Sürgündeki Prenses Süreyya

8,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
605 gösterim
Ya aşk ya da taht... İran Şahı Rıza Pehlevi seçimini yaptı, sevgili karısı Prenses Süreyya yedi yıllık saray hayatının ardından kendisine bir varis veremediği için saraydan ayrıldı ve bir daha göremeyeceği ülkesini terk etti. Sürgündeki bir prensesin kaygısız ve görkemli hayatını yaşamaya başladı. Peri masalı yedi yıl sürmüştü, tıpkı prensesin ismini aldığı Süreyya yıldız takımının yedi yıldızı gibi. Peki gerçekten bir peri masalı mıydı yaşadığı? "Tahran'da altın bir kafeste gibiydim. Çok yalnızdım. Şah her zaman çok meşguldü." Prensesi her yerde bir gölge gibi izleyen dönemin en ünlü paparazzi'leri, ona "mahzun prenses" lakabını takmışlardı. Haksız da sayılmazlardı, çünkü aşkta kaybeden hep o oldu. "Ömrümde iki büyük aşk yaşadım. İkisi birbirinden tamamıyla farklıydı. Ama ikisi de trajik bitti." İsviçre'deki okulundan Şah'ın Tahran'daki sarayına gelin giden Süreyya, boşandıktan sonra Roma, Paris ve Münih'te yaşadı; ünvanı, mücevherleri ve aşklarıyla bütün dünyada magazin basınının gündeminden düşmek bilmedi, adına kanun bile yazıldı. " Kader bana çok oyun oynadı. Ben de kendimi müdafaa etmesini bildim. Ancak çok iyi bildiğim bir şey daha vardı, yaşama dört elle sarılıp olumlu yaklaştığında sonunda mutlaka hayatın nimetleri de ulaşıyor sana. Hep kara bulutlar dolaşmıyor tepemizde, mutlu anlar da var."

Gerçek bir yaşam öyküsü, Prensesin yaşadığı zor günler ve İran'ın o dönemdeki tarihi hakkında bilgileri kitapta bulabilirsiniz. Prenses erkek çocuk doğuramadığı için saraydan uzaklaştırılsada, tek sebep bu değil bence... Avrupa'da yetişmiş, annesi alman, 3 dil bilmesi, güzelliği, modernliği vs...Türkiye'ye de prenses oalrak ziyarette bulunmuş, kitapta fotoğrafları mevcut.

Necmiye 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Prenses sureyya nin hayatını anlatan aynı zamanda şah döneminde iranı da anlatan kitabı beğenerek okudum.KItabin ikinci bölümü de şah Rıza pehlevinin anilarina yer verilmis