgi çekiyor. Abdulkadir Geylani'nin yaşamı merak edilenler kitabın içerisinde. Tavsiye ederim. Kitapla kalın..
Dilruba Zişan
Dilruba Zişan Sultan - ı Naz Gavsül Azam Abdülkadir Geylani'yi inceledi.
333 syf.
·2 günde·Puan vermedi
En sevdiğim alimlerden birisi Abdulkadir geylani Hz.
Annem küçükken anlatırdı. İlim almak için başka bir yere yollarken annesi kaftanının içine 40 altın diker. Ve bir öğüt verir "ne olursa olsun doğruyu söyle oğlum" Yolda eşkiyalar yollarını keser. Herkesin eşyalarını alırlar. Çocuk senin neyin var diyince kaftanımda 40 altın var der. Bakarlar ki gerçekten var. Neden söyledin söylemesen bulamazdık diyince, annem her zaman doğruyu söyle dedi o yüzden söyledim dedi. Küçük çocuğun bir söze bağlılığını görünce çok etkilenirler. Ve tüm kervanın eşyalarını geri verirler.
Abdulkadir geylani Hz hayatını anlatan çok hoş bir roman olmuş. Kitapla muhabbetle kalın.
Adem
Adem Sultan - ı Naz Gavsül Azam Abdülkadir Geylani'yi inceledi.
333 syf.
·8 günde·Beğendi·6/10 puan
Selamın Aleyküm arkadaşlar hayırlı kandiller diliyorum bu güzel günde güzel bir tasavvuf kitabını @dileklekitap moderatörlüğünde @iqkultursanatyayin dan çıkan @suleymandama yazarın kaleminden #gavsülazamabdülkadirgeylani yi #dileklekitap etkinliğinde okudum
Hazreti Seyyid Abdülkadir Geylani, Bağdat'ın sokaklarında talebeleri ile birlikte yürüyordu...Yolun kenarında üstü başı perişan sarhoşun biri, Geylani'yi durdurur ve ona, "Ey Abdülkadir! Allah Kâdir midir, değil midir? diye sorar. Geylani gülümser ve "Elbette Kâdir'dir" der.
Sarhoş bu kez "Ey Abdülkadir! Allah Kâdir midir, değil midir? diye sordu. Hazreti Şeyh gülümseyerek "Elbette Kâdir'dir" diye tekrarlar cevabını. Adam bir kez daha sorar: "Ey Abdülkadir! Allah Kâdir midir, değil midir?" Geylani gözyaşlarıyla secdeye kapanır ve tekraren "Kâdir'dir, Kâdir'dir, Kâdir'dir" der. Kendine gelen Geylani, talebelerine sarhoşu götürmelerini, yıkamalarını ve ona ikramda bulunmalarını emreder.
Olaya şahit olan talebeler şaşırır ve mürşitlerine yaşananların anlamını sorarlar. Geylani durumu şöyle açıklar: Sarhoşun ilk sorusu "Allah beni affetmeye Kâdir midir, değil midir?" diye olmuştu. Ben de "Elbette Kâdir'dir" dedim. İkincisinde ise "Allah isterse beni senin yerine koymaya Kâdir midir?" diye sormuştu sorusunu. Ona "Elbette Kâdir'dir" dedim. Üçüncü sorusu ise "Allah, seni benim yerime koymaya Kâdir midir? şeklindeydi. Bu sorudan sonra korktum, ağladım ve "Kâdir'dir, Kâdir'dir, Kâdir'dir" dedim. Bu nedenle secdeye kapandım. Allah'tan, benden hidayet nimetini almamasını ve âfiyetini daim kılmasını istedim niyazla.
Geylânî Hazretleri on sekiz yaşlarında Bağdat medreselerinde tahsil görmek için, annesinin izin ve duasını alarak, Bağdat’a doğru yola çıkar ve dönemin en iyi medreselerinde eğitim alır...
Abdülkadir Geylânî Hazretleri, yüksek ahlâk sahibi, eşi benzeri olmayan bir gönül aslanıdır.Ömrünü ve bütün varlığını İslam’ın muhafazası için gönülleri eğiterek, bidat ve şirke karşı savaşarak geçirmiştir...
#2021
'deki 12.kitabım
333 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitaplığınızda bulunması gereken, hem tasavvuf hemde biyografi üzerine güzel bir kitapla geldim sizlere..

