Susam ve Zambaklar (Kitaplara ve Kadınlara Dair İki Konferans)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.892
Gösterim
Adı:
Susam ve Zambaklar
Alt başlık:
Kitaplara ve Kadınlara Dair İki Konferans
Baskı tarihi:
30 Aralık 2006
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756360385
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ebabil Yayınları
Baskılar:
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Ruskin, Susam ve Zambaklar adlı bu kitabı için, "Hayatım boyunca ışığa çıkarmaya, göz önüne sermeye çalıştığım, öğrenmekten ve öğretmekten sonsuz bir mutluluk duyduğum, insan hayatı için temel olan gerçekleri bu yazılarımda dile getirdim" demiştir.
87 syf.
·2 günde
Altını o kadar çok çizdim, öyle iyi geldi ki. Kasım listemi bozmama değdi
John Ruskin’in 154 yıl önce yani 1864 yılının Aralık ayında “Susam” ve “Zambaklar” başlıklı iki bölümden oluşan, konuşmalarından derlenen yazıları mevcut.
Susam bölümü “Mevki kazandıracak bir eğitim yerine kendine yeten, topluma faydalı fertler haline gelebilmeleri için gençlerin nasıl bir eğitim sistemine tabii olmaları gerekir?” sorusuyla başlıyor. Eğitim, kitap okumak, okumanın yararları gibi konular işleniyor. Aşkla okudum gerçekten.
İkinci bölümse “Zambaklar” yani kadınlarla ilgili. Ruskin kadınlara öyle yüce görev, sorumluluk yüklemiş ki, erkekler kusura bakmasın ama objektif okurlarsa hak vereceklerdir:) Kadınlar insan, erkekler insanoğlu dememiş miydi Neşet Ertaş.
Öyle güzel ve dolu ki, isminin neden susam ve zambak olduğu bile öyle naif ki.
Tüm kitap dostlarıma tavsiye ediyorum. Çok seveceksiniz çok
Kitap yorumlarıma youtube kanalımdan da ulaşabilirsiniz. Linki profilimde
176 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Cemil Meriç'in Bu Ülke kitabındaki yığın-toplum farkı kesitinden etkilendiğim için aldığım kitaptır. 3 defa okuduğum, şimdiye kadar 5 kişiye hediye ettiğim, ortamlarda sizi entellektüel gösterecek, iç dünyanıza döndüğünüzde düşündürecek tatlımı tatlı sanat ve kitap aşığı Ruskin amcamızın nasihatlerinin iki kapak arasına sıkıştırılıp kütüphane rafına konmuş halidir. Peki ona kulak verecek miyiz, yoksa pek çokları gibi görmezden mi geleceğiz?
176 syf.
·Beğendi·8/10
Neden kitap okumalıyız ve hangi kitaplari okumalıyız sorularına verilebilecek en iyi cevap. Eser, kitaplar ve kadınlar üzerine iki konferanstan oluşuyor. Özetle iyi seçilmiş bir kitabı okumanın tüm ünlü insanlar hatta krallarla bile sohbet etmekten daha faydalı olduğunu çünkü iyi bir kitapta yazarın derinlemesine düşünülmüş ve en değerli bilgileri olduğunu ancak bir kişiyle yapılacak sohbetin bu bir kral bile olsa amaçsız ve rasgele olduğunu söylüyor.
176 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Normalde 1 günde okuyabileceğim bir kitabı 4 gün gibi bir sürede okudum hastalığım ve okulum yüzünden. Ancak bunları geçecek olursak kitap çok kısa olmasına rağmen çok derin ve güzel düşünceler barındırıyor. Ruskin’e katıldığım zamanlar ve katılmadığım zamanlar oldu. Bazı düşüncelerini kendi düşüncelerimmiş gibi benimseyip bazılarına ise “ne alakası var Ruskin ya?!” diyerek karşı çıktım. Bu kitabın tüm kitap severlere ve özellikle kadınlar olmak üzere tüm insanlara okutulması gerektiğini düşünüyorum. Herkese iyi okumalar dilerim.
104 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Cemil Meriç'in Bu Ülke adlı eserinden varlığını öğrendiğim kitap. Öğretmen kitaplardan Susam ve Zambaklar. Ruskin kitapların nasıl okunması gerektiğini, kadınların nasıl! okuması gerektiğini anlatıyor.
