Süreya Kuaför Salonu

·
Okunma
·
Beğeni
·
931
Gösterim
Adı:
Süreya Kuaför Salonu
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
332
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050954692
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Onlarınki mahalle aşkıydı, bilmeyen yoktu. Cemal ve Süreyya'nın hikâyesi, bizim alt sokaktaki Arma Pastanesi'nde, tezgâhta son kalan acıbadem kurabiyesini paylaştıkları gün başladı. Önce Cemal, biz centilmen adamız evelallah havalarında Süreyya'ya ikram etti kurabiyeyi. Süreyya ise, utangaç bir bakışla gözlerini yere indirerek kurabiyeyi tezgâhtan aldı ve tam ortadan ikiye böldü. Biliyorum, çünkü ben de oradaydım. Hayır, pastanenin içinde değil, dışında, diğerleri kadrosunda. Hani hayatta bir kahramanlar vardır, bir de diğerleri ya, aynen o hesap.

Kocan Kadar Konuş'un yazarı Şebnem Burcuoğlu'ndan sımsıcak bir mahalle hikâyesi!

İsmi bir zamanlar Tatavla olan, Kurtuluş semtine hoş geldiniz. Büyük mağazaların sıralandığı Rumeli Caddesi'yle, fanfirikli Nişantaşı kafelerinin hemen üstünde yer alan Kurtuluş'ta, bir liracı, çiğ köfteci, turşucu, yufkacı, yorgancı, overlokçu, son ütücü, kısaca ne ararsanız vardır. Ramazan'da pide, Noel'de kurabiye, Paskalya'da çörek pişer burada. Bu semtin sayısız hikâyesi içinde en kalplere dokunanı ise Cemal, Süreyya ve Feza'nınkidir.
Merhabalar yazarı ilk Kocan Kadar Konuş kitaplarıyla tanımış ve beğenmiştim.Son kitabı olan Süreya Kuaför Salonu müthiş bir mahalle komedisi.Olaylar mekan olarak Kurtuluş semtinde geçmektedir.Kitapta yer alan karakterler olarak ; Feza,Cemal,Süreya yer almaktadır.Süreya mahallenin en güzel kızıdır.Süreya ve Cemal birbirlerini sevmektedir.Feza’nın yakın arkadaşı Süreya zengin bir adamla evlenmesiyle arkadaşlıkta biter.Birbirlerini hayatlarından çıkarırlar.Süreya arkasına bakmadan kuaförü,annesini ve anneannesini arkasında bırakır.Feza buna dayanamayıp hepsine sahip çıkar.Zamanla yıllar geçer Feza ve Cemal evlenmeye karar verir ancak kararı verdikten sonra Süreya mahalleye tekrardan dönüş yapar ve her şey karışır.
Keyifli okumalar dilerim
332 syf.
·4 günde·8/10
Şebnem Burcuoğlu sevdiğim bir yazar. Ancak bazı kitaplarında tam anlamı ile formunda olmuyor. Bu kitabında Çevrimdışı Aşk'ta olan eksiklikten kurtulmuş gibi görünüyor. İnsanı eğlendirirken düşündüren, bir yandan fikirlerini söyleyen ancak işin eğlencesini kaçıracak kadar da derine inmeyen bir yazar.
Eh tarzı bu. Bazen biraz daha derin, biraz daha çarpıcı, duygusal yazmasını dilemiyor değilim ama o zaman da onu bu kadar sevdiren üslubunu, komikliğini kaybedecek. Sonuç olarak olduğu gibi gayet başarılı.
https://expectokitabum.blogspot.com/...-burcuoglu.html#more
332 syf.
·Puan vermedi
Kitap öyle güzel akıyordu taa ki o son sayfaya kadar
Keşke sonu böyle bitmeseydi.
Benim için tüm tılsımını orda yitirdi kocaman bir kırgınık yaşadım
332 syf.
·3 günde·10/10
Blogumdan alintılama yapiyorum.Spoi icerir.Cemal,Süreyya ve Feza ana karakterlerimiz.Süreyya'nin dillere destan güzelliği ve karakteri,Feza'nin aykırılığı ve Cemalin güzel aski.. Süreyya ile Cemal birbirlerine delilercesine aşık iki genc ve Feza ise Sureyya ile en iyi arkadaştilar.Ta ki Süreyya,Cemalden ayrilıp baska bir adamla evlenip bosanana kadar.Cemal,Sureyya'nin gidisine uzgundur ve daha sonrasında ise Feza ile evlenir ve Sureyya ise oglu Can ile hayatina devam etme sureci anlatılmakta.Tabii bunu bu üc karakterin agzindan dinliyoruz.Keyifli okumalar. :)
332 syf.
·7/10
Şebnem Burcuoğlu sevdiğim bir yazar özellikle de kocan kadar konuş kitaplarıyla daha sonra yazdığı iki kitaptan sonra biraz umudu kesmiş olsam da bu kitabıyla yeniden umutlandım. Olayları farklı kişilerin ağzından yazmış olması kitaba güzel bir yön vermiş ve empati kurmayı kolaylaştırmış olsa da kitabın akışını biraz yavaşlatmış açıkçası. Yine de güzel bir kitaptı keyifli okumalar
332 syf.
·4 günde·10/10
Süreyya...
Kurtuluş’un en büyük yangını... Keşke bilselerdi, sevdiklerine heba ettiği ömrün yangınını... Keşke görselerdi gözlerinden taşan yalımları...