İsfihandan Bağdat'a uzanan bir aşk.. Aşk dedimse ALLAH aşkı efendim.. Tasavvuf büyüklerimizden Abdülkadir Geylani Hazretlerinin yolculuğuna hazırmısınız?
Dünyada gözlerini açtığı ilk günden kerametiyle islama dair güzellikler katacağının işareti verilmişti ALLAH katından. Peki neydi bu keramet? 18 yaşına geldiğinde islama dair yolculuklar yapacağı aşikardı. Öyleki annesi birdaha oğlunu göremiyeceğini bilmiştide ALLAH'tan emir olduğu için sabrı cemil düsturuyla Geylani Hazretlerini uğurladı. Peki Geylani Hazretleri islam yolculuğunda ne gibi mücadelerle, zorluklarla karşılaştı? Kerh harabesinde nefsiyle olan mücadelesi neydi? Cenab-ı Hakk ne gibi kerametleri gösterdi kendisine? Mürşit-mürid ne demekti? Gavs,Kutbul aktap,Kutbul azam ne demekti? Bu soruların daha da fazlasıyla beraber hepsinin cevapları merakla okuyacağınız ve tavsiye ettiğim bu kitapta saklı..

Okumaktan keyif aldığım,gönlüme huzur katan, yeni bilgiler öğrendiğim güzel bir yolculuk oldu benim için. Dini ve tasavvuf eserleri seven herkese gönül rahatlıgıyla tavsiye ediyorum. Okuyun pişman olmazsınız.
333 syf.
·6 günde·10/10 puan
Gavsül Azam Abdülkadir Geylani / Süleyman Dama Kitap Yorumu
Merhaba Bugün türü tasavvuf olan Gavsül Azam Abdülkadir Geylani romanının yorumu ile geldim.
Kitapta Abdülkadir Geylani'nin doğumundan, son nefesine kadar yaşadıklarını değerli yazar Süleyman Dama'nın kaleminden okudum. Daha önce Koruyucu Esma kitabının yorumunda da bahsettiğim gibi okurken içimi huzur kapladı.
Daha önce Abdülkadir Geylani'nin yaşamını okumuş, araştırmış veya hiçbir bilgisi olmayan herkese önerimdir.
333 syf.
·Puan vermedi
@suleymandama 'nın eşsiz kaleminden dökülüp bizlere sunulmuş güzel bir eser okuduğumu söyleyebilirim. Tasavvuf yönünden oldukça güçlü bir eserdi. Hani bazı kitaplara okudukça doymazsınız ya işte bu kitap benim için tam olarak öyleydi. Ben her zaman çok bildiğimi söylemem. Çünkü insan çok bildiği konularda bile aslında hiçbir şey bilmiyor olabilir ya da bilgisinin yetersiz kaldığı konular olabilir. Kitabın konusunu yani #abdulkadirgeylani 'nin hayatını daha önce defalarca okudum. Ama her okuduğum makalede ya da eserde kendime farklı bilgiler kattım. Bu kitapta da aynı şekilde bilmediğim şeyler olduğunu fark ettim. Hatta benzer konu grup arkadaşlarım arasında da konuşuldu. Aslında bilmediğimiz ne kadar çok şey varmış. Makale ya da kısa hikâye de bu konuyu daha çok okuduğum için böyle bir eserde roman tadında işlenmesi beni daha çok cezbetti. Onu da söylemeliyim. Size de okumanızı tavsiye ederim.

Yazarımızın emeğine sağlık
Esra Akdoğan
Esra Akdoğan Sultan - ı Naz Gavsül Azam Abdülkadir Geylani'yi inceledi.
333 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Süleyman Dama
Gavsül Azam Abdülkadir Geylani

Herkese merhaba 🖐
Yine muhteşem bir kitabı bitirdim ama keşke bitmeseydi sayfalar uzatıp gitseydi dediğim bir kitap oldu...
Her ne kadar polisiye, aşk tarzı kitaplar okusam da ruhumu rahatlatmak için tasavvuf kitapları da okurum ama bu kitap resmen beni benden aldı. Abdülkadir Geylani ismini duymuştum ama hiç bir bilgiye sahip değildim ta ki bu kitabı okuyana kadar...
Peygamberimiz Geylani hazretlerini manevi oğlu olarak gördüğünü bu kitap da öğrendim.
Kitabın sayfalarınındı her çevirdiğinde okuduğum her cümlede nasıl huzur dolduğumu inanın kelimelerde anlatmak mümkün değil...
Kesinlikle tavsiye ediyorum mutlaka okumanız gereken ve kitaplığınızda bulunması gereken bir eser....
333 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Merhaba :) dini kitapla karşınızdayım. @dileklekitap moderatörlüğünde @iqkultursanatyayin ‘tan çıkan @suleymandama ‘nın kaleminden #gavsülazamabdulkadirgeylani yi #dileklekitap etkinliğinde okuduk.

