Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.566
Gösterim
Adı:
Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752420403
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Server İletişim
Ufka Yolculuk Yarışması 2018 Kitabı
Yarışma kitabını yeni bitirdim. ;) Sınava girememiş olsamda....
Esad Hoca'nın üslubunu çok beğendim. Ara ara Nureddin Yıldız Hoca'mız konuşuyor sandım. Çünkü kitap sohbet şeklinde sıkmadan ilerliyor. Hadisi Şerifleri açıklarken sahabelerin yaşantılarına, Kur'an ayetlerine de değinilmiş.Sık sık tokat yiyebilirsiniz. ( Bence gerekli tokatlar onlar) Dön bir bak kendine yaşamına , hareketlerine , ağzından çıkan sözcüklere , giyimine .... Nasıl yaşıyoruz. Hayat rehberimiz kim ? Kime uymaya çalışıyoruz.Tanımadan seviyoruz Efendimizi (s.a.v).
‎Kur'an-ı Kerim sünnet olmadan nasıl hayata geçirilebilirdi. En bariz örnek; namaz farz fakat nasıl kılacağımıžı nerden bilecektik... Aynı şekilde Oruç , hac ...
‎Şu hadisi de paylaşmak istiyorum.
‎Ümmetimin fesadı zamanında kim sünnetime temessük ederse (yapışırsa), ona yüz şehid ecri vardır."
‎Cihad durumunda şehit sevabı alabilmek için kimse durduramaz değil mi ? Peki sünnete uymaya gelince ? Yüz şehit Ecri...Yüz....

‎Hz. Âişe (r.a) sorulduğunda . ''Onun ahlakı Kur'an'dır." buyurmuştur. Kur'an-ı Kerim'i yaşamak için , Rabbim bizleri Sünneti Seniyeye ittiba edenlerden eylesin..
‎(Amin)
Kitap beni bu dunyanın soguklugundan koparıp sıcacık bir alem içinde yaşattı.Kalbimi yumuşattı.Allha yakınlastırdı.Peygamberimi sav sevdirdi.okumanızı tavsiye ederim adeta yudum yudum içtim şifa buldum
Başta çok tekrarlar vardı ama olması gerekli tabi. Kitabın sonraını okurken sevinçten ölecektim bi ara. Ne güzel bir Peygamberimiz var. Aşığım O'na. Allah onun yolundan kendisine varabilmemizi nasip eylesin. Kitap çok güzeldi. Peygamberin olduğu Allahın anlatıldığı hangi kitap kötü olur ki..
Tam sohbet havasında. Ya da bir camide vaaz dinler gibi. Fakat sıkmıyor. Çok istafede ettim kendi adıma. Yarışma vesile oldu, güzel de oldu. Sonuç hiç önemli değil.
Kitabı zinde gençliğin düzenlediği yarışma vesilesiyle birkaç kez okudum
Genel tema Kur'an ve sünnetin ayrılamaz bir bütün olduğu, Kur'an'ın sünnet olmadan tam olarak anlaşılamayacağı
Konunun akışına göre aralara serpistirilen ayet ve hadisler konu bütünlüğüne katkı sağlamış
Rabbim feyzinden yararlanıp Kuranla sünnetle bütünleşmiş bir hayat yaşamayı nasip etsin
Hadis inkarciligi yapanlar a çok güzel bir şekilde ders veriyor mutlaka okunması gerekir şüphesi olanlar in hadisler uydurma mi yoksa sahih mi peygamber neden sözlerinin yazılmasını istemedi bugün hadisler olmadan Kur'an anlaşılmayacagini anlatıyor okursaniz anlarsınız
Sünnetin ehemmiyeti üzerinde duran bir eser. Kuran ve sünnetin neden ayrılmayacağı, sünneti itibatsizlastirmaya çalışanların asıl amacının ne olduğunu yorumluyor hocamız. Ve mutlaka her an başucumuzda Kuran ve sünnetin gerekliliğini günlük hayatımızdan örneklerle sindirmemizi sağlıyor.
Elhamdulillah.
Peygamberimizin sünnetini, M.Esad Coşan dilinden günümüze yapılmış tespitleri ve daha birçok hadisin açıklamasıyla yepyeni hayırlı bilgiler öğrendik.Allah amel edebilmeyi nasip etsin.Kitap ilk alındığında göz korkutucu ağırmış gibi görünse de mükemmel dili gayet açık anlaşılır iyiki okumuşum dedirtiyor.Tavsiyedir.
Sünnetin gerekliliği ile alakalı bir kitap değildir. Sünnetin bir Müslümanın hayatının olmazsa olmazı olduğunu anlatan bir kitaptır. Yazarın dili kitabı okutuyor. Normalde ilim kitapları zor ilerler diye söylenir. Yavaş yavaş. Fakat bu kitap öyle bir naiflikle yazılmış ki, ince ince uyarıyor. Ama asla azarlamıyor. Ve kısa sürede bitiyor. Konuşma üslubuna sık sık rastlayacaksınız kitapta. Sanki karşısındaki ile sohbet ediyor yazar. Kendisini rahmetle anıyorum. Allah ondan razı olsun.
Kuran ve sünnetin ayrılmaz bir bütün olduğu ve Kuranı Kerimi anlamak için sünneti de anlamaya çalışmanın öneminin aktarıldığı kimi zaman eksik bildiğim kimi zaman da hiç bilmediğim konuları içeren bilgilerin olduğu harika bir kitap.
Müellifinin bir ilim, fikir ve kanaat önderi bir zat olması hasebiyle huşu ve huzurla okuduğum bu eser, Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan hocaefendinin sohbetlerinden derlenerek oluşturulmuş mütevazı bir kitap. Uluslararası yarışma olan Ufka Yolculuk'un bu seneki yarışma kitabının da bu eser olması ayrıca belirtilmesi gereken bir bilgi. Tavsiye edip okuttuğum tüm arkadaşlar, çok sevdiklerini söylediler çünkü akıcı ve duru bir Türkçe ile yazılmış ve zor meseleleri dahi en basit üslupla aktarmış. Normalde kitap tavsiye etmem ama bu tavsiye edilesi
İlim satırdan değil sadırdan öğrenilir" der büyükler. M. Esad Coşan hocanın sadrını satrılarına aktardığı bir eser. 

