Sultanın Rüyası

8,3/10  (6 Oy) · 
16 okunma  · 
6 beğeni  · 
556 gösterim
Güzeller güzeli Kaya Sultan lohusa yatağının çevresinde ah edip onun için "Ne bahtsızmış Hanım Sultan..." diyenlere nisbet zevci Melek Ahmet Paşa'nın elini tutmuş, acısına rağmen tebessüm ediyordu...Sultanın Rüyası, 17. yüzyıl Osmanlısı'nda geçen hüzünlü bir aşk hikayesi...Sultan Ahmet ve Mahpeyker Kösem Sultan'ın torunu, IV. Murat'ın kızı Esmehan Kaya Sultan ile henüz çocukluğunda Sultan Ahmet'in lütfuna ermiş, Enderun'un zeki talebelerinden, Şanlı Devlet-i Âli Osman'ın Sadrazamlığında dahi bulunmuş Melek Ahmet Paşa...Siyaseten yapılmış bir izdivaç... Birbirlerini tanımadan kaybedilen beş sene... Aşkla yanmaya başladıktan sonra hasretle geçen aylar... Kavuşamamanın ıstırabı... Ardından vuslat, mutluluk... Ve Sultan'a rüyalarla ilham edilen hüzünlü son…Mine Sultan Ünver, Osmanlı'da yaşanmış, gerçek ve büyük bir aşkı akıllardan çıkmayacak bir romanla sunuyor okura...
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786050804201
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
thilda 
 13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 8/10 puan

Hikayemiz gözünü hırs bürümüş Kara Pertev Paşa'nın Itır'ı ve çocuğunu kaçırmasıyla başlıyor. Itır, gaybi bilgiler ilham edilen bir kadın ve Pertev Paşa'nın asıl emeli bu bilgiler doğrultusunda sadrazamlık makamına ulaşabilmek. Ardından bu hain planla birlikte kesişen hayatları okuyoruz; güzeller güzeli Esmehan Kaya Sultan ve Melek Ahmet Paşa'nın aşkı, tabip Selim'in kaybolan karısını ve çocuğunu bulma çabaları...

Anlattığı aşkın naifliği kafamda kurduğum dekora çok yakıştı desem yeridir :)

Yazarın okuduğum ilk kitabı olduğu için nasıl bir dille karşılaşacağımı bilmiyordum ama okudukça beni tatmin etti diyebilirim. Sadece biraz ağır bir dili vardı o da anlaşılmayacak bir şekilde değil kesinlikle. Ayrıca kitabın içinde altı çizilecek bir çok yer vardı. Değindiği şeyler güzeldi ve beni bazı konularda daha çok düşünmeye itti.

Bu gibi nedenlerden dolayı kitabı sevdim, okuyacak olanlara veya okuyanlara iyi okumalar diliyorum :)

murat İşparahan 
23 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın bu kitabını da okudum,nar-ı aşk kadar olmasa da bu kitabı da elimden bırakamadım, yazarın Osmanlı tarihindeki olayları ve o dönemde yaşanan siyasi olayların içine aşkı anlatması çok hoşuma gidiyor. Bu tarzını beğeniyorum sanırım tüm kitaplarını okuyacağım :)

Etkileyici ve sürükleyici bir kitap. IV. Murat'ın kızı Esmehan Kaya Sultan ile Melek Ahmet Paşa' nın aşkları çerçevesinde farklı yan hikayelerle, döneme ait detaylar da veriyor. Tarihi roman seven okurlara tavsiye edebileceğim akıcı bir kitap.

Kitaptan 8 Alıntı

thilda 
 30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Her daim gülerim şu insancıkların hâline; savaşa ve sebep olanlara lanetler okuyarak cenge giderler! Dava için harp ederler ya uğruna ölmeyi şeref bildikleri davalarını yaşanacak hâle getirmek istemezler.

Sultanın Rüyası, Mine Sultan ÜnverSultanın Rüyası, Mine Sultan Ünver
thilda 
 30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Toprağa düşen her bir canla beraber nice ana saçını başını yolacak, nice sevgili bir ümit gözlerini ufuklara dikmiş iki yanına salınarak ağlayacak, nice çocuk babasının ne zaman döneceğini hasretle soracak, nice kardaş bağrını döverek intikam yeminleri edecek, nice baba yas tutacak!

Sultanın Rüyası, Mine Sultan ÜnverSultanın Rüyası, Mine Sultan Ünver
thilda 
 30 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Savaş barışı getirir miydi? Ölümün, vahşetin gölgelediği bir aydınlık mümkün müydü, öldürerek bir gelecek kurmak ihtimali sahiden var mıydı? Allah her şeyi hepimize yetecek kadar yaratmışken paylaşamadığımız neydi?"
Peki ya yeryüzünde nizamı, adaleti yaymak, mazlumları zalimlere karşı korumak için kimi zaman savaşmaktan başka bir çare var mıydı?

Sultanın Rüyası, Mine Sultan ÜnverSultanın Rüyası, Mine Sultan Ünver
thilda 
25 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ölüm
"Şu sürdüğümüz sınırlı ömür de hakikatte bir rüya değil mi? Ölüm ise bir uyanış. Ancak ölümden sonradır gerçek hayat..."

Sultanın Rüyası, Mine Sultan ÜnverSultanın Rüyası, Mine Sultan Ünver

Kavuşmaktı aşk, vuslattı ve sonrası her halükarda yanmaktı. Madde, cisim değil manaydı Aşk. Gözle görülen değil, gönülle hissedilendi.

Sultanın Rüyası, Mine Sultan Ünver (Sayfa 10)Sultanın Rüyası, Mine Sultan Ünver (Sayfa 10)
thilda 
27 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Nasip
Biraz sabırla istediğim ayağıma gelirdi. Fakat bir şeyi ihtirasla istiyorsam bu arzum, alın yazımda fani dünyanın imtihanı haline dönüşebilirdi. Nasipse kısmetimde olan muhakkak bana gelirdi ama değilse de ne yaparsam yapayım muradıma eremezdim.

Sultanın Rüyası, Mine Sultan ÜnverSultanın Rüyası, Mine Sultan Ünver
thilda 
28 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Kaderi tenkit eden başını örse vurur kırar Paşa... Rahmeti itham eden de rahmetten mahrum kalır. Ameline dikkat et, şu âlemde ömrümüz ne kadar ki!"

Sultanın Rüyası, Mine Sultan ÜnverSultanın Rüyası, Mine Sultan Ünver