104 syf.
·8/10
Kitapların kitapları tavsiye etmesi ne hoş🦋

Cemil Meriç ‘in Bu Ülke kitabında bahsi geçen Susam ve Zambaklar 1865 yılında yazılmış ve bunca yıla rağmen zamanımızda da güncelliğini koruyor.. Her cümlesi, üzerinde düşünülmeye değer bir hazine
176 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitaplar, kadınlar ve güzel şeyler üzerine iki konferansın derlendiği, fikir dünyanızda izler bırakacak, 110 sayfadan oluşan bir düşünce kitabı. Bir kitap üzerinde ne kadar çok işaretleme yaparsam, o kitap beni o kadar heyecanlandırmış demektir. İnce olmuş, kalın olmuş mühim değil. Çok kalın kitaplar okuyup neredeyse kalem oynatmadığımı bilirim. Ancak, şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Yarısına kadar pür dikkat okudumsa da sonrasında aynı heyecanı devam ettiremedim.
176 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Kitap , sanat ve toplum eleştirmeni Ruşkin'in verdiği , kitap neden okunmalı , nasıl okunmalı , hangi kitapları okumalı gibi kitaplara dair konuşmaları ve kadınların eğitiminin önemi , kadınlar nasıl eğitilmesi gerektiği başlıklı konferanslarının derlenmiş hali.
Yazar bütün başlıkları uzun uzun açıklıyor. Kitaplar başlıklı ilk konuşmasında benim en çok dikkatimi çeken nasıl okunmalı ve hangi kitaplar okunmalı konuları oldu. Nasıl okunmalı konusu , aslında benim bazı fikirlerimi sorgulamama neden oldu. Ruşkin kitap okurken kendimizin fikirleri bir kenara bırakıp yazarın duygularına inmemiz gerektiğini düşünüyor. Ançak o zaman verimli bir okuma olacağına inanıyor.Hangi kitaplar okunmalı başlığında ise teker teker kitap ismi vermiyor. Bunu ayırt etmesi gereken siz okurlar diyor. yani burda demek istediği iyi kitapları seçme yeteneğiniz yoksa hiç okumayın gibi bir şey olabilir fakat kitapları şeceneklere ayırması bize bu konuda biraz ipucu veriyor.
İkinci konuşunmasında ise kadınların eğitiminin aile ve toplum için ne kadar önemli olduğunu açıklıyor. Kadınların toplumun vicdanı olarak kavgacı ve yönetilmeye ihtiyaç duyan erkeklerin tamamlayıcısı olarak gören Ruşkin, kadınlarını iyi eğitememiş toplumların ileriye gidemeyeceğini de söylüyor.
Bir oturuşta okunacak kadar ince ve akışı olan susam ve zambaklar , hala kitap okunmasını gereksiz görenlere bir ışık , kitap okuyorum fakat etkisini göremiyorum diyenlere bir yönlendirme , kendi güçünün farkında olmayan kadınlara bir uyanış ve kadınları sadece ihtiyaçlarını karşılayan bir obje olarak gören erkeklere bir uyarı niteliğinde.
87 syf.
İki konferanstan ibaret olan "Susam ve Zambaklar" muhteşem bir eser! "Beyaz Zambaklar Ülkesinde" ve "Gençlerle Başbaşa" kıymetinde olan bu kısacık kitabı herkesin okuması gerektiğini düşüyorum... Zeynep Kaplantaş çevirisi ile Şule yayınlarından okuduğum eseri çok başarılı buldum...(bir iki eksik harf hatası vardı kitapta... Yeni baskılarda düzelteceklerini umuyorum...)
İnsanların öldürüldüğünü eliniz kolunuz bağlı bir halde gözyaşı dahi dökmeden seyrederken, duygularınızı çiçek vermek, hatiplik yapmak, eğlencelere dalıp alem yapmak ve hileli kavgalarda yer alarak eğlenceli kukla gösterileri seyretmek için harcayabiliyorsunuz.
