Sur Kenti HikayeleriAli Ayçil

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.418
Gösterim
Adı:
Sur Kenti Hikayeleri
Baskı tarihi:
Ocak 2007
Sayfa sayısı:
159
ISBN:
9789752635050
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Sen de bilirsin ki bir ev iki günlük konuğundan sırrını saklayabilir ama on iki günlük konuğundan asla. Saklayamadı da. Üçüncü günden, artık gitme vaktimin geldiği on ikinci güne kadar her gün kendisini biraz daha aralayan o sırla uyuyup o sırla uyandım..."
Kesinlikle okunması gereken muhteşem bir kitap. Eserde seyyah ı anlamak,çırağı anlamak. ..ve en sonunda bulmaca çözer gibi kahramanları düşünmek. Sahi dilber makbule kimdi ?okunmasını şiddetle tavsiye ederim
Hikayeler öyle güzeldi ki. Bir süre etkisinde kaldım Ne yalan söyleyeyim. Arkadaş çevreme ısrarla tevsiye ettiğim nadir kitaplardandir. Okuyun pişman olmazsınız.

Benzer kitaplar

Ne oldu yhu? Kısa sürede bitirseydim farklı olabilirdi. Çok tuhaf, parça parça hikayeler birleşiyor ama gelişi güzel değil. Bir bulmaca gibiydi. Kitabı ilerleyen günlerde tekrar okuyacağım. Ve son olarak yazara hayran kaldım.
Bu güne kadar okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi. Kitap birbirinden bağımsız gibi görünen hikayelerden oluşuyor ama bir bakıyorsunuz bütün hikayeler birine bağlı. Sonunda bir bulmaca çözüyor gibi oluyorsunuz. Fazla söze ne hacet okumayanlara tavsiye olunur.
Sur kenti hikayeleri defalarca okuduğum bir kitap. Ali Ayçil gerçekten kendine has bir üsluba sahip, başlayınca bir solukta bitiveriyor. bittiğine üzülüyorsunuz... kalemine sağlık ali ayçil
Geç de olsa bir inceleme yazmak istedim bu kitaba. Zaten hakkındaki olumlu yorumlara dayanarak okumaya karar vermiştim kitabı, beklentilerimi de karşıladı. Gerçekten güzel bir kitaptı.

Kitabın türünün hikaye olduğu geçiyor çoğu yerde ve hatta kitabın arka kapağında deneme olduğu bile yazıyor. Ama bence bu kitap bir roman. Hikayelerin hepsi aslında birbiri ile bağlantılı.

Kitap daha başlar başlamaz ilgimi çekmeyi başardı. İlginç bir açılış yapılıyor, kitap karakterinin yazara şartlar koşup hikayeye dahil olduğu bir başlangıç. Seyyah İbni Batuta'nın Sur Kenti'ne gelmesi ile başlayan hikaye, farklı Sur Kenti sakinlerinin hikayeleri ile devam ediyor. Her hikaye tek başına da anlamlı olsa da aslında bir bütünün parçaları. En hoşuma giden hikaye ise Sarraf Nizamettin'in Üç Kızı oldu.

Kitaptan hemen hemen ''Gölgesizler''deki tadı aldım diyebilirim. Zaten Ali Ayçil'in tarzını da üslubunu da Hasan Ali Toptaş'ınkine çok benzettim. Yazarın dili kullanımı çok güzeldi; nasıl bu kelimeyi buraya yakıştırmış, nasıl da ilginç bir cümle bu düşünceleriyle okudum. Kitabın sevdiğim yönlerinden bir diğeri de zaman belirsizliği oldu diyebilirim.

Kitaba bazı mecburiyetlerden ötürü ara verip okuma sürecimi oldukça uzattım. Dolayısıyla devam edeceğim zaman şöyle bir göz gezdirip karakterlerin hikayelerini ufak ufak not aldım. Hikayenin sonuna geldiğimde olayların bağlantılarını kurmayı başardım, kaldı ki zor bir şey değil zaten. Ama ara ara okumak durumunda kalırsanız benim gibi not alarak okumanız, kitabı unutmamanız açısından daha iyi olacaktır.