Cemal...
Kurtuluşun mert, yağız delikanlısı. Keşke bilselerdi tüm mahallenin aşık olduğu bu delikanlının yüreğinde çarpan sevdanın görkemli masumluğunu...

Ve Feza..
İsmi gibi, Feza..
332 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kocan kadar konuş , çevrimdışı aşk ve şimdi de süreya kuaför salonu ile okuduğumda yüzüme gülümsemeler eşlik ediyor. sıcacık bir kitap yazmış şebnem burcuoğlu ... tam olarak eski türk filmleri tadında okumaya başlayınca su gibi akıp giden bir hikayesi var kitabın... keyifli bir tatil okuması yada biraz tebessümle okuyacağım bir kitap olsun dediğiniz zaman mutlaka bir şebnem burcuoğlu kitabı almalı okumalısınız
332 syf.
Sizi bir an içinde bulunduğunuz sıkıntılardan düşüncelerden alıp götürecek eğlenceli, sıcak bir kitap . Sonu böyle mi olmalıydı bilemedim yarım kaldı başka sayfalar aradı gözüm. Üslup çok güzeldi konular biraz tekrarladı gibi. Ama ben her kendimi fark ettiğimde tebessüm ederek okuyordum kitabı. Okuyun gençler özellikle benim gibi mahalle aşkı ile evlenmiş olanlar okusun Çok samimi....
332 syf.
·Beğendi·7/10
#kitaptanıtım
#süreyakuaförsalonu
#dexplus
Ekim ayında #kitapgünüm de @betulaslnnn canımdan gelen ve birlikte okuduğumuz kitabım @dexpub yayınlarından yazar @sebnemburcuoglu a ait #süreyakuaförsalonu oldu.. Takip ettiğim bir çok #bookstagram ve #kitapkurdunda gördüğüm yorumlar üzerine beklentim yüksekti.Malesef benim için çok güldüğüm ve tavsiye ettiğim ilk 5 kitap ( #mahalledenarkadaşlar, #lisedenarkadaşlar, #ahhkalbim , #alsanaaşk ve #herşeyinbaşımerkür favorilerim) arasına giremedi.. Sanırım en büyük sebebi ise dizi yada film çekilmesine çok çok elverişli tarzda yazılmış olması.. Yoksa konusu da karakterleri de oldukça başarılı.. Sadece kitabı okurken kendi görselimi oluşturamadım. Örneklemek gerekirse bir kitabı okuduktan sonra dizisini ya da filmini izlediğim eserlerde "o karakter için o oyuncu olmuş mu ? veya işte karakter tam oyuncusunu bulmuş " derim ..Ama #süreyakuaförsalonu nda bunu söylemek cok zor. Bana bu yönden eksik geldi..
Kitapta sevdiğim yerler ise;
*Kitaba ismini de veren süreya isminde Cemal SÜREYA nın meşhur 2. Y harfini atması olayına açıklaması ile yer verilmiş olması,
*Mahalle sıcaklığını hissettiren , samimi karakterler içermesi,
*Ana karakterlerde kitap ilerledikçe ters köşeler olması.. Eğlenceli bir kaç saat geçirmek için okunabilir tercih sizin Herkese keyifli okumalar dilerim.. #book #bookstagram
#lisedenarkadaşlar #mahalledenarkadaşlar @mericmekik #eğlencelivakitler #kitap #kitapyorumum #kitapmutluluğu #kitaptavsiyesi #kitapokuma #ballibademimuyuduannesikitapokudu #ekimkitaplarim #2018okuduklarım
332 syf.
·Beğendi·9/10
kocan kadar konuş’un yazarından yine çok hoş ,eğlenceli komik bir kitap.Denizlenerında bir çırpıda bazen sesli gülerek oluduğum kitap.Çok beğendim....
332 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
1 günde bitirdiğim elimden bırakmadığım bir kitap oldu Süreya Kuaför Salonu. Yer yer kahkaha attım yer yer çok üzüldüm. Kitap, İstanbul semtlerinden Kurtuluş ta yaşayan üç arkadaş Feza, cemal ve Süreyya dan bahsediyor. Aşkları, arkadaşlıklıkları en önemlisi o sımsıcak mahalle kültürü. Bu tarz kitaplar okuduğumda keşke ben de mahalle de o komşularla o arkadaşlıklarla büyüseydim diyorum. İlk kez Şebnem Burcuoğlu okudum ve kalemini inanılmaz beğendim. Beni sıkmadı baştan sona konuya hakim ve severek, heyecanlanarak okudum. Esprileri, zekası, karakterlerin betimlemeleri.. Hem Feza oldum hem Cemal. Hem Süreyya ya kızdım hem Kılçıkla kahakalar attım.
Gerçekten severek eğlenerek okuduğum bu güzel kitabı herkese tavsiye ediyorum. Bir de kuaför salonu şekline adını görüyorsunuz ama bir kuaförden daha fazlası var bu kitapta. Bi göz atın bence.
