Susmak Nasıl Da Yoruyor İnsanı

7,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
391 gösterim
Necati Tosuner, yazarlığının 50. yılında Susmak - Nasıl da Yoruyor İnsanı- ile unutulmak için geriye itilmiş, hatırlanınca insanın yüreğini çatlatacak gibi çarptıran olayları ve duyguları aktarıyor. Yazar, Kasırganın Gözü'nde başlattığı, hayalindeki dinleyiciyle cevapsız, uzun, kendi kendine bir konuşmayı yeni romanında sürdürüyor.

İlk öyküsü 1963 Şubat'ında yayımlanan yazarın ilk kitabı Özgürlük Masalı 1965'te çıktı. 1977 yılında ise ilk romanı Sancı.. Sancı... yayımlandı. Her yapıtında içtenliği ve harikulade dil ustalığı öne çıkan Necati Tosuner, defalarca pek çok ödüle layık görüldü.

Sıkıntıyla inen bir akşamdan korktuğun gibi ürpertilerle içten içe titreşerek beklediğin bu güz sonu, üzünçlerden damıta damıta yoğunlaştırdığın geçmiş.. yaşanılmış -ve çoğu da yaşanılmadan geçmiş- o buruk sevinç -damıtılmış üzünçlerin var kıldığı sevinç- gücünü zorladığın sınırlardan artık hep geride kalmayı alışkanlık edinmeye başlamış olan o ağır aksak.. o yorgun yıkık.. o esrik tökez.. o tık yine, tık yine sürüklendiğin boğulma, acıtmayan, korkutmayan ve merak ettiren o boğulma, yanağında genişlemeyi sürdüren kabarık ve düz koyu lekenin kapsama alanı içinde çok gerilerde yitmiş olan ve bir gün görüleceği beklenilen dudak üstü tüylenmede dolaşan dil ucu...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786053607779
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Daha önce bu tarzda bir kitabını okumamıştım yazarın. şiir tadında, altını çizmek isteyeceğiniz satırlarla dolu bir kitap. Her biri kendi içerisinde derin anlamlara sahip çok güzel cümleler... yine beğenerek okuduğum bir Necati Tosuner kitabı.

Kitaptan 3 Alıntı