Sultan Selahaddin El Kürdi

7,3/10  (22 Oy) · 
51 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.215 gösterim
Tarih konusundaki ustalığını edebiyatçı kimliğiyle birleştiren Reha Çamuroğlu, bir kez daha şaşırtıcı bir romanla. Çıkıyor okurlarının karşısına. Bu kez haçlı seferlerini ve sultan Selahaddin'i ele alan Çamuroğlu, tarihin insana olduğu kadar insanın da tarihe olan etkisini anlatıyor. Haçlı Seferleri'ne karşı durmanın yanı sıra İslam dünyasının birliğini kurmayı da amaçlayan Selahaddin, tarihin en kritik dönemlerinden birini simgeliyor.Bu roman, bir savaşçının ve bir devlet adamının olduğu kadar bir âşığın da romanı. Kişisel hayatın acıları, ihanetleri ve dostluklarını gözden kaçırmayan Reha Çamuroğlu'nun usta kalemi tüm bunların izini sürerken, insan yaşamına ilişkin sırları da aydınlatıyor.Sultan Selahaddin El Kürdi, bir insanın olduğu kadar bir toplumun, bir dönemin romanı ve tarih okurları ile edebiyat : okurlarını bir kez daha birleştiriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  342
 • ISBN:
  9789752899636
 • Yayınevi:
  Everest
 • Kitabın Türü:

Selahaddin eyyübinin hayatının anlatıldığı bu Reha Çamuroğlu romanında Selahaddin Eyyübi'den çok Yusuf’un hikayesini okuyoruz.(Selahaddin Eyyübi’nin gerçek ismi Yusuf'dur . Nureddin Zengi onun komutanlık yeteneği ve cesaretinden dolayı ona Selahaddin ismini vermiştir.) Hatalarıyla ,sevablarıyla,bir insan var karşımızda. Kendisi 10. Yy da Dünya'nın en güçlü adamı olabilir,Kürtlerin kendi içlerinden çıktığı için gururlandığı ,Kudüsu fethetti diye İslam dünyasının örnek aldığı,Kudüs fethi ve sonrasında adil yönetiminden dolayı Batı edebiyatı ve sinemasının hakkında olumsuz bir izlenim çizmekten kaçındığı bir askeri deha olabilir ama bunları bir yana koyarsak sadece ve sadece o Eyyübilerden Yusuftu. Bir baba,bir aşık ,bir dost, bir ağabey, bir arkadaş, bir insan….Roman bu mevzuya daha fazla odaklanmış.
Roman bir yandan sıradan Yusufu anlatırken bir yandan da İslam dünyasının o dönem ki fotoğrafını çekmekte. İslam aleminin parçalanmışlığı,Selahaddin daha hayatta iken başlayan taht kavgaları ,bazı dönemlerde Selahaddin'in aldığı kararların onun vicdanında nasıl yaralar açtığı(Mısırda isyan eden Sudanlıların kılıçtan geçirilmesi ve Haçlıların Müslüman esirleri vahşice katletmesi sonucu onun misilleme kararı alıp Haçlı esirleri kılıçtan geçirmesi). Kimi zaman cihad için maddiyat bulmakta zorlanması,Abbasi halifesinin Selahadin'e yardım edeceğine hep köstek olması, kritik dönemlerde Haşhaşilerin sunni bir komutana yardım etmesi vs. Yeri geldiğinde düşmanla bile müzakere etme erdemi…
Akıcılığı iyi,az karakterli,içten bir roman olmuş.