332 syf.
·7/10
Yine kafa dağıtmak için eğlenmek için yazılmış bir kitap. Kitap üç kişinin anlatımı ile yazılmış: Feza, Cemal, Süreyya. Feyza ile Süreyya çocukluk arkadaşıdır. Cemal ve Süreyya da mahallenin ünlü aşık çiftidir. Bu üç kişinin üzerinden ilerleyen akıcı bir kitap ama yazarın ilk kitabındaki başarısını ve eğlenceli anlatımını bu kitapta beklemeyin. Kitabın sonlarına doğru biraz yeşilçamvari abartılar vardı ama yine de okunabilecek bir kitap. Tabii ki edebi bir beklentiniz olmasın vakit geçirmek için okunacak kitaplardan.
"Aslında kadınlar zaten yaradılıştan planlı, programlı, ince eleyip sık dokuyan, birkaç işi aynı anda bacağına ağda yapıyor, diğer yandan telefonda mesaj yazıyor ve öte yandan sigarasını tüttürerek alt komşusunu hunharca şikâyet ediyor. Erkekler bizimle aşık atabilir mi, Allah aşkına?"
Sonunda üç şey önemlidir;be kadar sevdiğin,ne kadar nazik yaşadığın Ve senin yazgında olmayan şeylerden nasıl zarafetle vazgeçebildiğin.
Hah, bakın gözlerim, halk arasında eşek gözlü şeklinde tanımlanan kategoride ve henüz bir değişiklik yok. Hafif kemikli burnumu da seviyorum. Bir ara kafayı benim burnumla bozmuştu babam, yaptır da yaptır diye. Evladına öz güven aşılayan baba modeli. Ben sana ısrar ediyor muyum, Babalık nakli yaptır diye?
Sinekli Safiye anlatıyordu, geçenlerde kocasının kulağına işitme cihazı takmışlar, adam Safiye'ye sormuş Hanım, şimdi duyabiliyor muyum? diye. He amcam, karın onay verdi, şimdi gönül rahatlığıyla duyabilirsin.
Çok seviyorsun o çiçeği ama bir süre sonra ölüyor. Hatta sen çok su verdin diye ölüyor bazen. Bazı şeyler tam olarak böyle.
Velhasılkelam, esmer yakışıklının bizim torun dışında bir de yedeği varmış. Zaten içgüveysigillerin ortak özelliklerinden biridir aldatmak. Yediğin önünde yemediğin arkanda, yapman gereken tek şey evine koca, çocuğuna baba olmak ama yok, kıpır kıpır kıpırdanırlar. Rahat batar kıçkarına.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Süreya Kuaför Salonu
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
332
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050954692
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dex Yayınevi
Onlarınki mahalle aşkıydı, bilmeyen yoktu. Cemal ve Süreyya'nın hikâyesi, bizim alt sokaktaki Arma Pastanesi'nde, tezgâhta son kalan acıbadem kurabiyesini paylaştıkları gün başladı. Önce Cemal, biz centilmen adamız evelallah havalarında Süreyya'ya ikram etti kurabiyeyi. Süreyya ise, utangaç bir bakışla gözlerini yere indirerek kurabiyeyi tezgâhtan aldı ve tam ortadan ikiye böldü. Biliyorum, çünkü ben de oradaydım. Hayır, pastanenin içinde değil, dışında, diğerleri kadrosunda. Hani hayatta bir kahramanlar vardır, bir de diğerleri ya, aynen o hesap.

Kocan Kadar Konuş'un yazarı Şebnem Burcuoğlu'ndan sımsıcak bir mahalle hikâyesi!

İsmi bir zamanlar Tatavla olan, Kurtuluş semtine hoş geldiniz. Büyük mağazaların sıralandığı Rumeli Caddesi'yle, fanfirikli Nişantaşı kafelerinin hemen üstünde yer alan Kurtuluş'ta, bir liracı, çiğ köfteci, turşucu, yufkacı, yorgancı, overlokçu, son ütücü, kısaca ne ararsanız vardır. Ramazan'da pide, Noel'de kurabiye, Paskalya'da çörek pişer burada. Bu semtin sayısız hikâyesi içinde en kalplere dokunanı ise Cemal, Süreyya ve Feza'nınkidir.

Kitabı okuyanlar 122 okur

  • Kitaptoner
  • Fatma Özcan
  • Sedef ak
  • Esraa c
  • Sevcanks
  • Belma Kirmizibayrak
  • ÖZGE BAYIR
  • Meryemmcee
  • funda cengiz
  • Sevginay kezer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.4 (13)
9
%15.5 (9)
8
%13.8 (8)
7
%20.7 (12)
6
%12.1 (7)
5
%5.2 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%10.3 (6)