Kitabı tavsiye ederim, ben yazarın anlatımını da hikayeleri de konuyu da oldukça beğendim. Bu incelemeyi de site için yazdım, kendim için defterime kaydetmek üzere hikayelerin birbirleri ile ilişkilerini de anlatan bir inceleme daha yazacağım sonradan. Herkese keyifli okumalar dilerim...
Günümüz yazarlarını sevmememden ötürü hediye vasıtasıyla okumak zorunda kaldığım, sonrasında da 'iyi ki okumuşum böyle yazarlar kaldı mı' dedirten kitap. Okuduğum müddetçe elimden kalemim hiç eksik olmadı. Kısa hikayelerden oluşuyor fakat her biri incelikle işlenmiş, özenle seçilmiş kelimelerden bir araya gelmiş.
Her ne kadar yazarla tanışma kitabım olsa da kitap içerisindeki bir hikayeyi sanırım birkaç ay önce #biryudumkitap vesilesiyle okumuştum ve daha hikâyeye başlar başlamaz ben biliyorum bunu dedim :) tabi başlangıç güzel olunca beni bekleyen yeni bir okuma birlikteliği olacak yazarımızla.
Birbirinden bağımsız sanılan bir hikayeler bütünü ama bir o kadar iç içe bu hikayeler, bulmaca çözüyor gibi peşini bırakmadan akıp gidiyorsunuz sayfalarda bu yüzden kitabı çok fazla ara vermeden okumak işinizi fazlaca kolaylaştıracaktır.
Masalsı havası bana biraz İhsan Oktay Anar eserlerini hatırlattı ve her sayfada bir başka duygunun içinde kayboluyorsunuz, aslında hepsi bizim acılarımız, sevinçlerimiz bu yazılanlar bundandır ki; okuma arzusunu son sayfaya kadar diri tutuyor kitap, dipdiri.
Keyifli okumalar..
İnceden yolları kesişmiş yürekleri birbirine değmiş sur kendi insanlarının hayatlarından kesitler. Bir çırpıda bitecek güzel bir kitap. Ali ayçilin okuduğum ilk kitabı. Tavsiye ederim.
Acı, ademoğlunu en çok beğendiği kapısından ziyaret edermiş...
Ali Ayçil
Sayfa 135 - Timaş Yayınları
Eğer bir mecnun çileden çıkmış, asabileşmiş, ağza alınmayacak sözler söylemeye başlamışsa, bir yerde birileri insanlığın kumaşını yırtıyordur da ondandır.
Ben Hüsrev.
Anladım ki; kalbinden uzak düşenin kalbini üfleyip, onu yeniden içimize konduran bir kuş nefesi vardır. Bu sıradan hikayem, benden yüzyıllar sonra gelen biri benim gibi duyarak anlatsın isterim. Desin ki; cevher kararmadıkça, her hayat için tetikte duran bir mucize vardır.
Ben büyüdükçe içimde büyüyen ıssızlığı daha iyi kavrayabiliyorum.
Ali Ayçil
Sayfa 59 - Timaş Yayınları
Başlangıçta küçük küçük günahlarla doyurduğum nefsim, tattığı her günahın ardından yeni bir kötülüğe heves saldı.
Ali Ayçil
Sayfa 61 - Timaş Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sur Kenti Hikayeleri
Baskı tarihi:
Ocak 2007
Sayfa sayısı:
159
ISBN:
9789752635050
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Sen de bilirsin ki bir ev iki günlük konuğundan sırrını saklayabilir ama on iki günlük konuğundan asla. Saklayamadı da. Üçüncü günden, artık gitme vaktimin geldiği on ikinci güne kadar her gün kendisini biraz daha aralayan o sırla uyuyup o sırla uyandım..."

Kitabı okuyanlar 100 okur

  • Tuğba AYDOĞAN
  • Uygar Atasoy
  • Beyza
  • Miraç
  • Kübra Çiftçioğlu
  • Sıçrayanmidilli
  • Betül Fatma
  • Asya Hazar
  • Tuğbanur Kurnaz
  • Fatma Betül Yıldız

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%38.5
25-34 Yaş
%30.8
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77.4
Erkek
%22.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.7 (21)
9
%23.4 (11)
8
%19.1 (9)
7
%8.5 (4)
6
%2.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%2.1 (1)
2
%0
1
%0