Sultan Selahaddin El Kürdi

7,4/10  (13 Oy) · 
34 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.051 gösterim
Tarih konusundaki ustalığını edebiyatçı kimliğiyle birleştiren Reha Çamuroğlu, bir kez daha şaşırtıcı bir romanla. Çıkıyor okurlarının karşısına. Bu kez haçlı seferlerini ve sultan Selahaddin'i ele alan Çamuroğlu, tarihin insana olduğu kadar insanın da tarihe olan etkisini anlatıyor. Haçlı Seferleri'ne karşı durmanın yanı sıra İslam dünyasının birliğini kurmayı da amaçlayan Selahaddin, tarihin en kritik dönemlerinden birini simgeliyor.Bu roman, bir savaşçının ve bir devlet adamının olduğu kadar bir âşığın da romanı. Kişisel hayatın acıları, ihanetleri ve dostluklarını gözden kaçırmayan Reha Çamuroğlu'nun usta kalemi tüm bunların izini sürerken, insan yaşamına ilişkin sırları da aydınlatıyor.Sultan Selahaddin El Kürdi, bir insanın olduğu kadar bir toplumun, bir dönemin romanı ve tarih okurları ile edebiyat : okurlarını bir kez daha birleştiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  342
 • ISBN:
  9789752899636
 • Yayınevi:
  Everest
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Çok beğendiğimi söyleyebilirim. Reha Çamuroğlu'nun yazım tarzı son derece duru ve akıcı. Bu nedenle elinizden bırakamıyorsunuz. Roman havasının yanında belli bölümlerde bazı tarihsel analizler de var. Tarihi merak edenler okumalı…

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Haçlı seferlerine karşı muazzam bir direniş sergileyen, Kudüs'ü yeniden fetheden büyük hükümdar Selahattin Eyyubi'yi anlatan bir roman. Esas adı Yusuf olan Selahaddin Eyyubi, sayıları milyonları bulan Haçlı dalgalarından İslam'ı savunan en değerli bir komutan olmasının yanında romanda da belirtildiği üzere tam bir merhamet timsali. Adeta insanlık dersi veren bir idareci. Kitap çabuk okunabilen, küçük bölümlerden müteşekkil bir eser.

Kitabın adı sadece Selahaddin Eyyubi olsa imiş hiç birşey fark etmezmiş. Çünkü içerikte Kürtlüğüyle ilgili pek bir şey yok. Kabilesinden dolayı yazara göre Kürt. Ancak sonuçta Kürt olması Selahaddin Eyyubi'nin pek de umurunda değil. O dönemde günümüz millet anlayışından çok Haçlı Seferleri'nin etkisiyle din kavramı daha önemli görünüyor. Özetle, Türk mü, yoksa Kürt mü? Sanırım her ikisi de...

Kitaptan 4 Alıntı

Seyda Ezer 
 18 May 01:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sakın kinci olma Cafer," dedi Süleyman.
"Yani,"dedi Cafer, "bana yapılan bütün kötülükler yapanların yanına kâr mi kalsin?
"Yani" dedi Süleyman "bütün hayatın başkalarının senin için tayin ettigi kavgalarla mi geçsin?" "Kaçayım mi yani?"
"Sana kaç diyen yok. Sen kendi yolunda yürü. Bırak onlar seni izlesinler de bütün ömürleri bununla geçsin. Golgenden yürüyerek."

Sultan Selahaddin El Kürdi, Reha Çamuroğlu (Sayfa 179)Sultan Selahaddin El Kürdi, Reha Çamuroğlu (Sayfa 179)
Seyda Ezer 
 18 May 00:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sabır
"Sabır sence önemli bir erdem midir?
Cafer'in bu sorusu Suleyman'i sevindirdi. "Bak"dedi, " sana bir hikaye anlatayım. Adamin biri çok sabırlıymis. Sabrın sonu.. sabrın sonu.. der dururmus. Toprağı kireçliymis. Getirmiş bir söğüt dikmiş toprağına. Ağaç tabii ki kurumuş. Bu geçmiş karşısına beklemiş yeniden yeşersin diye. Her aklına gelişinde, gitmiş kovalarca su dökmüş. Dualar etmiş, beddualar etmiş. Olmamış, ama o sabrından vazgecmemis."
"Sonra? Dedi Cafer sabırsızlıkla
"Ölmüş," dedi Süleyman. "Ağaç mi?"
"Hayır, adam!"

Sultan Selahaddin El Kürdi, Reha Çamuroğlu (Sayfa 249)Sultan Selahaddin El Kürdi, Reha Çamuroğlu (Sayfa 249)
Kemal EFE 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şam, bir kadına benzer. Dar sokakları, bol kıvrımları, yumuşak dışı, kaya gibi sert özü, süt akan memeleri ve bazen suyu esirgeyen kıskançlığı...

Sultan Selahaddin El Kürdi, Reha ÇamuroğluSultan Selahaddin El Kürdi, Reha Çamuroğlu
Kemal EFE 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kılıç karşıdaki düşman içindir. Hançer ise dost görünen düşman içindir, yani yakındakiler için. Bu nedenle hançerin uzun olması gereksizdir.

Sultan Selahaddin El Kürdi, Reha ÇamuroğluSultan Selahaddin El Kürdi, Reha Çamuroğlu