Sürgündeki Çeçenya

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
75 gösterim
" Hemen her Kafkasyalı gibi Çeçenler de kahraman olduğu kadar bahtsız bir millet. Osmanlının ihtişamlı devirlerinde elde ettiği saadetli günlerin hasreti içinde."
(arka kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2000
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9799757229185
 • Yayınevi:
  Gençlik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Nuri ingöl 
16 Oca 18:50 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Eserde saf aksiyon değil, psikolojik ve sosyolojik yanları da ağır basıyor. Yazarın ikinci eseri Nur Üstad'ın birinci kitabı gibi...sadece türleri farklı.

Kitaptan 1 Alıntı

Mehmet Nuri ingöl 
16 Oca 14:27 · Kitabı okumayı düşünüyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

akşam tülleri
Güneş batı ufkunu al bir pelerine sardıktan, kurda kuşa veda ettikten sonra ortalık henüz gri bir aydınlık içinde iken kuru bir ekmek parçası alır, kulübe önündeki ufak meydana çıkar, sırsır böceklerinin iç kanatan sedalarını, Biya Nehri kenarındaki sazlıklardan ta oraya kadar ulaşan kurbağa hıçkırıklarını dinleyip gece kuşlarının sessizliği yenmeye kalkan çığlıklarına kulak kabartırken daha bir garipleşirdi.

Hele ekmek kırıntılarının boğazına takılışları yok mu?

Yumruk yumruk sızıların boğazından burnuna, oradan da gözlerine atlayarak onları bıçak ağzı gibi kısmasını sağlayıp, sağ gözünde tek damla yaşın belirmesi yok mu?

Kimi vakitler kulübe önünden ayrılmayıp yıldızları bekleyerek, onlara ve hilâle gözleri acıyıncıya kadar bakışlarıyla etrafında fark ettiği dağ, taş, bulut, rüzgâr, söğüt fidanını herkesten ziyade eş, dost ve arkadaş edinişi, öyle de hissedişi yok mu?

Bütün bunlar unutulacak, silinecek, pörsüyecek lahzalar mıdır?

Hayır!

Sürgündeki Çeçenya, Mehmet Nuri Eminler (Sayfa 23 - GENÇLİK YAYINEVİ)Sürgündeki Çeçenya, Mehmet Nuri Eminler (Sayfa 23 - GENÇLİK YAYINEVİ)