1000Kitap Logosu
Suyun Şekli

Suyun Şekli

Komiser Montalbano Serisi 1

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET

Hakkında

180 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 5 sa. 6 dk.
Adı
Suyun Şekli
Alt başlık
Komiser Montalbano Serisi 1
Orijinal adı
La Froma Dell’aqua
Çevirmen
Tasarımcı
Basım
Türkçe · Türkiye · Mylos Kitap · Şubat 2021 · Karton kapak · 9786059708517
Mutlaka okumanız gereken 50 polisiye yazarından biri, İtalyan polisiyesinin ustası Andrea Camilleri. Andrea Camilleri ile bütünleşmiş, tüm dünyada tanınan bir komiser, Salvo Montalbano. Komiser Montalbano serisinin ilk kitabı Suyun Şekli’nde Camilleri, İtalya ve Sicilya’nın gerçekliğine ayna tutuyor. Roman, İtalyan toplumunun ataletine, kurumların yozlaşmasına ve yerleşik düzenin devam etmesine karşı gözü kapalı takınılan toplumsal tavrın bir eleştirisi. Montalbano’nun derdi, ne bireysel bir adalet anlayışı ne de keskin bir sonuca ulaşmak. Her ne kadar kimi zaman toplum tarafından, kimi zaman üstleri, hatta mağdurlar tarafından istenmese dahi Montalbano gerçeğin peşinde koşuyor. İtalya’nın karmaşık politika-kilise-mafya üçgeninde şekillenen yapısını öğrenmek ve daha da önemlisi, İtalyan polisiyesinin efsane yazarlarından Andrea Camilleri ile tanışmak isteyenler için...

