Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.447
Gösterim
Adı:
Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
99
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752892927
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi, Nilgün Marmara’nın Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Ocak 1985’teki mezuniyet tezi.

İki şairin bu sıradışı buluşması, hem Plath’ın şiirinin çözümlenmesi hem de Marmara’nın Plath’la kendi yaşamı ve şiiri arasında ne türden ilişkiler kurduğunu göstermesi açısından son derece önemli bir belge.

İngilizce kaleme alınmış tez, karşılıklı sayfalarda İngilizce ve Türkçe olarak yer alıyor.
*ilge
*ilge Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz'i inceledi.
72 syf.
·8/10
Nilgün Marmara'nın bitirme tezi peki her bitirme tezine böyle ulaşıp okuyabiliyor muyuz?Tabi ki hayır.(özel araştırmalar hariç)
Peki nedir Nilgün Marmara'nın bu tezini farklı kılan?Kitap halinde basılıp her sahafta bulunmasına sebep?

Sebep ise tezine konu olarak incelediği yazar/şair Sylvia Plath ile aynı "son"u tercih etmesi,her ikisi de "intihar" ederek yaşamları na son vermişlerdir.

Bu tez Nilgün Marmara için intihar motivasyonu olmuş mudur,tartışılabilir hatta iddia edilebilir ama önemli olan şu; bu tezi başka biri hazırlasaydı Nilgün Marmara gibi derin ve Plath ile aynı duyguları hissedip yansıtabilir miydi?Muhtemelen hayır.

Nilgün Marmara'nın bu tezini okuduktan sonra Sylvia Plath benim için daha anlaşılır daha derin ve anlamlı oldu.Plath 'in şiirlerinin derin analizini Sylvia Plath'in yaşamı ve psikolojisi ışığında yapmış ve bu da anlam bağlamında büyük rol oynamakta.

Hakkında makaleler yazılabilecek bir tez olmuş ve bu tezi yazdıktan 2 yıl sonra intihar ederek yaşamına son vermiş ve diyorum ki keşke böyle bir sonu seçmeyip daha çok yazsaydı...

Keyifli okumalar... *ilge
72 syf.
Sylvia Plath, Nilgün Marmara için yolundan gidebilecek kadar etkilenilecek bir şairdir.

Nilgün Marmara'nın bu kitabı aslında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmak için hazırladığı bir tezdir. 1985 yılında hazırlanan bu tezi Dost Körpe 2005 yılında dilimize çevirip, kitaplaştırmıştır. Peki Nilgün Marmara'nın üniversiteyi bitirmesi için gerekli şartlara ulaşmasını sağlayan bu tez neden kitap olmuştur çünkü Nilgün Marmara da analizini yaptığı şair gibi intiharı seçmiştir...

Nilgün Marmara ise "Umarım böylesine emsalsiz ve belirgin bir konuda şiirlerini ölüm kavramını derinden algılayarak yazmış ve intiharında da sanatı kadar başarılı olmuş bir kadının analizini yapabilme konusunda başarısız olmam" diyerek hayranı olduğu şairi anlatırken her sayfasında daha çok sevdiriyor Sylvia'yı, şiirleri o kadar güzel analiz ediyor ki kendi gittiği karanlığın arkasından okuru da ister istemez çekiyor Sylvia'nın o cazip karanlığına....
Belki de Sylvia'nın hayatını anlatan filmi izleyip sonra bunları okuduğum için bu kadar kapıldım cazibesine ya da kendimden kesitler bulduğum için, bilemiyorum... Tek bildiğim herkesin bu kitabı sevemeyeceği. Önce bazı şeyleri sevip benimseyip öyle okumamız gerekiyor sanırım.
Ve bildiğim diğer bir şey de bazı kişiler için "yazmak" faaliyetinin hayat olduğu. Kitapta da dediği gibi "Plath da bir zamanlar varoluş sebebi olan sözcüklerde teselli aramaktan vazgeçer" ve sözcüklerinden vazgeçtikten sonra kendi hayatından da vazgeçer.