M.Esad Coşan Hocaefendiye Allah rahmet etsin çok güzel eserler bıraktı geriye. 
"Ya Rabbi! Beni şaşırtma, beni doğru yoldan ayırma, iyi bir şey yapıyorum sanarak yanlış işler yapmaktan, doğru yolda gidiyorum sanarak yanlış yola sapmaktan beni koru."
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 82 - Server Yayınları
Tüm müslümanların hepsinin müşterek bir tek mesleği vardır; o da İslâm'ı anlatmak, İslâm'a hizmet etmek mesleği.
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 67 - Server Yayınları
"Kur'ân-ı Kerîm Arapça, ben de Arapça bilmiyorum."
O zaman tercümesinden oku, mealinden oku, tefsirinden oku. Kur'ân-ı Kerîm'i oku, öğren.
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 27 - Server Yayınları
Kur'an'ı en iyi anlayan, Allah'ın en sevdiği kul odur. Allah'ın en sevdiği işleri, amelleri işleyen kul, Peygamber Efendimiz (sav)'dir.
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 124 - Server Yayınları
Zaten insan Allah'ı bilerek, Allah'ın rızasını düşünerek ne yaparsa ibadet olur. Çalışması, uykusu, yemesi, her şeyi ibadet olur. İslâm, hayatı Allah'ın rızasına göre geçirme yoludur. Yoksa bir kenara çekilme yolu değildir.
Mahmud Esad Coşan
Sayfa 73 - Server Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz
Baskı tarihi:
Aralık 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752420403
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Server İletişim
Ufka Yolculuk Yarışması 2018 Kitabı

Kitabı okuyanlar 142 okur

  • Rüveyda Yılmaz
  • Merve YILMAZ
  • Şahnur Tağmat
  • Zeynep Kalkuz
  • şerife Uysal
  • Sinan Masalcı
  • Beyza Akbayır
  • Aliye Dilek
  • Yusuf A.
  • Endless Moon

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.7
14-17 Yaş
%13.3
18-24 Yaş
%53.3
25-34 Yaş
%26.7
35-44 Yaş
%0
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.5
Erkek
%21.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.1 (37)
9
%17.9 (10)
8
%7.1 (4)
7
%3.6 (2)
6
%3.6 (2)
5
%1.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları