Adı:
Susam ve Zambaklar
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054849956
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sesame and Lilies
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Ruskin'in parlak ve göz alıcı tespitleri, okuyanı provoke eden cümleleri bu güzel kitapta bir araya geliyor. Aydınlanmacı düşüncesinin günümüze düşürdüğü ışık, hem parlaklığını hem de etkileyiciliğini sürdürüyor. Bir başucu kitabı ve bir kılavuz olmayı hak eden metinleri, bizi yeniden okumaya ve hayat hakkında yeniden düşünmeye çağırıyor.
87 syf.
·2 günde
Altını o kadar çok çizdim, öyle iyi geldi ki. Kasım listemi bozmama değdi
John Ruskin’in 154 yıl önce yani 1864 yılının Aralık ayında “Susam” ve “Zambaklar” başlıklı iki bölümden oluşan, konuşmalarından derlenen yazıları mevcut.
Susam bölümü “Mevki kazandıracak bir eğitim yerine kendine yeten, topluma faydalı fertler haline gelebilmeleri için gençlerin nasıl bir eğitim sistemine tabii olmaları gerekir?” sorusuyla başlıyor. Eğitim, kitap okumak, okumanın yararları gibi konular işleniyor. Aşkla okudum gerçekten.
İkinci bölümse “Zambaklar” yani kadınlarla ilgili. Ruskin kadınlara öyle yüce görev, sorumluluk yüklemiş ki, erkekler kusura bakmasın ama objektif okurlarsa hak vereceklerdir:) Kadınlar insan, erkekler insanoğlu dememiş miydi Neşet Ertaş.
Öyle güzel ve dolu ki, isminin neden susam ve zambak olduğu bile öyle naif ki.
Tüm kitap dostlarıma tavsiye ediyorum. Çok seveceksiniz çok
Kitap yorumlarıma youtube kanalımdan da ulaşabilirsiniz. Linki profilimde
104 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Merhabalar.🤗 Çok verimli geçen bir konferanstan çıktım. John Ruskin'le tanışma kitabım. Fransızcaya çeviren Proust olmasa çoook sonra tanışırdım sanırım.
*
Kitap 2 bölümden (konferans konuşmasından) oluşuyor. Susam adlı konferansında kitaplardan, kitabın nasıl okunması gerektiğinden bahsediyor. Yani öyle olduğu söylenmiş fakat bölüm o kadar kapsamlı ki istesem de aktarmakta yetersiz kalırım. Naçizane beni etkileyen bir kısmını aktarayım. Aldığımız eğitimin niteliğinin geleceğimizi oluşturduğunu aşılamaya çalışıyordu konuşmasında. Anne, babaların çocukları için "iyi meslek" kaygısına aslında hepimizin farkında olduğu şeyle cevap veriyor; "Oysa ana ve babalar eğitimin zaten 'hayatta ilerlemek' demek olduğunu akıllarına bile getirmiyorlar; bunun dışında kalan bir eğitim, insanın günden güne ölüme doğru gitmesinden başka bir işe yaramayacaktır." Zambaklar adlı ikinci kısımda ise kadınları konu edinmiş. Kadını yüceltiyor dersem yalan olur ki zaten kadın yüceltilmeyi değil hakettiğini görmek ister, Ruskin de tam olarak görmek istediklerimizi sunuyor. Toplumdaki yerimiz, tarihteki yerimiz, ailedeki yerimiz... Omuzlarımda bir yük hissediyorum çünkü kadınların idareci, yönlendirici olduğunu anlatmış. Bu bir yandan cesaret ve güç veriyor diğer yandan kötü bir şey yaşandığında sebebi bizmişiz gibi hissettiriyor. Kitabın son satırlarını yazarsam daha anlaşılır olacak sanırım. "Erkeğin uğrunda çarpışacağı hedefi seçmek size düşer; ayrıca yok yere çarpışmalarını önlemek de sizin vazifenizdir. Siz isteseydiniz bu dünyada ne acı olurdu, ne haksızlık, ne de sefalet; bütün bunların günahı size aittir." Yorumu size bırakıyorum.🤷‍️
*
Bu kitap okullarda okutulmalı demek yetersiz çünkü zorla yaptırılan hiçbir şeyden hayır gelmiyor ama içeriğini eğitimin temellerine serpiştirirsek daha kaliteli bireyler yetiştirileceğine inanıyorum. Tavsiyemdir okuyun, okutun.
87 syf.
·Puan vermedi
Okuduğumuz kitabın kalınlığının hiçbir önemi yokmuş, az ve öz bilgi her zaman en yararlı olanıymış, bunu kitabı bitirince bir kere daha anladım.

John Ruskin'in konferanslarından derlediği iki bölümden oluşan ve esas olarak İngiltere'yi ve İngiliz halkını konu aldığı bir eser.

Prens , Beyaz Zambaklar Ülkesinde , Dinle Küçük Adam
Daha önce bu üç kitabı okuduğumda konu bakımından olmasa da anlatış tarzı ve verilmek istenen mesajların birbirine çok yakın olduğunu fark ettim.
Bunlara şimdi birde susam ve Zambaklar kitabı eklendi.
Özellikle Beyaz Zambaklar ülkesinde kitabıyla aralarında çok bağlantı kurdum ben.
Hepsinde temel hedef ülkelerin ve halklarının kalkınması, her alanda gelişme göstermesidir.


Kitabımızın içeriğine gelecek olursak;
Eserde 'susam' kitaplar oluyor. Bir kitap nasıl okunmalı, neler okunmalı, ve en önemlisi neden okunmalı?
Gerçekten yazar'ın bize anlatmak istediği,vermek istediği mesajı anlıyor muyuz?
( Ruskin kitapta esas olan sizin ne düşündüğünüz değil, yazarın size ne anlatmak istediğini kavramanızdır diyor).
Kitaplar bölümünde kitap okumayı seven herkesin kendince bir şeyler çekip alacağına ve bundan sonra kitap okurken daha dikkatli okuyacağına eminim.

2. Bölümde ise zambaklar yani kadınlardan bahsediyor.
Kadın ve erkek arasındaki farklardan ( aslında fark yoktur kadın ve erkek birbirini tamamlayan bir bütündür diyor yazarımız),
Kadının toplumdaki yerine, neler okumasına ve nasıl davranmasına, eğitim,iş, siyaset alanına kadar her şeyi bir bir ingiliz toplumuna anlatıyor. Ve buna paralel olarak tabi ki aynı şekilde erkekleri de ele alıyor.