Kadirilik tarikatının kurucusu olduğunu biliyordum ama Gavs derecesine gelmiş olduğunu ve peygamber efendimizin mananadaki biricik oğlu olduğunu bilmiyordum bilmediğim çok şey öğrendim. Gerçekten o kadar edepli ahlaklı, kendinden bir şey istendiğinde yerine getirmeye çalışan, aşktan da öte naz makamına ulaşan, sade bir dille kendisine söyletilmek istenen her şeyi anlatan, bir sürü kişinin akın akın onu dinlemeye gelmesini sağlayan, çok ilginç kerametlere sahip tasavvuf alimlerinden birisi. Allah ondan razı olsun.

Kendisini anlatan birçok isim var. Sultanı naz, el-GAVSU'L-A’ZAM, Allah’ın Akdoğan’ı..

Çok uzun yıllar harabelerde bir başına sabretmiş, nefsini terbiye etmiş, açlığa belalara katlanmış. Derviş diye birisi var oldukça meraklı ve benim de anlamadığım noktaları onun soruları sayesinde anlayabildim. Çoğu kerameti onun merak etmesi, öğrenmeye çalışması sayesinde okuyoruz kitapta. Sadece Geylani hz’ye değil birçok kişinin hayatına konuk oldum okurken.

Severek okudum ama dini kitap olduğundan galiba yavaş okudum. Sindirilerek okunması lazım bence bu tarz kitapların. Ayrıca dili dini kitaba göre uygun bence ama onlar da bazısına okumayı yavaşlatabilir. Övgü cümleleri ve betimleme var fazlasıyla. Kitapta geçen kerametler ve insanların tepkileri güzeldi çok şeyi öğrendim, hayret ettim. Tüm kötülüklere rağmen peygamberlerden sonra böyle iyi alimlerin dünyada yaşadığını bilmek hoş bir şey bence. Daha iyi bir Müslüman olmak için bize örnek olmuşlar. Nefislerini terbiye etmişler, bu dünyaya imtihan için geldiğimizi ve ibadetle imanla kurtuluşa ereceğimizi anlatmışlar. Abdülkadir Geylani’nin hayatı, dini yönü güzelce aktarılmıştı. Süleyman Dama’nın kalemi daim olsun kendisinden okuduğum 2.kitaptı. tasavvuf kitaplarına ve ehline merak duyanlara tavsiye ederim kitabı.
Ela
Ela Sultan - ı Naz Gavsül Azam Abdülkadir Geylani'yi inceledi.
333 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere güzel bir kitap yorumuyla geldim.
.
.
Abdülkadir Geylani'nin hayatını konu almış kitabımız.Dünyaya gelişi,Bağdat'a gidişi yazarımız sade bir anlatımla hepsine yer vermiş aslında.
.
.
Abdülkadir Geylani kimdir derseniz kısaca bilgi vereyim.Muhyiddin Ebû Muhammed Abdülkādir b. Ebî Sâlih Mûsâ Zengîdost el-Geylânî ya da daha bilinen adıyla Abdülkādir Geylânî (1077-1166, Bağdat; Arapça: عبد القادر الجيلانى 'Abd el-Kadir Gīlānī, Farsça: عبد القادرگیلانی, Kürtçe: Ebdulqadirê Geylanî), Büyük Selçuklu Devleti döneminde, günümüz İran'ının Hazar Denizi kıyısındaki Gilan Eyaleti'nde doğan âlim ve mutasavvıf olan Kadiriye tarikatının kurucusu ve İslam filozofu. Türbesi Bağdat'tadır.
.
.
#kitapalıntıları
Allah'ın razı olduğu ve razı edilmiş nefis.Hakk'tan başka her şeyden arınmış nefis ve kemale ermiş nefis yolculuğu.Her şey aslında dönmüştür.
"Kafiri gördüğünde tevazu, 'Belki de bu adam gelecekte Müslüman olacak, ben ise kafir. O hayır işleyecek, ben ise şer.' diye düşünebilmektir.
Kusaca tevazu şefkat ve korkudur.
Kendine gelmedir.
Özdür, samimiyettir, ihlastır..."
Kul kendi halini dinin zahir hükümleri üzerine oturtursa, ona bir noksanlık gelmez. Herhangi bir yerinde gedik açılmaz. Temeli çürük olursa makamlara asla ulaşılmaz.
Ey insanlar! Nefisleriniz ilahlık iddiasında. Ne yazık ki sizin bundan haberiniz yok. Zira nefisleriniz, Hakk'a karşı büyükleniyor, kibirleniyor. Onlar, Allah'ın murat ettiğinin gayrını istiyor. Allah'ın ezelde takdir ettiği kaderleri gelmeye başladığı zaman, olanlara boyun eğmiyorlar, teslim olmuyorlar, sabredip tahammül göstermiyorlar. Bilakis itiraz ediyorlar, kaderle çekişiyorlar.
"Allah'ım salat ve selamın ; ilmin alasını kendisinde toplayan, Kutb-u Rabbani, ekmel iman kaftanının apaçık nişanesi, cömertlik ve iyiliğin kaynağı, semavi himmetler sahibi, ledünni ilimlere mazhar olan Muhammed Aleyhisselama olsun."
Dilini her türlü kötü sözlerden korursan,
Kimseye kin ve düşmanlık beslemezsen,
Seni günaha sevk eden arkadaşlardan uzaklaşırsan,
Geçmişine pişman olarak ölüme hazırlanırsan, tövben makbul olmuştur bilesin.
Diller suskun, kalpler sakinde, nefisler terkte, ölüm huzurda.
Bundan eminsen, bilmelisin ki
Rabb'in hiç günah işlememiş gibi seni tertemiz kılar.
Sevdiklerinden olursun.
Seni şeytanın şerrinden muhafaza ederek koruması altına alır.
Veliler belâyı makam ve derecelerini yükseltmek için isterler. Veli olmayan hangi bir insan belâyı isteyebilir mi? Belâya sabır, hak yolcusunun sığındığı binanın temelidir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sultan - ı Naz Gavsül Azam Abdülkadir Geylani
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
333
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752555167
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Menekşe Kitap
Hazreti Seyyid Abdülkadir Geylani, Bağdat’ın sokaklarında talebeleri ile birlikte yürüyordu...