Okurlar

Kadın
% 42.3
Erkek
% 57.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

Polis Katili
Okuyacaklarıma Ekle
Savoy Cinayeti
Okuyacaklarıma Ekle
Kilitli Oda
Okuyacaklarıma Ekle
Çifte Kıskaç
Okuyacaklarıma Ekle
Kavuran Soğuk
Okuyacaklarıma Ekle
Cerrah
Okuyacaklarıma Ekle
Beyaz Aslan
Okuyacaklarıma Ekle
Saklambaç
Okuyacaklarıma Ekle
Çifte Tazminat
Okuyacaklarıma Ekle
Balkondaki Adam
Okuyacaklarıma Ekle
Gülen Polis
Okuyacaklarıma Ekle
Duman Olan Adam
Okuyacaklarıma Ekle
Kara Kaplı Defter
Okuyacaklarıma Ekle
Teröristler
Okuyacaklarıma Ekle
7.0
10 üzerinden
26 Puan · 7 İnceleme
180 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Deməli belə,
Bəzi seriallar vardır, hər bölüm başqa cinayət və hadisələr olur. Bu kitab tam da o zövqü verir. Sanki bir seriala baxırsınız, hadisələrdə 1 bölümdən ibarətdir. Belə olanda sevə bilmirəm kitabı. Amma müəllifə yenindən bir şans verməyi düşünürəm. Hər kəsə xoş oxumalar
Suyun Şekli
7.0/10 · 47 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
180 syf.
·
5/10 puan
Camilleri ismini yıllar önce, sadece polisiye okuduğum zamanlarda duymuştum. Fakat o zamanlar kitapların karışık olarak farklı yayınevleri tarafından basıldığını görünce okumamaya karar vermiştim. Mylos Kitap, Komiser Montalbano serisini sırayla basmaya başladı ve ben serinin ilk kitabını okudum. Mutlaka okumanız gereken 50 polisiye yazarından biri Andrea Camilleri fakat onu bu listeye sokacak kitaplardan biri "Suyun Şekli" mi emin değilim. Kitabın ilerleyişi çok hızlı. Kitap başladı ve hemen bitti. Sonlara doğru, "anlatmak istenileni final bölüme yetiştirmek için hızlanan senarist" havası hakimdi. Yıllarca polisiye okumanın getirdiği dezavantaj mı bilmiyorum fakat bir sonraki sayfada ne olacağını bildiğimi hissederek okudum kitabı. Olumlu yönleri ise, Komiser Montalbano'nun karakteri ve olayları çözümlemedeki zekası kitabı okunabilir bir seviyeye getirdi benim için. Bunun haricinde Sicilya hayatı ve siyaset-kilise-mafya üçgenini görmek oldukça güzeldi. Serinin ikinci kitabını da satın almış bulunduğumdan seriye devam edeceğim fakat sonrası gelir mi bilmiyorum. Kitap hakkında olumsuz bulduğum noktalar daha fazla olsa da kitabı keyifle okudum. Fakat bu keyif kitaptan değil, benim yıllar sonra polisiye türünde bir roman okumamdan dolayı olduğunu düşünüyorum.
Suyun Şekli
7.0/10 · 47 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
180 syf.
·
6/10 puan
Komiser Montalbano serisinin ilk kitabı olmasından kaynaklı sanırım paldır küldür başladı ve bitti. Yarısına kadar anlatımından dolayı adapte olmakta zorlandım ve o isimler yok mu okunmuyor ve akılda kalmıyor. Montalbano karakterini sevdim ama ilerleyiş çok acele olmuş bence. Bir de diyalogların çokluğu beni benden aldı. Kısacası ne sevdim ne sevmedim diyemiyorum. Hemen filmini izlemeye koyuluyorum.
Suyun Şekli
7.0/10 · 47 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
250 syf.
·
16 günde
·
7/10 puan
Su bulunduğu kabın şeklini alır, gerçekler de..
Komiser Montalbano ile tanışmak için güzel bir başlangıç kitabı. Ben kendisini çok beğendim. Neden mi? Kendisi güzel olan "şeylere" oldukça düşkün, güzel yemek-içmek, keyifli zaman geçirmek, okumak ve sanat tabii ki. Üstelik "bir şeyi öğrenmek istediğinde öğrenen" bir karakter. Tipik bir polisiye gibi başlıyor ve heyecan son ana kadar azalmıyor. Keyifle hızla okuyabiliyorsunuz. Sonu benim için ilk etapta "farklı" gelse de karakterimizin tercihine de saygı duydum. Kitap içinde komiserimizi etkileyen sanat eserlerinden de bahsettmek istiyorum. Renato Guttuso, Roberto Melli, Antonio Donghi, Fausto Pirandello. Kitapta geçen eserleri bulamadım ama kısa youtube videolarını ekliyorum ilgisi olanlar için. Ben çok beğendim, evimde olmalarını isterdim. youtube.com/watch?v=cQU7N8I3nmI... youtube.com/watch?v=70Ty0b-IRKM youtube.com/watch?v=lVbLiqiSgi0 Kötülük sonsuzdur ve gerçek olan karmaşık ilişkiler içerisinde her zaman belirsizdir. Siyaset, mafya ve toplum yaşamı üzerine bir İtalya-Sicilya okuması olarak da nitelendirilebilir. Kitabı polisiye ile ilgilenen, farklı bir karakter ile tanışmak, Akdeniz havası almak isteyen ve keyifli zaman geçirmek isteyenlere tavsiye ederim.
Suyun Şekli
7.0/10 · 47 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
180 syf.
Andrea Camilleri | Suyun Şekli
Yorumum kitabın 1000Kitap'taki ilk incelemesi olacak. Yazarın kitapları daha önce birçok yayınevinden yayımlanmış ama serinin sıralamasına önem verilmeden yayımlanmış. Mylos ise yazarın Komiser Montalbano serisini sırasıyla yayımlayacağını duyurdu. Suyun Şekli ise bu serinin ilk kitabı. Kitabımız temizlik görevlilerin nüfuzlu bir mühendisi hiç olmadık bir yerde ölü olarak bulmasıyla başlıyor. Komiser Montalbano bazı üstlerinin dosyayı normal bir ölüm olarak kapatmak ısrarına rağmen bu olayın cinayet olduğunu düşünüp soruşturmayı derinleştirir. Bu olayın ucu siyasete, mafyaya hatta Kiliseye kadar uzayacaktır... İlk olarak 1994'te yayımlanmış bu kitapta bazı teknik sorunlar vardı bence. Mesela sahne geçişleri biraz sıkıntılı. Bazı yerlerde sahnelerin değiştiğini anlamak zor oluyor. Diğer bir durum ise bazı yerlerde kimin hangi lafı söylediğinin anlaşılmasının güçlüğü. 2-3 kere durup tekrar okuduğum, hangi karakterin ne söylediğini anlamaya çalıştığım zamanlar oldu. Bütün bunlar kitabı akıcı olmaktan uzaklaştırıyor. Evet olumsuzluklardan bahsettim ama bu kitabın kötü olduğunu düşündüğümden değil. Güzel bir kitaptı ama başta bahsettiğim eksiklikler olmasaydı "Daha da güzel" bir kitap olacaktı diye düşündüğümden. Komiserin zekasını, olayları çözmeye çalışırkenki çabasını okuyunca kitabı seveceksiniz. Olaylar ilerledikçe daha karmaşıklaşan bir olay örgüsü insanı merakta bırakıyor. Akıcı olmasa da sürükleyici bir kitaptı diyebilirim. Bizdeki Doğu-Batı çatışması gibi İtalya'da da Kuzey-Güney çatışması var. Yazarımız da ana karakterimiz gibi Sicilyalı (Çizmenin topuğu) ve Güneyli tarafında. Montalbano'nun sevgilisi de Kuzeyli. Yazar serinin devam kitaplarında da bu ikilemi işleyecek gibi geliyor bana. Bu gibi durumlar da kitapları salt polisiye olmaktan çıkarıp edebi polisiye kategorisine sokuyor. Yani benim kitap hakkında artı puan olarak değerlendireceğim bir kriter bu. Lafı fazla uzatmak istemiyorum, özellikle bir başlangıç kitabı olarak sevdiğim bir kitap oldu. Yazar serinin diğer kitaplarında üstüne koyarak ilerleyecektir diye tahmin ediyorum. Zaten İtalya'da çok ünlü bir yazar ve dünya çapında "Ölmeden önce kitapları okunacak 50 polisiye yazarı" arasında. Hatta kitaptan uyarlanan bir dizi de var. Komiser Montalbano serisinin ilk kitabı olan Suyun Şekli'ne şans vermenizi öneririm. Herkese keyifli okumalar dilerim.
Suyun Şekli
7.0/10 · 47 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.