John Ruskin'e göre bir toplumun kalkınması ancak eğitim ve en önemlisi okumakla olur.
Katılıyorum ve hep okuyun diyorum.
Aynı şekilde bu muazzam eseri de mutlaka okuyun.
KİTAPLA KALIN ...
176 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Cemil Meriç'in Bu Ülke kitabındaki yığın-toplum farkı kesitinden etkilendiğim için aldığım kitaptır. 3 defa okuduğum, şimdiye kadar 5 kişiye hediye ettiğim, ortamlarda sizi entellektüel gösterecek, iç dünyanıza döndüğünüzde düşündürecek tatlımı tatlı sanat ve kitap aşığı Ruskin amcamızın nasihatlerinin iki kapak arasına sıkıştırılıp kütüphane rafına konmuş halidir. Peki ona kulak verecek miyiz, yoksa pek çokları gibi görmezden mi geleceğiz?
104 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Ahh benim güzel kitapları tadına vararak değil de açlıktan ölüyormuşçasına yeme huyum! Bittiği için üzgünüm.
Sen ne ince ne naif ne de güzel kitapsın öyle.
Kütüphanede dolaşırken rastgele gözüme çarpmıştı ve 1000k da pek farkedilmemesine rağmen hoş yorumları görünce alıp okumaya karar vermiştim. Çok mutluyum tanıştığıma. Susam ve Zambaklar. İsmi bile ayrı zarif.
Daha başlangıçta çevirmenin yazısı ve Ruskin' in hayatını okuyunca hayran kaldım. Gerisine ne diyebilirim ki? Alıntı paylaşmaya kalksam okuyamayacaktım. Bu kitabı çok farklı şeylerden bahsettiği için sevmedim. Aksine iyi bildiğimiz şeylerden bahsettiği için sevdim. Ruskin' in üslubunu çok samimi buldum. Zengin örneklerle harmanlanmış akıcı bir kitap. Herkese tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun.
104 syf.
·Puan vermedi
.
Canım arkadaşım Ayşe Karabacak hediyesi bu kıymetli kitabı okudum. Susam ve Zambaklar şeklinde iki bölümden oluşan iki konferans aslında. John Ruskin'in çekinmeden düşüncelerini paylaştığı, eksik ve hatalı gördüğü her şeye karşı cesurca düşüncelerinden ve çözüm önerilerinden oluşuyor.
.
Nasıl okumalı? Ne okumalı? ve en önemlisi Neden okumalı sorularına cevap arıyoruz satırlarda. Hem hayattan verilen örnekler, hem Ruskin'in konuya yaklaşımı farklı düşünmenizi, okuma alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmenizi sağlıyor. Şöyle diyor Ruskin;
" Esas olan şey , sizin ne düşündüğünüz değil, yazarın ne demek istediğini kavramanızdır." ve ekliyor;
" Sizler her şeyden önce kelimeler üzerine titizlikle durma ve onların neyi ifade ettiğini, hece hece, harf harf anladığınızdan emin olma alışkanlığını elde etmelisiniz."
.
İlk bölüm açıl susam açıl diyerek Kralların Hazinelerine, ikinci bölüm ise kadınlar üzerine, Kraliçelerin Bahçelerine açılıyor. .
Üzerinde durulması gereken, düşünülerek, anlayarak okunması gereken kitaplardan bir tanesi.
176 syf.
·Beğendi·8/10
Neden kitap okumalıyız ve hangi kitaplari okumalıyız sorularına verilebilecek en iyi cevap. Eser, kitaplar ve kadınlar üzerine iki konferanstan oluşuyor. Özetle iyi seçilmiş bir kitabı okumanın tüm ünlü insanlar hatta krallarla bile sohbet etmekten daha faydalı olduğunu çünkü iyi bir kitapta yazarın derinlemesine düşünülmüş ve en değerli bilgileri olduğunu ancak bir kişiyle yapılacak sohbetin bu bir kral bile olsa amaçsız ve rasgele olduğunu söylüyor.
176 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Normalde 1 günde okuyabileceğim bir kitabı 4 gün gibi bir sürede okudum hastalığım ve okulum yüzünden. Ancak bunları geçecek olursak kitap çok kısa olmasına rağmen çok derin ve güzel düşünceler barındırıyor. Ruskin’e katıldığım zamanlar ve katılmadığım zamanlar oldu. Bazı düşüncelerini kendi düşüncelerimmiş gibi benimseyip bazılarına ise “ne alakası var Ruskin ya?!” diyerek karşı çıktım. Bu kitabın tüm kitap severlere ve özellikle kadınlar olmak üzere tüm insanlara okutulması gerektiğini düşünüyorum. Herkese iyi okumalar dilerim.
104 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Cemil Meriç'in Bu Ülke adlı eserinden varlığını öğrendiğim kitap. Öğretmen kitaplardan Susam ve Zambaklar. Ruskin kitapların nasıl okunması gerektiğini, kadınların nasıl! okuması gerektiğini anlatıyor.
151 syf.
·Puan vermedi
Susam ve zambaklar
Bundan tam 154 yıl önce yani 1864 yılında John Ruskin’in yaptığı bir konuşmanın, konferansın kitaba dönüşmüş hali..
.