Yolun kenarında üstü başı perişan sarhoşun biri, Geylani’yi durdurur ve ona, “Ey Abdülkadir! Allah Kâdir midir, değil midir? diye sorar. Geylani gülümser ve “Elbette Kâdir’dir” der.

Sarhoş bu kez “Ey Abdülkadir! Allah Kâdir midir, değil midir? diye sordu. Hazreti Şeyh gülümseyerek “Elbette Kâdir’dir” diye tekrarlar cevabını. Adam bir kez daha sorar: “Ey Abdülkadir! Allah Kâdir midir, değil midir?” Geylani gözyaşlarıyla secdeye kapanır ve tekraren “Kâdir’dir, Kâdir’dir, Kâdir’dir” der. Kendine gelen Geylani, talebelerine sarhoşu götürmelerini, yıkamalarını ve ona ikramda bulunmalarını emreder.

Olaya şahit olan talebeler şaşırır ve mürşitlerine yaşananların anlamını sorarlar. Geylani durumu şöyle açıklar: Sarhoşun ilk sorusu “Allah beni affetmeye Kâdir midir, değil midir?” diye olmuştu. Ben de “Elbette Kâdir’dir” dedim. İkincisinde ise “Allah isterse beni senin yerine koymaya Kâdir midir?” diye sormuştu sorusunu. Ona “Elbette Kâdir’dir” dedim. Üçüncü sorusu ise “Allah, seni benim yerime koymaya Kâdir midir? şeklindeydi. Bu sorudan sonra korktum, ağladım ve “Kâdir’dir, Kâdir’dir, Kâdir’dir” dedim.

Bu nedenle secdeye kapandım. Allah’tan, benden hidayet nimetini almamasını ve âfiyetini daim kılmasını istedim niyazla.

Kitabı okuyanlar 21 okur

  • Merve Sude Günaydın
  • Duygu plt
  • @okuyanbirnefess
  • Farklı Diyarlar
  • Merve
  • Yaren
  • Huzurlu Hayat
  • Esra Akdoğan
  • Gizem Kısacıklar
  • Gökyüzünün Kitaplığı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.9 (3)
9
%14.3 (1)
8
%14.3 (1)
7
%14.3 (1)
6
%14.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0