John Ruskin
Sayfa 42 - Şule Yayınları, 2014. Türkçesi: Zeynep Kaplantaş
İyi bir kitabı elinize aldığınızda sormalısınız: "Avustralyalı bir madenci gibi çalışacak kadar istekli miyim? Kazma ve küreğim iyi durumda mı? Kollarımı dirseklerime sıvadım mı? Nefesimi iyi ayarladım mı? Ya ruh halim nasıl? Sıkılmanız pahasına da olsa, faydalı bir konu olduğu için devam edeceğim. Aramakta olduğunuz maden yazarın fikirleri ve sözlerindeki anlamdır. Sözcükleriyse, madeni işlemek için parçaladığınız ve erittiğiniz kayalardır. Kazma ve kürekleriniz sizin dikkatiniz, zekânız ve öğrendiklerinizdir. Fırınınızsa düşüncelerinizle dolu olan ruhunuzdur. Bu ateş ve aletler olmadan, iyi bir yazarın söylemek istediği anlamlara varabileceğinizi sanmayın. Bir gram madene ulaşmadan önce, onu keskin ve iyi araçlarla oyarak eritmeniz gerekecektir.
John Ruskin
Sayfa 26 - Şule Yayınları, 2014. Türkçesi: Zeynep Kaplantaş
Millet olarak kitaba ne derece önem veriyoruz; ona ne derece ilgi gösteriyoruz? Atlarımıza harcadığımız paraya nazaran, genel veya özel kütüphanelerimiz için harcadığımız paranın ne kadar olduğunu hiç düşündünüz mü? Herhangi bir kimse kütüphanesi için biraz fazlaca para harcasa ona deli, "kitap delisi" dersiniz. Halbuki, pek çok kimse her gün, bütün parasını pulunu atları uğruna harcıyor da, onlara "at delisi" demiyorsunuz; üstelik, bütün parasını kitaplara yatırdığı için iflas eden birini duydunuz mu hiç?
John Ruskin
Sayfa 60 - Doğu-Batı
Bir kitap için "Ne kadar güzel, tam da düşündüğüm şey," deriz. Fakat doğru olan, "Ne kadar tuhaf, daha önce hiç böyle düşünmemiştim; doğru olduğunu şimdi anlıyorum," ya da "Şimdi yapamasam da umarım bir gün anlarım," şeklinde bir görüş geliştirmektir. Fakat kabul etseniz de etmeseniz de bilmeniz gereken şey şudur: Kendi fikirlerinizi değil, yazarın söylemek istediklerini anlamak öncelikli işiniz olmalıdır.
John Ruskin
Sayfa 25 - Şule Yayınları, 2014. Türkçesi: Zeynep Kaplantaş
Bir erkek çocuğunu kayayı yontar gibi şekillendirip çekiçle keskin yanlarını düzelterek ona bir yön verebilirsiniz. Bir bronz parçası kadar iyi bir eser oluşturmuş olursunuz böylece. Ancak kız çocuğu için aynı şey söz konusu olamaz; o bir çiçek gibi büyür, güneş almayınca solar. Ona temiz hava vermeyip yeterli alan bırakmadıkça kınında kendi başına çürüyecektir. Hayatındaki kritik zamanlarda ona yardım eli uzatmazsanız düşüp başını belaya sokabilir. Ona zincir de vurmamalısınız; kendi yolunu ve çizgisini bulacaktır.
John Ruskin
Sayfa 81 - Şule Yayınları, 2014. Türkçesi: Zeynep Kaplantaş
Shakespeare’in , neredeyse içinde ciddi ümitler taşıyan ve doğru kararlar verebilen mükemmel kadınların bulunmadığı tek bir oyunu yoktur.
Büyük bir ulus, altı tane cevizi çaldığı için bir çocuğu hapse de göndermez.
John Ruskin
Sayfa 43 - Şule Yayınları, 2014. Türkçesi: Zeynep Kaplantaş

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Susam ve Zambaklar
Alt başlık:
Kitaplara ve Kadınlara Dair İki Konferans
Baskı tarihi:
30 Aralık 2006
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756360385
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ebabil Yayınları
Baskılar:
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Ruskin, Susam ve Zambaklar adlı bu kitabı için, "Hayatım boyunca ışığa çıkarmaya, göz önüne sermeye çalıştığım, öğrenmekten ve öğretmekten sonsuz bir mutluluk duyduğum, insan hayatı için temel olan gerçekleri bu yazılarımda dile getirdim" demiştir.

Kitabı okuyanlar 101 okur

  • HaSaNCaN
  • Gürkan Çeltin
  • Diary of Last Man Existed
  • Ö২lεო
  • Sefa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2.5 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0