‘Susam’ bölümünde kitaplardan bahsediyor. Bir kitap nasıl okunmalı, neler okunmalı ve en önemlisi neden okumalı?
Ruskin kitapta esas olan sizin ne düşündüğünüz değil, yazarın size ne anlatmak istediğini kavramanızdır diyor mesela :).
.
‘Zambaklar’ bölümünde ise kadınlardan bahsediyor. Kadın ve erkek arasında fark olmadığını ikisinin birbirini tamamlayan bir bütün olduğunu, kadının toplumdaki yerini, neler okuması gerektiğini anlatıyor bizlere.
.
Son olarak kitapta geçen ve körü körüne inandığım bir düşünceyi sizlerle paylaşmak istiyorum. John Ruskin’e göre bir toplumun kalkınması ancak eğitim ve en önemlisi okumakla olur
104 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
John Ruskin’in Susam ve zambaklar’ını bir gün içerisinde okudum.104 sayfa ve konferans konuşmaları şeklinde iki bölümden oluşuyor.
***Susam: Kitaplar hakkında olan kısımdır ama kitaplar dışında da bir çok konuya değinilmiştir.Toplumsal ve bireysel gelişme konusunda dersler ve öğütler verir.
***Zambaklar:Kadınlara dair konferansın bulunduğu kısımda kadınların eğitimi üzerine öğütler verir.
•••Yazar konulara biraz sert ve eleştirel bir dille yaklaşıyor. Bence büyük oranda da haklı. Fikirlerine katılmadığım noktalar da var tabi.Çağına uygun olarak değerlendirmeye çalışmak gerekiyor.Kitap biraz zor okunuyor, metnin içine girmekte zorlanıyorsunuz ama kısa sürede bittiği için çok da yormüyor. Kitabın eğitici tarafı ön planda.
•••Susam bir çiçek ismiymiş.İlk defa duydum ve google aramalarımda zambak olarak tanıdığım çiçeği susam(süsem) olarak gösteriyor.Ben çıkamadım bu işin içinden.🤷‍️
87 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İsmet Özel’in ‘neyi kaybettiğini hatırla’ kitabında bahsettiği ‘kitaplar sizi kitaplara götürür’ dediği yerdeyim. Cemil Meriç’in ‘Bu Ülke’sinde bahsettiği ve Marcel Proust’un Fransızca’ya çevirdiği, yayımlandığı günden bu yana çok ses getiren,bir çok şairi, filozofu ve düşünürü etkileyen John Ruskin’in ‘Susam Ve Zambaklar’ı...
1864 yılında iki farklı başlık altında Ruskin’in yapmış olduğu konferanslardan oluşan kitabın ilk bölümü Susamlar’da; kitap okumak ve nasıl okumalı, hangi kitapları nitelikleri ve niceliklerine göre ayırt edebilmeyi, okuduğumuz kitabı anlamak için ne yapmamız gerektiği çok güzel anlatılmış. Beni cezbeden yeri ise ikinci bölüm olan ‘Zambaklar’ yani ‘Kraliçenin Bahçeleri’ kısmıydı. Bu bölümde ise yazar, erkeğin ve kadının ortak güçlerinden doğacak bir kuvvete ışık tutup, kadının aslında görevinin ve yaratılışının gerekliliğini, erkeğe bağlı olmadan kendi çabasıyla ruhunda var olan çiçeklendirme ve güzelleştirme yoluyla bunu iç dünyasından dış dünyasına aksettirebildiğinde ne gibi güzelliklerin olabileceğini muhteşem bir dil ile açıklamış. Okuyanlara belki ilk etapta biraz garip gelse de Ruskin’in fikirleri, üzerine düşünüldüğünde, kadın ve kitap ilişkisini eğitim üzerinden vermeye çalışması ve değer mefhumunu kadına farklı bir dil ile anlatması harika gelecektir. Hayatta ilerleme dediğimiz şey başkalarının bizi gördüğü ayna mıdır yoksa kendimizi tanımladığımız sıfatımız mıdır?Öğrendiğimiz bilgilerin bizi eğittiğini düşünmeksizin onları duvara çerçeveletmek midir dileğimiz....
Kitapla kalın .
.
.
İnsanların öldürüldüğünü eliniz kolunuz bağlı bir halde gözyaşı dahi dökmeden seyrederken, duygularınızı çiçek vermek, hatiplik yapmak, eğlencelere dalıp alem yapmak ve hileli kavgalarda yer alarak eğlenceli kukla gösterileri seyretmek için harcayabiliyorsunuz.
John Ruskin
Sayfa 42 - Şule Yayınları, 2014. Türkçesi: Zeynep Kaplantaş
Belki de güzel bir insan varlığı inşa etmek, güzel bir kubbe veya kule inşa etmekten daha iyidir ve böylesine bir varlığa saygıyla bakmak bir duvara bakmaktan daha hoştur.
John Ruskin
Sayfa 127 - e-kitap yayınevi
Britanya Müzesi’ndeki tüm kitapları okuyup da tamamen “kara cahil”, öğrenimsiz bir kişi olarak kalabilirsiniz. Fakat iyi bir kitabın on sayfasını harfi harfine, gerçek bir titizlikle okursanız sonsuza dek bir nebze de olsa eğitimli kişi olursunuz.
John Ruskin
Sayfa 78 - E-kitap yayınevi
Millet olarak kitaba ne derece önem veriyoruz; ona ne derece ilgi gösteriyoruz? Atlarımıza harcadığımız paraya nazaran, genel veya özel kütüphanelerimiz için harcadığımız paranın ne kadar olduğunu hiç düşündünüz mü? Herhangi bir kimse kütüphanesi için biraz fazlaca para harcasa ona deli, "kitap delisi" dersiniz. Halbuki, pek çok kimse her gün, bütün parasını pulunu atları uğruna harcıyor da, onlara "at delisi" demiyorsunuz; üstelik, bütün parasını kitaplara yatırdığı için iflas eden birini duydunuz mu hiç?
John Ruskin
Sayfa 60 - Doğu-Batı
İyi bir kitabı elinize aldığınızda sormalısınız: "Avustralyalı bir madenci gibi çalışacak kadar istekli miyim? Kazma ve küreğim iyi durumda mı? Kollarımı dirseklerime sıvadım mı? Nefesimi iyi ayarladım mı? Ya ruh halim nasıl? Sıkılmanız pahasına da olsa, faydalı bir konu olduğu için devam edeceğim. Aramakta olduğunuz maden yazarın fikirleri ve sözlerindeki anlamdır. Sözcükleriyse, madeni işlemek için parçaladığınız ve erittiğiniz kayalardır. Kazma ve kürekleriniz sizin dikkatiniz, zekânız ve öğrendiklerinizdir. Fırınınızsa düşüncelerinizle dolu olan ruhunuzdur. Bu ateş ve aletler olmadan, iyi bir yazarın söylemek istediği anlamlara varabileceğinizi sanmayın. Bir gram madene ulaşmadan önce, onu keskin ve iyi araçlarla oyarak eritmeniz gerekecektir.
John Ruskin
Sayfa 26 - Şule Yayınları, 2014. Türkçesi: Zeynep Kaplantaş
Farklı karakterlerde olmalarını şimdi size açıklayacağım. Erkekler daha aktiflerdir; gelişmeye önem veren yapıda olup koruyuculardır. Zekâları düşünüp icat etmek için çalışır. Enerjileri macera ve savaş için vardır; fethetmekten keyif alırlar. Savaş neredeyse orada adalet için savaşırlar; nerede zafer elde etmek gerekirse orada bulunurlar. Fakat kadınlardaki güç savaşmak için değil, yönetmek içindir. Zekâsıyla bir şey icat etmek ya da yaratmak için değil; tatlı bir düzen oluşturmak, kurulu olanı devam ettirmek ve yerinde kararlar verebilmek içindir. Kadın değerlendirme hususunda ustadır; gördüğü şeyin kalitesini fark ederek değer biçer. Çekişmeye girmez, ancak hiç yanılgıya düşmeden çekişme sonucu tacın kime verileceğini bilir. Konumunu ve duracağı yeri bildiği için hatalardan ve dış dünyadaki provokelerden korunmayı başarır. Hâlbuki tehlikelere açık bir dünyada, fırtınalı çalışma hayatında erkek, türlü risk ve denemelere girişmek zorunda kalır. Bu sebeple her zaman yanılma, suça yönelme ve kaçınılmaz hatalara düşme ihtimali vardır. Sık sık yaralanması, incitilmesi olasılığı yüksektir. Yanlış yetiştirilmiş ya da kendisine iş hayatına ilişkin bilgiler verilmemiş de olabilir; çünkü hiçbir şey olmasa bile iş yaşamında illaki katılaşacaktır. İşte bu yüzden kontrolü eline alıp kendine dikkat etmelidir.
John Ruskin
Sayfa 73 - Şule Yayınları, 2014. Türkçesi: Zeynep Kaplantaş