Bu tezi hazırlayıp 2 yıl sonra hemen hemen aynı yaşlarda, aynı ölüm şeklini "İntiharı" paylaşan iki şair için üzülmemiz gereken nokta, eserleri onlar yaşarken istedikleri özeni göremediler. Oysa şimdi seneler sonra filmleri çekiliyor, kitapları okunuyor hatta günlükleri bile basılıyor.
Nilgün Marmara için bu çok önemli olmasa da Sylvia Plath için çıkmazda olan hayatını daha da batağa çekmiştir eserlerinin güzel olmadığı düşüncesi...
Ve kitaptan etkileyici bir alıntı ile bitirmek istiyorum incelememi;
Plath, sıkıcı bir hayat sürse belki yaşam süresini uzatabilirdi, ama bunu yapamadı çünkü hayatının kapısını şiirlerindeki gibi kapamayı yeğledi, hızlı ve manikçe, itiraz edilemez bir kesinlikle. "46
Muhtemelen keyifle okuyamayacağınız bir okuma olacaktır, iyi okumalar...
Zeliha KRAL
Zeliha KRAL Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz'i inceledi.
99 syf.
·4 günde·9/10
••''En harlı alevlerin ortasında bile altın nilüfer yetişir.''
yazmaktadır,
11 Şubat 1963'te,
30 yaşında,
ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının
yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra,
odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden
emin olmak üzere bantlayarak kapatan
ve kafasını fırının içine sokarak
intihar eden Plath’in mezar taşında.
.
••22 yıl sonra,
bu intihara duyarsız kalmayıp,
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
bitirme tezi olarak;
‘Slyvia Plath’in Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi’
tezini sunacaktı Nilgün Marmara.
.
••Mezuniyetinin henüz ikinci yılında ise,
etkilendiği yazar Slyvia Plath gibi bir ölümü seçip,
13 Ekim 1987'de 29 yaşındayken
kaldığı evin balkonundan atlayarak intihar edecekti.
.
••Cemal Süreya, 841. gün eserinde;
"Nilgün ölmüş.
Beşinci kattaki evinin penceresinden
kendini aşağı atarak canına kıymış,
Ece Ayhan söyledi.
Çok değişik bir insandı Zelda.
Akşamları belli saatten sonra kişilik
hatta beden değiştiriyor gibi gelirdi bana.
Yüzü alarır bakışlarına çok güzel
ama ürkütücü bir parıltı eklenirdi.
Çok da gençti.
Sanırım otuzuna değmemişti daha...
Bu dünyayı başka bir hayatın bekleme salonu
ya da vakit geçirme yeri olarak görüyordu.
Dönüp baktığımda bir acı da buluyorum Nilgün’ün yüzünde.
O zamanlar görememişim.
Bugün ortaya çıkıyor."
diye bahsetmişti Marmara’dan.
.
••Bitirme tezinde,
Slyvia Plath için yaptığı bir analizde şöyle demişti Nilgün;
“ ‘Yaratma yetersizliği’ ve
bir sanat eseri kadar kusursuz bir ölüme kavuşma arzusu...’
Yoksa bu kişi aynı zamanda kendisi miydi?
.
#NilgünMarmara #SlyviaPlath #061119
Semra
Semra Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz'i inceledi.
99 syf.
·Beğendi·8/10
Nilgün Marmara'nın mezuniyet tezinin özel nedenlerden dolayı kitaba dönüştürülmesi olan bu eserde Sylvia Plath'ın şiirlerindeki intihar analizi üzerinde çalışmalar yapmış. Ve Nilgün Marmara tezinden 2 yıl sonra da yaşamına son veriyor...Nedenini bu teze bağlamak doğru olmaz. Belki de Sylvia Plath'la aynı ruhu taşıyordur. Kim bilebilir bir kadının ruhundan geçen derin sızıları ?..
Mir'at-ı Cünun
Mir'at-ı Cünun Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz'i inceledi.
72 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kendisi de Plath gibi intiharı seçen şair, Boğaziçi Üniversitesi Sanat ve Bilim Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümünden mezun olurken tez konusu olarak (yaşamına ve şiirlerine büyük ilgi duyduğu)Sylvia Plath’in şairliğini intiharı bağlamında analiz etmeye karar vermiştir.Marmara’nın 1985 yılının ocak ayında okula sunduğu bitirme tezi; bu tarihten yirmi yıl sonra Dost körpe tarafından Türkçe’ye çevrilmiş, Everest Yayınları tarafından basılmıştır.

