Suyun Öte Yanı

8,5/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
560 gösterim
Ne anlatıyor "Suyun Öte Yanı"nda Feride Çiçekoğlu? Özgürlüğü için Cunda'ya kaçan bir Yunanlı avukatı, özgürlüğü için 'suyun öte yanı'na kaçmak isteyen bir Türk devrimciyi... Mutsuz, ama iyi yürekli Sıdıka Hanımı, mutsuz, ama iyi yürekli Arap Mustafa'yı... Nihal'i... Cunda'yı: Taş sokaklarıyla, kilisesiyle, insanlarıyla... Adının 'Alibey' yapılmasına kızarak. [...] Ve en önemlisi, çok az romanda rastladığımız, bir 'mutlu evlilik'... Cesare Pavese, "Yaşama Uğraşı"ndaki günlüklerinden birinde şöyle diyor: "Pek az mutlu evlilik varmış gibi görünmesi, romancıların mutlu evlilikler üstüne söyleyecek bir şey bulamamalarından ileri gelir." Belki de bundan: Kadınla erkek evlenince roman biter, genellikle. "Feride Çiçekoğlu", güçlüklerle sınanmış, güçlükler içinde sürüp giden bir mutlu birlikteliği anlatıyor. Hem de nasıl! O güzelim telefonla konuşma sayfalarının bir yerinde Ertan'ın karısına telefonla ulaşma savaşımı sırasında, "... içinden 'Bismillah... ' diye başlayan hiç tanımadığı bir sesi" duymasının verdiği bir şaşkınlık vardır ki unutulmaz.
Fethi Naci
 • Baskı Tarihi:
  1994
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789755103952
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Mert Demiröz 
28 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İşte bu yeni, diye düşünüyor Nihal. Hiç alınganlığı yoktu eskiden. Demek her şey açıklanmalı, tüm duygular ve bakışlar, belki dokunuşlar bile. Konuşmadan anlaşabilmek eskiden olduğu gibi, zamanla gelecek geriye, o da gelebilirse. Niçin gelmesin, gelecek elbet. Ama bu uzunca suskunluk bile gerginleştiriyor Ertan"ı.

Suyun Öte Yanı, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 31)Suyun Öte Yanı, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 31)
Mert Demiröz 
28 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Mustafa Kemal olmasa, bizi de hepten keserlerdi orada. Her bahar boyatırım büstünü hala, teşekkür ederim. Hem çok şükür şimdi zulüm yoktur bizde, bak oradan gelip bize sığınırlar...

Suyun Öte Yanı, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 35)Suyun Öte Yanı, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 35)
Mert Demiröz 
28 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hem ne diye onca ilgisini çekti elin Yunanlısı ? Büyüsü, yalnızca suyun öte yanından gelmiş olması mı ?

Suyun Öte Yanı, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 28)Suyun Öte Yanı, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 28)