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Susam ve Zambaklar
Baskı tarihi:
Ocak 2015
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054849956
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sesame and Lilies
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Zeplin Kitap
Baskılar:
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Susam ve Zambaklar
Ruskin'in parlak ve göz alıcı tespitleri, okuyanı provoke eden cümleleri bu güzel kitapta bir araya geliyor. Aydınlanmacı düşüncesinin günümüze düşürdüğü ışık, hem parlaklığını hem de etkileyiciliğini sürdürüyor. Bir başucu kitabı ve bir kılavuz olmayı hak eden metinleri, bizi yeniden okumaya ve hayat hakkında yeniden düşünmeye çağırıyor.

Kitabı okuyanlar 191 okur

  • Ebru Tuna
  • G.
  • Selda Uğurcan
  • Salihan
  • 1K Kırıkkale Okuma Grubu
  • Yardım et de şu şarkıyı dinleyelim
  • Havva portakal
  • BADE GÜLÜMMM
  • Şervano
  • Esas Adam

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.9
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%29.4
25-34 Yaş
%35.3
35-44 Yaş
%11.8
45-54 Yaş
%5.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%11.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%60.5
Erkek
%39.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.2 (3)
9
%9.9 (7)
8
%12.7 (9)
7
%1.4 (1)
6
%0
5
%1.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0