Plath şiirlerinde ölüm temasını evrensel bir hedef olarak kullanmayı seçer. Şiirleri acı çekerken yapılan sorgulamalardan, kişisel hayatındaki devasa beyin dalgalarının billurlaşmış bir tür serpintisinden doğmuşlardır. Gizliliğin rahatlığına zıt olarak, kendini ifşaların verdiği rahatsızlığı ifade eder. Ayrıca, Gizdökümcü Şairliğin ayırt edici niteliği sadece kişinin kendi deneyimlerini ifade etmesi değil, aynı zamanda onları tekrar tekrar yaşaması, rahatsızlığı sözcüklerle yeniden oluşturmasıdır. Ama bu yenilgi sayesinde kişisel hayat yüceltilerek, kişisellikten uzak ve dâhice bir sanat serine dönüşür.
Hasan Aslan
Hasan Aslan Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz'i inceledi.
99 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Umarım böylesine emsalsiz ve belirgin bir konuda şiirlerini ölüm kavramını derinden algılayarak yazmış ve intaharında da sanatındaki kadar başarılı olmuş bir kadının analizini yapabilme konusunda başarısız olmam.
Nilgün Marmara
Salmede
Salmede Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz'i inceledi.
99 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı okurken Nilgün Marmara nın ileriki süreçlerde kendi yaşamını intiharla sonlandırmasının teorisini nasıl oluşturduğu görmek mümkün.Nilgün Marmara bıraktığı son notunda eşinden ve tüm arkadaşlarından özür dileyerek veda ediyor.Eşine yazdığı bir şiirde “Sen yabancıların en yakınıydın” diyerek içindeki dayanılmaz yalnızlığı ve umutsuzluğu yüreğinin en tenha köşelerinden bize yansıtıyor.Farklı coğrafyalardaki iki kadın ama ayni iç sıkıntısı dokunulamamanın verdiği dayanılmaz acı , bu duyguların bile dijitalleştiği aynılaştığı bir toplumun iç karartıcı sonucudur.Kendi içinde kendi ayrıntılarını kendi solmayan benliklerini arayan bu iki kadın intiharla suçlayıcı bakışlarını bize çevirmiş durumdalar.Kitap genel olarak Slyvia plath in şiir yazımındaki iç monologları çözmeye çalışmış bunu yaparken farklı yazarlardan beslenmiştir.Kitapta Plath in toplumsal acılara karşı ne kadar duyarlı olduğu gözler önüne serilmektedir.Ruhun o hiç bitmeyen ölüm ile yaşam arasındaki mücadelesini okyanus sessizliğiyle aktarmaya çalışmıştır.Varlığının farkında olmak düşünmek sorgulamak fiziksel bir yok oluşa götürse bile dünyanın en kutsal şeyi ...
Aleyna Gerdan
Aleyna Gerdan Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz'i inceledi.
72 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Edebiyatla ve Sylvia Plath'in yaptığı edebiyatla ilgili bilinmesi gerekenler, gizdökümcü tarz ve bunları Nilgün Marmara'nın yazdığını bilmek, hissetmek o kadar güzel bir haz ki...
72 syf.
·Puan vermedi
Sylvia Plath okumamış birisi olarak bu çalışmayı hayli bilgilendirici buldum. Bölüm bölüm şiirindeki, şairliğindeki etkileri okuyoruz. Hayatına giren diğer yazar veya şairlerin de yorumlarıyla desteklemiş Nilgün Marmara. Detaylı bir araştırma ve yorumlamayla intiharını, hassas ruhunu görebiliyoruz Sylvia Plath'ın. Hayatlarından parçalar sunan şairleri veya yazarları daha iyi anlamak için hikayelerini okumak, dinlemek gerekiyor ki zor bir süreç. Benim de sürekli yaptığım bir şey değil fakat kendime de tavsiyemdir önce hayatları, anıları, yaşamları...İyi okumalar.
Ebru Ökten
Ebru Ökten Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz'i inceledi.
99 syf.
Nilgün Marmara,Tez konusu “Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı bağlamındaki Analizi idi.”Ekimde 30’lu yaşlarında intahar etti.
“kişi muhabbet duyduğu kalbin kederinden pay alır.”
Kevser Kaçar
Kevser Kaçar Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz'i inceledi.
72 syf.
·Beğendi·10/10
Bir kitabı bitirdiğinde aklında mutlaka yer eden cümleler olur. Kitabın tamamı yer ettiyse peki? Bir kadının büyük bir çukurda hissederken yazdığı eserlerin başarısını görmek insanı derinden etkiliyor. Kaçınılmaz sona erken koşmuş #sylviaplath "ve yüzüm yok.../ kendimi silmek istedim."
Çölde
Bir yaratık gördüm, çıplak, vahşi.
Çömelmiş oturuyor
Yüreğini ellerinde tutuyor
Yiyordu.
Dedim ki: “Tadı güzel mi dostum?”
“Acı, acı,” diye karşılık verdi;
“Ama seviyorum
Çünkü acı
Ve benim kalbim.”
Yaşamanın ve şiir yazabilmenin derin anlamı, toplumda sistematik bir şekilde var olan ve kendisine dayatılan bir intihara dönüşür. Çocukken babası, "kadın " olduğundaysa kocası tarafından yalnız bırakılmıştır. Bu aşamada verdiği kararı durdurma olasılığına sahip hiçbir şey yoktur.
Sartre'a göre "intihar dünyada var olmanın bir başka yoludur" çünkü kişi bir eylem olarak ölümü seçtiğinde kendi varlığının farkına vararak, varlık tanımını hiçlikle yapar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sylvia Plath'ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analiz
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
99
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752892927
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi, Nilgün Marmara’nın Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Ocak 1985’teki mezuniyet tezi.

İki şairin bu sıradışı buluşması, hem Plath’ın şiirinin çözümlenmesi hem de Marmara’nın Plath’la kendi yaşamı ve şiiri arasında ne türden ilişkiler kurduğunu göstermesi açısından son derece önemli bir belge.

İngilizce kaleme alınmış tez, karşılıklı sayfalarda İngilizce ve Türkçe olarak yer alıyor.

Kitabı okuyanlar 336 okur

  • İrem
  • Betelol
  • Zeynep Şevval Kösebey
  • Faljes'ka
  • melike poyrazoğlu
  • Yeşim Yağmur
  • Gökte yaşayan adam
  • Aslı A.
  • Şiir Sever
  • Büşra Zencir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%35.7
25-34 Yaş
%42.9
35-44 Yaş
%11.9
45-54 Yaş
%2.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%4.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.1
Erkek
%37.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.3 (56)
9
%21.5 (26)
8
%22.3 (27)
7
%9.1 (11)
6
%0.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0